Skip to content

Otázky a odpovědi

Proč se lidé bojí klaunů?

Tomplej Reálný Profil, Facebook

Abnormální hrůza z klaunů se odborně nazývá coulrofobie. Jde o velmi vzácný jev a ze známých osobností tím údajně trpí třeba americký herec Johnny Depp (*1963). Faktorů, proč někomu klauni nesedí, je více. V první řadě jsou jaksi nepřirození. Hýbají se sice jako lidé, oblékají se jako lidé, všechny jejich rysy rozpoznáváme. Jenže mají výrazný make-up a vlasy, velké pytlovité oblečení, obrovské boty a rudý kulatý nos. Jsou zkrátka přehnaní a také nevypočitatelní. Nikdy nevíte, co od nich čekat. Stříkají vodu z květiny na klopě, v dlani schovávají elektrický bzučák a tak podobně. Náš mozek děsí představa, že ten neustále veselý žertující dobrák s úsměvem doslova nakresleným na rtech se najednou rozzuří a bude chtít ublížit. V neposlední řadě ke strachu z klaunů přispívá i popkultura. Jeden z nejhrůznějších sériových vrahů všech dob, John Wayne Gacy (1942–1994), se za klauna rád převlékal. Kultovní postavou je také zlý klaun Pennywise ze slavného hororu Stephena Kinga (*1947) To. Zapomenout nesmíme ani na Batmanova úhlavního nepřítele a možná i nejlepšího komiksového záporáka všech dob, Jokera. Ti všichni hrají velkou roli v tom, že od klaunů řada lidí nečeká nic dobrého.

Skutečně je les Bor tak záhadný? Děje se v něm nějaká paranormální aktivita?

Liduš Fleišmannová, Facebook

Les Bor se nachází na západní straně Českých Budějovic a skutečně patří k místům, kterým se lidé po setmění vyhýbají. Těch děsivých případů se tu má odehrát více. Několik svědků popisuje přízrak muže v černém klobouku, z houštin se ozývá teskný zvuk flétny a bývá zde slyšet také nářek zvířat. Prý to zní, jako kdyby je tam někdo mučil. Atmosféře místa nepřidává ani masakr, který se tu odehrál v 70. letech. V noci na sebe v lese narazí dvě vojenské hlídky a obě spouští palbu. Krev několika mužů se vsakuje do lesní půdy, dva zde vydechnou naposledy. Proč vycvičení jedinci takhle zpanikařili a začali po sobě bezhlavě střílet? Jeden z přeživších prý později v nemocnici dokola opakuje slova: „Hrůza, která přichází z lesa…“ Na přelomu 70. a 80. let je les na nějakou dobu zcela uzavřen a nepřístupný veřejnosti. Proslýchá se, že se do něj mělo zřítit jakési letící těleso. Mohlo jít o UFO? Zvláštních příhod spojených s lesem Bor je však ještě mnohem více a taková noční reportáž by mohla být pěkně napínavá. Nebo i nepěkně…

Když mi bylo 12–16, měla jsem hodně často déjà vu. Teď to zažívám jen jednou za čas, je to normální? A co to vlastně znamená?

Anna Vérostová, Facebook

Déjà vu znamená ve francouzštině „již viděno“ a jedná se o stav, kdy máme zčistajasna intenzivní pocit, že jsme v situaci, kterou už jsme jednou zažili. Nebo že se nacházíme na místě, kde už jsme kdysi byli, i když tam zrovna přicházíme poprvé. Podle průzkumů má s tímto jevem zkušenost více než 70 % populace, přičemž nejčastěji se děje lidem mezi 15– 25 lety. Proč? Podle nových teorií déjà vu v podstatě znamená momentální rozpoložení, kdy si uvědomujeme, že máme vzpomínku, kterou bychom neměli mít. A mladý mozek tento stav pravděpodobně rozeznává lépe, než když už jsme starší. Takže déjà vu v pokročilejším věku možná zažíváme ve stejném počtu, jenom jim prostě nevěnujeme dostatečnou pozornost. Dospělý život a každodenní starosti a povinnosti nás nutí být soustředění úplně jiným směrem.

Před několika lety jsme se sestrou viděly na obloze pomalu letící ohnivou kouli s „ocasem“. Myslím, že tenkrát to pozorovalo více lidí. Zjistilo se, o co šlo?

Květa Chramostová, Facebook

Zřejmě máte na mysli úkaz z 23. listopadu 2014, který hlásili lidé z více míst České republiky. Tajemná hořící koule zde brzy ráno asi 2 minuty svištěla se zvláštním pískavým zvukem oblohou. Svědci ji popisovali jako meteor či kometu, zároveň se jim zdálo, že z ní viditelně odpadávají nějaké kusy. Někdo ji mylně považoval i za letadlo, ale na to měla nezvyklou rychlost i jas. Světlo do celého incidentu vnesl Pavel Spurný (*1958) z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Podle něj šlo s největší pravděpodobností o zánik posledního stupně nosné rakety Proton, která na oběžnou dráhu vynesla ruskou kosmickou loď Sojuz. Žhnoucí objekt byl pozorován i z jiných evropských států, a jelikož od té doby žádné další informace nepřišly, můžeme případné teorie o UFO vyloučit. Nebo jen někdo nechtěl, aby se o tom dál mluvilo?

Existuje peklo?

Milan Petrouš, Facebook

O existenci pekla nevíme, ale jsou mezi námi lidé, kteří tvrdí, že v něm byli. Američan Matthew Botsford stráví v roce 1993 po zásahu kulkou do hlavy 27 dní v kómatu. Moment, kdy byl na hraně mezi životem a smrtí, popisuje tak, že se ho náhle chopila temnota a že to bylo, jako kdyby mu někdo nalil inkoust do očí. Když znovu uviděl, zjistil, že visí spoutaný nad obrovskou propastí. Zespodu stoupal žhnoucí žár a Botsford prý viděl, že se k němu odtud pomalu blíží pár démonických očí. V tu chvíli ale prý zaslechl hlas, který řekl: „Ještě není tvůj čas…“ a vytáhl ho ven. Botsford tak dostal jasný podnět k zamyšlení. Podobných příběhů známe spousty, ale prokazatelně je dosud nikdo neověřil ani nepotvrdil. Zajímavý je osud vrtu SG3, při němž se sovětští vědci snažili dostat co nejhlouběji do zemské kůry. Skončili těsně za 12 000 metry, pak se ale začaly z díry ozývat hodně divné zvuky. Práce dál nepokračovaly, oficiální verze je, že kvůli nedostatku financí. Nebo se Sověti zalekli toho, co tam slyšeli? Doufejme, že se o existenci pekla nikdy nedozvíme, protože to bude znamenat, že jsme se do něj nedostali.

Mají sochy hlav na Velikonočních ostrovech i těla?

Radovan Karásek, Znojmo

Obří kamenné sochy zvané Moai jsou symbolem Velikonočního ostrova. Nachází se jich tam téměř 1000 a vytvořil je místní lid Rapa Nui mezi lety 1250–1500. Jenže ve skutečnosti to nejsou pouze hlavy! Tento mylný dojem vzniká hlavně proto, že na pobřeží ostrova je nejviditelnějších asi 150 soch, jejichž těla ale v průběhu let zasypala půda a různé usazeniny. Čili pod zemí se skutečně ukrývají i těla patřící k těmto ikonickým tvářím. Dál ve vnitrozemí ostrova pak archeologové našli sochy i odhalené, nezahrabané zeminou, tedy v celé jejich kráse.

Jak se liší pyramidy v Bosně od těch v Egyptě?

Daniel Pečený, Praha

Bosenské pyramidy vzbuzují dodnes kontroverzi. Někteří egyptologové je totiž za pyramidy vůbec nepovažují, podle nich tyto útvary vznikly běžnými geologickými procesy napříč časem. Což je zároveň i ten největší rozdíl patrný na první pohled – bosenské pyramidy jsou pokryté lesy, loukami, poli, a i když mají tyto kopce jehlanovitý tvar, jejich stavitelkou je prý sama příroda. Ovšem druhá strana zase tvrdí, že nejde jen o nějaké „kopce“, ale o největší pyramidy na světě. Snad nám tedy další průzkumy jasně ukážou, kde je pravda.

Narazila jsem na teorii, že kulový blesk může být ve skutečnosti nějaký živoucí tvor. Je to pravda?

Milena Cíglerová, dotaz přes e-mail

Podivné chování kulových blesků v minulosti popisuje více svědků. Jako kdyby pro ně neplatily žádné zákony. Pohybují se proti větru, potápí pod vodní hladinu a zase vynořují, zůstávají náhle stát na místě i poskakují sem a tam. Někdy kulový blesk poletuje kolem lidí, jako kdyby si s nimi chtěl hrát. Jednomu vojákovi údajně odtrhal knoflíky na uniformě, dívce utrhl náušnici, někomu nastartoval auto a jiného vysvlékl z oblečení, jak ve své knize Odkud přicházejí? popisuje český záhadolog Ivan Mackerle (1942–2013). A podobných příběhů známe spousty. Oficiálně je dnes kulový blesk považován za velmi vzácný přírodní jev, ale kdo ví, co se o něm časem ještě dozvíme.

Před nedávnem se v médiích objevovaly zprávy, že na Kubě zabíjí americké diplomaty nějaký zvuk. Už to přestalo, nebo se to nějak vyšetřilo?

Věra Zelenková, Hodonín

Kauza vyplouvá na povrch v roce 2017 a naštěstí pro nikoho nemá smrtelné následky. Tehdy si američtí a kanadští diplomaté na Kubě začínají stěžovat, že mají po návratu z Havany, kubánského hlavního města, poškozený sluch. Že také trpí závratěmi, bolestmi hlavy a poruchami spánku, musejí být dokonce hospitalizováni. Dohromady jde o 20 lidí a většina z nich tvrdí, že na hotelu, kde byli ubytováni, slyšeli divný šumivý zvuk. Řeší se, zda mohlo jít o akustický útok či nějaký vir nebo otravu. USA následně z Kuby stáhly více než polovinu svých diplomatů, žádné vysvětlení událostí neobdržela. Zvuk se podařilo zachytit i na nahrávce, ale americký expert Alexander Stubbs z Kalifornské univerzity, který záznam studoval, tvrdí, že je to obyčejný cvrček. Mohlo být jeho cvrkání pro diplomaty natolik nepříjemné, že jim způsobilo vážné zdravotní potíže? Zní to zvláštně, uvidíme, jestli se tato záhada někdy vysvětlí.

Kdy byl naposledy spatřen Bludný Holanďan?

František Zubr, otázka zaslána e-mailem

Slavná loď duchů, Bludný Holanďan, brázdí moře a nahání strach námořníkům od 17. století. Z těch časů pochází také nejvíce svědectví, kterých ale postupně ubývá. V moderní době Holanďan, zdá se, nemá na moři dostatek prostoru. Lépe známe hlavně několik případů z poloviny 20. století. V roce 1939 údajně pozorují Holanďana lidé z pláže na pobřeží Jižní Afriky. Tamější noviny popisují, jak se loď podle svědků postupně rozplynula jako dým. Další pozorování jsou z roku 1942, rovněž Jižní Afrika, Kapské Město. Bájný koráb prý připlouvá do zálivu Table Bay. Do třetice ho ve své knize zmiňuje britský spisovatel Nicholas Monsarrat (1910–1979), který má loď spatřit během své služby v Pacifiku za 2. světové války.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kde se vzaly ty pupínky?
nasehvezdy.cz

Kde se vzaly ty pupínky?

Vyrážka v obličeji je nepříjemná každému. Ale periorální...
Alpská kvalita pod Sněžkou
iluxus.cz

Alpská kvalita pod Sněžkou

Špičkové ubytování s prémiovými službami a...
Blíží se záchrana gibonů hainanských?
21stoleti.cz

Blíží se záchrana gibonů...

Zřejmě tím vůbec nejohroženějším primátem na...
Mřížkový koláč s jablky
nasehvezdy.cz

Mřížkový koláč s jablky

Milovníci jablek jistě ocení tento famózní...
Prachovské skály: Císaře tudy nosili na nosítkách, ale my jsme v mnohem lepší kondici!
epochanacestach.cz

Prachovské skály: Císaře tudy...

Kdysi dávno tu lidé ve...
Neil deGrasse Tyson Prorok nemožností a možných světů
epochalnisvet.cz

Neil deGrasse Tyson Prorok...

Občas někdo řekne něco, co stojí za to...
Návrat na Staré bělidlo: Babiččino údolí
epochanacestach.cz

Návrat na Staré bělidlo:...

Spisovatelka Božena...
Od první pitvy v Praze uplynulo 420 let. Trvala čtyři dny
21stoleti.cz

Od první pitvy v Praze...

První veřejná pitva se v Praze konala v prostorách Rečkovy koleje...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Záhada z Laosu: K čemu sloužily tisíce obřích kamenných džbánů?
epochalnisvet.cz

Záhada z Laosu: K čemu sloužily...

O starověkém Stonehenge či sochách Moai na...
Den, kdy zahynuli dinosauři
epochaplus.cz

Den, kdy zahynuli dinosauři

V dnešní době už si zřejmě...
Archeologové odkryli neznámý mayský palác. Vysvětlí tajemství záhadného úpadku Mayů?
epochaplus.cz

Archeologové odkryli neznámý mayský...

Mayská civilizace vznikla několik tisíciletí před...