Skip to content

Otázky a odpovědi

Slyšel jsem o tom, že v dávných dobách byly kontinenty propojeny pomocí podzemního labyrintu. Je možné, aby na tom bylo něco pravdy?

Roman Závada, Praha

Někteří badatelé a záhadologové, například Američan Robert Ernst Dickhoff (1904–1991) opravdu uvádějí, že v minulosti existovaly podzemní chodby spojující Ameriku s Asií. Právě díky nim měly být možné dávnověké tajné kontakty mezi Čínou, Tibetem a předkolumbovskými civilizacemi Ameriky. V této souvislosti s těmito teoriemi pak bývá zmiňována také legenda o Městě tuctu hadů, které má být vstupem do tohoto labyrintu a prý se nachází v krajině zvané Kalkas a Kalcis. Název by mohl odkazovat na tibetskou posvátnou horu Kailáš. Dosud se ale nikomu nepodařilo vstup do podzemního labyrintu objevit.

Zajímám se o magii a okultismus a chtěl bych vás požádat, zda byste mi nenapsali nějaké informace o enochiánském jazyku a enochiánské magii?

Pavel Ovčáček, otázka přes e-mail

Za vznikem takzvaného enochiánského magického systému údajně stojí dvojice slavných anglických mágů John Dee (15271609) a Edward Kelley (15551597). Tito okultisté se pomocí křišťálů a magických zrcadel snažili spojit s duchovními bytostmi, což se jim prý nakonec také podařilo. Jedna z těchto bytostí pak Kelleymu nadiktovala tajemný magický systém symbolů. Ten pak mág pojmenoval podle židovského proroka Henocha či také Enocha. Enochiánský jazyk má svoji zvláštní gramatiku a slouží především ke komunikaci s anděly. Abeceda se skládá z 21 znaků, přičemž každý z nich má také svoji číselnou hodnotu, vlastnost určitého živlu, vlastnost planety a tarotové karty.

V Řecku prý existuje chrám, ve kterém vedli kněží dialogy s mrtvými. Víte, kde se nachází a co se v něm odehrávalo?

Antonín Benda, Pardubice

Vámi zmiňovaný chrám se nazývá Nekromanteion a můžete jej nalézt nedaleko městečka Parga na západním pobřeží Řecka. Na tomto místě se údajně živí scházeli s mrtvými, aby se dozvěděli o své budoucnosti. A právě zde měla podle pověstí také pramenit bájná řeka Styx, která tvoří přirozenou hranici podsvětí. Pokud měl někdo zájem o službu věštírny a chtěl se spojit s mrtvými příbuznými, musel však nejdříve projít několikadenní přípravou. Obřad probíhal tak, že se lidé dívali do obrovského bronzového kotle, ve kterém se zjevovaly tváře mrtvých.

Dočetla jsem se o trosečnici Violet Jessop, která dokázala přežít havárie lodí Titanic, Britannic a Olympic. Je možné, aby měla prostě jen štěstí, nebo za tím může být něco nadpřirozeného?

Kamila Bláhová, otázka přes e-mail

Britská stevardka Violet Jessop (1887–1971) skutečně přežila jak srážku lodí Olympic a křižníku HMS Hawke v roce 1911, tak potopení legendárního Titaniku v roce 1912 a jako zdravotní sestra i ztroskotání parníku Britannic v roce 1916. Ve všech případech šlo o velká plavidla rejdařské společnosti White Star Line, pro kterou Jessop pracovala jako stevardka. Je také otázkou, zda měla štěstí, často se mluví také o možném prokletí, kvůli kterému se několikrát ocitla přímo v centru ohromné tragédie. Zvláštní ale je, že nebyla jediným člověkem, kterého potkal takto zvláštní osud. Všemi třemi lodními haváriemi totiž prošel také hasič John Priest (1887–1937). Přitom, kromě paluby lodí tyto dva lidi nic jiného nespojovalo. Jde o prostou náhodu? Těžko říct.

Mohli byste mi prosím vysvětlit, jak funguje takzvané energetické upírství a jestli je možné, aby někdo takový přestal lidem okolo ubližovat?

Martina Pudilová, České Budějovice

Existují dva základní druhy energetických upírů – úmyslní a neúmyslní zloději energie. Ti úmyslní dobře vědí, co dělají. Vybírají si slabší povahy, na které se doslova přisají a dobíjejí na nich svou energii. Často také jde o násilníky. Mezi ty neúmyslné patří lidé nešťastní, neustále si na něco stěžující, osamělí či těžce nemocní. Nevědomí energetičtí upíři o svém zvláštním vyživování na jiných lidech dlouho netuší, ovšem ani po odhalení diagnózy se s jejich problémem nedá mnoho dělat. Lidé okolo se jim tak mohou jen vyhýbat. Být energetickým upírem je zkrátka prokletí.

Je možné, že takzvaný tunguzský meteorit, který dopadl na Sibiř, ve skutečnosti vůbec meteoritem nebyl? Není pravděpodobnější, že šlo o kosmickou loď?

Michal Kramný, Praha

Okolnosti extrémně silného výbuchu, který otřásl tunguzskou oblastí na Sibiři 30. června 1908, jsou stále předmětem dohadů a spekulací. Teorii o dopadu meteoritu pak narušuje fakt, že se žádné zbytky tohoto tělesa v místě dopadu nenašly. Existují samozřejmě ale i jiné pokusy o vysvětlení této záhadné události. Hovoří o tom, že za výbuchem mohla stát havárie kosmické lodi, jaderný výbuch, nebo gigantický kulový blesk. Všechny tyto hypotézy ale není možné podložit nějakými přesvědčivými důkazy. Celá událost tak pro nás zůstává zahalena tajemstvím.

 

Zajímám se o lidové léčitelství a šamanismus a narazila jsem na osobnost Willarda Fullera. Víte něco víc o tomto floridském léčiteli?

Jitka Křížková, otázka přes e-mail

Willardu Fullerovi (1915–2009) se říkalo také Duchovní dentista a jeho kouzelný dotek prý způsoboval neuvěřitelné věci. Léčitel údajně svedl pouhým dotekem na tváři pacienta odstranit různé zubní záněty a paradontózu. Jeho působením se prý rovněž děravé zuby během několika vteřin měnily v plné a zdravé! Někdy prý dokonce některým pacientům vyrostly i zcela nové zuby jako náhrada za dříve vytržené zubařem. Jak podobné zázraky dokázal Fuller uskutečnit? Když se dotkl tváře pacienta, řekl: „Ve jménu Ježíše, buď zdráv!“ I když to zní naprosto neuvěřitelně a mnozí jej považovali za pouhého šarlatána, mnohé Fullerovy případy jsou zdokumentovány a mají řadu očitých svědků.

Mohli byste mi poradit, jak poznat opravdový šungit od obyčejného kousku černého uhlí?

Iva Chodilová, Brno

Šungit je nejstarší minerál naší planety na bázi uhlíku, ale na rozdíl od diamantu nebo grafitu jsou jeho molekuly uspořádány do struktury podobné fotbalovému míči a nazývají se fullereny. Pravda je taková, že pouhým okem či pohmatem lze šungit od uhlí poznat jen těžko. V obou případech jde totiž o druh uhlíku. Uvádí se však, že šungit je možné určit podle jeho elektrické vodivosti. Tento minerál pocházející z okolí vesnice Šuňga na severozápadě Ruska je velmi vzácný a má mít léčivé účinky. Šungit prý působí protialergicky, léčí astma, kožní nemoci a následky popálenin, kloubní potíže jako revma nebo bolesti kloubů. V neposlední řadě pak čistí vodu od bakterií. Ovšem je třeba ho pořídit od důvěryhodného prodejce, protože jeho podobnost s obyčejným uhlím láká podvodníky. 

Nedávno jsem dostal jako dárek komiks Vrána, podle kterého byl natočen i film. Prý se k tomuto komiksu váže nějaké prokletí. Můžete o tom napsat víc?

Aleš Ritauer, otázka přes e-mail

Autor komiksu Američan James O'Barr (*1960) své dílo vytvořil poté, co opilý řidič dodávky srazil a zabil jeho snoubenku. Tvorba komiksu tedy pro něj byla určitou formou terapie v tomto těžkém období. Jenže se zdá, že jeho temné myšlenky a bolest nad ztrátou milované se nějakým způsobem otiskly na stránky jeho díla, které pak začalo žít vlastním životem. Když měl být komiks zfilmován, štáb stíhalo jedno neštěstí za druhým. Jeden dělník prý málem uhořel, několik členů týmu mělo vážnou nehodu a představitel hlavní role Brandon Lee (1965–1993) byl za záhadných okolností zastřelen přímo při natáčení. A s potížemi se potýkají také nakladatelé. Třeba český nakladatel musel nechat mnoho kusů přetisknout, neboť se vyskytly nepochopitelné komplikace s tiskařským strojem. Zdá se, jako by tento komiks byl skutečně prokletý.

Nedávno jsem na internetu četl zmínku o takzvaném číhošťském zázraku. Jde o skutečnou událost, nebo jen o podvod?

Jiří Soukeník, Ostrava

Když se 11. prosince roku 1949 během mše v kostele v obci Číhošť na zdi několikrát zhoupne půlmetrový krucifix, zůstanou věřící jako opaření. Záhadný úkaz se navíc v následujících dnech ještě dvakrát zopakuje. O celou záležitost se proto začne zajímat Státní bezpečnost, která nechce, aby se zprávy o domnělém zázraku začaly šířit mezi lidmi. Policie obviní faráře Josefa Toufara z toho, že celou věc zinscenoval, a je podroben brutálnímu výslechu. Ten jej má přinutit, aby přiznal, že s křížem pohyboval on sám. Žádný z mechanismů, které Státní bezpečnost připravila coby vysvětlení zázraku, však prokazatelně fungovat nemohl. Toufar je však přinucen podepsat doznání a za několik dní poté umírá na následky mučení.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Aston Martin bude nově stavět velkolepé garáže svým zákazníkům
iluxus.cz

Aston Martin bude nově stavět...

Prémiová auta si zaslouží prémiové...
Proměny dětského bydlení
rezidenceonline.cz

Proměny dětského bydlení

Pěkně zařízený dětský pokoj prý formuje smysl...
Nejkrásnější botanické zahrady u nás
epochanacestach.cz

Nejkrásnější botanické...

Voňavá a barevná...
Konec manželství a velké stěhování?
nasehvezdy.cz

Konec manželství a velké...

Konec slavného manželství? Ljuba Krbová (61) v...
Mezinárodní konference rostlinných biologů
21stoleti.cz

Mezinárodní konference...

V neděli 25. srpna 2019 odstartuje v Českých Budějovicích...
Svět se bude potýkat se zbraněmi, které zabijí jen konkrétní skupinu lidí
21stoleti.cz

Svět se bude potýkat se...

Představme si na chvíli biologickou...
Proč muži cítí méně emocí?
nasehvezdy.cz

Proč muži cítí méně emocí?

Rychlé změny emocí Schopnost prožívání emocí u...
Ve Francii věšeli prasečí vrahy
epochalnisvet.cz

Ve Francii věšeli prasečí...

Obyvatelé Savigny jsou v šoku. V poli kousek za...
Soulož jako zdlouhavý proces
epochalnisvet.cz

Soulož jako zdlouhavý proces

O tom, jak příjemnou a užitečnou činností...
Velká francouzská revoluce v kostce
epochaplus.cz

Velká francouzská revoluce...

Velká francouzská revoluce je často...
Nejlepší německé zábavní parky
epochanacestach.cz

Nejlepší německé zábavní parky

Francie má svůj...
Tučňák velký jako člověk
epochaplus.cz

Tučňák velký jako člověk

Dle nedávno zveřejněného výzkumu žil v období...