Skip to content

Otázky a odpovědi

Co je pravdy na zvěstech o paranormálních jevech v brněnské vile Tugendhat?

Marcela Divišová, Brno

Vila Tugendhat se nachází v městské části Brno-sever na adrese Černopolní 45. „Celé roky tam dochází k nevysvětlitelným jevům a strašení. Souvisí to nejen se samotným prokletým pozemkem, ale také se zvláštní architekturou objektu. Proporce vily blokují neodvedené duše, uvádí Kamil Pokorný z výzkumné společnosti Agartha. Podle jeho informací se zde v minulých letech pomátli dva pracovníci muzea, které údajně ovládly tajemné hlasy: „Ty jsme slyšeli i my, i více členů ostrahy nejen v době našeho výzkumu. Docházelo zde opakovaně k bezdůvodnému uzamykání dveří a jiným efektům.“ Jak to všechno vysvětlit?

Jak funguje reiki?

Květoslava Trčková, Praha

Reiki je alternativní léčitelská metoda, jejímž zakladatelem je japonský buddhista Mikao Usui (1865–1926). Během jedné meditace údajně dojde osvícení a následně je prý schopen uzdravovat nemocné. Základem reiki má být práce s energetickými centry a jejich dráhami na lidském těle. Správným přikládáním dlaní lze prý přesouvat nahromaděnou energii do míst, kde je jí nedostatek, a tím člověku pomáhat. Český klub skeptiků Sisyfos ovšem označuje reiki za nevědeckou metodu: „Její eventuální účinek (...) je důsledkem sugesce, autosugesce, relaxace nebo placebového efektu.“

Co to byl Lavender Town Syndrome?

Blažena Černá, Plzeň

Vydání populární hry Pokémon na herní konzoli Game Boy vyvolá v Japonsku roku 1996 skandál. Začnou se totiž šířit příběhy o sérii dětských sebevražd, které údajně následují vždy po dosažení levelu s názvem „Lavender town“ (Levandulové město). Po vstupu do této lokality se prý ozve podivná znělka, která má v dětech vyvolávat sebevražedné sklony! Přestože není nikdy vědeckými metodami prokázáno, že by tajemný zvuk skutečně mohl někoho přimět k tomu, aby si vzal život, výrobci daný zvuk raději pozmění.

Jsou pekelní psi skuteční?

Simona Hanušová, Ostrava

Jako lavina se po celém světě šíří svědectví o setkání s ohromnými, chlupatými černými psy, kteří prý působí, jako by právě vyšli z pekla. Nicméně kromě těchto výpovědí jejich existenci nic nepotvrzuje. „V koutku našeho vědomí stále hlodají pochybnosti. Je vůbec možné, aby všechny ty nesčetné zkazky o přízračných bytostech byly vyfantazírovány sedmilháři či lidmi psychicky nemocnými?“ ptá se český spisovatel Roman Jirsa a dodává, „co když tu někde, skryty našim zrakům, vrzají v pantech astrální dveře dělící náš fyzický svět od světa běsů? Dveře, jež se čas od času otevírají, a na vyděšené poutníky se pak žene zástup strašidelných zjevů.“ Může mít pravdu?

Básník Shelley prý viděl před svou smrtí vlastního dvojníka. Zemřel právě proto?

Jakub Němec, Plzeň

Říká se, že pokud člověk spatří svého dvojníka, značí to blížící se neštěstí. Například britský básník Percy Bysshe Shelley (1792–1822) v roce 1822 tráví léto v Itálii, kde si užívá slunečné dny a plavby na škuneru Don Juan. Začátkem července má spatřit postavu, která prý vypadá jako jeho přesná kopie. Údajně mlčky ukazuje rukou na moře. Jen o několik dní později, 8. července 1822, postihne Percyho během jedné výpravy nečekaná bouře. Shelley utone a jeho případ je dodnes považován za další z mnoha důkazů o tom, že zjevení dvojníka předznamenává smrt.

 

Jak vypadá skutečné peklo po smrti?

Jan Čermák, České Budějovice

Peklo má být děsivé místo, kde dočasně či trvale trpí duše zemřelých za své viny. Mnozí si myslí, že jde jen o náboženské nesmysly. Americký psycholog a lékař Raymond Moody (*1944) nicméně během svých průzkumů klinické smrti zaznamenal hned několik případů, kdy se pacienti údajně octili na tmavém místě, kde se na ně sápaly jakési tajemné kreatury. „Peklo je temný prostor s hořícími ohnivými plameny, kde duše skutečně trpí, setkává se s hrozivými bytostmi, prožívá nepříjemné zážitky z minulého života, ocitá se v pusté krajině a má pocity chladu a strachu,“ uvádí Moody. Výzkumy klinické smrti nicméně nejsou všemi odborníky považovány za věrohodné.  

Co víte o Věži obrů na Maltě?

Eliška Hlásná, Teplice

Na východě maltského ostrova Gozo leží pozůstatky záhadného chrámu, pro něž se vžilo označení Ġgantija. Dodnes není jasné, jak jej lidé před více než 5000 lety postavili bez přístupu k moderním technologiím. Chrám se totiž skládá z velkých kamenných bloků, z nichž některé váží desítky tun. „Ġgantija znamená Věž obrů. Ostatně podle jedné z pověstí ji vystavěla obryně Samsuna nebo Sunsuna a kameny nanosila z jihu ostrova na vlastní hlavě. Není divu, rozměry balvanů se vymykají představě, že by stavby mohly být dílem lidských rukou,“ uvádí český publicista Vladimír Kroc (*1966).

Je film V zajetí démonů podle pravdy?

Karolína Kalinová, Liberec

V roce 2013 má v kinech premiéru hororový snímek V zajetí démonů, který je podle vyjádření tvůrců natočen na motivy skutečných událostí. Vypráví příběh rodiny Perronů, které prý pronásledují démonické síly na jejich farmě poblíž zapadlé vesnice Harrisville na Rhode Islandu. Zachránit je údajně musí manželé Ed (1926–2006) a Lorraine (*1927) Warrenovi, kteří jsou známí jako vyšetřovatelé paranormálních jevů. Jenže aktivita démonů na farmě je i na ně příliš silná. Zatímco ve filmu Warrenovi zvítězí, ve skutečnosti musí rodina Perronů dům v roce 1980 opustit a odstěhovat se do Georgie. 

Co dělaly Amazonky, když se jim narodil chlapec? Vždyť přece nesnášely muže!

Adam Kratochvíl, otázka zaslána emailem

Mytický kmen Amazonek podle starých historických pramenů držel v zajetí několik mužů, se kterými bojovné ženy plodily děti. Občas prý kvůli těmto účelům navštěvovaly také muže ze sousedních kmenů. Na svět ale chtěly přivádět jen holčičky. „V případě mužského potomka jej Amazonky okamžitě usmrtily. Dívky pak vedly ke stejnému životnímu stylu, jaký praktikovaly ony samy. Čekal na ně výcvik se zbraněmi, jízda na koni a lov,“ uvádí římský historik Marcus Junianius Justinus (2. nebo 3. století). Jsou tyto legendy založeny na pravdě?

Je možné se díky kyvadlu spojit se svým podvědomím?

Tereza Sobotková, otázka zaslána přes Facebook

Mnozí lidé věří, že kyvadlo funguje jako prodloužená ruka podvědomí člověka „Tato část mysli zpřístupňuje univerzální moudrost, která zná odpovědi v podstatě na všechno,“ uvádí novozélandský autor Richard Webster (*1946) a pokračuje: „proto když si občas jdeme lehnout večer do postele s nějakým problémem, ráno procitneme a známe řešení. Zatímco jsme spali, požádala naše podvědomá mysl univerzální moudrost a odpověď, kterou nám ochotně, sotva jsme se vzbudili, předala. K něčemu takovému prý dochází i v případě používání kyvadla. Vyvolává snad drobný pohyb našich rukou, a tudíž i kyvadla „názor“ našeho podvědomí?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

VIDEO: TOP 5 nejšílenějších sbírek na světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 5 nejšílenějších...

Každý z nás v mládí někdy...
Mikroplasty prozatím nepředstavují akutní hrozbu pro člověka
21stoleti.cz

Mikroplasty prozatím...

Zpráva evropského projektu SAPEA (Science...
Mohla mít Praha metro v kanalizaci?
epochaplus.cz

Mohla mít Praha metro...

„Podzemní dráha v kanalizaci? Není to nesmysl?,“ diskutují...
Když psům dochází dech…
21stoleti.cz

Když psům dochází dech…

Když vlk z divočiny potká francouzského buldočka, nestačí se...
Lexus není jen auto, ale třeba i hodiny
iluxus.cz

Lexus není jen auto, ale...

Crafted for Lexus je řada designových...
Jak znovu získat ztracenou energii?
nasehvezdy.cz

Jak znovu získat ztracenou...

Cítíte se unavená a stále si...
Staňte se balkonovým farmářem
epochalnisvet.cz

Staňte se balkonovým farmářem

I když žádnou zahrádku nemáte, neznamená to, že si nemůžete...
Život na bulváru v Tel Avivu
rezidenceonline.cz

Život na bulváru v Tel Avivu

Spojení městského stylu života s lokálními historickými a...
Goldie Hawn – Neumí stárnout, ale je s ní legrace
nasehvezdy.cz

Goldie Hawn – Neumí...

Slavná a bohatá je stále. K dokonalé iluzi štěstí jí...
Přehledně: Šílené konspirační teorie ze světa slavných
epochaplus.cz

Přehledně: Šílené konspirační...

Slyšeli jste už o tom,...
Repas DPF filtru – je to opravdu tak složité, jak to zní?
epochalnisvet.cz

Repas DPF filtru – je to...

DPF – za těmito třemi písmeny se skrývá...
Marketingu už se nevyhne ani vesmír. Rusové se chystají umístit reklamu na oběžnou dráhu
21stoleti.cz

Marketingu už se nevyhne ani...

Ruská společnost StartRocket vzbudila na počátku...