Skip to content

Otázky a odpovědi

Slyšela jsem, že při magických rituálech hraje důležitou úlohu blín černý. Na co se přesně používá?

Lenka Veleková, Brno

Blín černý, který lze najít v Evropě, Asii, Americe i Austrálii, je bylina z čeledi lilkovitých, která má halucinogenní účinky a také charakteristický intenzivní odér. V minulosti pak byl skutečně používán v čarodějnictví, a to nejčastěji jako přísada do různých mastí nebo potravin. Legendy říkají, že měl zajistit schopnost létat. Vzhledem k tomu, že jde o rostlinu jedovatou, je možné, že šlo o jakousi metaforu znázorňující změněný stav vědomí po jeho požití. Dále se blín podával také jako přísada do elixírů lásky, které měly získat srdce milované osoby. Podobných bylin, jež byly považovány za účinné přísady čarodějných přípravků, je více. Nicméně blín je prudce jedovatý a není radno si s ním zahrávat!

Setkala jsem se s pověstí o jakési víle smrti. Když prý člověk slyší její hlas, brzy umře. Jde o nějakou dávnou legendu, nebo jen novodobý výtvor fantazie?

Martina Zajíčková, otázka přes e-mail

Touto vílou či přízrakem má být vyzáblá žena s bílými vlasy oblečená jen do hadrů. Říká se jí Banshee a svým zpěvem či ječením volá jménem člověka, který má brzy zemřít. Tato víla smrti pochází z irské a skotské mytologie a zjevuje se prý nejčastěji členům vážených rodin. Podle pověstí může mít různou podobu. Buďto vypadá jako dívka bez očních panenek s bílou či šedou pletí, vlasy i oblečením, nebo jako pradlena, jež pere zakrvácené prádlo budoucího nebožtíka. Může se ale zjevit i jako stařena v černém. Údajně jde o duši víly, nebo zavražděné nevinné dívky. Někdy bývá Banshee ztotožňována s meluzínou a v našich končinách ji známe jako Moranu, bohyni zimy a smrti.

Jednou jsem někde četla, že když 19. února 1994 zemřela v nemocnici Riverside pacientka Gloria Ramirez, tak začal personál nevysvětlitelně omdlévat. Co bylo příčinou? Existují prý případy, kdy byli lidé otráveni krví jiné osoby. Je možné, aby lidské tělo či krev byly jedovaté? Jak se něco takového může stát?

Adam Bělehradský, otázka přes e-mail

Jeden takový případ byl opravdu zaznamenán. Jde o pacientku Glorii Ramirez (1963–1994), kterou v únoru 1994 převezli lékaři do nemocnice Riverside v Kalifornii kvůli rakovině děložního čípku. Když Glorii jedna sestra odebere krev, uvidí údajně malé béžové částečky, které v ní plavou a upozorňuje na nevysvětlitelný zápach amoniaku. Pak začne personál omdlévat a musí být evakuováno celé oddělení! Postižené zaměstnankyně později popisují svalové křeče, dušnost a závratě. Vyšetřování však nedojde uspokojivého výsledku. Vysokou toxicitu měly způsobit protizánětlivé látky z léků, nepodařilo se ale přesně prokázat způsob, jak se v těle změnily v jed. Vyšetřovací verze dokonce nějakou dobu pracuje s teorií, že šlo o projev masové hysterie.

Zajímalo by mě, zda se také u nás v Česku, nebo třeba na Slovensku objevil nějaký proslulý telepat. Víte o někom takovém?

Jaroslav Adámek, Pardubice

Minimálně jeden takový se opravdu objevil, šlo o na pohled obyčejného úředníka jménem Pavel Štěpánek. Tento muž byl v 60. letech podroben několika vědeckým testům, neboť se prý u něj projevily neuvěřitelné psychické schopnosti. V té době se je snaží zaznamenat a popsat také český vědec Milan Rýzl (1928–2011), který se Štěpánkem například provedl jeden pozoruhodný experiment. Šlo o to, že vědec na stůl položil deset karet, které byly na jedné straně černé a na opačné bílé. Štěpánek je však nemohl vidět, jakou stranou jsou na stůl položeny, protože byly zakryty velkým kusem kartonu. Telepatovým úkolem samozřejmě bylo správně určit polohy všech karet v dané sadě. Během deseti let společných testů se úspěšnost Štěpánkových správných odpovědí pohybovala na úrovni 60 %. To se může zdát málo, ale pokud by jen hádal, musel by mít podle matematických pravidel úspěšnost daleko nižší!

Několikrát jsem na internetu i v publikacích narazila na termín EVP nahrávka, můžete mi vysvětlit, o co jde a jak se pořizuje?

Jana Halenková, Brno

Zkratka EVP vychází z anglického termínu Electronic Voice Phenomena, což v překladu znamená Fenomén elektronického hlasu a vychází přitom z předpokladu, že v šumu na pozadí zvukových nahrávek lze rozeznat hlasy duchů. Paranormální vyšetřovatelé tedy tyto nahrávky používají jako důkaz o kontaktu se záhrobím. Technologie pořizování těchto nahrávek přitom není nijak komplikovaná. Stačí mít kazetový rekordér a mikrofon. Na místě, kde se předpokládají nadpřirozené jevy, se pak pořizuje záznam okolního zvuku, který se pak zkoumá pomocí programů pro práci se zvukem. Jde o zeslabení běžných okolních ruchů a šumu nahrávky, aby bylo možné rozeznat, zda je na nahrávce ještě něco jiného. Například hlasy ze světa mrtvých.

Často mě ve spánku straší hrozné noční můry a nevím, jak se jich zbavit. Je možné se nějak naučit ovládat sny, abych si mohla zvolit, co se mi bude zdát?

Anežka Rovná, České Budějovice

To by byla rozhodně věc, po které by ráda sáhla celá řada lidí. Sny totiž dokážou ovlivňovat i naši výkonnost následující den. Pokud bychom si tedy mohli nechat zdát jen příjemné sny, zřejmě by se nám dařilo lépe i ve skutečném světě. Tak to ale úplně nefunguje. Řešením by ale mohlo být takzvané lucidní snění, které umožňuje člověku proniknout do skrytých zákoutí vlastní mysli. Jde o to, že se lidské vědomí ve snu probudí a uvědomí si, že sní. To mu pak dává moc nad tím, co se mu bude zdát. Jak konkrétně ale tento fenomén funguje, zůstává pro vědu záhadou.

Při studiu metod alternativní medicíny a léčitelství jsem narazil na pojem holistická medicína. Mohli byste mi o ní podat více informací?

Aleš Bitner, Pardubice

Holismus je filozofický směr založený na představě celistvosti. Holistická medicína se tedy zaobírá člověkem jako celkem a nezaměřuje se jen na funkci jednotlivých orgánů. Klade důraz na propojení fyzického a duševního stavu člověka, které spolu souvisí a vzájemně se ovlivňují. Jedním z nejzřetelnějších rozdílů je, že holističtí léčitelé hledají hlavně příčiny nemocí. Neptají se tedy, co vás bolí, ale proč vás to bolí. Do holistické medicíny se však dá zařadit celá skupina metod alternativní medicíny, například homeopatie, akupunktura, akupresura, jóga, aromaterapie, léčba bylinkami a další.

Dobrý den, na internetu jsem narazila na texty o takzvané sexuální magii. Ta ale neměla nic společného s tantrou nebo východními praktikami. Můžete mi vysvětlit, oč jde a k čemu slouží?

Helena Vybudilová, otázka přes e-mail

Evropská podoba sexuální magie se v orientálních technikách inspirovala, hlavní ideou je to, že muž a žena představují opačné polarity, jejichž spojením dochází k uvolňování obrovského množství energie. Tuto energii je však možné při magickém rituálu ovládnout a použít ke konkrétním cílům. Celý akt je tak jakousi obdobou modlitby či zaříkávání, a stejně jako při jiných magických rituálech, i zde platí přísná pravidla. O sexuální magii pak psal třeba americký okultista Paschal Beverly Randolph (1825–1875) ve svém díle Uvedení do eulidských mystérií. Podle něj je možné použít tuto magii například pro znovunabytí mládí, prodloužení života, uskutečnění finančních plánů a mnoho dalšího.

Podařilo se už někomu objasnit záhadu světel známých jako min-min, která byla několikrát pozorována australskými domorodci?

Jakub Myška, Chrudim

Jde o záhadná světla, která se náhle objevují v noci, a dokážou pronásledovat jejich pozorovatele, aby se pak z ničeho nic rozplynula. Jejich původ se snažila osvětlit i věda. Například přírodovědec Jack Pettigrew z Queenslandské univerzity v australském Brisbane se s tímto jevem setkal v západním Queenslandu. Dospěl pak k závěru, že údajně jde o jev vznikající kvůli nočnímu prudkému ochlazení vzduchu nad stále rozpálenou zemí. V jeho vlnění se podle něj zachytává světlo, které je kvůli zvláštnímu odrazu vidět i na desítky kilometrů daleko. Řada svědků ale něco takového vylučuje.

V řadě knih se píše, že člověk má celkem sedm čaker. Teď jsem se ale setkala s tvrzením, že čaker existuje mnohem více! Víte o tom něco?

Alžběta Tomanová, Praha

Čaker, tedy center údajného energetického proudění v lidském těle, se uvádí skutečně sedm. Jde však jen o základní čakry. Ve skutečnosti je údajně těchto center mnohem více. V nedávné době začaly být popisovány dvě další čakry, o kterých se dříve nemluvilo: léčitelská čakra suria a magická čakra vadžradhara. Suria je údajně umístěna mezi třetí čakrou nad pupkem a čtvrtou, srdeční čakrou. Má ovlivňovat fyzické zdraví, ale také léčitelské schopnosti. Dále pak mezi čakrou srdce a krční čakrou, uváděnou dosud jako pátá čakra, leží vadžradhara nebo také čakra mágů. Objevují se však i nové poznatky popisující další důležité energetické body v těle.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nenápadné, ale zrádné hematologické onemocnění
21stoleti.cz

Nenápadné, ale zrádné...

Mezi méně známá krevní onemocnění patří imunitní...
Kvůli slábnoucím smyslům jsou senioři zranitelnější
21stoleti.cz

Kvůli slábnoucím smyslům jsou...

Požáry, úniky oxidu uhelnatého či náhlé zdravotní...
Hybridní C5 Aircross ujede neuvěřitelných 55 km v elektrickém režimu
iluxus.cz

Hybridní C5 Aircross ujede...

Citroën již 100 let zpřístupňuje...
Ztráty u sousedů: V Německu zmizela třetina hmyzu
epochalnisvet.cz

Ztráty u sousedů: V Německu...

Mezinárodní tým biologů pod...
Mocná Kleopatra: Zlomila srdce hned dvěma mužům!
epochalnisvet.cz

Mocná Kleopatra: Zlomila srdce...

Zdá se, že Kleopatře hraje všechno do karet....
Lichořeřišnice vždy pomůže
nasehvezdy.cz

Lichořeřišnice vždy pomůže

Nichořeřišnice větší je jednou z našich nejúčinnějších...
Kolik váží nejhubenější člověk na světě?
epochaplus.cz

Kolik váží nejhubenější...

Asi každý z nás někdy řešil...
Coco Chanel: Kráska v malých černých, nebo podlá kolaborantka?
epochaplus.cz

Coco Chanel: Kráska v malých...

Luxusní móda, podtrhující nejen...
Perla Středomoří: Kypr
epochanacestach.cz

Perla Středomoří: Kypr

Zatímco se u nás...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Největší český menhir, kamenný pastýř: Odpočítává konec světa?
epochanacestach.cz

Největší český menhir, kamenný...

Menhir se nachází kousek...
Má jejich manželství ještě šanci?
nasehvezdy.cz

Má jejich manželství ještě...

Hádky, nevěry, neshody. Tím vším si...