Skip to content

Otázky a odpovědi

Existují nějaké teorie o džinech? Slyšel jsem, že se dělí na ty dobré, modře zbarvené, a démonické, kteří jsou červení. Vládci džinů pak mají být černí. Je na tom něco pravdy?

Jakub Boroš, Dobrá Niva

V džiny věřili již staří Arabové dávno před příchodem islámu. Džinové jsou pak často zmiňováni v Koránu a patří také do islámské mytologie. Obývají prý vlastní svět či dimenzi nezachytitelnou lidským zrakem a mají být zrozeni z ohně. Podle legend mohou džinové být podobně jako lidé dobří, zlí a neutrální, zlí džinové jsou pak podobní křesťanským démonům. Podle některých teorií tyto bytosti například vystavěly pyramidy či Šalamounův chrám. Arabská tradice je pak dělí na pětici různých druhů jménem Marid, Afrit, Shaitan, Jinn a Jann. Vládcem těchto mytických bytostí má být Iblís, nazývaný také někdy Azazel. Někteří mystici jej spojují také s křesťanským Luciferem. Populární podoba a barvy džinů ale vychází jen z lidské fantazie, ve skutečnosti mají ve své viditelné podobě připomínat mrak či vysoký zářivý sloup.

Zdravím redakci, víte něco o záhadné Měsíční jeskyni na Slovensku? Pátrali po ní prý i nacisté. Jaké záhady skrývá?

Milan Gábriš, otázka přes Facebook

Měsíční jeskyni či také Měsíční šachtu popsal jako první a zatím jediný svědek Antonín Horák v roce 1965. Podle jeho svědectví jej na toto místo zavedl v roce 1944 jakýsi Slovák jménem Slávek. Horák v té době bojoval společně s partyzány s nacistickými jednotkami a pastevec jej našel raněného v lese. Ukryl jej pak v podivné jeskyni až do příchodu Rusů. Na konci této jeskyně byla zvláštní šachta ve tvaru svislého válce asi 25 metrů vysokého. „Připomínalo to obrovské černé silo, stěnu očividně lidského původu, hladkou jako sklo. Celá modročerná stěna byla z materiálu, který spojoval vlastnosti oceli, křemene a kaučuku. Krumpáč na ní nezanechal stopy a energicky odskakoval,“ zapsal si Horák do svého deníku. Podle něj by tato jeskyně měla být na východním Slovensku, zřejmě v oblasti Levočských vrchů. Nikomu se ji ale od té doby nepodařilo znovu objevit.

Četl jsem o tom, že americké prezidenty prý pronásleduje jakési prokletí. Můžete o tom napsat víc?

Pavel Přerost, otázka přes e-mail

Legendární se stala temná kletba, kterou údajně těsně před svou smrtí vyřkl náčelník indiánského kmene Šóniů Tecumseh (1768–1813). Tato kletba měla zapříčinit předčasnou smrt každého amerického prezidenta, který bude zvolen v roce končícím nulou. I když to mnozí považují za báchorku, nelze popřít, že předčasně na zápal plic umírá třeba prezident William Henry Harrison (1773–1841), zvolený v roce 1840. Na následky atentátu pak umírá Abraham Lincoln (1809–1865), zvolený v roce 1860, zastřelen je také James A. Garfield (1831–1881), zvolený v roce 1880, a podobných případů je více. Pokud za tím bylo prokletí, jeho moc najednou skončila v roce 1980, kdy je do úřadu zvolen Ronald Reagan (1911–2004).

Slyšela jsem o tom, že z nebe najednou začala pršet krev. Opravdu se někde na světě takové případy staly? Jaké pro to může být vysvětlení?

Alena Srnová, otázka přes e-mail

Podobné úkazy se opravdu odehrály. Například italská meteorologická služba zaznamenala tento jev 15. května 1890 v oblasti Kalábrie. Z nebe tehdy bez jakéhokoli vysvětlení pršela skutečná krev. „Jde o ptačí krev. V bouřce bylo roztrháno hejno ptáků,“ znělo tehdy oficiální vysvětlení. Podle záznamů ale v dané době však v oblasti panovalo bezvětří. Podobných případů existuje mnohem více. Podaří se někdy fenomén vysvětlit? „Zřejmě ne. Naopak. Dosud neexistují žádné indicie pro přirozené vysvětlení,“ tvrdí rakouský novinář Viktor Farkas (1945–2011). O dešti z krve se však zmiňoval i slavný věštec Nostradamus (1503–1566), podle něj jde o znamení blížícího se konce světa!

Chtěla bych se dozvědět něco více o Ostrově panenek, který má být v Mexiku. Je pravda, že toto místo ovládají paranormální jevy?

Ludmila Pošíková, Praha

Tento zvláštní ostrov se nachází v mexické oblasti zvané Xochimilco. Jeho podivnou výzdobu vytvořil ve druhé polovině 20. století Mexičan jménem Julián Santana Barrera. Údajně ho o to požádal duch utonulé holčičky, která si prý neměla s čím hrát. Barrera se později celou záležitostí stane tak posedlý, že dnes na děsivém místě naleznete doslova stovky různých panenek. Nejde ale o žádné krasavice. Barrera je totiž nachází v odpadcích a místní řece. Rozvěšuje je na svou chatrč a okolní stromy. Po jeho smrti se pak celá oblast stala turistickou atrakcí. Podle mnohých svědectví se panenky samovolně hýbají, a některé na návštěvníky dokonce mrkají!

Prý se nějakým geologům podařilo v Rusku provrtat až do pekla. Víte, o jakou událost šlo? A je na tom něco pravdy?

Marek Šmíd, Pardubice

Zřejmě máte na mysli zvláštní okolnosti, které provázely nejhlubší sondu do zemského povrchu, známou pod označením Kolský vrt. Ten byl prováděn v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska od roku 1970. Geologové pak po 19 letech vrtání hrdě prohlašují, že se dostali až do hloubky neuvěřitelných 12 262 metrů! Co zde ale našli? Z hlubin se v té době prý začínají ozývat tajemné zvuky, hvízdání, chrčení a hučení. „Jsou to zvuky zatracených duší z pekla!“ napadá v tu chvíli mnohé. V roce 1992 je nakonec vrtání ukončeno. Oficiálním důvodem jsou příliš vysoké teploty, které technice nedovolují pokračovat. Podle některých názorů se vědcům podařilo provrtat až do záhadné podzemní říše a možná rovnou do pekla. 

Slyšel jsem o tom, že zkáza Titaniku byla předpovězena. Víte, kým a za jakých okolností?

Lukáš Horký, Turnov

Neuvěřitelnou podobnost se ztroskotáním parníku Titaniku, k němuž došlo v roce 1912, vykazuje kniha Marnost amerického spisovatele Morgana Andrewa Robertsona (1861–1915). Ten 14 let před skutečnou katastrofou sepisuje dílo, v němž líčí ztroskotání lodi s názvem Titan po srážce s ledovcem. Románová loď pojme stejně lidí jako Titanic, tedy 3000 osob, je také podobně dlouhá, měří 244 metrů a Titanic 269 metrů. Dosahuje dokonce i stejné maximální rychlosti. V době, kdy spisovatel píše svůj román, je navíc plavidlo velké a technicky vyspělé jako Titanic naprostou sci-fi! Nemohl tedy vycházet z žádné předlohy. Jde o pouhou náhodu? Celá věc dodnes zůstává záhadou.

Chci se vás zeptat, jestli nemáte nějaký recept na odehnání poltergeista? Poslední dobou mám pocit, že všechny ty poruchy a bouchání u nás v bytě nemohou mít přirozený původ.

Gabriela Chmelová, otázka přes e-mail

Termín poltergeist označuje nevysvětlitelné či nadpřirozené rušivé projevy v lidských obydlích. Údajně existuje hned několik osvědčených cest, jak se jeho nechtěné společnosti zbavit. Lidé se v minulosti úspěšně zbavili poltergeista například vykuřováním. Škodolibý duch v takovém případě opustil obydlí spolu s dýmem vonných bylin či vonné tyčinky. Také můžete použít sůl, je třeba ji nasypat v místech, kde se podivné úkazy odehrávají, a pak ji vymést z domu. Sůl má mít totiž moc pohltit negativní energii. Můžete ale také vyzkoušet modlitbu za klid bloudící duši. Když nepomůže ani upřímná modlitba, můžete obydlí nechat vyčistit svěcenou vodou, což podle odborníků rovněž pomáhá.

Snaží se také v současnosti s moderní technologií vědci stále objevit klíč k nesmrtelnosti, podobně jako se o to v dávné historii pokoušeli alchymisté?

Luděk Manalík, Ostrava

Samozřejmě, že ano. Dříve šlo o záhadný elixír, který měl zajistit nesmrtelnost, dnes jde o genetiku, neurochemii a pokročilé výzkumy v biologii. Jedním z nejvýznamnějších odborníků na tuto oblast je britský biolog Aubrey de Grey (*1963), který tvrdí, že věda jednou přijde na to, jak zamezit stárnutí. Podle něj dokážou lidé v budoucnu žít v řádu stovek let. Vše je prý totiž otázka stárnutí buněk. Nejnovější experiment, který Grey vede, je prozatím veden na bakteriích. Zamezit stárnutí buněk ale není jediným postupem k nesmrtelnosti či alespoň dlouhověkosti, který vědci zkoušejí. Podobných teorií je ve vědeckých kruzích více. Může některá z nich opravdu přinést nesmrtelnost? To zatím nevíme.

Četl jsem o tom, že existuje daleko více záhadných hominidů, než jsou slavní yetti, nebo třeba bigfoot. Narazil jsem třeba na zmínky o lesním muži ze Sumatry. O koho vlastně jde?

Tomáš Karelský, otázka přes e-mail

Záhadný tvor připomínající yettiho se na tomto indonéském ostrově skutečně objevuje. V tamním jazyce je označován jako orang pendek, což v překladu přibližně znamená „malý lesní muž“. Podle popisu svědků má měřit asi 150 cm, je podsaditý a má prý velmi krátké paže. Během pátrání po stopách tohoto podivného opočlověka nachází v letech 2001–2003 jedna z badatelských skupin chomáč chlupů, který zřejmě patří právě orang pendeku. Z rozboru živočišného materiálu vyplývá, že vzorek DNA neodpovídá žádnému popsanému druhu. Svou podstatou se však podle australského genetika Dr. Hanse Brunnera podobá lidem. Jedna z teorií předpokládá, že jde o přeživšího zástupce dosud neznámého druhu předchůdců člověka. Jeho existence ale zatím zůstává záhadou.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak nejlépe vnímat krásu? Podle nových poznatků “osamoceně”!
epochaplus.cz

Jak nejlépe vnímat krásu?...

Proč visí Mona Lisa v Louvru o samotě? Holá zeď, která...
KABELKY CARTIER INSPIROVÁNY IKONICKOU ČERVENOU KRABIČKOU
epochalnisvet.cz

KABELKY CARTIER INSPIROVÁNY...

Inspirace se hledá všude a když už nestačí...
Aktuálně: Vztek Rusů nad nedostavěným kosmodromem
epochaplus.cz

Aktuálně: Vztek Rusů nad...

Ruský předseda vlády Dmitrij Medveděv nešetřil...
Léčba pomocí automatické kresby
nasehvezdy.cz

Léčba pomocí automatické...

Pokud vás hned po přečtení titulku...
Děkujeme, mistře Lagerfelde
iluxus.cz

Děkujeme, mistře Lagerfelde

Konec jedné módní éry. Osiřela nejen micina...
Péče v něžně hebkém pojetí
rezidenceonline.cz

Péče v něžně hebkém pojetí

Savé ručníky, župan, ze kterého se vám nebude chtít...
Táňa Vilhelmová: K partnerovi se chová jako k dítěti
nasehvezdy.cz

Táňa Vilhelmová: K partnerovi...

Jsou spolu už nějaký ten pátek, ale...
Proč se sluch zhoršuje?
epochalnisvet.cz

Proč se sluch zhoršuje?

Sluch je jeden ze základních smyslů, který je...
Běhá si, ani neví, jak
21stoleti.cz

Běhá si, ani neví, jak

Novinka na poli autonomní robotiky se...
Světelné znečištění netrápí jen astronomy
21stoleti.cz

Světelné znečištění netrápí...

„Dvě věci naplňují mysl vždy novým a...
Praktičtí lékaři a jejich budoucnost
21stoleti.cz

Praktičtí lékaři a jejich...

Jak zvýšit zájem o nepovinná očkování? Čeká nás příval...
VIDEO: Vtipné pády na lanovce
epochaplus.cz

VIDEO: Vtipné pády na lanovce

Pokud nejste nadaní pro...