Skip to content

Otázky a odpovědi

Opravdu zpěvák skupiny Blink-182 řešil s Hillary Clinton během její prezidentské kampaně v tajných konverzacích UFO?

Jan Stodůlka, e-mail

V roce 2016 unikají na veřejnost soukromé e-mailové konverzace šéfa volebního štábu americké kandidátky na prezidentku Hillary Clinton (*1947), kterým byl John Podesta (*1949). Podesta je známý mimo jiné také jako nadšený ufolog a právě ohledně tohoto tématu jej kontaktoval další velký fanoušek UFO, americký zpěvák populární punkrockové skupiny Blink-182 Tom DeLonge (*1975). Podesta v mailech vyjadřuje zájem podílet se na dokumentární sérii o UFO, kterou DeLonge chystá pro History Channel. DeLonge mu odpovídá, že má kontakt na dvě vysoce postavené osoby, které mají o UFO velice zajímavé, přísně tajné informace. DeLonge se snaží pravdu o mimozemšťanech vypátrat dlouhodobě, coby bohatý hudebník na to má finanční prostředky. A John Podesta? Ten figuroval už v administrativě předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy (*1961) a nechal se slyšet, že nejvíc lituje toho, že se mu nepodařilo zajistit zveřejnění utajovaných materiálů o UFO. Pokud chcete vědět, s jakými odhaleními DeLonge ve svém seriálu přišel, najděte si název Unidentified: Inside America’s UFO Investigation. Premiéru měl letos v květnu.

Máme z minulosti nějaké důkazy o existenci jednorožců?

Klára Jandová, Facebook

Především ve středověku byl roh jednorožce považován za obrovskou cennost, téměř každý bohatý chrám prý jeden takový ukrýval a nacházeli se i v majetku mocných vladařů. Jenže je známo, že obchod s těmito klenoty byl plný falešných napodobenin, šlo o kly mrožů či narvalů. Tyto rohy se prodávaly i v rozemleté podobě kvůli svým údajným léčivým účinkům. Ale jasný důkaz o existenci jednorožců nám tento „byznys“ nepodává. Dočítáme se o nich také v řadě spisů, zde ale mohlo jít o záměnu s úplně jiným zvířetem, např. jakýmsi dvourohým oslem, dnes už dávno vyhynulým, který by podle odhadů mohl být u počátku vzniku bájí o jednorožcích. Také se na jednorožce pořádaly lovecké výpravy, ale nikdy se žádného nepodařilo chytit. Dodnes tak zůstává legendárním symbolem něčeho čistého, nedotknutelného. A často i neexistujícího.

Co to byl kult Johna Fruma?

Adéla Sadílková, Facebook

Prapodivná víra byla rozšířena mezi obyvateli ostrova Tanna ze souostroví Vanuatu, nacházejícího se v jižním Tichomoří. Tito lidé očekávali zhruba od 30. let 20. století mesiáše jménem John Frum, jenž měl sestoupit z nebe a být znamením toho, že brzy přijdou bohové, kteří ostrov odmění obrovským bohatstvím. Když ostrov v roce 1942 během 2. světové války obsadili Američané, mimo jiné „sestupující“ z nebe (na padácích), zdálo se, že se proroctví naplňuje. Vojáci s sebou měli spoustu luxusních věcí, a byli proto považováni za syny Johna Fruma, který byl rázem znám jako král Ameriky. Ostrovní platidlo se ihned změnilo na americký dolar, americké zboží bylo dostupné všem, a navíc tam Američané spoustu svých věci zanechali i po konci války. Asi jde o jeden z opravdu mála známých případů, kdy se lidé dočkali svého nebeského spasitele. Víra v Johna Fruma zde byla silná ještě několik dalších desetiletí a dodnes existuje frakce věřící, že se zase objeví.

Jaký je nejznámější případ samovznícení?

Marek Horák, e-mail

To bude případ Američanky Mary Reeser (1884–1951). 2. července 1951 ji v 8 hodin ráno v jejím domě na Floridě přišla navštívit bytná a zůstala v šoku zírat na hororovou scénu. Z hromady popela na zemi čněla pouze noha, zachovalá od chodidla zhruba do poloviny lýtka, obutá, patřící nebohé Reeser. To bylo jediné, co z ní zbylo, kromě pár zubů a kostí. Zbytek těla záhadným způsobem shořel, protože byt byl jinak prakticky nepoškozený. Na popel se změnilo jen křeslo, ve kterém Reeser zřejmě seděla, a stolek a lampa vedle něj. Incident vyšetřovala FBI, ale i oni museli nakonec v rozpacích přiznat, že nemají žádné logické vysvětlení a že ho nejspíš ani nikdy mít nebudou. Vyloučili vraždu, sebevraždu, kulový blesk a jakoukoliv myslitelnou bizarní náhodu a nehodu. Prostě to nedávalo smysl, a Reeser tak zůstává vnímána jako oběť děsivého samovznícení.

Kdysi dávno jsem viděl video Obey the Walrus. Z videa mám doteď hrůzu a zajímal by mě jeho původ. Děkuji.

Matěj Vondra, e-mail

Obey the Walrus znamená v překladu Poslouchej mrože a je to podivný název pro ještě mnohem podivnější video. Dokonce o něm kolují po internetu zvěsti, že by mohlo být prokleté. Začíná veselou dětskou písničkou, na jejímž pozadí se střídají různé animace. Ty najednou nahradí záběr na zdeformovanou tančící postavu skutečného člověka. Písnička zrychluje, také postava se hýbe zrychleně. A pak hudební tóny zpomalí, zpívající hlas klesá hodně hluboko a ke kameře se pomalu přibližuje tvář onoho nemocného tanečníka. Jde o transsexuála Johnnieho Baimu, o němž v 90. letech vznikl dokument nazvaný Bohyně králíček (v originále Goddess Bunny). A právě z něj tyto znepokojivé záběry pocházejí. Baima se narodil s dětskou obrnou, proto má krátké kostnaté končetiny i tělo, jeho stav navíc ještě zhoršili lékaři nevhodnou experimentální léčbou. Video se poprvé objevuje na Youtube 5. října 2007 a postupně získává miliony zhlédnutí. Na internetu u něj běžně najdete varování, že není vhodné pro děti, svým celkovým strašidelným a psychedelickým vyzněním u někoho vzbuzuje nevolnost a špatné pocity. Jeho autor není známý.

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli už jste někdy psali o Hagenovi z lomu Amerika. Nevíte, kolik existuje verzí příběhu o něm?

Ondřej Šochman, Facebook

Hans Hagen je postava z legend týkajících se lokality Velká Amerika. Verzí příběhů o jeho osudech existuje vícero. Podle některých z nich má jít o německého vojáka, který se zde na konci 2. světové války při ústupu ukrývá do komplexu štol vápencového dolu. Tam pak ze strachu před odhalením pobývá tak dlouho, až z toho zešílí. Na jedné z křižovatek štoly je zvon, dříve sloužící pro horníky jako zvuková signalizace. Když pak po letech do již opuštěného dolu zabloudil nějaký pocestný a na zvon zazvonil, vyřítil se na něj prý z temnot nepříčetný Hagen a nešťastníka už nikdo znovu nespatřil. Jiná verze říká, že v chodbách štoly sídlí už jen Hagenův duch a že kdo na zvon zazvoní třikrát po sobě, toho čeká do roka a do dne jistá smrt. Těmto prostorům se přezdívá Hagenova štola a prý se tu má nacházet i vchod do jiné dimenze. Jde jen o povídačky, kterými se baví trampové u ohně, nebo se příběh zakládá na skutečnosti? Další varianta příběhu tvrdí, že Hagen byl krutým vězeňským dozorcem, který otrávil svou rodinu a následně se utekl schovat před spravedlností do štol. A prý to také mohl být dělník, jenž ve štole zůstal lapený po sesuvu půdy. Někdy se říká, že celá legenda vznikla jen na základě nalezeného bajonetu uvnitř štoly – s vyrytým jménem Hans Hagen. O Hagenovi jsme psali v číslech 12/2008 a 8/2014.

 

Zajímají mě živočichové z oblasti kryptozoologie a rád bych se dozvěděl něco víc o tzv. Bestii z Dartmooru.

Václav Petržela, Facebook

Dartmoor je náhorní rovina v anglickém hrabství Devon. Tato oblast mokřin má od roku 1951 status národního parku, ale pověst místa, kde se dějí záhadné věci, si drží mnohem déle. Již od středověku zde kolují zvěsti o bezhlavém jezdci, přízračných psech, a dokonce se tu má zjevovat i samotný ďábel. V současné době odtud často přicházejí zprávy o pozorování nezvykle velkých šelem a jednou z nich je i „Bestie z Dartmooru“. Svědci ji popisují jako čtyřnohého predátora o velikosti shetlandského poníka (70–107 cm), s hustou černošedou srstí a dlouhým, na konci zaobleným ocasem. Hrudník a končetiny jsou spíše mohutné, pohyby připomíná kočku. Zároveň má ale mít viditelné drápy, což by napovídalo, že může jít spíše o psovité stvoření, nebo i medvěda. Teorie o neznámém kryptidovi dostává trhliny, když se v roce 2016 objevují zprávy o tom, že roku 1978 vypustila v okolí do přírody trojici pum majitelka cirkusu Mary Chipperfield (1938–2014). Na druhou stranu, ani na základě popisů a fotografií odborníci nedokázali přesně určit, o jaké zvíře se jedná. Je možné, že by nepoznali „obyčejnou“ pumu? Šelmu dosud nikdo neodchytil, dartmoorská legenda tak žije dál.

Je film z roku 1976 Děsivý soumrak natočený podle skutečných událostí?

Michal Smolek, Facebook

Snímek je inspirován vražedným řáděním, které postihlo texaské město Texarkana roku 1946. Jde o jeden z nejznámějších dodnes nevyřešených případů v historii USA, pachatel získává od médií přezdívku „Přízračný zabiják“. Případ vejde do dějin jako „Texarkanské vraždy za měsíčního svitu“. V noci 22. února 1946 si v zaparkovaném autě u cesty dopřávají romantickou chvilku Jimmy Hollis a Mary Jeane Larey. Jenže najednou jsou brutálně vyrušeni. Muž s bílou pytlovitou maskou Jimmyho zbije a Mary sexuálně obtěžuje. Nechává je žít a odchází. O dva dny později se ve stejné situaci ocitají Richard Griffin a Polly Ann Moore. Vrah je oba popraví střelou do týla. 13. dubna nemilosrdně zabije další dvojici, kterou si vyčíhá v automobilu. Zřejmě posílen svými úspěchy zvedá laťku, 3. května se s brokovnicí doslova prostřílí dovnitř domu Virgila a Katie Starksových. Virgilovi takto rozstřelí hlavu, další sprcha broků dvakrát zasáhne do obličeje Katie. Té se ale daří i tak dostat ven, kam už ji vrah nepronásleduje. Kvůli krvi, která se jí valila do očí, ho Katie nemůže podrobněji popsat, muž z místa činu zmizí jako… přízrak. Texarkana se po setmění mění v město duchů, obchody mají zavřeno, lidé si zatloukají okna. Přízračný zabiják už ale znovu neudeří. Přesunul se jinam? Co byl zač a jaký byl jeho motiv? Může být něco pravdy na teoriích o jeho nadpřirozeném původu?

Dá se telekineze naučit?

Erik Wolf Vávra, Facebook

Telekineze, nebo také psychokineze, je schopnost, při které se údajně dá čistě silou myšlenky pohybovat fyzickými objekty. Existuje mnoho lidí, kteří tvrdí, že tyto dovednosti ovládají. Někteří to prý mají vrozené, dokonce se říká, že i poltergeisti jsou ve skutečnosti jen výsledkem působení telekinetických sil. A ano, skutečně můžete najít postupy, radící jak telekinezi ovládnout a jak se ji naučit používat, protože ve výsledku má jít o to, naučit se ovládat energii a manipulovat s ní. Celé návody se dají najít na internetu, přičemž základem by mělo být naučit se koncentrovat, dokonale zaměřit pozornost na předmět, kterým chcete pohnout. Dále se nesmí nenaslouchat vlastním pochybnostem, tedy si neříkat, že se to určitě nepovede. Naopak, musíte tomu maximálně věřit. Podle spisovatelky a léčitelky Karen Frazier se má začít s malými mráčky na obloze a snažit se je myšlenkami rozptýlit. Přes větší mraky vede cesta k pevným objektům. Nalijte si sklenici vody a vložte do ní korek. Soustřeďte se, řekněte si, jakým směrem se má korek roztočit či pohybovat. Podobně můžete zkoušet rozpohybovat propisku na rovné ploše či hýbat s plamenem svíčky. Doporučuje se vše zkoušet v klidu a soukromí, kde vás nikdo nebude rušit. Dejte nám vědět, pokud to zkusíte a bude to fungovat.

Co se ví o záhadném záblesku, který se stal na Karvinsku někdy začátkem letošního roku?

Julie Olí Martínková, Facebook

V polovině února 2019 se na Karvinsku odehrává velice podivný úkaz. Lidi vyděsí náhlé třesoucí se zdi, pohybující se nábytek a padající obrazy, jako kdyby začalo zemětřesení! Zároveň v tu dobu oblohu na okamžik jasně rozzáří letící rudá koule. Ta v jednu chvíli dosahuje maximálního jasu, pak zhasíná a je pryč. Podle jednoho ze svědků určitě nešlo o meteor, byla to rudá koule, jejíž zmizení připomínalo spíše výbuch. Sílu chvění, které neznámý objekt způsobil, zaznamenaly i seismologické stanice a následky pocítili lidé v několika okolních obcích. Dalšímu svědkovi se úkaz povedlo natočit, nicméně ani astronomové nedokázali určit, o co mohlo jít. Zajímavé je, že podobných nevysvětlitelných explozí, světelných efektů a jiných podezřelých vzdušných jevů v poslední době přibývá po celém světě, čehož si všímají i seriózní média. Máme se bát odhalení toho, o co jde ve skutečnosti?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Takanakuy aneb Očistné pěsti
epochaplus.cz

Takanakuy aneb Očistné pěsti

Bijí se malí, velcí. Mladí i staří. Ženy i děti....
Umíte udržet tajemství?
nasehvezdy.cz

Umíte udržet tajemství?

Až se zas budete chtít někomu s něčím svěřit,...
Nová úroveň komfortu sedacích soustav
rezidenceonline.cz

Nová úroveň komfortu...

Uvelebit se do pohodlné sedačky je po celém dni...
Vědci z VUT zapůjčili FN Brno termovizní kamery
21stoleti.cz

Vědci z VUT zapůjčili FN...

Dvě termovizní kamery, které se na...
Nejikoničtější výjev F1 posledních let v dechberoucí umělecké grafice
iluxus.cz

Nejikoničtější výjev F1...

Čtyři měsíce náročné práce špičkových...
Myšlení je hra
epochalnisvet.cz

Myšlení je hra

Už Jan Ámos Komenský věděl, že nejsnazší způsob,...
5 architektonicky nejzajímavějších radnic v České republice
epochanacestach.cz

5 architektonicky...

Radnice bývá...
Co vás čeká s cukrovkou? Postižení očí, ledvin, amputace nohou nebo infarkt!
epochalnisvet.cz

Co vás čeká s cukrovkou?...

Počet diabetiků v posledních letech značně...
Partnerka jeho snů mu spadla téměř pod nohy
nasehvezdy.cz

Partnerka jeho snů mu spadla...

Věčný bouřlivák Miroslav Etzler (55) se...
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
epochanacestach.cz

Moravský hrad Lukov: Ukrývá...

Jde o jednu...
SmartBra: Chytrá podprsenka ochrání před rakovinou prsu
21stoleti.cz

SmartBra: Chytrá podprsenka...

Rakovina prsu je především pro ženy jedním z...
S kým je králi nevěrná prostopášná Marie Antoinetta?
epochaplus.cz

S kým je králi nevěrná...

Někdo by si mohl myslet, že nevěra je výsadou...