Skip to content

Otázky a odpovědi

Dobrý den, narazil jsem na pro mě naprosto šílenou fotku z vesmíru, kde je vidět cosi připomínající lidské oko! Ví se, co to je?

Ondřej Kaplan,, E-mail

Modrozelené „oko“ hledící z vesmíru se nachází uprostřed planetární mlhoviny nazvané Přesýpací hodiny, vzdálené asi 8000 světelných let od Země. Tuto mlhovinu objevily již v první polovině 20. století americké astronomky Annie Jump Cannon (1863–1941) a Margaret Mayall (1902–1995), ale „oko“ způsobilo celosvětovou senzaci až v polovině 90. let. Díky Hubbleovu teleskopu jsme si na něj i na celou mlhovinu mohli konečně pořádně posvítit, v dubnu 1997 se pak jejich fotografie objevuje na obálce magazínu National Geographic. Podle nových průzkumů je „oko“ tvořeno dvěma hvězdami obíhajícími kolem sebe. Jsou od nás ale tak daleko, že jejich pohyb zatím nejsme schopni vizuálně zachytit a oddělit je. Z měření rychlosti jejich pohybu však vyplývá, že se tak skutečně děje.

Ví se, kolik letadel v historii zmizelo beze stopy, stejně jako malajsijský let MH370?

Jan Procházka, Praha

V roce 2014 vydal list Washington Post oficiální statistiku, podle které od roku 1948 zmizelo celkem 89 komerčních letů, aniž by se z letadel našla jediná součástka či jakýkoliv pozůstatek po pasažérech. Důvodem vzniku statistiky byl právě Vámi zmiňovaný let Malaysia Airlines 370 (zkratka MH370), který byl nejhorším ze všech těchto tragédií. Na jeho palubě bylo 8. března 2014 celkem 239 lidí a všichni se stejně jako celé letadlo dodnes pohřešují. Počet pravděpodobných obětí je tak víc než 2x vyšší než u druhé takové záhady z dějin letectví, kterou představuje let Flying Tiger Line 739 startující z americké Travisovy letecké základny v Kalifornii. Ten přepravoval celkem 107 pasažérů, většina z nich byli vojáci mířící do Vietnamu. Po rutinním hlášení pilota provázeném šuměním statické elektřiny se už znovu nikdo nikdy neozval. Od roku 2021 má vstoupit v platnost nové nařízení, podle kterého musí být v každém letadle nainstalovaný systém podávající v případě obtíží informace o přesné poloze každou minutu.

Zaujal mě příběh Karla Nováka, můžete k němu říci něco víc?

Tereza Hanáková, Facebook

Karel Novák patří k nejzáhadnějším postavám naší novodobé historie a psali jsme o něm v Enigmě 4/2017. Vlastně ani není jisté, jestli se Karel Novák vůbec jmenoval. Když ho totiž v roce 1955 zatkla československá STB v lesích u Oravské Polhory, neměl u sebe žádné doklady a choval se zvláštně, jako kdyby byl hluchoněmý. Komunikoval pouze písemně a uvedl, že je Karel Novák, což brzy změnil na Karel Neumann. Nepamatoval si nic ze své minulosti, ale ukázalo se, že má IQ 130, fotografickou paměť a výjimečné matematické schopnosti. Je tedy považován za zahraničního špiona a tvrdě vyslýchán, jenže detektor lži ukazuje, že si nic nevymýšlí. Je propuštěn, časem se mu po menší srážce s tramvají vrací sluch, a dokonce začíná zase mluvit. Ovládá rovnou 5 světových jazyků! Prý se to naučil z novin a od lidí, zároveň umí řídit tank, střílet z pistole, zná box i bojová umění. Je proto znovu zatčen a nesmyslně odsouzen ke 12 letům vězení. Umírá v roce 1981, přičemž patologové nikdy nezjistí příčinu smrti. Neví se ani to, kam ho pohřbili. Mohlo jít skutečně o špičkově vycvičeného agenta se ztracenou pamětí? Nebo byl Novák jen mimořádně učenlivý? A pocházel vůbec z naší planety?

Zajímalo by mě, kolik barev aury existuje, jestli se během života může měnit a kolik barev se může objevit u jednoho člověka. Prý se dají i vypočítat z data narození. Je to možné a funguje to?

Jiří Sviták, Facebook

Aura by měla zahrnovat celé barevné spektrum, čili kolik barev existuje, tolik je i „typů“ aur. Započítáváme sem i drobné rozdíly v odstínech, které jsou důležité. K hlavním barvám patří žlutá (často u hodně spirituálních osob), oranžová (značí dobré zdraví a kondici), červená (mocná barva aury, bývá u vášnivých, silných, akčních jedinců), modrá (intuitivní lidé, klidní, ochotní pomáhat druhým), zelená (propojení s přírodou, obětavost, mívají ji léčitelé, ale třeba i učitelé), fialová (bývá u vizionářů), stříbrná a zlatá (stříbro značí hojnost zdraví a sil, zlato pak dohled dobrotivé nadpozemské bytosti), černá (máte v sobě negativní pocity, kterých je potřeba se zbavit), bílá (čistota, novost, značí mladou duši), ale také duhová (bývá u léčitelů pracujících s energiemi procházejícími naším tělem). Síla záře barvy prý značí i sílu samotné aury. Údajně je vzácné mít auru složenou jen z jedné barvy. Většinou jich tam je více, ale jedna je hlavní a nejviditelnější. Změnit barvu je údajně složité, podle někoho se to můžeme dokonce sami naučit. Odstíny se mění i podle našich nálad a stavů, základní barva většinou zůstává stejná. Numerologie pak nabízí cesty k výpočtu barvy aury, návod najdete snadno na internetu. Nakolik to funguje, to však bohužel nevíme.

Někde se dočítám, že je více úrovní pekla, někde zase, že je prostě jedno. Souvisí to s tematikou různých náboženství?

Patrik Hájek, Facebook

O různých úrovních pekla hovoří dílo Božská komedie od italského básníka Dante Alighieriho (1265–1321). Je zde popisována cesta pekelnou říší, kterou tvoří devět kruhů utrpení. Hříšníci odsouzení k věčným mukám jsou tu rozděleni do jednotlivých kruhů podle míry svých prohřešků. Náznaky podobného dělení můžeme nalézt i v Bibli, kde je zmíněno, že lidé budou souzeni podle míry svých přečinů a až poté hozeni do ohnivého jezera, vstříc peklu. Jinde zas Ježíš Kristus nabádá vesničany, ať přijmou evangelium, protože pak pro ně bude Soudný den snesitelnější. U dalších náboženství zjišťujeme, že islám má peklo se sedmi vrstvami, kde se nachází oheň šlehající plameny, vroucí voda a další nepříjemnosti nachystané k věčnému mučení. Naopak v buddhismu a hinduismu je peklo místem očistce pro duši. Díky jejich víře v reinkarnaci zdejší muka netrvají věčně. Takže pojetí víry v představě pekla určitě roli hraje.

Chtěla bych se zeptat, jestli už se ví něco o hrobce v Anglii, ve které by měl být údajně skrytý stroj času.

Anna Vérostová, Facebook

Hrobka, kterou máte na mysli, se nachází v Londýně, konkrétně na Bromptonském hřbitově. Je největší ze všech a skrývá ostatky Hannah Courtoy (1784–1849), dámy z londýnské vyšší společnosti, a jejích dvou dcer. Nazdobena je egyptskými symboly a hieroglyfy, její vršek je ve tvaru pyramidy a dveře má zapečetěné zámkem. Za života se Courtoy blízce přátelila s britským egyptologem Josephem Bonomim (1796–1878), a když i on zemřel, na jeho hrob byl nakreslen egyptský bůh ukazující na její hrobku. Až v roce 1998 se objevuje informace, že Bonomi prý sestrojil jakýsi stroj času či teleportační komoru a že ji ukryl právě na Bromptonském hřbitově. Všechny ihned napadá, kde by mohl být, jenže od hrobky Bonomiho kamarádky Hannah zmizel klíč a nedá se dovnitř dostat. Od té doby nabývá záhadný příběh na popularitě a fantazii fanoušků záhad ponouká dodnes.

Je pravda, že v Indonésii lidé žijí se svými mrtvými třeba i několik měsíců, než je pohřbí, a že se k nim chovají, jako kdyby byli pořád živí?

Radka Malá, E-mail

V indonéské provincii Jižní Sulawesi skutečně žije etnikum původních obyvatel, Torajanů (je jich zhruba 1 100 000), kteří se svými zesnulými zacházejí netradičně. Mrtvá těla nechávají u sebe v domě, nosí jim jídlo, mění oblečení, dávají jim mobilní telefon i brýle, jako by si mohli ještě vyřídit své záležitosti. Živí členové s mrtvými ochotně pózují pro fotografy, malé děti se chodí dívat na babičky a dědečky, ze kterých už jsou jen děsivé mumie. A proč se toto děje? Torajané věří, že mrtví jsou po smrti vlastně jen nemocní. Jsou ve stadiu proměny, jejich duše zůstává stále na blízku těla a vyžaduje denní péči. A tento stav platí, dokud nebudou řádně pohřbeni, což je ovšem proces, který zde může trvat klidně roky či celá desetiletí. Náklady na takovou péči se mohou vyšplhat v přepočtu do milionů českých korun.

Je pravda, že Facebook před lety prováděl na uživatelích psychologické experimenty?

David Sokol, Plzeň

V roce 2014 vyšlo najevo, že o dva roky dříve Facebook skutečně prováděl výzkum, který nebyl v souladu s přípustnou společenskou etikou. Velkou kritiku si tedy vysloužila skutečnost, že Facebook tehdy asi 700 000 lidem upravoval příspěvky, které se jim zobrazovaly na zdi. Takže jim ukazoval buď skoro jen samé negativní zprávy, anebo naopak jen pozitivní. Následně zkoumal, jak se tato skutečnost projevuje na vlastních příspěvcích vybraných jedinců. Problém je, že nikdo z těch 700 000 nevěděl, že se toto děje a firma si tak pohrávala s jeho skutečnými emocemi. Co by se stalo, kdyby na základě toho například někdo spáchal sebevraždu? Zástupci Facebooku se za vše omluvili a slíbili, že už to nikdy neudělají. Můžeme tomu věřit? Neprobíhají podobné pokusy i dnes, aniž bychom to tušili?

Slyšel jsem, že se pod hlavním městem Mexika nachází nějaká věž z lebek. Je to pravda, nebo internetový vtípek?

Robert Rákos, E-mail

Než se Ciudad de México stalo hlavním městem Mexika, bylo známé také jako Tenochtitlán, legendární centrum říše Aztéků. Když Aztékové budovali svůj největší chrám, Temple Mayor, rozhodli se při té příležitosti rituálně obětovat 4000 lidí. Andrés de Tapia, společník mořeplavce Hernána Cortése (1485–1547), který říši Aztéků dobyl, později vypověděl, že narazili na mohutnou věž, jež byla ze všech stran obklopena lidskými lebkami, zkrátka jako kdyby tam byly použité místo cihel. Hovořil o desítkách tisíc lebek. Všichni si mysleli, že jde o přibarvený příběh dodávající zážitkům těchto dobyvatelů na dramatičnosti, jenže pak ji archeologové v roce 2015 skutečně objevili. Lebek podle posledních zpráv napočítali 650, ale to bylo v době, kdy s prací ještě zdaleka nebyli hotovi.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Starost o syny ji vyčerpává
nasehvezdy.cz

Starost o syny ji vyčerpává

Ve společnosti se příliš neukazuje, a nikdo...
Pozvedněte krásu vaší tváře
iluxus.cz

Pozvedněte krásu vaší tváře

Nic nevrátí ztracené sebevědomí lépe, než pocit,...
K objevení nejvyššího vodopádu světa přispěla náhoda!
epochanacestach.cz

K objevení nejvyššího vodopádu...

Představte si, že...
Nejčastější psychické poruchy dneška. Jste v ohrožení?
epochalnisvet.cz

Nejčastější psychické poruchy...

Hektický způsob života, honění se za nesmyslnými...
Vyměnila kolouška za milionáře z ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyměnila kolouška za...

Proč LUCIE BORHYOVÁ (41) nechce oficiálně...
7 otázek kolem fascinujících hrobek: Jaké záhady skrývají?
epochanacestach.cz

7 otázek kolem fascinujících...

Pohled na ně...
Hit na dvoře Ludvíka XIV.: Chirurgická operace zadnice!
epochalnisvet.cz

Hit na dvoře Ludvíka XIV.:...

Král už dva měsíce nevychází z komnat. Nemůže jezdit...
USA versus Rusko: Kdo je silnější?
epochaplus.cz

USA versus Rusko: Kdo je...

K dnešnímu dni můžeme říci, že...
Počasí pro všechny: Od prvních pozorování v Klementinu až po podívanou na televizní obrazovce
epochaplus.cz

Počasí pro všechny: Od prvních...

Astronom a univerzitní profesor Antonín Strnad (1746 – 1799) zakládá 1....
Závislost na kokainu: Pomůže genová terapie?
21stoleti.cz

Závislost na kokainu: Pomůže...

Protože lidí závislých na kokainu...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Mistrem světa s ručníkem za 390 korun a příběhem o pokoře
21stoleti.cz

Mistrem světa s ručníkem za 390...

V novém čísle 3/2020 21. STOLETÍ si můžete...