Skip to content

Otázky a odpovědi

Je možné, že akupunktura funguje?

Jiří Dubový, Praha

Podstata akupunktury vychází z rozšířené představy energetických linií nacházejících se v těle, kterými prý proudí tajemná energie čchi. Ta je považována za životní sílu přítomnou ve všech lidech. Mnohé zdravotní problémy jsou prý způsobeny nesprávným prouděním právě této energie. To lze údajně napravit tak, že do bodů, kde je energie zablokována, terapeut aplikuje jehličky. Nechá je zde nějakou dobu působit, a tím prý problém zmírní, či dokonce odstraní. „Akupunktura je typickou, specificky neúčinnou metodou alternativní medicíny. Její filozofické principy mají duchovní povahu, nejsou ověřitelné a jsou v rozporu s moderní vědou,“ uvádí Český klub skeptiků Sisyfos. Stoupenci metody nicméně trvají na svém. 

Má Rihanna něco společného s ilumináty?

Kateřina Říhová, Chomutov

Barbadoská zpěvačka Rihanna (*1988) je někdy spojována s tajemným spolkem iluminátů, který se prý snaží ovládat svět. Pokud se podíváte na některý z jejích videoklipů, budete údajně vystaveni přívalu symbolů tohoto záhadami opředeného společenství. Například v singlu Umbrella z roku 2007 zpěvačka pózuje nahá v pyramidě, která připomíná jeden z nejznámějších symbolů tajného spolku, vševidoucí oko usazené nad zkosenou pyramidou. V klipu v písni S&M z roku 2011 za slavnou umělkyní zase v jednu chvíli probleskne nápis „Rihanna – princezna iluminátů“. Není to všechno ale jen dobrý marketing?

Jak mohou vědci tvrdit, že uvnitř planety je jádro, když tam ještě nikdy nikdo nebyl?

Lucie Sakmarová, Rohatec

Máte pravdu v tom, že toho s jistotou o vnitřním složení naší Země víme stále velmi málo. Vědecké teorie, o kterých se učíme ve školách, se opírají hlavně o nepřímé výzkumy na Zemi i ve vesmíru. Co se týče naší planety, byly podrobnosti o jejích hlubinách odhalovány teprve ve 20. století, a to hlavně z měření seismických vln vznikajících při zemětřesení a jejich šíření po celém světě. Nejhlubší vrt všech dob na Kolském poloostrově má totiž jen 12 262 metrů, což je jen zlomek z více než 6 tisíc kilometrů, které dělí zemský povrch a střed planety. V této oblasti zkoumání nás tak může čekat ještě celá řada překvapivých objevů.

Co víte o nejrychlejším vlaku světa a v čem spočívá jeho tajemství?

René Beláček, Liptovská Osada

Aktuálně je nejrychlejším vlakem na světě japonský Maglev, který při testovacích jízdách dosáhl rychlosti 603 kilometrů v hodině. Tajemství jeho rychlosti spočívá v technologii magnetické levitace. Díky síle odpuzujících se magnetů se vlak vůbec nedostane do kontaktu s kolejnicí – souprava jako by letěla asi 10 centimetrů nad dráhou. Celý princip ve skutečnosti vypadá jako výsledek nějakého kouzla. Zrychlování i brzdění pak obstarává různá intenzita proudu pouštěného do trati. Zajímavé také je, že nová trať pro tyto vlaky v Japonsku povede celých 40 metrů pod zemí. Rekord ale nemusí tomuto vlaku vydržet dlouho, v plánech inženýrů už jsou vlaky daleko rychlejší. Podobu vlaků v daleké budoucnosti můžeme pak jen odhadovat.

Dobrý den, říká se, že let na Měsíc a pobyt kosmonautů na jeho povrchu se ve skutečnosti neodehrál, ale byl nafilmován v kulisách v tajném areálu 51. Zajímal by mě váš názor.

Dominika Potter Bohatcová, Brno

Oblast 51 je skutečně velmi úzkostlivě střežená letecká základna a obklopuje ji řada nejasností. Tvrzení, že přistání na Měsíci bylo nahrané a ve skutečnosti k němu nikdy nedošlo, je velmi rozšířenou konspirační teorií. NASA sice předložila dostatek důkazů o tom, že se její astronauti po měsíčním povrchu skutečně prošli, my ale dáváme prostor i argumentům hovořícím proti a necháváme naše čtenáře udělat si vlastní názor.

Nevíte něco bližšího o polských vědmách szeptuchách?

Roman Kubala, Brno

V našich končinách se proslavily takzvané Žitkovské bohyně – vědmy a léčitelky, o kterých napsala velmi oblíbenou knihu spisovatelka Kateřina Tučková. Tato zvláštní tradice ale pochopitelně nebyla ojedinělá, podobnou lze dodnes najít třeba v Polsku v oblasti zvané Podlesí. Také zde žijí vesnické vědmy, které se v polštině lidově nazývají „šeptuchy“. Říká se, že mají léčitelské schopnosti a také nadání jasnozřivosti. Jsou také velmi zbožné a svázané s pravoslavnou tradicí. Je ale možné, že ve skutečnosti jsou zástupkyněmi magických praktik, které křesťanství předcházely.

Na internetu jsem četl, že na Marsu byly objeveny skalní malby, dokazující přítomnost mimozemské civilizace. Víte o tom něco?

Marek Švehla, Praha

Zřejmě máte na mysli zprávu publikovanou ufologem Scottem C. Waringem, který detailně studoval snímky pořízené sondou Curiosity na povrchu Marsu. Na snímku se skalní stěnou objevil reliéfy, které se svým tvarem podobají pozemským jeskyním malbám a připomínají postavu s lidskými rysy. Nejde tedy technicky o malbu. Je to ale další z celé řady podivností, předmětů a úkazů, které byly na snímcích sond objeveny. Mnoho z nich bylo označeno za pouhý optický klam, ale těžko tvrdit něco s absolutní jistotou.

Nedávno byl prý objeven zkamenělý otisk obří šlápoty ve skále. Myslíte si, že v dávné minulosti mohli po zemi chodit opravdoví obři?

Martin Rozehnal, Plzeň

Otisk ve skále objevený v čínské provincii Kuej-čou tvarem skutečně velice přesně odpovídá lidské noze, měří však na délku šedesát centimetrů. Pokud by jej opravdu zanechal po sobě živý tvor, odhadem by měřil okolo 5 metrů na výšku. Pravdou je, že prakticky všechny národy mají nějaké pověsti o obrech. Píše se o nich v Bibli i Koránu a obra si prý ve 14. století na pomoc vzali také Tataři v bitvě na Kulikově poli. Jejich existenci podporuje i řada podivných nálezů, jakými jsou právě obří otisky končetin. Nicméně zda opravdu existovali, je pro nás stále záhadou.

Víte něco o tajemných mozaikových liniích? Mohou mít něco společného s UFO?

Adam Slaný, otázka zaslána emailem

Zřejmě máte na mysli zvláštní obrovský obrazec, který zabírá asi jeden čtvereční kilometr a je vytvořen v oblasti poušti Gobi. Tato oblast patří do čínské provincie Kan-su šeng a je pravda, že o tomto úkazu není mnoho informací. Obrazec, o kterém se tvrdí, že vznikl někdy v roce 2004, je zvláštní tím, že si i přes velmi komplikovaný terén přesně zachovává své proporce. O jeho účelu existuje spousta nepodložených teorií, jedna z nich například tvrdí, že jde ve skutečnosti o dílo armády a že obrazec slouží k přesné kalibraci špionážních satelitů. Zda je to skutečně tak, se ale můžeme jen dohadovat, jakékoliv oficiální informace chybí a oblast je pro nepovolané kompletně uzavřena.

Velmi mě zaujal příběh o prokletém mostu ve Skotsku, kde často páchají sebevraždu psi. Ti se ale sami přece nemohou rozhodnout, že se zabijí. Nebo ano?

Veronika Slavíková, otázka zaslána přes e-mail

Je pravda, že na Overtoun Bridge poblíž Miltonu ve Skotsku byla od 19. století zaznamenána více než stovka nevysvětlitelných úmrtí psů. Jejich chování přitom nejvíce připomínalo právě sebevraždu. Most přes 15 metrů hlubokou propast lemuje jen nízká kamenná zídka. Psi, kteří zde zahynuli, se z neznámých důvodů dobrovolně rozhodli skočit dolů. Tamní obyvatelé tvrdí, že místo je odnepaměti prokleté, prý už Keltové mu přikládali magický význam. Jedno z těch racionálních vysvětlení tvrdí, že psi se z mostu vrhají kvůli pachu myší a norků, kteří mají pod mostem své nory. Takových míst je ale na světě určitě více, nikde jinde ale podobné případy zaznamenány nebyly. Příčiny dobrovolných skoků do hlubin tak zůstávají záhadou, neboť je opravdu krajně nepravděpodobné, že by se pes rozhodl sám ukončit život. „Psi samozřejmě mohou mít špatnou náladu nebo něco, čemu lidé říkají deprese, ale žijí pouze v přítomnosti a nedokážou si sami vzít život," říká k tomu přírodověděc Peter Neville z univerzity v Ohiu.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hubbleův teleskop slaví narozeniny!
epochaplus.cz

Hubbleův teleskop slaví...

Je to již 29 let, co se začala psát nová...
Vylodění na Filipínách: Smůla frajera v pilotkách
epochaplus.cz

Vylodění na Filipínách:...

Jen co si Japonci podmaní Indočínu a svůj...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...
VIDEO: TOP 5 nejbohatších lidí světa
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 5 nejbohatších...

Kdyby peníze znamenaly štěstí, byli by tihle...
Americká kosmonautka se chystá na rekord: Chce být nejdéle pobývající ženou ve vesmíru
21stoleti.cz

Americká kosmonautka se chystá na...

Před několika dny NASA oznámila, že se...
Barbora Poláková a Pavel Liška: Krizi řeší útěkem! Bude to definitivní konec?
nasehvezdy.cz

Barbora Poláková a Pavel Liška:...

Krize mezi partnery trvá už od...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...
Josef Carda: Z jeviště rovnou na sál
nasehvezdy.cz

Josef Carda: Z jeviště...

Málem zemřel přímo na jevišti! Josef...
Kambodža za komunistické diktatury: Tresty smrti i za to, že lidé nosili brýle
21stoleti.cz

Kambodža za komunistické...

V jihovýchodní části Asie, v oblasti, které se...
Módní jistota v sedle
epochalnisvet.cz

Módní jistota v sedle

Nestárnoucí, elegantní, přesto originální. Taková...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
3D model usvědčil nacistické zločince
epochalnisvet.cz

3D model usvědčil nacistické...

Více než 70 let po skončení druhé světové války se...