Skip to content

Magická zrcadla: okna za oponu reality

„Řekni mi zrcadlo, kdo je na světě i v zemi zdejší, kdo je nejkrásnější?“ ptá se zlá královna ve slavné pohádce o Sněhurce. To že její dávní autoři využili motiv magického zrcadla přitom rozhodně není jen pouhá náhoda.

Už po staletí totiž zrcadla provokují fantazii všemožných badatelů a mystiků, kteří touží proniknout za oponu běžného světa.

Podle některých zmínek využívají magických zrcadel už učenci ve starověku. Populární jsou však u středověkých mystiků, pozdějších alchymistů i u okultistů 18. a 19. století. Magická zrcadla mají být údajně předměty, do kterých byla při jejich vzniku vložena jakási magická síla.

Díky ní lze s pomocí těchto zrcadel navazovat kontakty s jinými světy či se záhrobím, poutat k sobě všemožné temné síly či zesilovat magické rituály. „Ve většině případů upotřebí mág jen jediné zrcadlo.

Při obřadné magii může mág, přeje-li si to, použít i více magických zrcadel jako pomůcky pro své účely, čímž si práci hodně usnadní,“ uvádí ve svém díle český okultista a léčitel František Bardon (1909–1958).

Okultista František Bardon. Foto Youtube (kryji ti záda)
POCHÁZELY OD AZTÉKŮ?

Říká se, že v minulosti disponovala magickým zrcadlem celá řada učenců a okultistů. Často se hovoří například o zrcadle, které vlastnil alchymista a okultista John Dee (1527–1609). Podle českého záhadologa Jana A. Nováka (*1951) šlo zřejmě o kus vyleštěného onyxu zasazeného v ozdobném zrcadle.

„Jeho majitel prý díky němu mohl odposlouchávat cizí rozhovory a vidět na dálku. Jak ale k němu Dee přišel, prameny neuvádějí – některé pouze naznačují, že záhadný předmět mohl pocházet z některé americké předkolumbovské civilizace,“ dodává Novák. Ostatně tomu by nasvědčovaly i zmínky o tzv. „dýmajících zrcadlech“ pocházejících z aztécké a mayské mytologie. Právě z Nového světa mohl takový nástroj získat nejen Dee, ale údajně i slavný anglický korzár Francis Drake (1540–1596). Skutečně mu magické zrcadlo pomáhalo určit polohy nepřátelských lodí?

Své obsidiánové zrcadlo měl prý i John Dee. Foto kadist.org
TEMNÉ ARPOVO ZRCADLO

Jenže ne vždy jsou zrcadla jen neškodnou pomůckou, která je zcela v moci vlastníka. Existují i legendy o prokletých zrcadlech, která mohou v nesprávných rukách napáchat mnoho zla. Informací o takových předmětech není mnoho a zpravidla je velmi těžké je ověřit.

To je i případ vůbec nejslavnější legendy o prokletém zrcadle. Odstartovala ji novinová zpráva z roku 1997, ve které se píše o historickém zrcadle jistého Louise Arpa z roku 1743. „Jedná se o smrtelně nebezpečný artefakt, který už zapříčinil smrt nejméně 38 osob,“ stojí v závěru podivného textu, který dodnes mnoho lidí považuje jen za obyčejný vtip.

Jenže řada dalších nikoliv. V minulých pětadvaceti letech se objevily zprávy o tom, že zrcadlo možná doopravdy existuje a že může za smrt francouzské královny Marie Antoinetty (1755–1793) nebo řeckého bankéře Kirakose Gandzaketze žijícího v 19. století.

Skutečně je toto zrcadlo jakousi branou do světa mrtvých, jak věří někteří lovci záhad?

Jedno prokleté zrcadlo údajně vyrobil jistý Louis Arpo. Foto pinterest.com

Foto: Youtube (kryji ti záda), steemitimages.com, kadist.org, pinterest.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další fotografie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články