Skip to content

Otázky a odpovědi

V roce 1907 byly při stavebních pracích pod budovou Pařížské národní opery objeveny ostatky, které se připisují legendárnímu Fantomovi opery. Chtěla bych se zeptat, co je na tom pravdy.

Alena Záhorská, České Budějovice

Podle oficiální zprávy mělo jít o pozůstatky neznámého vojáka. Spisovatel Gaston Leroux (1868 – 1927) však píše o Fantomovi opery, jenž prý žil a zemřel u podzemního jezera tvořeného slepým ramenem řeky Seiny. Toto jezero bylo pod budovou opery opravdu objeveno v polovině 19. století, nicméně protože se voda nedala odčerpat, byly přístupy k němu zabetonovány. Punc tajemna pak celé věci dodal fakt, že objevená kostra zmizela neznámo kam. Řada lidí proto věří, že šlo skutečně o slavného Fantoma. Odvolávají se přitom na bývalou zaměstnankyni divadla Renatu de Waele, která řekla, že jestliže nějaké skandální důkazy o Fantomovi existovaly, vedení Opery je nechalo zničit.

Zajímalo by mě, zda mohou zvířata vidět naši auru.

Petra Holová, Bratislava

Aura je podle některých alternativních léčitelů energie vyzařovaná všemi živými bytostmi. Někteří lidé tvrdí, že ji vidí, a popisují její barvy či tvar. Skeptikové ovšem usuzují, že příčinou může být kupříkladu oční vada, v jejímž důsledku pak postižený pozoruje optické klamy a považuje je za cosi nadpřirozeného. Jsou však popsány případy, kdy pes pozná, že se jeho pán vrací domů, aniž by k tomu mohl mít jakékoliv vodítko. V Japonsku se prý zase opice z jednoho ostrova dokážou záhadným způsobem leccos naučit od primátů z jiné pevniny, aniž by se s nimi mohly fyzicky setkat. Kolem schopností zvířat zůstává stále mnoho otazníků a nelze tak ani vyloučit, že skutečně mohou rozeznávat energie, které my běžně nevnímáme.

Zajímám se o techniky holotropního dýchání a zajímalo by mě, jak to funguje a jestli to nemůže být pro člověka nějak nebezpečné.

Marie Havlíková, Ústí nad Labem

Takzvané holotropní dýchání je speciální technikou rytmizovaného dýchání, která má navozovat rozšířený stav vědomí. Někteří lidé ji přirovnávají k hypnóze nebo transu, jaký zažívají za zvuku bubnů šamani. Zrychlené dýchání a speciální hudba mohou podle některých praktikujících lidí vyvolat i údajné zážitky z minulých životů. Na povrch totiž v podobě různých obrazů a halucinací vyplouvají potlačované emoce a zapomenuté zážitky. Otázkou zůstává, co přesně člověk zažívá a jak tyto zážitky interpretovat. Lidský mozek v tu chvíli totiž pracuje jinak než v bdělém stavu. Zakladatel této metody MUDr. Stanislav Grof tvrdí, že jde o zaručeně bezpečnou techniku, nicméně určitá zdravotní i psychická rizika tu jsou. Proto doporučujeme holotropní dýchání provádět vždy pod dozorem zkušeného instruktora.

Zajímalo by mne, zda se již lidský vývoj zastavil, nebo stále pokračuje. Co se z člověka vyvine za několik dalších milionů let?

Josef Kabát, Teplice

Nejenže se proces evoluce dosud nezastavil, ale podle vědců se jeho tempo dokonce zrychluje. Gregory Cochran z Utahské univerzity v Salt Lake City (USA) tvrdí, že je možné vypozorovat, jak se lidský mozek v průběhu posledních asi 30 tisíc let o něco zmenšil. Cochran však uklidňuje, že velikost mozku s inteligencí člověka příliš nesouvisí. Bruce Lahn z Chicagské univerzity zase objevil v lidském těle dva poměrně nové geny, které se však zatím objevují jen u některých lidí. Změny údajně souvisí s životními podmínkami, které se neustále mění. Jak tedy člověk bude vypadat například za dalších tisíc let? Evoluční psycholog doktor Oliver Curry z London School of Economics věří, že lidé dosáhnou vrcholu fyzického vývoje a budou v průměru dosahovat výšky mezi 183 až 214 centimetry a jejich průměrná délka života bude 120 let.

Dozvěděla jsem se o nálezech, které mají dokazovat existenci lidí a dinosaurů ve stejné době. Co je na tom pravdy?

Jana Rohanská, Vsetín

Mezi vyhynutím dinosaurů a příchodem prvních lidí je údajně mezera asi 65 milionů let. Nicméně existují nálezy, které se zatím nepodařilo věrohodně vysvětlit. Například zkamenělý lidský prst, objevený ve stejné vrstvě jako stopy pravěkých veleještěrů. Přezkoumání rentgenovými paprsky prokázalo, že nalezený prst se příliš neliší od prstů dnešních lidí. Je jen o něco větší. Uspokojující vysvětlení ale dosud žádný z vědců nepředložil.

V Peru prý byla objevena jakási záhadná mumie podivného tvora, která byla uložena v hrobce jako významný vládce. Komu tato mumie patřila?

Michal Dvorecký, Choceň

Na severu Peru měli archeologové v jedné 1 500 let staré hrobce kmene Mochiků skutečně objevit podivnou postavičku. Vypadá, jako by se jí čas za celá staletí vůbec nedotkl. Neměří ani 30 centimetrů, má zvláštní velkou hlavu a od zátylku do půli zad jakýsi tvrdý výrůstek. Podle zubů, vlasů i kostí to však prý v žádném případě nemůže být embryo nebo předčasně narozené dítě. Mluví se o zvláštním humanoidu, který se údajně vyskytoval také v Africe nebo na Havajských ostrovech. Řada záhadologů také mluví o tom, že ve skutečnosti může jít o potomka mimozemšťanů či mimozemského tvora samotného.

Často se setkávám v duchovní literatuře s pojmem akaša – kronika lidstva. Prosím o vysvětlení tohoto pojmu.

Jitka Pluskalová, Olomouc

Akašická kronika má mnoho pojmenování: kniha života, vesmírná kronika, kosmická paměť, kolektivní nevědomí,... V sanskrtu znamená akaša „duch“ nebo „éter“. Jde údajně o jakýsi obal Země, ve kterém jsou záznamy všech událostí, činů i myšlenek, které se kdy na Zemi odehrály. Někteří lidé se prý dokážou na tuto kroniku lidstva napojit a mohou tím získat přístup k ohromnému množství údajů, jakési spirituální obdobě internetu. Kolektivním nevědomím se zabývala také řada vědců, kteří se snažili přijít na to, zda lidé nejsou nějakým neznámým způsobem propojeni. Uspokojivé odpovědi na tyto otázky ale dosud nemáme.

Slyšel jsem, že druidové měli nějaký cvičební systém velice blízký indické józe. Co to bylo za cvičení?

Pavel Černý, Znojmo

Cvičení, kterému se někdy také přezdívá „jóga západu“, se jmenuje wyda. Je to opravdu staré učení druidů, které v sobě, podobně jako jóga, zahrnuje tělesné cvičení, filozofii, světonázor a různé formy meditace. Jednotlivé cviky i filozofie wydy se přitom velice podobají východní józe. Speciální cvičení údajně napomáhají usměrňování energie v těle na ta správná místa, mají obnovovat harmonii v organismu nebo prý také posilují duchovní schopnosti.

Dozvěděla jsem se, že existuje jakési Jidášovo evangelium. Můžete více přiblížit, o co se jedná?

Daniela Trubovská, otázka zaslána emailem

Rukopis byl nalezen v egyptské poušti v 70. letech minulého století a jeho stáří má být asi 1700 let. Podle odborníků by se prý ovšem mohlo jednat jen o opis mnohem staršího řeckého rukopisu. Rozruch okolo nalezeného evangelia vyvolává především fakt, že Jidáš Iškariotský, pokládaný za Ježíšova zrádce, měl údajně Ježíše udat na jeho vlastní přání. Smrt ukřižováním prý totiž měla být součástí Ježíšova poslání, což ovšem jeho následovníci nechápali. Z evangelia dokonce vyznívá, že Jidáš má být jediným z Ježíšových učedníků, který skutečně porozuměl jeho učení. Církev samozřejmě odmítá mít s tímto textem cokoliv společného.

Mohli byste napsat něco o záhadě Hory mrtvých? Poprosil bych také o váš osobní názor na tuto záhadu a o možné vysvětlení.

Matej Cvik, Sliač

Djatlovova expedice, nazvaná podle jejího vůdce Igora Djatlova (1934–1959), má v únoru 1959 vyvrcholit výstupem na Horu mrtvých, vysokou 1079 metrů, v severní části pohoří Ural. Devítičlenná skupina však najednou přestává odpovídat na rádiový kontakt. Záchranáři se proto vydávají turisty hledat. To, co najdou, je však doslova šokuje. Studenti jsou mrtví. Mají zpřerážené končetiny a rozbité hlavy, někteří jsou popálení, a jedné oběti dokonce chybí jazyk. Stan, v němž expedice nocovala, je protržený zevnitř, turisté v třicetistupňovém mrazu z neznámých důvodů opustili nocleh, a dokonce bosí, přestože museli vědět, že se tím odsuzují k smrti. Známky boje však vyšetřovatelé na místě nenašli. Objevují se proto teorie, že se expedice mohla stát obětí vojenského experimentu, útoku neznámého tvora či démonických sil. Na případu je toho tolik podivného, že se i my kloníme k zásahu čehosi nadpřirozeného.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Snaží se milence dohnat ke svatbě?
nasehvezdy.cz

Snaží se milence dohnat ke...

Skoro jako dvě hrdličky působili na nedávné...
Proč měla pražská porodnice dvoje dveře?
epochaplus.cz

Proč měla pražská porodnice...

Nenápadná žena s velkým bříškem vklouzne...
Záhada japonské školy: Straší tu duchové zmizelých dětí?
epochalnisvet.cz

Záhada japonské školy: Straší...

Pozorována byla záhadná světla, děsivé zvuky,...
Každý člověk sní za týden v průměru 5 gramů plastu
21stoleti.cz

Každý člověk sní za týden v...

Nová studie světového fondu na ochranu přírody...
Udělejte si pohodlí: Záchodové sedátko, které ohlídá správnou funkci srdce
epochalnisvet.cz

Udělejte si pohodlí: Záchodové...

Zkuste si to představit. Nepotřebujete...
Geny ovlivňují délku působení očkovacích látek
21stoleti.cz

Geny ovlivňují délku působení...

Vědcům se podařilo odhalit genetické varianty, které mají...
Krevních dárců je málo. Kanadští vědci našli řešení!
21stoleti.cz

Krevních dárců je málo. Kanadští...

V současné době se mnoho nemocnic po celé ČR,...
Hodinářská ikona Breguet na pražském veletrhu SEW
iluxus.cz

Hodinářská ikona Breguet na...

Šestý ročník výstavy SEW se ponese v tak...
Promyšlená souhra světla a stínu
rezidenceonline.cz

Promyšlená souhra světla a...

Jasné oddělení společenské části a...
TOP 5 nejhloupějších zlodějů historie
epochaplus.cz

TOP 5 nejhloupějších...

Být zlodějem a naplánovat loupež...
Je možné si zvýšit IQ? Prozradíme vám jak!
epochaplus.cz

Je možné si zvýšit IQ?...

Inteligentní člověk si s větší pravděpodobností...
Petr Štěpánek a Zlata Adamovská: Byla prý tuctová, ani si jí nevšiml
nasehvezdy.cz

Petr Štěpánek a Zlata...

Myslela si, že svého manžela očarovala...