Skip to content

Otázky a odpovědi

Je možné, že akupunktura funguje?

Jiří Dubový, Praha

Podstata akupunktury vychází z rozšířené představy energetických linií nacházejících se v těle, kterými prý proudí tajemná energie čchi. Ta je považována za životní sílu přítomnou ve všech lidech. Mnohé zdravotní problémy jsou prý způsobeny nesprávným prouděním právě této energie. To lze údajně napravit tak, že do bodů, kde je energie zablokována, terapeut aplikuje jehličky. Nechá je zde nějakou dobu působit, a tím prý problém zmírní, či dokonce odstraní. „Akupunktura je typickou, specificky neúčinnou metodou alternativní medicíny. Její filozofické principy mají duchovní povahu, nejsou ověřitelné a jsou v rozporu s moderní vědou,“ uvádí Český klub skeptiků Sisyfos. Stoupenci metody nicméně trvají na svém. 

Má Rihanna něco společného s ilumináty?

Kateřina Říhová, Chomutov

Barbadoská zpěvačka Rihanna (*1988) je někdy spojována s tajemným spolkem iluminátů, který se prý snaží ovládat svět. Pokud se podíváte na některý z jejích videoklipů, budete údajně vystaveni přívalu symbolů tohoto záhadami opředeného společenství. Například v singlu Umbrella z roku 2007 zpěvačka pózuje nahá v pyramidě, která připomíná jeden z nejznámějších symbolů tajného spolku, vševidoucí oko usazené nad zkosenou pyramidou. V klipu v písni S&M z roku 2011 za slavnou umělkyní zase v jednu chvíli probleskne nápis „Rihanna – princezna iluminátů“. Není to všechno ale jen dobrý marketing?

Jak mohou vědci tvrdit, že uvnitř planety je jádro, když tam ještě nikdy nikdo nebyl?

Lucie Sakmarová, Rohatec

Máte pravdu v tom, že toho s jistotou o vnitřním složení naší Země víme stále velmi málo. Vědecké teorie, o kterých se učíme ve školách, se opírají hlavně o nepřímé výzkumy na Zemi i ve vesmíru. Co se týče naší planety, byly podrobnosti o jejích hlubinách odhalovány teprve ve 20. století, a to hlavně z měření seismických vln vznikajících při zemětřesení a jejich šíření po celém světě. Nejhlubší vrt všech dob na Kolském poloostrově má totiž jen 12 262 metrů, což je jen zlomek z více než 6 tisíc kilometrů, které dělí zemský povrch a střed planety. V této oblasti zkoumání nás tak může čekat ještě celá řada překvapivých objevů.

Co víte o nejrychlejším vlaku světa a v čem spočívá jeho tajemství?

René Beláček, Liptovská Osada

Aktuálně je nejrychlejším vlakem na světě japonský Maglev, který při testovacích jízdách dosáhl rychlosti 603 kilometrů v hodině. Tajemství jeho rychlosti spočívá v technologii magnetické levitace. Díky síle odpuzujících se magnetů se vlak vůbec nedostane do kontaktu s kolejnicí – souprava jako by letěla asi 10 centimetrů nad dráhou. Celý princip ve skutečnosti vypadá jako výsledek nějakého kouzla. Zrychlování i brzdění pak obstarává různá intenzita proudu pouštěného do trati. Zajímavé také je, že nová trať pro tyto vlaky v Japonsku povede celých 40 metrů pod zemí. Rekord ale nemusí tomuto vlaku vydržet dlouho, v plánech inženýrů už jsou vlaky daleko rychlejší. Podobu vlaků v daleké budoucnosti můžeme pak jen odhadovat.

Dobrý den, říká se, že let na Měsíc a pobyt kosmonautů na jeho povrchu se ve skutečnosti neodehrál, ale byl nafilmován v kulisách v tajném areálu 51. Zajímal by mě váš názor.

Dominika Potter Bohatcová, Brno

Oblast 51 je skutečně velmi úzkostlivě střežená letecká základna a obklopuje ji řada nejasností. Tvrzení, že přistání na Měsíci bylo nahrané a ve skutečnosti k němu nikdy nedošlo, je velmi rozšířenou konspirační teorií. NASA sice předložila dostatek důkazů o tom, že se její astronauti po měsíčním povrchu skutečně prošli, my ale dáváme prostor i argumentům hovořícím proti a necháváme naše čtenáře udělat si vlastní názor.

Nevíte něco bližšího o polských vědmách szeptuchách?

Roman Kubala, Brno

V našich končinách se proslavily takzvané Žitkovské bohyně – vědmy a léčitelky, o kterých napsala velmi oblíbenou knihu spisovatelka Kateřina Tučková. Tato zvláštní tradice ale pochopitelně nebyla ojedinělá, podobnou lze dodnes najít třeba v Polsku v oblasti zvané Podlesí. Také zde žijí vesnické vědmy, které se v polštině lidově nazývají „šeptuchy“. Říká se, že mají léčitelské schopnosti a také nadání jasnozřivosti. Jsou také velmi zbožné a svázané s pravoslavnou tradicí. Je ale možné, že ve skutečnosti jsou zástupkyněmi magických praktik, které křesťanství předcházely.

Na internetu jsem četl, že na Marsu byly objeveny skalní malby, dokazující přítomnost mimozemské civilizace. Víte o tom něco?

Marek Švehla, Praha

Zřejmě máte na mysli zprávu publikovanou ufologem Scottem C. Waringem, který detailně studoval snímky pořízené sondou Curiosity na povrchu Marsu. Na snímku se skalní stěnou objevil reliéfy, které se svým tvarem podobají pozemským jeskyním malbám a připomínají postavu s lidskými rysy. Nejde tedy technicky o malbu. Je to ale další z celé řady podivností, předmětů a úkazů, které byly na snímcích sond objeveny. Mnoho z nich bylo označeno za pouhý optický klam, ale těžko tvrdit něco s absolutní jistotou.

Nedávno byl prý objeven zkamenělý otisk obří šlápoty ve skále. Myslíte si, že v dávné minulosti mohli po zemi chodit opravdoví obři?

Martin Rozehnal, Plzeň

Otisk ve skále objevený v čínské provincii Kuej-čou tvarem skutečně velice přesně odpovídá lidské noze, měří však na délku šedesát centimetrů. Pokud by jej opravdu zanechal po sobě živý tvor, odhadem by měřil okolo 5 metrů na výšku. Pravdou je, že prakticky všechny národy mají nějaké pověsti o obrech. Píše se o nich v Bibli i Koránu a obra si prý ve 14. století na pomoc vzali také Tataři v bitvě na Kulikově poli. Jejich existenci podporuje i řada podivných nálezů, jakými jsou právě obří otisky končetin. Nicméně zda opravdu existovali, je pro nás stále záhadou.

Víte něco o tajemných mozaikových liniích? Mohou mít něco společného s UFO?

Adam Slaný, otázka zaslána emailem

Zřejmě máte na mysli zvláštní obrovský obrazec, který zabírá asi jeden čtvereční kilometr a je vytvořen v oblasti poušti Gobi. Tato oblast patří do čínské provincie Kan-su šeng a je pravda, že o tomto úkazu není mnoho informací. Obrazec, o kterém se tvrdí, že vznikl někdy v roce 2004, je zvláštní tím, že si i přes velmi komplikovaný terén přesně zachovává své proporce. O jeho účelu existuje spousta nepodložených teorií, jedna z nich například tvrdí, že jde ve skutečnosti o dílo armády a že obrazec slouží k přesné kalibraci špionážních satelitů. Zda je to skutečně tak, se ale můžeme jen dohadovat, jakékoliv oficiální informace chybí a oblast je pro nepovolané kompletně uzavřena.

Velmi mě zaujal příběh o prokletém mostu ve Skotsku, kde často páchají sebevraždu psi. Ti se ale sami přece nemohou rozhodnout, že se zabijí. Nebo ano?

Veronika Slavíková, otázka zaslána přes e-mail

Je pravda, že na Overtoun Bridge poblíž Miltonu ve Skotsku byla od 19. století zaznamenána více než stovka nevysvětlitelných úmrtí psů. Jejich chování přitom nejvíce připomínalo právě sebevraždu. Most přes 15 metrů hlubokou propast lemuje jen nízká kamenná zídka. Psi, kteří zde zahynuli, se z neznámých důvodů dobrovolně rozhodli skočit dolů. Tamní obyvatelé tvrdí, že místo je odnepaměti prokleté, prý už Keltové mu přikládali magický význam. Jedno z těch racionálních vysvětlení tvrdí, že psi se z mostu vrhají kvůli pachu myší a norků, kteří mají pod mostem své nory. Takových míst je ale na světě určitě více, nikde jinde ale podobné případy zaznamenány nebyly. Příčiny dobrovolných skoků do hlubin tak zůstávají záhadou, neboť je opravdu krajně nepravděpodobné, že by se pes rozhodl sám ukončit život. „Psi samozřejmě mohou mít špatnou náladu nebo něco, čemu lidé říkají deprese, ale žijí pouze v přítomnosti a nedokážou si sami vzít život," říká k tomu přírodověděc Peter Neville z univerzity v Ohiu.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaderná bomba v podobě podzemní miny: Ke své funkčnosti potřebovala živá kuřata!
epochaplus.cz

Jaderná bomba v podobě podzemní...

Jaderná bomba v podobě podzemní miny? Už takový nápad...
Subkultury: Život s černou patkou, bradkou nebo na drogách?
epochaplus.cz

Subkultury: Život s černou...

„Tak na blázny. Ztracené existence. Rebely....
Panda do Evropy?
21stoleti.cz

Panda do Evropy?

Čínská společnost DeepBlue Technology...
Jitka Václavíková: Od přírody a knih k diamantům
iluxus.cz

Jitka Václavíková: Od...

Investiční specialistka Jitka Václavíková...
Kdo bude slídilem roku? Nejvíce nominací získal Facebook
21stoleti.cz

Kdo bude slídilem roku?...

Z 34 návrhů na slídila za loňský rok patřily...
Umělá inteligence překoná lékaře – v budoucnu bude rozpoznávat vzácné genetické poruchy
21stoleti.cz

Umělá inteligence překoná lékaře...

Na trhu se již lze setkat s chytrými telefony,...
VIDEO: TOP 10 podivné vánoční zvyky ve světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 10 podivné vánoční...

Pokud vám přijde nějaký...
Život na bulváru v Tel Avivu
rezidenceonline.cz

Život na bulváru v Tel Avivu

Spojení městského stylu života s lokálními historickými a...
Jiří Wimmer – Prokletí smutného klauna
nasehvezdy.cz

Jiří Wimmer – Prokletí...

Pokud jde o pití, bohužel přišla chvíle,...
Iva Kubelková: Svatbu nechce, má se partner obávat?
nasehvezdy.cz

Iva Kubelková: Svatbu nechce,...

Se svým stávajícím partnerem se zná...
Mezinárodní přeprava zboží – sen každého řidiče kamionů!
epochalnisvet.cz

Mezinárodní přeprava zboží – sen...

V dnešním globálním světě se prakticky denně přepravují stovky...
Řezbář Boulle: Ludvík XIV. chránil génia před věřiteli
epochalnisvet.cz

Řezbář Boulle: Ludvík XIV....

„Kvůli těmto hodinám by se snad i sám čas...