Skip to content

Otázky a odpovědi

Víte něco víc o případu pohybujících se rakví v Arensburgu?

Kristýna Urbanová, Brno

Kolem hrobky rodiny Buxhoewdenových na starém hřbitově ve městě Arensburg na estonském ostrově Saaremaa se v roce 1884 začnou ozývat tajemné zvuky. Úřady se ji rozhodnou otevřít a zjistí, že všechny rakve uvnitř jsou naskládané na jednu hromadu.

 

Po krátkém vyšetřování uloží správce hřbitova a jeho pomocníci veškeré rakve zpět do správných výklenků. Jenže nečekané události se během několika dnů opakují. Po otevření hrobky je zjištěno, že tajemná síla opět umístila všechny rakve na sebe. Celá situace se opakuje ještě několikrát. Nakonec je hrobka zlikvidována a rakve jsou uloženy na jiné místo. Od té doby je prý na místě klid. Nikdo neví, jak událost vysvětlit.

Můžete napsat o UFO nad Kanárskými ostrovy z března roku 1979?

Filip Schreiber, Hradec Králové

Je několik minut po osmé večer, když občané Kanárských ostrovů začnou pozorovat zvláštní nebeský fenomén. „Na horizontu zářilo několik kruhů a o několik minut později se z nitra jednoho z nich vynořilo podlouhlé těleso, které za sebou nechalo dlouhý zářící ocas připomínající zvonek,“ uvádí španělský novinář Bruno Cardeñosa (*1972). Je možné tuto událost z 5. března roku 1979 vysvětlit tak, že šlo o přelet mimozemského talíře? Nebo existuje vědecké vysvětlení?

Jsou padající mrtví ptáci známkou blížící se apokalypsy?

Anna Dostálová, Praha

V posledních letech je na různých místech naší planety opakovaně zaznamenáván podivný fenomén, kdy ze záhadných důvodů v jeden okamžik popadala celá hejna ptáků na zem. Následně bylo zjištěno, že zvířata jsou mrtvá.  Evangelium podle Lukáše uvádí, že se něco takového bude dít těsně před koncem světa. Je to znamení,“ říká současný americký teolog Steve Wohlberg. Možná ale za vším vězí jen nějaký druh infekce. Vyloučit prý nelze ani variantu, že ptáky něco vyděsilo a ve vzduchu zemřeli na stres.

Nachází se pod obří pevností Sacsayhuaman poklad?

Lukáš Leština, Zlín

Španělský conquistador Francisco Pizarro (14751541) dobude v roce 1533 hlavní město incké říše zvané Cuzco. V té době se má dozvědět o údajně ohromném bohatství indiánů. Hovoří se o neuvěřitelných zásobách zlata a drahého kamení. Dobyvatelé ale u Inků tolik vytoužené bohatství nenajedou. Nakonec dojdou k závěru, že cennosti byly ukryty v zatarasených tajných chodbách pod obří pevností Sacsayhuaman na kopci severně od města. Nikdo je tam ale později nenajde. Skutečně se zde tedy nějaké poklady nacházejí, nebo jde jen o legendy? Samozřejmě je možné, že tam jsou. K dokázání těchto tvrzení je však zapotřebí provést odborný archeologický výzkum, za kterým nebude stát touha po bohatství, nýbrž po poznání,“ říká britský archeolog Brian Haughton (*1964).

Je pravda, že současný papež před několika lety potvrdil existenci mimozemšťanů?

Adéla Součková, Ostrava

Papež František (*1936) v květnu roku 2014 prohlásil, že by klidně pokřtil mimozemšťana, pokud by o to stál. Okamžitě se začne spekulovat, zda současná hlava římskokatolické církve věří v existenci života na jiných planetách. Podle názoru některých konspiračních teoretiků Vatikán tají před veřejností informace o dalším dosud zcela neznámém inteligentním životě ve vesmíru a papež omylem řekl víc, než sám chtěl. Podle jiné varianty ale šlo ze strany Františka jen o žert. A ještě jiná verze praví, že se papež svými slovy snažil zdůraznit otevřenost římskokatolické církve. 

Kdo byl posledním držitelem kopí osudu?

Ondřej Dohnal, Brno

Kopím osudu měl římský voják Longinus probodnout bok ukřižovaného Ježíše Krista. Od té doby má prý tento předmět zázračné vlastnosti. Každý, kdo jej dostane do rukou, se údajně stane nepřemožitelným. To prý dokládá fakt, že zbraň využíval mimo jiné římský vládce Konstantin I. Veliký (asi 272–337) v průběhu bitvy u Milvijského mostu nebo německý císař Fridrich I. Barbarossa (1122–1190) během snahy rozšířit svou říši. Posledním oficiálním držitelem kopí osudu měl být nacistický diktátor Adolf Hitler (1889–1945), který rovněž dosáhl významných územních zisků. Sebevraždu údajně spáchal ve chvíli, kdy posvátný předmět padl do rukou spojeneckých vojsk. Současné umístění kopí osudu není známé.  

Do jaké míry jsou pravdivé spekulace o existenci tajné chodby vedoucí do hradu Kašperk?

Míša, otázka zaslána emailem

Už dlouhou dobu se hovoří o možnosti, že na severní straně Kašperských Hor je možné zaznamenat náznaky tajných chodeb ústících do blízkého hradu Kašperk. Nikdy se to ale nepodařilo jednoznačně prokázat. Podobné spekulace navíc odmítá i kastelán tohoto hradu Zdeněk Svoboda. „Podle mého názoru žádná podzemní chodba z Kašperku neexistuje. Hrad totiž nebyl stavěn jako nedobytná pevnost silné posádky. Jeho nejpravděpodobnější funkcí bylo poskytnutí maximálně průměrně opevněné základny vojenské posádce, která měla za úkol hlídat okolí, zlaté doly v Kašperských Horách, bezpečnost na Zlaté stezce i zemskou hranici s Bavorskem,“ uvádí Svoboda. 

Máte nějaké informace o přízračném vlaku, který prý vozí ducha Abrahama Lincolna?

Laura Krausová, Praha

Vůdce severních států za americké občanské války (1861–1865) a 16. prezident USA Abraham Lincoln (1809–1865) umírá dne 15. dubna roku 1865 rukou atentátníka. Následně projede skrz téměř všechny americké státy vlak s jeho ostatky, aby se s ním lidé mohli rozloučit. Podle některých svědků naprosto totožný vlak projíždí identickou trasou i v dalších letech. Mrtvý prezident se na něm prý dokonce někdy zjevuje. Oficiální místa ale tvrdí, že žádný podobný vlak po trati rozhodně nejezdí! 

Existuje aura i kolem rostlin?

Šimon Lesný, Opava

Aura má být energetické pole okolo všech živých organismů, tedy i kolem rostlin. Ruský inženýr Semyon Davidovich Kirlian (1898–1978) tvrdí, že se mu jí několikrát podařilo vyfotografovat. „Energetický obal rostlin se proměňuje v závislosti na jejich kondici. Aura listu uvadlého je slabá, někdy téměř žádná, zatímco pokud je čerstvý a zdravý, projeví se to i na jasné záři,“ uvádí Kirlian. Ozývají se ale také hlasy, podle kterých existence aury nebyla dosud jednoznačně prokázána. Výzkumy Kirlian rozhodně nejsou všeobecně přijímány.

Je na obraze Zvěstování z 15. století vidět létající talíř?

Martin Malý, Most

Italský malíř Carlo Crivelli (asi 1430–1495) na svém obraze Zvěstování podle oficiální verze vyobrazil Pannu Marii dozvídající se od archanděla Gabriela, že může očekávat narození Syna Božího. Gabriel má mít přitom podobu kruhu obklopeného světelným prstencem, z něhož vychází jemné paprsky mířící na Mariino čelo. „Zdá se, že na jedné straně stojí tradiční náboženský výklad, zatímco na druhé archeoastronautická škola operující s mimozemšťany a létajícími talíři. Nebo jde o zdařilou fabulaci, která měla příběhu dodat potřebnou mystiku,“ uvádí český badatel Jan A. Novák (*1951) a dodává, „těžko ale popřít, že autoři při tom projevili mimořádný cit pro moderní technologie a prvky sci-fi.“

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Patricie Solaříková: Skrývá herečka těhotenství?
nasehvezdy.cz

Patricie Solaříková: Skrývá...

Nedávno dala po 13 letech sbohem seriálu Ulice....
Dům z dětství Donalda Trumpa na prodej
iluxus.cz

Dům z dětství Donalda...

Nemusíte být ni fanoušek amerického...
Vědci získávají oxid křemičitý ze slupek od rýže
21stoleti.cz

Vědci získávají oxid...

Liberečtí vědci objevili metodu, kterou lze získat oxid...
Znáte nejzajímavější svátky na světě?
epochaplus.cz

Znáte nejzajímavější svátky...

Důvodů k nejrůznějším oslavám se najde vždy...
Partnerská válka o prostor v posteli? Ford nabízí řešení, inspirované systémem udržování jízdních pruhů
21stoleti.cz

Partnerská válka o prostor v posteli?...

Má-li Váš partner tendenci opouštět svou...
Kdy přiznají, že spolu nejsou?
nasehvezdy.cz

Kdy přiznají, že spolu nejsou?

Nejznámější český hokejista Jaromír...
Jihočeští biologové sledují 600 tisíckrát zvětšené buňky ve 3D
21stoleti.cz

Jihočeští biologové sledují 600...

Pohledy do mikrosvěta získávají díky nejnovějšímu...
BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. – Během vlády poslouchal manželčiny nářky
epochalnisvet.cz

BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. –...

Zatímco někteří panovníci vydrží u moci...
Vrátí se tygr ussurijský do Kazachstánu?
epochalnisvet.cz

Vrátí se tygr ussurijský do...

S ambiciózním plánem přišel Kazachstán. Jeho...
Péče v něžně hebkém pojetí
rezidenceonline.cz

Péče v něžně hebkém pojetí

Savé ručníky, župan, ze kterého se vám nebude chtít...
Rozmařilý Habsburk: Rudolf II. zaměstnával podavače umyvadla
epochaplus.cz

Rozmařilý Habsburk: Rudolf II....

Zástupy vyslanců i papežský nuncius přešlapují v císařských...
Při pití spolkl živou rybu: Skončil na operačním sále!
epochaplus.cz

Při pití spolkl živou rybu:...

Různé národy, skupiny lidí nebo jen party přátel...