Skip to content

Otázky a odpovědi

Kdysi jsem slyšel o postavě Boogeyman, což má být bytost z temnoty. Můžete mi prosím vysvětlit, o co se jedná?

Ladislav Slivka, otázka zaslána emailem

Výraz boogeyman není ničím jiným než anglickým vyjádřením pro strašidlo nebo strašáka. Boogeyman, stejně jako strašák, má přitom blíže neurčitou hrozivou podobu a slouží rodičům k tomu, aby mohli strašit své ratolesti. Hrůzu však vyvolává i z jiného důvodu. Přezdívku boogeyman totiž nosil i americký sériový vrah a pedofil ALBERT HAMILTON FISH (1870–1936), který má mít na svědomí minimálně 5 životů. Na fotografii stojí uprostřed.

Ve francouzské bazilice Notre Dame se prý vyskytuje malba létajícího talíře. Je to tak?

Pavel Jindrák, Turnov

Na tapiserii ve francouzském Notre Dame je opravdu možné spatřit objekt, který připomíná jakýsi letící obří klobouk. Dalo by se říci, že jde o netypický letoun, ovšem gobelín pochází ze 14. století. Je na něm snad zachyceno UFO? Jelikož se jedná o výtvor neznámého autora, podrobností se pravděpodobně již nedopátráme.

Je možné, že žijeme v uměle vytvořeném světě, podobně jako to předkládá film Matrix?

Jan Černý, Dvůr Králové

Myšlenka jakéhosi „simulovaného světa“ je mnohem starší, než by se mohlo zdát. Zabývá se jí například už slavný řecký filozof PLATÓN(427 př. n. l–347 př. n. l.). Jde o to, že realita, ve které žijeme, prý může být pouhou iluzí. To „skutečné“ se přitom nachází někde mimo daný prostor, jenž nejsme schopni poznat. Co když to, co vnímáme, vlastně doopravdy neexistuje? Filozofická otázka pálí i současné vědce. Nedávno se ji proto rozhodl prozkoumat tým kolem německého profesora SILASE BEANA. Experti využijí vědecké metody, které budou zahrnovat složité matematické modely a pokusí se prokázat, že se opravdu nacházíme v realitě. Uvidíme, jaký bude závěr jejich výzkumu.

Proč se UFO říká létající talíře?

Eva Malá, Jihlava

UFO neboli neidentifikovatelný létající objekt (z ang. Unidentifi ed Flying Object) má různá pojmenování. V některých kruzích se pro tajemná tělesa ustálil poněkud směšný výraz „létající talíře“(z ang. saucer-podšálek, talířek). Toto označení popr-vé použil v roce 1947 jistý novinář, který desinterpretoval slova amerického letce a byznysmana KENNETHA ARNOLDA (1915–1984). Ten mu totiž vykládá o svém pozorování devíti UFO nad Washingtonem a líčí, že objekty vypadaly jako pod-šálky klouzající po hladině – a stejně tak se pohybovaly nahoru a dolů. Jedná se o první široce zdokumentovaný a ostře sledovaný případ hlášení UFO, a proto se nejspíš vžilo i označení tehdy použité.

Proč se říká, že šlechtici mají modrou krev? Žije opravdu někdo takový?

Anna Horáková, Brno

Pověst o modré krvi coby znaku šlechtického původu mohla vzniknout dvěma způsoby. První možnost je, že pochází ze Španělska a váže se k extrémně bílé pleti zdejších aristokratů, kterou prosvítají modré žilky. Také však může souviset s modrou barvou, která byla oblíbena na většině dvorů, zejména pak v Polsku. Žádný člověk, který by skutečně modrou krev měl, však neexistuje. Jinak je tomu v říši zvířat. Naprostým unikátem je mořský členovec hrotnatec nesoucí název ostrorep americký.  Vyskytuje se v Mexickém zálivu a na pobřeží Severní Ameriky a jeho krev má modré zbarvení, jelikož obsahuje měď.

Existuje opravdu jakési městečko SILENT HILL, nebo je to jen výmysl scénáristů stejnojmenného hororového snímku?

Adam

Snímek Silent Hill natočený v roce 2006 podle úspěšné série počítačových her vypadá jako hororová podívaná z jiného světa. ROSE hledá svou ztracenou dceru a přitom přichází do podivného, na první pohled mrtvého městečka, kde vládnou neznámé ďábelské síly. Podobný osud jako fiktivní obec Silent Hill však potká i skutečné městečko Centralia, které leží ve státě Pensylvánie na východě USA. V roce 1962 tam totiž vzplanou podzemní ložiska uhlí. Plameny se přitom nedaří uhasit a uhlí od té doby neustále hoří. A odborníci odhadují, že tomu tak bude ještě následujících 250 let! K vytvoření děsivé atmosféry filmu ale posloužily tvůrcům i jiné „mrtvé“ lokality než Centralia. Jednalo se především o nacistické koncentrační tábory, ruský Černobyl nebo japonskou Hirošimu.

Můžete napsat něco o čtyřech jezdcíh apokalypsy?

Josef Gábor

Zmínky o těchto postavách nalezneme v biblické části Zjevení. Čtyři apokalyptičtí jezdci mají přijít se strašlivým koncem světa, tedy apokalypsou, a každý z nich prý přinese konkrétní události. První z nich má jet na bílém koni a symbolizovat vítězství Antikrista. Druhý z nich, na rudém koni, přinese válku. Třetí má koně černého a představuje hladomor, jenž vypukne. Poslední jezdec zosobňuje všechny tři předchozí. Jeho kůň je sinavý a přináší totální a konečnou zkázu a zmar. Za ním prý je samo peklo. Bude takto jednou vypadat konec světa?

Slyšela jsem, že někteří lidé věří, že Země je placatá. Prý nás vědci pouze mystifikují. Můžete napsat více?

Iva Kučerová, Praha

Bizarní konspirační teorii, a sice že Země je ve skutečnosti placka, se snaží prosadit spolek Flat Earth Society (Spolek placaté Země). Organizace byla založena už roku 1956 Angličanem SAMUELEM SHENTONEM (1903–1971). Nyní v čele spolku stojí jeho pětatřicetiletý syn DANIEL SHENTON. Ten, stejně jako jeho stoupenci, věří, že naše planeta je placatá zkrátka proto, že tak vypadá. Domnívá se například, že auta drží na vozovkách z toho důvodu, že jedou rychle (tedy nikoliv kvůli gravitaci). A jeho absurdní názory zacházejí ještě dál. Shenton například věří, že je možné dojet na konec Země a z jejího okraje spadnout! Na argumentaci o vědeckých poznatcích a snímcích z vesmíru odpovídá sám zakladatel Flat Earth Society Samuel Shenton takto: „Je lehké vidět, jak takové fotografie dokáží oklamat netrénované oko.“ Nejpozoruhodnější na celé věci je pak fakt, že nejde o žádný vtip.

V minulosti jste v časopisu Enigma několikrát psali o zvířatech, která z nevysvětlitelných důvodů pršela z nebe. Je znám nějaký takový případ?

Jaroslav Strnad, Jičín

Fenomén zvířat padajících z nebe je stále aktuální. Poslední skutečně bizarní případ se odehrál v Americe na jihu Kalifornie v golfovém klubu San Juan Hills. Na konci října 2012 spadne k jedné z golfových jamek žralok! Oceán je přitom asi 6 kilometrů daleko. Zvíře je okamžitě uloženo do slané vody a později vpuštěno zpátky do moře. Jak se ale na golfové hřiště dostalo? Asi nejpravděpodobnější teorií je, že žraloka ulovil nějaký velký dravý pták, který ho takovou vzdálenost přenesl a následně upustil. Ne každý je ale ochoten tomuto vysvětlení věřit…

Je pravda, že Máří Magdaléna byla prostitutka?

Martin

Hříšnice, kajícnice, prostitutka. Přesně tak bývá zobrazována MARIE MAGDALSKÁ. Pověst, která praví, že vykonávala povolání nevěstky, je sice hojně rozšířená, nicméně neověřitelná. V Bibli totiž není možné nalézt žádnou větu, ve které by bylo o Marii Magdalské psáno otevřeně jako o lehké ženě. Takové informace jsou uváděny u jiných Marií. A je možné, že během ztotožnění s jinou ženou stejného jména vznikl omyl. Jak říká teolog DOMINIK OPATRNÝ: „Někteří autoři (ne všichni) ji ztotožňovali s Marií, která pomazala Pánu nohy (Jan 12,3 a Lukáš 7,36) a také s ženou přistiženou při cizoložství (Jan 8).“ Rozlišit mezi chybou a skrytou realitou je však obtížné.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Edox pod vodu i pod led
iluxus.cz

Edox pod vodu i pod led

Mezi základní atributy potápěčských hodinek patří...
Město stromům zaslíbené
21stoleti.cz

Město stromům zaslíbené

Vegetaci včetně stromů se daří ve městě lépe, než ve...
Chybí vám adrenalin? Zkuste si krok do prázdna!
epochaplus.cz

Chybí vám adrenalin? Zkuste...

Závěr roku 2013 udělal radost všem milovníkům bláznivých atrakcí....
Žižkovská věž: Zatracovaná stavba s černými miminky
epochalnisvet.cz

Žižkovská věž: Zatracovaná...

Připomíná prst. Prostředníček. Přesto je Žižkovská...
Teprve na fotkách z dovolené zjistil Rudolf Hrušínský mladší, v jakém byl nebezpečí!
nasehvezdy.cz

Teprve na fotkách z dovolené...

Dnes je Rudolf Hrušínský mladší (71) jednou z...
Šokující tvrzení mladého Rusa: V minulém životě jsem žil na Marsu!
epochaplus.cz

Šokující tvrzení mladého Rusa:...

Boris Kiprijanovič se narodil 11. Ledna 1996 ve...
Létající auta na trhu již od roku 2019
21stoleti.cz

Létající auta na trhu již...

Čínská společnost Zhejiang Geely Holding...
V tureckém jezeře byla nalezena starověká pevnost
21stoleti.cz

V tureckém jezeře byla...

Objevitele přilákala do tureckého jezera...
Fascinující zvířata: Proč se pandy naučily žrát bambus?
epochalnisvet.cz

Fascinující zvířata: Proč se...

Bambus tvoří 99 % jídelníčku pandy velké, přesto však není...
Nepostradatelný radar: Spoléhá na něj armáda i policisté!
epochaplus.cz

Nepostradatelný radar: Spoléhá...

Občas to u některých vynálezů bývá, že...
Chodím se zajíčkem a jsem šťastná!
nasehvezdy.cz

Chodím se zajíčkem a jsem...

Když můj muž nečekaně zemřel, myslela...
Vizualizace, předobraz reality
rezidenceonline.cz

Vizualizace, předobraz reality

Vzniku skutečného interiéru luxusní vily, která se...