Skip to content

Otázky a odpovědi

Kdybych chtěl v Česku zaznamenat řádění poltergeista, kam bych se měl podle vás vydat? Můžete mi nějaké místo doporučit?

Michal Čížek, Karlovy Vary

Jednou z nejznámějších lokalit, kde byly pozorovány jevy spojované s fenoménem poltergeista, je zámek Lemberk, který stojí nedaleko městečka Jablonné v Podještědí na Liberecku. Jako řádění poltergeista bývají označovány podivné zvuky a rány, samovolné pohybování nábytku a jiných předmětů či také jejich samovznícení. Na zámku Lemberk se s podobnými úkazy setkali někteří zaměstnanci už v 70. letech minulého století a zkoumal je tu v minulosti také známý záhadolog Ing. Ivan Mackerle. Ten při nočním výzkumu zaslechl například v kapli těžké kroky, které se ozývaly z podkroví. Tam ale v nánosech prachu nebyla ani jediná stopa. Svědci hovořili také o samovolném posouvání nábytku, dětském pláči a mnoha dalších jen těžko vysvětlitelných úkazech.

Při pátrání po nejrůznějších tajných společnostech jsem narazila na takzvaný Bohemian club. Má jeho název něco společného s Českem?

Marie Tomášková, Břeclav

Na první pohled by se opravdu mohlo zdát, že se název této tajné společnosti odkazuje na původně latinské pojmenování Čech - Bohemia. Ve skutečnosti ale vychází z něčeho jiného. Jde o označení lidí, které bychom česky pojmenovali jako bohémy. Tedy boháče užívající si všech slastí života. Tento zvláštní klub založený na konci 19. století vlastní pozemky v Kalifornii, které jsou veřejnosti nepřístupné, členy jsou pak mocní či slavní lidé. Údajně mezi ně patřili i američtí prezidenti Bill Clinton či John Carter. Ve zvláštním táboře na těchto pozemcích prováděly podivné rituály. A nejen to. Právě zde se mělo rozhodnout o spuštění projektu, jehož výsledkem bylo svržení jaderných pum na Japonsko. Spekulací okolo této společnosti je opravdu celá řada.

Je Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda založen na skutečných událostech?

Tomáš Gabriel, otázka zaslána přes Facebook

Příběh, který vyšel knižně poprvé v roce 1886, patří spolu s Ostrovem pokladů mezi nejúspěšnější díla skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona (1850-1894). Kolem jeho vzniku panuje celá řada legend a zkazek. Jeho manželka Fanny například tvrdila, že příběh vychází ze strašidelného snu, který její manžel jedné noci zažil. Podle jiných teorií však měl příběh o lékaři, který se po pozření drogy měnil na zlosyna, také reálný základ. Inspirací mu mohl být například osud skutečné historické osobnosti Williama Brodieho (1741-1788). Tento truhlář a také Edinburský radní se v noci z váženého občana měnil na zloděje a lupiče. Využil přitom toho, že pro bohaté měšťany vyráběl skříně, od kterých si tajně udělal kopie klíčů. Byl však odhalen a oběšen. Je totiž pravděpodobné, že Stevenson, který se také narodil v Edinburghu, jeho příběh mohl znát. Další z teorií pak spekuluje o tom, že spisovatel do knihy vložil vlastní zkušenosti s drogami, neboť mu kvůli dýchacím potížím byl předepisován roztok kokainu. Dnes je ale těžké rozlišit, co z toho se zakládá na pravdě.

Napadlo už někdy někoho porovnat obrazce v obilí s obrázky z Voynichova rukopisu?

Lucie Matoulková, Hrádek

Ano napadlo, na nápadnou podobnost některých obrazců s ornamenty v obilí upozorňuje celá řada záhadologických webů z celého světa. V tomto záhadném, neznámým jazykem napsaném, rukopise, který zřejmě pochází z 15. století, je však celá řada věcí, nad kterými zůstává doslova rozum stát. Například ilustrace připomínající rostliny, které ale neodpovídají žádným druhům známým na Zemi. V minulém roce se pak v českých médiích objevily zprávy, že na rozluštění rukopisu, na kterém si vylámala zuby celá řada kryptologů, pracuje Češka z Nové Paky Irena Hanzíková a prý už zvládla přeložit několik stran. Mnozí ale nevěří, že by se jí něco takového mohlo podařit. Nezbývá než počkat, jaké objevy v otázce Voynichova rukopisu na nás v budoucnosti čekají.

Existuje možnost, že by se nám některé sny zdály z minulého života?

Marek Gregorian Prudký, otázka zaslána přes Facebook

Řada esoteriků, kteří se zabývají převtělováním, se domnívá, že sny mohou být skutečně branou ke zkušenostem a skrytým vzpomínkám, které naše duše provázejí už po mnoho životů. Otázkou ale je, jak je ve spletité řeči snů rozeznat. K podobné problematice se vyjadřují také vědci zkoumající takzvanou genetickou paměť, kam se mají ukládat zkušenosti našich předků. Třeba pokusy na myších ukázaly, že takový přenos konkrétní informace z rodičů na potomky je opravdu možný. Mohou se takové informace promítat i do snů? Je možné, že by i lidé byli propojeni pomocí neviditelných sil víc, než si myslí? 

Lidé chodí často do lesa relaxovat a mluví se o tom, že stromy vyzařují pozitivní životodárnou energii, existují ale také nějaké „zlé“ prokleté stromy, které naopak ubližují?

Dana Roháčková, otázka zaslána e-mailem

Takzvané strašidelné či prokleté stromy opravdu existují a jsou opředeny velmi temnými legendami. Jedním z nejznámějších je například Ďáblův strom, který roste v americkém státě New Jersey. Oběsil se na něm farmář, který vyvraždil svou rodinu a k lynčování obětí jej používal i nechvalně proslulý Ku-klux-klan. „Říká se, že zlý strom pozřel duše těch, kteří zde zemřeli násilnou smrtí,“ píše třeba americký záhadolog Brent Swancer. Od stromu se údajně ozývá pláč, ječení, nebo naopak dětský smích. Dub podle místních také vyzařuje zvláštní teplo a jeho větve nejsou ani v zimě zasněžené. Nevysvětlitelné úkazy se prý dějí také u Stromu čarodějnic, který nelogicky stojí doslova uprostřed křižovatky v americkém městě Smithfield. Podle legend stál nedaleko dům čarodějnice a navíc není jasné, proč při stavbě křižovatky nechali dělníci strom stát, když překáží provozu. Výsledkem je historie plná dopravních nehod a řady z nich smrtelných. Kolem stromu za nocí prý navíc tančí duše dětí…

Co víte o záhadné a posvátné hoře Kailas, které se obávají i zkušení horolezci?

René Beláček, Liptovská Osada

Jde o nejposvátnější horu Tibetu a pravda je taková, že na její vrchol zatím lidská noha nevkročila. Povolení ke vstupu sice čínská vláda udělila v roce 1987 slavnému horolezci Reinholdu Messnerovi, ten ale z úcty k posvátnému místu nakonec odmítl horu pokořit. Traduje se, že pod Kailásem má být ukryt jeden ze vstupů do paralelního světa, bájné Šambaly a 6638 metrů vysokou horu považuje za posvátnou hned několik náboženství. Mezi nimi například buddhismus, hinduismus a džinismus. Jejich stoupenci věří, že bohové nikdy nedopustí, aby obyčejný smrtelník stál na jeho vrcholu. Ten je prý dutý a ukrývá tajné prostory, kde běží čas odlišným způsobem.

 

 

Napíšete na vašem webu více o mrakodrapu Big Bend?

René Beláček, Liptovská Osada

V tomto případě jde spíše o technický div než o záhadu. Mrakodrap Big Band byl navrhnut americkým studiem OIIO pro newyorský Manhattan. Už na první pohled lze vidět, v čem je unikátní. V polovině je totiž ohnutý a míří zpět k zemi. Celkem má měřit 1200 metrů, kvůli ohnutí ale nebude nejvyšší na světě, jen nejdelší. Otázkou však zůstává, zda bude vůbec postaven. Velmi extravagantních návrhů staveb, které nakonec zůstaly jen na papíře, je celá řada.

Mohli byste mi říct něco víc o tajemné knize Necronomicon?

René Beláček, Liptovská Osada

Necronomicon je jakousi Knihou mrtvých, nejtemnějším spisem černé magie, pomocí kterého se prý dají otevřít brány do pekla. Poprvé se o ní zmínil ve své povídce americký spisovatel Howard Phillips Lovecraft, který tvrdil, že je to jen jeho výmysl. Řada lidí ale přes to věří, že může existovat i ve skutečnosti. V roce 1977 pak v americkém nakladatelství Avon Books vyšla kniha z názvem Necronomicon, jehož autorem je jakýsi Simon, jehož skutečná totožnost zůstává utajena. Texty v ní pak vychází ze sumerské a babylonské mytologie. Skutečný Necronomicon však měli sepsat starověcí kněží podle diktátu dávných bohů. To, že podobný text doopravdy vznikl, se rozhodně nedá vyloučit.

Dobrý den. Chtěl bych vás poprosit o radu. Nevíte náhodou o nějakém místě v ČR či SR, kde by byla zvýšená paranormální aktivita a dalo by se tam zároveň přespat?

Patrik Grycz, otázka zaslána přes Facebook

To zřejmě nebude tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Většina míst opředených rouškou tajemství a děsivými pověstmi je totiž opuštěná a přístup do nich není úplně bezproblémový, natož pak nocleh. Mnozí záhadologové například zkoušeli přespat v opuštěném šumavském statku Pohádka, která byla domovem vraha Ivana Roubala a má velmi temnou pověst. Dalším takovým místem jsou také trosky opuštěného hotelu EisenBahner, ležící v zalesněném Krušnohoří na hranicích Česka a Německa. Záhadné úkazy byly pozorovány také v okolí ruin opuštěné budovy penzionu Nimrod u Mariánských Lázní. Musíme vás ale varovat, že se na těchto opuštěných místech můžete setkat s velice skutečnými nepříjemnostmi, nejen s těmi nadpřirozenými.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Roland Freisler: Dostihl Hitlerova krvavého soudce Boží trest?
epochaplus.cz

Roland Freisler: Dostihl...

Říšský ministr spravedlnosti Franz Gürtner umírá...
Přinese nová metoda lék na rakovinu?
21stoleti.cz

Přinese nová metoda lék na...

Licenční smlouvu na využití zcela nové metody...
Největší africký agresor!
epochalnisvet.cz

Největší africký agresor!

V Africe může člověka zabít ledacos – hady...
V Kongu zuří další epidemie eboly
21stoleti.cz

V Kongu zuří další epidemie...

V současné době sužuje Demokratickou republiku...
Montblanc: Síla opětovného spojení s přírodou
iluxus.cz

Montblanc: Síla opětovného...

V dnešním rychlém a propojeném světě může být...
V jihokorejské armádě budou sloužit zvířecí roboti
21stoleti.cz

V jihokorejské armádě budou...

Jihokorejská Defence Acquisition Programme Administration...
Pro kšeft už udělá cokoli
nasehvezdy.cz

Pro kšeft už udělá cokoli

I když si herečka Aneta Krejčíková (27),...
Vegetariáni a všežravci: Mýty versus realita!
epochaplus.cz

Vegetariáni a všežravci:...

Rivalita mezi vegetariány a lidmi, kteří jedí maso, patří...
Tereza Kerndlová: Uvažuje o adopci?
nasehvezdy.cz

Tereza Kerndlová: Uvažuje o...

Zpěvačka a moderátorka Tereza Kerndlová (32) se...
VIDEO: 5 známých věcí, co vznikly omylem
epochaplus.cz

VIDEO: 5 známých věcí, co...

Vymyslet nějaký nový produkt nebo službu,...
Vrch Ortel na Českolipsku: Magnet na paranormální jevy!
epochalnisvet.cz

Vrch Ortel na Českolipsku:...

Strašidelná hora nebo záhadný kopec. Tak mnozí říkají...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...