Skip to content

Otázky a odpovědi

Je pravda, že v Mexiku byly objeveny stopy lidí staré přes milion let? To by ale znamenalo, že Amerika byla osídlena daleko dříve, než se píše v učebnicích!

Martin Stránský, Praha

Je pravda, že v Mexiku nedaleko sopky Terro Roluquilla archeologové před několika lety objevili otisky lidských stop zkamenělé v sopečném popelu. Jejich stáří nejdříve odborníci určili na neuvěřitelných 1,3 milionu let. Nicméně opakovaný výzkum a expertizy nakonec odhalily, že došlo ke zkreslení výsledků, neboť sopečná erupce probíhala pod vodní hladinou. Proto se prý stopy zdály být zpočátku starší, než jsou ve skutečnosti. Nové datování nakonec stopy zařadilo do období přibližně před 40 tisíci lety. I tak ovšem zůstává záhadou, komu mohou patřit. A jde o stejně převratný objev. Podle dosavadních znalostí se totiž člověk v Americe objevil až před 13 tisíci lety.

Ví se o řadě různých případů, kdy se určití lidé dokázali vznášet či dokonce létat. Existuje o tom ale nějaký přímý důkaz, například fotografie?

Michaela Vondráčková, Olomouc

Máte pravdu, že lze nalézt celou řadu svědectví, a to už od dávné minulosti. Mnohé se týkají například silné náboženské extáze či jiných druhů transu, který je vynese prý až několik metrů nad zem. Ze starších dob se však o takzvané levitaci zachovala jen psaná svědectví. Fotografií a videozáznamů z pozdější doby lze sice najít hned několik, ale většinou jde o kontroverzní záležitosti špatné technické kvality, které nepůsobí příliš důvěryhodně. Nejčastěji zachycují při levitaci indické jogíny nebo buddhistické mnichy v hluboké meditaci. O nich se tvrdí, že tuto techniku dokážou ovládat. Jednoznačný důkaz ale chybí.

Velice mne zaujalo téma takzvaného chronovisoru, můžete mi přiblížit více informací o tomto záhadném přístroji?

Štěpán Chudoba, Ostrava

Chronovisor má být přístroj umožňující vidět do minulosti i do budoucnosti. Jako první jej zmínil francouzský kněz François Brune (*1931) ve své vědecko-fantastické knize Nové tajemství Vatikánu. V té se píše, že jej vytvořila skutečná historická osoba, italský kněz a vědec Pellegrin Maria Ernetti (1925–1994). Sám Ernetti potvrdil, že se mu jej podařilo sestrojit a 2. května 1972 se měla v italských novinách dokonce objevit fotografie z chronovisoru, která zachycuje Ježíšovo ukřižování. Sám přístroj ale nikdo nikdy neviděl. Ernetti se pak před smrtí přiznal, že si celou záležitost vymyslel a Brune ji jen použil do své knihy. Někteří konspirátoři jsou ale přesvědčení, že ve skutečnosti přístroj skončil v trezoru ve Vatikánu.

Je možné, že někde stále žijí potomci Adolfa Hitlera? Pokud ano, mohou být stejně nebezpeční pro civilizaci jako jejich předek?

Jaroslava Kučerová, otázka přes e-mail

Za svůj známý život Adolf Hitler žádné děti neměl, nicméně existují konspirační teorie o tom, že vůdce třetí říše nezemřel v berlínském bunkru, ale přežil někde v ústraní, v tom případě by mohli po světě chodit i jeho dosud neznámí potomci. S jistotou lze pouze říci, že potomky měl Hitlerův synovec William Hitler (1911–1987), který byl po matce Brit a nakonec emigroval do USA. Tam žijí také tři synové Williama Hitlera. Podle anglického novináře Davida Gardnera však mezi sebou uzavřeli smlouvu, že ani jeden nepředá své geny další generaci. Z této rodinné větve tedy žádné riziko naší civilizaci nehrozí.

Je možné, že by až do dnešních dnů mohla přežít záhadná postava Nymfy z Nullarbor plain, o níž se v 70. letech minulého století vyprávělo tolik legend?

Alexandr Stoklasa, otázka přes e.mail

Nullarborská poušť má rozlohu 200 tisíc kilometrů čtverečních a je zde pozoruhodně vysoký výskyt záhadných jevů. V roce 1971 se do osady Eucla přihnal překvapený lovec klokanů, který si všiml, že v jednom klokaním stádě se se zvířaty pohybuje mladá žena. Napodobovala přitom právě klokaní přískoky. Zvěst o australském Tarzanovi se stala světovou senzací. Dokonce vznikla fotka klokaní nymfy. Její nápadná podoba se sedmnáctiletou modelkou Janici Beeby ale dala vzniknout názoru, že jde o obyčejný podvrh. Přesto se dodnes objevují svědectví, že tajemná žena v poušti stále žije.

Zajímám se o tajemno a chtěl bych vědět, zda je možné, aby se obyvatelé bájné Atlantidy dostali na vzdálené kontinenty a přenesli tam tutéž kulturu?

Aneta Chladíková, Karlovy Vary

Úžasná civilizace Atlanťanů vzkvétala podle řeckého filozofa Platona (427–347 př. n. l.) na ostrově uprostřed Atlantského oceánu. Ostrov i s celou říší však prý zničila před dávnými časy velká přírodní katastrofa. Je možné, že by se její zástupci ještě před příchodem ničivé pohromy vydali do Afriky či Ameriky založit nové kolonie? Pakliže vyspělá říše skutečně existovala, je to možné! Jedním z vodítek může být třeba to, že domorodci na obou kontinentech staví podobné pyramidy a mumifikují mrtvá těla. Mohli je to naučit Atlanťané? Některé společné znaky jsou skutečně zarážející, avšak žádné průkazné důkazy pro to neexistují.

V Antarktidě prý leží skryto pod ledem jakési Pohoří duchů. Proč se mu tak říká a je na něm něco záhadného?

Libor Matička, Praha

Takzvané Gamburcevovo pohoří se nachází pod vrstvou antarktického ledu, která místy dosahuje tloušťky až 4000 metrů. Pod tímto příkrovem jsou skryty horské štíty vysoké zhruba jako 50 Petřínských rozhleden, tedy nějakých 3000 metrů. Útvar byl již prozkoumán pomocí radarů a výsledky byly překvapivé. Připomíná evropské Alpy – nejen tvarem, ale i rozměry!“ popisuje britský geofyzik Fausto Ferraccioli. „Je záhada, proč není Gamburcevovo pohoří obrušováno ledovcem. Jako by vůbec nepodléhalo erozi,“ pokračuje Ferraccioli. Velehory vznikají převážně na okrajích světadílů, ty antarktické se ale rozkládají ve vnitrozemí! Hluboko pod příkrovem ledu má mezi horskými štíty navíc protékat voda! Je možné, že by toto nedotčené prostředí bylo domovem dosud neznámých tvorů?

Ve Francii prý existuje zvláštní kult, který se modlí ke svatému psovi. Víte o tom něco?

Jan Želínský, otázka přes e-mail

Jde o kult chrta jménem Guinefort pocházející ze středověku. Podle legendy se tento pes snažil ochránit potomka pána z Villars před jedovatým hadem. V souboji s ním však svrhnul kolébku s dítětem, a když otec přiběhl zjistit, co se děje, uviděl psa s tlamou od krve a převrácenou kolébku. Myslel si, že chrt napadl a zabil jeho syna, proto jej na místě proklál mečem. Až o chvíli později našel také mrtvolu hada a uvědomil si, co se stalo. Jeho syn se navíc ukázal být živ a zdráv. Legenda o nespravedlivě zabitém psovi se ve středověku rozšířila do kraje okolo francouzského Lyonu a vesničané se chodili modlit k jeho hrobu. Římsko-katolická církev kult zakázala, přesto má ale Guinefort dodnes své vyznavače.

K čemu sloužila v pravěku mohyla Newgrange?

Monika Zábranská, Praha

Záhadnou jeskyni severně od Dublinu podrobně prozkoumá teprve v roce 1962 irský archeolog Michael J. O´Kelly. Ten zjistil, že pahorek je ve skutečnosti pravěká mohyla. Stavba tu stojí zhruba 5000 let, je tedy o celá století starší než slavný Stonehenge či Velká pyramida v egyptské Gíze! Uvnitř obrovské mohyly je chodba, dlouhá přibližně jako železniční vagon, jež vede ke třem komorám. Newgrange je také vyzdoben zvláštními znaky, které někteří odborníci považují za náboženské symboly. Prostor mohl tedy sloužit jako hrobka nebo svatyně. Jiná teorie tvrdí, že monument je ve skutečnosti astronomickou observatoří, protože o zimním slunovratu sem proniká sluneční paprsek a celý prostor se na chvíli celý rozzáří.

Byly objeveny nějaké důkazy, které by podporovaly existenci bájného jihoamerického města Akakor?

Josef Červenka, Pardubice

Celá legenda o Akakoru prý vzniká ve chvíli, kdy se v roce 1972 setkává německý sociolog Karl Brugger (1942–1985) se záhadným domorodcem v jednom baru v brazilském městě Manaus. Domorodec jménem Tatuncu Naru o sobě tvrdí, že je syn indiánského náčelníka a vypráví badateli velkolepý příběh o zapomenutém městě. Akakor. Brugger pak své svědectví stačil vepsat do knihy Kronika Akakoru, nicméně chvíli nato byl zavražděn. Motiv ani pachatel zločinu nebyl nikdy odhalen. Snaží se někdo utajit zaniklou civilizaci a sám najít zarostlé rozvaliny, v nichž by mohlo ležet třeba zlato? Existují ale názory, že za domorodce se ve skutečnosti vydával rodilý Němec a mystifikátor Günther Hauck (*1941), který si tajemné město vymyslel.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Česká republika je království spamů
epochalnisvet.cz

Česká republika je...

Podle nejnovějších údajů expertů na kybernetickou bezpečnost z...
Land Rover nově spolupracuje s firmami Musto a LEGO
iluxus.cz

Land Rover nově...

Značka Land Rover nedávno odhalila...
Vydejte se do pestrobarevného Madridu
epochanacestach.cz

Vydejte se do...

Madrid je ideálním místem...
Povstání s trpkou příchutí: Se vzpurnými Maďary zatočí Koněv
epochaplus.cz

Povstání s trpkou příchutí: Se...

Některé boje za lidskou svobodu netřímají v rukou...
Mnichovská dohoda – Když západní spojenci dělali s Hitlerem byznys…
epochalnisvet.cz

Mnichovská dohoda – Když...

Čtveřice vrcholných evropských politiků si spokojeně...
Jak si správně vybrat pana Božského?
nasehvezdy.cz

Jak si správně vybrat pana...

Také se vám stává, že z deseti mužů si...
Podkarpatská Rus jako součást našich dějin
21stoleti.cz

Podkarpatská Rus jako součást...

Národní muzeum otevírá v Národním památníku na Vítkově...
Vše na jednom místě
rezidenceonline.cz

Vše na jednom místě

Ložnice je nejklidnější zónou bytu a její vzhled se už...
Exoplaneta K2-18b hlásí: Mám vodu a pohybuji se v obyvatelné zóně
21stoleti.cz

Exoplaneta K2-18b hlásí: Mám...

Je to do jisté míry astronomický přelom....
Temný středověk nebyl tak temný jak ho známe
epochaplus.cz

Temný středověk nebyl tak...

Říše římská se hroutí a evropská civilizace...
Ve vězení peče buchty
nasehvezdy.cz

Ve vězení peče buchty

Zdá se, že se celkem dobře uchytil i mimo fotbalové...
Do Plzně nejen na pivo…
epochanacestach.cz

Do Plzně nejen na pivo…

I když bez piva to...