Skip to content

Otázky a odpovědi

Podařilo se někdy navázat kontakt s duchem Michaela Jacksona?

Matěj Suchomel, Olomouc

Americký popový zpěvák a tanečník Michael Jackson (1958–2009) umírá dne 25. června roku 2009 v kalifornském Los Angeles na selhání srdce. Za vším prý stojí akutní otrava silným sedativem propofolem, který mu měl podávat jeho osobní lékař Conrad Murray (*1953). V červnu roku 2013 bývalá manželka slavného amerického zpěváka Lionela Richieho (*1949) Brenda prohlásí, že se jí přes médium podařilo navázat kontakt s Jacksonovým duchem: „Řekl mi, že to nebyla chyba doktora Murraye. Údajně se nešťastnou náhodou zabil sám.“ Oficiální místa však podobnou zprávu ze záhrobí nepovažují za dostatečně věrohodnou. 

Slyšel jsem, že Rudolf Hess ovládal telekinezi. Víte o tom něco víc?

Jan Smutný, otázka zaslána emailem

Německý nacistický politik Rudolf Hess (1894–1987) se prý dlouhodobě zajímal o účinky hypnózy nebo využívání různých mimosmyslových schopností – např. telekineze (pohyb předmětem silou myšlenky). „Snažil se udržet židli v rovnováze tak, že na ni upřeně hleděl. Přišlo mi to velice zvláštní a zeptal jsem se na to svého otce. Ten mi řekl, že jde skutečně o cosi zvláštního, že pan Hess věří na telekinezi,“ říká syn jednoho z Hitlerových (1889–1945) důvěrníků, Egon Ludwig Hanfstaengl

Co je známo o masce smrti aztéckých čarodějů?

Petr Patočka, Praha

Tzv. maska smrti měla být využívána k zabíjení zajatců při výročním obřadu v hlavním městě aztécké říše Tenochtitlánu. „Vévodily jí nepřirozeně vypouklé oční bulvy z kamene. Když si kněz masku nasadil, její oči se rozzářily. Každý, kdo se v tom okamžiku do nich zadíval, zemřel,“ uvádí český spisovatel, scenárista a záhadolog Arnošt Vašíček (*1953). Maska smrti je připisována bohu jménem Tezcatlipoca, kterého Aztékové uctívali jako patrona čarodějů. Byl prý pánem Dýmajícího zrcadla, což byl předmět z obsidiánu, který údajně zobrazoval jakékoli místo či událost na světě. 

Kdo byl první stigmatik?

Tomáš Kaňka, Zlín

Stigmata jsou podle křesťanské tradice krvácející rány na těle v místech, kde je měl ukřižovaný Ježíš Kristus. Často se shodují se zraněními na jeho rukách a nohách (po hřebech) nebo s otoky na tváři (od trnové koruny). Za jejich prvního nositele je nejčastěji považován svatý František z Assisi (asi 1182–1226), který si prý tak dlouho přál podílet se na utrpení Krista, až mu začaly krvácet ruce, chodidla a bok! Podle některých badatelů však nelze vyloučit ani možnost, že tajemný fenomén byl znám ještě mnohem dříve.

Můžete napsat o unikátních matematických souvislostech spjatých s Cheopsovou pyramidou?

Anděla Synková, Pardubice

Cheopsova pyramida je nejvyšší známá kamenná stavba vybudovaná v období starověku. Nachází se v Gíze na předměstí současné Káhiry. „Její výška vynásobená jednou miliardou odpovídá přibližně vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Může jít o náhodu? Je shoda okolností i to, že poledník probíhající touto pyramidou dělí kontinenty a oceány na dva přesně stejné kontinenty? A co fakt, že objem pyramidy vydělený dvojnásobkem její výšky se rovná proslulému Ludolfovu číslu (číslo pí – pozn. red.)?“ ptá se švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken (*1935). Jednoznačné odpovědi na jeho otázky chybí.

Jak vysvětlit příběh tzv. nepotopitelné Violet?

Erika Výborná, Žďár nad Sázavou

Britská žena jménem Violet Jessop (1887–1971) vejde do dějin díky tomu, že přežije srážku lodi Olympic s křižníkem HMS Hawke v roce 1911, ztroskotání Titaniku v roce 1912 i potopení Britanniku v roce 1916! Mnozí záhadologové se shodují, že za vším musí stát nějaká nadpřirozená síla. Chránila snad „nepotopitelnou Violet“ sama nebesa? Střízlivější vysvětlení zní, že vše bylo dílem obrovské náhody a štěstí. Violet umírá na souši ve věku 84 let na srdeční selhání.

Opravdu vykonal Jan Pavel II. několik zázraků?

Ivana Sokolová, Přerov

Podle katolické církve provedl papež Jan Pavel II. (1920–2005) ještě za svého života minimálně dva zázraky. Například současná francouzská řádová sestra Marie Simon-Pierre má být vyléčena z Parkinsonovy nemoci díky modlitbám, které adresuje zesnulému Svatému otci spolu s dalšími sestrami. Podobně je prý zachráněna Kostaričanka Floribeth Mora Diaz (*1963), jíž doktoři před lety diagnostikovali smrtelně nebezpečnou mozkovou výduť. Žena zažádala Jana Pavla II. o přímluvu u Boha a lékaři následně potvrdili, že výduť zmizela! Nelze ale všechno vysvětlit tak, že se daným lidem pouhou náhodou zlepšil zdravotní stav?

Má slavná Odysseia něco společného s reálnými událostmi?

Ludmila Uzlíková, Praha

Světově proslulý starořecký epos Odysseia vypraví o cestě krále Odyssea z právě dobyté Tróje na rodnou Ithaku. Hlavní hrdina zažije podle autora eposu Homéra (žil asi v 8. století př. n. l.) mnohá dobrodružství. Bojuje prý s mořským monstrem zvaným Skylla, setkává se s jednookými obry Kyklópy a podaří se mu přelstít i obávanou čarodějnici Kirké. Je celý příběh jeden velký výmysl? V srpnu roku 2010 objeví archeolog Thanassis Papadopoulos na ostrově Ithaka v Jónském moři stavbu, která začne být označována jako Odysseův palác: Nalezli jsme ruiny třípodlažního paláce a schodiště vytesané do skály. Místo je jako vystřižené z Homérova eposu.“ Dokazuje to, že starořecký básník vycházel ze skutečných událostí?

Jak poznám, že mě posedl ďábel?

Jitka Kolářová, Hradec Králové

Člověka posedlého démonickými silami prý nejdříve začnou obtěžovat nesmírně zlé myšlenky. V jeho okolí se údajně začnou také dít zvláštní věci. Výjimkou prý nejsou neznámé zvuky v bytě nebo nevysvětlitelná mizení různých předmětů. Posedlý člověk má umět mluvit starobylými jazyky a pociťovat silnou zášť vůči náboženským předmětům. V této chvíli je prý nutné přivolat exorcistu. Často se nicméně ozývají názory, podle kterých jsou lidé posedlí ďáblem ve skutečnosti jen psychicky nemocní. 

Kde by se mělo nacházet legendární město El Dorado?

Aleš Pekař, Olomouc

Někde v Jižní Americe prý leží bájné El Dorado, město plné zlata, šperků a drahého kamení. Nicméně dosud se ho nikomu nepodařilo najít. K dispozici jsou jen svědectví zmučených indiánů, kteří informace o něm poskytli na počátku 16. století evropským dobyvatelům. Dosud byla prozkoumána téměř celá Kolumbie, Venezuela i Brazílie. El Dorado ale nalezeno nebylo. Nelze proto vyloučit, že indiáni si vše jen vymysleli.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak zbavit nemocnice bakterií? Zlínští vědci vědí, jak na to
21stoleti.cz

Jak zbavit nemocnice bakterií?...

Vysoce efektivní zdroj UV záření, jenž dokáže během pár...
Gott má zákaz řízení
nasehvezdy.cz

Gott má zákaz řízení

Výmluvný důkaz, že se z národního pěvce Karla Gotta (79)...
Hrabě Saint Germain: Nesmrtelný génius nebo jen geniální kecal?
epochaplus.cz

Hrabě Saint Germain:...

Opravdu se osobně znal s Ježíšem i...
Bezpečnostní systémy, které nezklamou
rezidenceonline.cz

Bezpečnostní systémy, které...

Chytrá domácnost se bez...
Bát se je zdravé!
epochalnisvet.cz

Bát se je zdravé!

Strach je jedna z nejstarších emocí. Sžíravý a nepříjemný...
Adéla Gondíková: Sebevědomí má na bodu mrazu
nasehvezdy.cz

Adéla Gondíková: Sebevědomí...

Má obrovské problémy. Ačkoli na první pohled...
Novinka ve světě cyklistiky: Vitalo Future Cycling
iluxus.cz

Novinka ve světě...

Dvojnásobný medailista z mistrovství...
Američtí vědci vyvíjejí způsob, jakým by se dala ovládat pokojová teplota v reálném čase
21stoleti.cz

Američtí vědci vyvíjejí způsob,...

Jednomu je horko, druhému zase zima. Každý člověk...
Mini slaví 60 let
21stoleti.cz

Mini slaví 60 let

Letos tomu bude přesně 60 let, co brány...
Světelné znečištění netrápí jen astronomy!
epochaplus.cz

Světelné znečištění netrápí...

„Dvě věci naplňují mysl vždy novým a...
Ženu v Ontariu zatkli za předstírání čarodějnictví!
epochaplus.cz

Ženu v Ontariu zatkli za...

Ožalobu z trestného činu předstírání čarodějnictví...
3 nejslavnější královští kuchaři: Z jejich hlav pochází bešamel i crème brûlée!
epochalnisvet.cz

3 nejslavnější královští kuchaři:...

„Vynikající!“ rozplývá se Napoleon Bonaparte nad...