Skip to content

Otázky a odpovědi

Dobrý den, psali jste někdy o vodopádu, který nikam nevede? Nachází se v minnesotském státním parku Judge Magney?

Lukáš Jaroš, otázka zaslána přes Facebook

Určitě máte na mysli tajemný vodopád nazývaný Devil’s Kettle, což v překladu znamená Ďáblova konvice. Co je na tomto přírodním úkazu v americké Minnesotě tak záhadného? Řeka Brule se ve vodopádu dělí na dva proudy a jeden z nich pak mizí v otvoru ve skále. Dlouhou dobu se lidé i vědci snaží přijít na to, kam voda z řeky teče. Nic z toho, co bylo puštěno po proudu, se totiž už nikdy nevynořilo. Skrývá se pod povrchem podzemí řeka, systém jeskyní či něco jiného? Vědci se domnívají, že jde jen o optický klam a voda se opět objevuje hned pod vodopádem. Plovoucí předměty pak podle nich zachytí rotující proudy, a proto nevyplují z dutiny. Kdo má pravdu?

S rodinou na výletě jsme se zastavili u zvláštního vysokého kamene, kterému se říká Zkamenělý pastýř. Vážou se k němu nějaké záhady či tajemství?

Eva Pokorná, otázka zaslána e-mailem

Tento tři a půl metru vysoký menhir u Klobuk patří k nejvyšším ve střední Evropě. Jeho stáří se odhaduje na dva a půl tisíce let, kdo však menhir vztyčil, zůstává záhadou. Je také možné, že ve skutečnosti je ještě daleko starší. U Zkamenělého pastýře byla také provedena řada experimentů, při nichž o letním slunovratu lidé zaznamenali nevysvětlitelné magnetické anomálie. Vypráví se o něm také mnoho historek a lidových pověstí. Podle té neznámější prý při každém zazvonění zvonu z klobuckého kostela se k němu pastýř přiblíží o vzdálenost jednoho zrnka písku.

Zajímám se o nevysvětlitelné úkazy a narazil jsem na událost, kdy se v Paříži najednou zastavily všechny hodiny. Nevíte o tom něco víc?

Jaromír Marek, otázka zaslána emailem

Zřejmě jde o anomálii, která se odehrála v roce 1902. V noci z 29. na 30. prosince se totiž v Paříži zničehonic zastavily všechny kyvadlové hodiny. Bylo to konkrétně v čase, kdy ciferníky ukazovaly jednu hodinu a pět minut. Tato neuvěřitelná událost byla popsána také v tamních novinách. V článku se navíc novináři zmiňují o tom, že mnozí obyvatelé města trpěli závratěmi, a dokonce omdlévali. Zajímavé je, že se zastavily pouze kyvadlové hodiny, na které působí zemská přitažlivost, nikoli hodiny poháněné pružinovým strojkem. To by ovšem znamenalo, že by se město muselo ocitnout ve stavu beztíže. Jak se však konkrétně mohlo něco podobného odehrát, to zůstává záhadou.

Bylo by možné požádat o nějaké informace ohledně německého mostu Rakotzbrücke? Proč je nazýván ďábelským, objevují se tam nějaké nadpřirozené úkazy?

Radek Bláža Blaževský, Svitavy

Rakotzbrücke, nazývaný také Ďáblův most, byl u vesničky Kromlau vystavěn v roce 1860 a od té doby je ozdobou tamního parku. Klene se přes jezero Rakotzsee a nemůžete si jej splést s žádným jiným mostem. Jeho oblouk postavený z čediče totiž společně s odrazem na hladině vytváří dokonalý kruh. Jeho stavba trvala deset let a kámen na stavbu byl dovážen ze Saského Švýcarska a z Polska. I když je na most zakázáno vstoupit, kvůli jeho ochraně, jen pohled na něj, hlavně při východu či západu slunce poskytuje opravdu mysteriózní zážitek. 

Na internetu jsem viděl video, které ukazovalo nově objevenou mimozemskou základnu na Antarktidě. Myslíte, že je skutečná, nebo jen další výmysl?

Radovan Volek, otázka zaslána emailem

Přes aplikaci Google Earth je objevována spousta záhadných tvarů a míst na povrchu naší planety, vy máte zřejmě na mysli kruhový útvar, jehož průměr může být okolo 40 metrů, a na který upozornil youtuber s přezdívkou UFOvni2012. Domněnka je taková, že zvýšené tání ledu odhalilo dosud skrytou mimozemskou základnu. Nicméně dostupné snímky jsou natolik nezřetelné, že nelze s jistotou říci, o co skutečně jde. Stejně tak je možné, že kruhový útvar je přírodního původu.

Zaujaly mne fotografie z takzvaného Hákového lesa. Nevíte, co mohlo způsobit zvláštní zakřivení některých stromů?

Adéla Salajková, Brno

Tento les se nachází na severu Polska nedaleko městečka Gryfino. Stáří zakroucených stromů se odhaduje zhruba na 80 let, některé zdroje pak uvádějí, že byly vysazeny v roce 1934. Jak přesně došlo k tomu, že u země jsou kmeny zakrouceny do tvaru písmene cé, je opravdu záhadou. Jednou z teorií je například ta, že mladé kmeny pokřivily tanky, které tudy projížděly na konci 2. světové války. Jiná pak uvádí, že řemeslníci zkoušeli vytvořit jakýsi polotovar, ze kterého by bylo snadnější vyrábět dřevěné sudy. Jednoznačné vysvětlení ale neexistuje, podle záhadologů mohlo jít i o vliv dopadu meteoritu či důkaz přistání mimozemské lodi.

Doslechl jsem se o jakési tajemné hře Blue Whale, proti které bojuje ve svých prohlášeních hackerská skupina Anonymous? Nevíte, o co jde?

Martin Lupenský, Praha

Podle neověřených informací je Blue Whale jakýmsi podivným testem či hrou, která ukládá po dobu padesáti dnů plnit nejrůznější bizarní úkoly. V Rusku prý už stála život několik dospívajících. Členové Anonymous se pak snaží varovat všechny, kdo s touto hrou přijdou do kontaktu, aby se ničeho takového neúčastnili, a také odhalit, kdo za tím vším stojí. Podle nejrůznějších zdrojů na internetu hra například vyžaduje sebepoškozování, odmítání spánku či pokus o sebevraždu.

 

 

Chtěla bych zjistit víc o Edovi a Lorraine Warrenových. Byli to skutečně experti, nebo šlo jen o podvod?

Ajka Mihoková Uramová, otázka zaslána přes Facebook

To je skutečně obtížné říct s určitostí, dvojice slavných amerických paranormálních vyšetřovatelů se totiž za svou kariéru zabývala tisíci různých případů, z nichž mnohé vykazovaly opravdu podivné jevy a souvislosti. Ty nejznámější, které se pak staly námětem různých filmů a knih, zkoumali pak také renomovaní novináři a odborníci, kteří se snažili najít důkazy potvrzující svědectví Warrenových. Pravdou je, že výsledkem těchto pátrání bylo prohlášení, že neexistuje nic, co by tvrzení slavných lovců duchů mohlo doopravdy prokázat. Jejich důkazy byly označeny za nevěrohodné či rovnou smyšlené. Nicméně celá řada zvláštních případů zůstává bez jasných odpovědí.

 

 

Dobry den, víte nějaké podrobnosti o případu vojáka Randyho Cramera?

David Výmola, Plzeň

Jde o naprosto fantastické svědectví bývalého člena americké námořní pěchoty, které rozvířilo vody na internetu. Randy Cramer, který si nechává říkat také kapitán Kaye, totiž tvrdí, že strávil celých 17 let na Marsu, kde sloužil v tajné vesmírné flotile a v bojových akcích chránil planetu Zemi. Podle jeho tvrzení byl jako malý chlapec unesen tajnou organizací, která jej vyškolila na kosmického vojáka. Tento výcvik pak měl probíhat v jakési časové smyčce, protože ať už byl pryč jakkoliv dlouho, vždycky se opět probudil ve své posteli, jako by žádný čas neuplynul. Cramer tvrdí, že vědci i vlády tají, že na Marsu je dýchatelná atmosféra a že od 50. let na Měsíci fungují tajné výcvikové základny. I když si jeho svědectví našlo řadu nadšených posluchačů, mnoho z nich jej považuje za zjevného blázna či podvodníka. 

Chtěla jsem se zeptat na Hekaté. Někde se říká, že chodí se třemi psy, na obrazech má pak třeba tři hlavy, ale psi tam nejsou. Tak by mě zajímalo, jaký obraz se k ní hodí nejvíc.

Kateřina P., Praha

Bohyně Hekaté má opravdu vyobrazení celou řadu, neboť její postava i legendy, které se k ní vážou, mají mnoho různých podob. Má se za to, že uctívána byla už ve starověké Kárii a později také v antickém Řecku. Byla ochránkyní jezdců, rybářů, pastýřů a matek, a jako podsvětní božstvo se stala bohyní strašidel a kouzel. Přezdívalo se jí také Trivia, tedy trojcestná, byla tedy i ochránkyní cest a křižovatek. Odtud pak pochází asi její nejklasičtější vyobrazení se třemi tvářemi, někdy třemi hlavami, či dokonce třemi těly. Bývá však zobrazována i v podobách, které během dne střídala, ráno jako panna, v poledne žena a večer stařena. I když je nejvíce spojována s mytickým zvířetem v podobě hada, na obrazech ji často doprovázejí i černí psi, kteří jí byli také obětováváni. Jde bezesporu o jednu z netajemnějších mytologických postav.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Které světově proslulé firmy dneška kolaborovaly s nacisty?
epochaplus.cz

Které světově proslulé firmy...

Když se řekne Coca-Cola, Hugo Boss či IBM, každý...
Masové kuličky spadlé z nebe… Drony budou ve Finsku doručovat zákazníkům jídlo
21stoleti.cz

Masové kuličky spadlé z...

Wing je sesterská společnost Googlu, která se již delší...
Kuchyně pro ctitele klasiky
rezidenceonline.cz

Kuchyně pro ctitele klasiky

Klid, pohoda, solidnost, kvalitní materiály a dokonalá...
Video: vtipné momentky z NHL
epochaplus.cz

Video: vtipné momentky z NHL

Ne vždy se daří tak, jak má a...
Květinový horoskop
nasehvezdy.cz

Květinový horoskop

Milujete květiny a dokážete se radovat z...
Saladin svými výboji podkopal trh s otroky
epochaplus.cz

Saladin svými výboji...

Když sultán Saladin zemřel, jeho věrní údajně otevřeli...
Šikmá věž v Pise: Měla být nejvyšší zvonicí na světě!
epochalnisvet.cz

Šikmá věž v Pise: Měla být...

„Co teď budu dělat?“ láme si hlavu italský architekt a...
Captain Candy: designové obchody, kde se nákupy candies stávají zážitkem
iluxus.cz

Captain Candy: designové...

Představte si, že máte chuť na něco sladkého. Na...
Tajemství plačících a krvácejících soch: Nový případ z Argentiny!
epochalnisvet.cz

Tajemství plačících a...

Po celém světě jsou rozesety tisíce soch...
Jan Hartl – Dvě velké lásky ho opustily, třetí mu vzala rakovina
nasehvezdy.cz

Jan Hartl – Dvě velké...

Nesmělý a plachý introvert, tak si herce Jana...
Bude snadné slepit kosti?
21stoleti.cz

Bude snadné slepit kosti?

Unikátním vynálezem se mohou pochlubit specialisté z...
Prvních 60 satelitů sítě Starlink je na oběžné dráze
21stoleti.cz

Prvních 60 satelitů sítě...

Dnes v půl páté SELČ vynesla raketa Falcon...