Skip to content

Otázky a odpovědi

Opravdu měl tunguzskou událost na svědomí Nikola Tesla?

Ondřej Souček, Hradec Králové

Dne 30. června roku 1908 dojde v prostoru centrální Sibiře, která je pojmenovaná podle řeky Podkamenná Tunguska, k mimořádně silnému výbuchu. Událost je většinou připisována explozi přiletěvšího kosmického tělesa. Podle některých hlasů ale za vším stál ve skutečnosti americko-srbský fyzik a vynálezce Nikola Tesla (1856–1943). Ten prý na počátku 20. století pracoval na možnosti přenosu elektrické energie na dálku a jeden z jeho pokusů se příliš nepovedl! Způsobil právě on tunguzskou katastrofu? Většina vědců o tom nicméně pochybuje.

Dokázal lékař Raymond Moody, že existuje nebe?

Klára Kuřeová, Brno

Americký psycholog a lékař Raymond Moody (*1944) se dlouhodobě zabývá tzv. zážitky blízké smrti. Ty mají nastat ve chvíli, kdy dojde k úplné, ale stále ještě zvratné zástavě srdce a dechu. Tedy v momentě, kdy je člověk mrtvý, ale je následně například defibrilátorem (přístroj sloužící k obnovení činnosti srdce – pozn. red.) navrácen zpět do života. „Mnozí lidé pociťovali naprosté porozumění, laskavost a všeobjímající lásku. Častý je také příchod světelné bytosti, která prožívající osobě promítne panoramatický zpětný přehled jejího života,“ uvádí Moody. Jiní svědci mu prý zase popisují, že se dostali na tmavé, strašidelné místo, kde se na ně sápaly démonické kreatury. Šlo o halucinace, nebo o realitu?

Byl mayský vládce Pakal mimozemšťan?

Květoslava Kalenská, Plzeň

V blízkosti řeky Usumacinta v mexickém státě Chiapas se nachází mayská archeologická lokalita zvaná Palenque, v jejímž Chrámu nápisů leží sarkofág s údajnými ostatky panovníka K'inicha Janaab' Pakala (603–683). Na něm je vyobrazen fantastický výjev znázorňující cestu mayského vládce do podsvětí. „Ve skutečnosti je to ale kosmický cestovatel na vesmírném plavidle, který má nohu na pedálu a nosem se dotýká přístroje, se kterým manipuluje oběma rukama. Za lodí lze navíc vidět výfuk rakety a plameny,“ uvádí švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken (*1935). Proč má ale na sobě postava typické mayské ozdoby?

Budeme někdy používat WARP pohon jako v seriálu Star Trek?

Libor Machač, Praha

Jako WARP pohon je označována dosud zcela fiktivní technologie vesmírných lodí, která umožňuje cestování nadsvětelnou rychlostí. Již v roce 1994 mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre (*1964) navrhne koncept pohonu, který by prý překročit rychlost světla umožnil. „Problémem však je, že by pro něj bylo potřeba příliš velké množství energie,“ uvádí Alcubierre. V současné době převládá mezi vědci přesvědčení, že rychlost světla se v blízké budoucnosti zřejmě překonat nepodaří. 

Kdy a za jakým účelem byly postaveny pyramidy na Kanárských ostrovech?

Adéla Trčková, Zlín

Kanárské pyramidy se nacházejí na východním pobřeží ostrova Tenerife a z původních devíti staveb se jich dochovala pouhá šestice. Podle archeologických výzkumů byly postaveny v 19. století. Jde o stupňovité kamenné komplexy, z nichž ten nejvyšší má 12 metrů. Pyramidy jsou podle jedné teorie pouze haldami vytvořenými místními rolníky, kteří kamení nalezené při orbě hromadili na okrajích svých polí. Pyramidy ale možná mají astronomický význam. Nebo je jen náhoda, že schody těchto staveb jsou na západní straně natočeny takovým způsobem, že je možné od nich ráno o zimním slunovratu kráčet směrem ke slunci?

Kdo byl nejdéle žijící člověk v historii?

Iva Bartoníčková, Pardubice

Za oficiálně nejstaršího člověka je považována Francouzka Jeanne Calment (1875–1997), která se dožila neuvěřitelných 122 let a 164 dní. Do vysokého věku byla prý velice aktivní, pila portské víno a jedla hodně čokolády. V některých publikacích se ale uvádí, že v minulosti žili ještě starší lidé. Například bylinář Li Ching-Yuen se měl narodit v Číně roku 1677 a zemřít v roce 1933. Tento muž se tedy údajně dožil 256 let! Údaje o jeho životě ale nejsou jednoznačně potvrzeny.

Kde leží ostatky Kryštofa Kolumba?

Adam Kárný, Kladno

Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (1451–1506) vejde do dějin především svými cestami do Ameriky. Umírá po těžké nemoci ve španělském městě Valladolid. Zde jsou také pochovány jeho ostatky. Pak jsou ale několikrát přesunuty. V roce 1542 do Santa Dominga, na konci 18. století do Havany a nakonec v roce 1898 do Sevilly. Podobné přesuny nahrávají teoriím o možné záměně, nebo dokonce ztrátě Kolumbových ostatků. Jednoznačně prokázáno to ale není.

Je pravda, že víra v anděly je mnohem starší než celé křesťanství?

Ilona Zemanová, České Budějovice

Andělé mají být nadpřirozené duchovní bytosti, které jsou podřízeny Bohu a slouží jako poslové mezi ním a lidmi. Příběhy o nich jsou známy z mnoha různých kultur. „Mnoho učenců věří, že andělé vznikli křížením věrouk a že v sobě obsahují i egyptské, sumerské, babylonské a perské archetypy (typické představy – pozn. red.), uvádí americká autorka Silver RavenWolf (*1956). Podle ní hlubším zkoumáním zjistíme, že víra v zástup andělů a duchů je mnohem starší než jakýkoliv ze současných náboženských systémů.

ou jednoznačně potvrzeny.

 

Kdo nebo co byly bytosti nazývané Anunnaki?

Jarmila Křelinová, brno

Na úsvitu věků prý stvořili lidstvo a poté odlétli neznámo kam a lidi nechali na pospas osudu. Takoví prý byli tajemní bohové zvaní Anunnaki. Podle starých sumerských textů vypadali jako bytosti s postavou podobnou lidské, ale s odlišným obličejem. Jejich ústa a oči údajně působily jako úzké štěrbiny a nos měli takřka neznatelný. Kvůli tomuto popisu se někdy ozývají názory, že Anunnaki byli ve skutečnosti mimozemšťané! Není to ale příliš nadsazená hypotéza?

Jak je možné, že na internetu není videozáznam z nehody princezny Diany?

Jiřina Malá, Most

Britská princezna Diana (1961–1997) umírá spolu se svým přítelem Dodim Al-Fayedem (1955–1997) při automobilové havárii během cesty z pařížského hotelu Ritz do bytu v ulici Arsene-Houssaye. Když jejich mercedes vjede do tunelu Pont de l'Alma, dojde k nehodě, která se později stane předmětem mnoha konspiračních teorií. Ty pramení z neexistence záznamů z průmyslových kamer zachycujících cestu mercedesu z hotelu na místo nehody. Přitom na oné trase se jich nacházela celá řada! Může být jen náhoda, že žádná z nich smrtelnou srážku nezaznamenala? Nebo někdo zařídil, aby se záznamy „ztratily“?

 

 

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vaše tělo potřebuje dostatek železa
nasehvezdy.cz

Vaše tělo potřebuje dostatek...

Jednou z nejdůležitějších látek v lidském organismu je...
Chudokrevnost vyléčíte bylinkami
nasehvezdy.cz

Chudokrevnost vyléčíte...

Trápí vás anémie neboli chudokrevnost? Jedná se o...
Vojenská plavidla budoucnosti? Řízená budou umělou inteligencí a virtuální realitou
21stoleti.cz

Vojenská plavidla budoucnosti?...

Námořní bitvy budoucnosti už by se mohly obejít bez...
BMW zkouší rychlonabíječku s výkonem 450 kW
21stoleti.cz

BMW zkouší rychlonabíječku s...

Průmyslové společnosti Allego, Phoenix-Contact,...
Nová tvář hodinek Prim Pavouk
iluxus.cz

Nová tvář hodinek Prim Pavouk

Model Pavouk patří bezesporu mezi nejzajímavější hodinky,...
Vražedné karaoke: Zpívání a mučení v jednom!
epochaplus.cz

Vražedné karaoke: Zpívání a...

Stačí vydržet pár minut nepřetržitě zpívat a 10 000...
5 nejdivnějších využití dronu
epochalnisvet.cz

5 nejdivnějších využití dronu

Dron nad hlavou už zahlédla většina z nás a tak nějak...
Naletěli čeští osadníci z Banátu mazanému obchodníkovi?
epochaplus.cz

Naletěli čeští osadníci...

„Hloupě jsme naletěli. Měli jsme zůstat doma,“...
Za potopením Titanicu nestál jen náraz do ledovce, ale i požár v podpalubí!
epochalnisvet.cz

Za potopením Titanicu nestál...

Titanic vzbuzoval v době svého vzniku ta největší...
Rekordman v rychlosti? Obyčejný mravenec
21stoleti.cz

Rekordman v rychlosti?...

Kdo se z živých bytostí...
Interiérová geometrie s jasným uspořádáním
rezidenceonline.cz

Interiérová geometrie s jasným...

Základem příjemné atmosféry vily na okraji...
Dívka jménem Genie: Otec ji věznil v drátěné kleci
epochaplus.cz

Dívka jménem Genie: Otec ji...

Když bylo Genie (*1957) 20 měsíců,...