Skip to content

Otázky a odpovědi

Zaujal mě příběh Alcidese Morena, o němž jste psali v čísle 2/2020. Dokázal ještě někdo další přežít pád z velké výšky?

Zuzana Aubrechtová, email

Alcides Moreno (*1970) v roce 2007 zázračně přežil pád ze 47. patra neworského mrakodrapu. Podobné případy jsou vzácností, ale občas k nim dojde. Horor zažili rodiče pětiletého Paula Rosena, ten si totiž 24. října 1993 usmyslel, že je ve skutečnosti Superman a vyskočil z okna jejich bytu v 7. poschodí činžáku na Manhattanu. Chlapeček dopadl přímo na betonový plácek a neutrpěl jedinou zlomeninu či jiné vážné poranění! Na sobě měl jen pyžamo, na nohách holínky a kolem ramen bundu, aby co nejvíc připomínal slavného hrdinu. Zachránila ho jeho pevná víra ve své superschopnosti? Držitelkou světového rekordu v přežití pádu z největší výšky je pak srbská letuška Vesna Vulovič (1950–2016). 26. ledna 1972 sloužila na palubě letounu, do něhož umístili teroristé bombu. Ta vybuchla nad Československem, stroj šel k zemi u Srbské Kamenice (Ústecký kraj – pozn. red.) a Vulovič jako jediná zůstala naživu po dopadu z více než 10 km výšky. Dokázala se zotavit z devastujících vnějších i vnitřních zranění a ve své zemi se stala národní hrdinkou. Její vyléčení se mimochodem považovalo za obrovský úspěch československých doktorů.

Co je to mantra?

Eliška Ždánská, Praha

 

Mantra je opakovaně prozpěvovaná jednotvárná melodie o délce několika slabik až vět, která se ve východních náboženstvích využívá k meditaci a podle některých názorů může mít léčivé účinky. Vydávané zvuky se při ní využívají jako nástroje sloužící k očištění mysli i těla, k nalezení duchovního vědění a síly. Je důležité ji přednášet se správnou výslovností a intonací, tak aby se vytvářely silné vibrace, jimiž se prý následně ovlivní vibrace přímo ve vesmíru. V sílu těchto tradičních modliteb věřil indický homeopat a politik Lóknáth Mišra (1921–2009), bývalý guvernér států Ásalu a Nagaly. Ten během svého života nashromáždil kolem 10 000 různých manter ze všech koutů světa, z Filipín, Egypta, Íránu či Thajska. Vytrvale je prozpěvoval nemocným ve svém guvernérském domě, který takto proměnil v jakousi magickou nemocnici, kam chodili a kde se i uzdravovali lidé, jimž jinde nedokázali pomoci. Můžou mít mantry opravdu takovou moc?

 

Slyšel jsem o věštkyni Barbaře Garwell. Byla tak úspěšná, jak se říká?

Petr Šebesta, Facebook

Bilance britské věštkyně Barbary Garwell je úctyhodná. Na konci července 1989 se jí zdá sen o tom, jak stojí na molu u řeky a slyší zvuky veselí nesoucí se z velké bílé lodi. Pomyslí si, že na tu loď nikdy nesmí vstoupit, protože se potopí. O snu vypráví později svému manželovi i synovi. Uplynou tři týdny a stane se neštěstí. 20. srpna narazí do výletní lodi Marchioness na řece Temži plovoucí rypadlo. Celkem při srážce zahyne 51 osob. Sny s tragickými předtuchami ji pronásledovaly od dětství a zajímavé je, že její vidiny se často naplnily právě po třech týdnech. Roku 1981 takto předvídá pokus o zastřelení amerického prezidenta Ronalda Reagana (1911–2004) a také atentát na prezidenta Egypta Anwara Sadata (1918–1981), při němž vrah uspěl. Mohlo se tomu zabránit, kdyby Barbaře egyptské úřady naslouchaly? V roce 1982 správně předvídá útok na papeže Jana Pavla II. (1920–2005), který je bodnut bajonetem, o tři roky později tuší dvě úmrtí na výletní lodi Achille Lauro, později unesenou teroristy.

 

Co to bylo „světlo z Mundrabilly“?

Petra Valachová, Facebook

Jde o událost, která se odehrála 20. ledna 1988 na dálnici poblíž města Mundrabilla na jihozápadě Austrálie. Časně ráno tu jede Faye Knowles se svými třemi syny a psem, když nad sebou všichni spatří prudké, jasné světlo. To prý původně pronásleduje jiné jedoucí auto, ale najednou změní směr a začne honit Knowlesovi! Auto se divoce otřásá, rodinu přepadá hrůza. Faye v jednu chvíli stáhne okénko a hmátne na střechu, kde se prý dotkne něčeho, co připomíná houbu nasátou vodou. Zároveň tudy dovnitř nalétá podivný černý prach. Něco pak auto zvedá do vzduchu a zase pouští na vozovku s takovou prudkostí, že praskne zadní kolo. Víc si nikdo nepamatuje, vše je v mlze. Světlo je nechává být a mizí. Z události je v Austrálii senzace, různí odborníci se snaží najít vysvětlení. Astronomové tvrdí, že mohlo jít o zásah meteoritem, meteorologové věří v tzv. suchou bouři. Nebo šlo o armádní testy neznámé zbraně či rodinu prostě jen zmátlo vycházející Slunce? Zažili společnou halucinace kvůli únavě z cesty? Jenže incident má reálné následky, Faye po dopadu auta na silnici oteče rameno a jejich psovi vypadávají chlupy v celých chomáčích. O co přesně šlo, se nikdy neobjasnilo.

 

Skutečně se kdysi v Irsku samy od sebe pohybovaly sochy?

Václav Lukeš, Chomutov

Na tento podivuhodný fenomén byl v Irsku nesmírně bohatý rok 1985. Jen v únoru zde v okresu Kerry údajně zaznamenali 30 takovýchto případů. Sochy se měly kývat, promlouvat, usmívat se, ale některé prý i krvácely nebo se chvěly. Mnoho podobných zážitků hlásila také vesnice  Ballinspittle v Corku, kde v jeskynním výklenku vytvořili sochu Panny Marie v životní velikosti podle slavné předlohy z francouzského města Lurdy. Od července se bez jakékoliv vnější příčiny hýbe, má se kývat do všech stran, třást, případně jen pohupuje hlavou či rameny. Vždy až po západu slunce. Postupně se na sochu chodí dívat víc a víc lidí, z původních pár stovek jejich počet naroste až na 20 000! Přichází sem nemocní doufající v uzdravení, pořádají se hromadné zájezdy z dalekých měst. Postupně ale zájem zase opadá, řada návštěvníků je zklamána a tvrdí, že pohyb vznikl působením hry světla a stínů. Mohlo to tak být, nebo šlo o projev masové halucinace? Anebo o něco mimo naše chápání?

V čem spočívá kletba rodu Grimaldiů?

Mirka Koželuhová, email

Legenda říká, že vše odstartovala zhrzená milenka prostopášného knížete Rainiera I. (1267–1314), která měla v nešťastném 13. století pronést větu: „Nikdo z Grimaldiů ať nikdy nedojde skutečného manželského štěstí!“ Od té doby má být rod vládnoucí Monaku pronásledován osudem. Doplatil na to třeba kníže Rainier III. (1923–2005). Ten si vzal za manželku krásnou hollywoodskou herečku Grace Kelly (1929–1982), která ale bohužel zemřela při autonehodě. Ostatně společné štěstí nenašli už Rainierovi rodiče, princ Pierre (1895–1964) a princezna Charlotte (1898–1977), kteří se rozvedli, a příliš se nevede ani jeho potomkům. První manželství princezny Caroline (*1957) končí také rozvodem, druhé pak tragicky. Její manžel, italský závodník Stefano Casiraghi (1960–1990) se zabije na motorovém člunu. Naděje rodu se pak dlouho marně upínaly k princi Albertovi II. (*1958), který ale měl pověst nenapravitelného sukničkáře a zdálo se, jako kdyby byl po svém dávném prapředkovi. Pod čepec ho dostala až roku 2014 bývalá jihoafrická plavkyně Charlene Wittstock (*1978). A jelikož i princezna Caroline se roku 1999 do třetice a prozatím úspěšně vdala, tak pokud budou žít šťastně až do smrti, možná dávnou kletbu zlomí.

 

Četl jsem, že Číně pomáhal s vesmírným programem nějaký léčitel, bylo to tak?

Pavel Míka, Facebook

Čang Bao-šeng byl v novodobé Číně nejznámějším mistrem v ovládání tajemného umění čchi-kung. Jde o cvičení kombinující držení těla, dýchání a udržování duševního míru. Tato vitální energie má za cíl prodloužit život a osvěžit části těla, na něž jinými cviky nemůžeme působit. Bao-šeng byl právě díky svým mimořádným schopnostem údajně přizván i k účasti na čínském družicovém programu, kde byl díky svému „rentgenovému vidění“ důležitým členem týmu. Měl totiž takto vidět na satelitech a raketách každou závadu. Touto schopností prý dokázal u lidí monitorovat průběh nemocí, čímž se dostal do přízně čínských státníků. Mnohokrát jim pomohl a skrze ovládání telekineze prý zvládl např. odstranit hlen z plic jednoho z nich. Psalo se o něm v tisku, vycházely o něm hrdinské knihy, přičemž jedna se jmenovala více než výstižně – Superman Čang Bao-šeng. Vzhledem k celkové nepřístupnosti Číny podrobnější informace o jeho životě a působení nemáme.

Žije ještě „stromový muž“ z Indonésie? Vypadal tak už od narození?

Lukáš Karlík, email

 

 

Indonéský rybář Dede (1971–2016) už není mezi námi, jeho trápení skončilo. Co tedy bylo s mužem, který na pohled připomínal oživlý strom? Dede se narodil jako normální chlapec, jeho potíže začaly až v patnácti letech. Tehdy mu po poranění kolene začaly naskakovat odpudivé bradavice vypadající jako stromová kůra. Napřed se objevují jen tu a tam na rukou a na nohou, jenže pak zasáhnou i obličej a šíří se nezastavitelně po celém Dedeho těle. O pět let později už nedokáže v ruce udržet žádnou věc, nemůže se bez pomoci ani sám umýt. Když zkouší výrůstky odřezat, narostou mu nové a je jich ještě víc než předtím! O jeho příběhu se dozvídá světoznámý kožní expert dr. Antony Gaspari. Ten se Dedemu snaží pomoci na své klinice v americkém Marylandu a po denních dávkách vitamínu A se to na chvíli podaří, zdá se, že bradavice mizí. Jenže pak se tak jako dřív objevují znovu, v ještě větším množství. Nešťastný rybář svůj boj definitivně prohrál v roce 2016. Mohla to vůbec být jen „obyčejná“ nemoc, nebo snad byl obětí černé magie či jiné kletby?

Někdo mi říkal, že existuje vesnice, kde se rodí jen dvojčata. Je to pravda?

Radim Svárovský, email

Mimořádně vysoký výskyt dvojčat je v bulharské vesnici Rudnik. Podle dostupných statistik se zde v rozmezí let 1944–2010 narodilo celkem 56 párů zcela identických jednovaječných dvojčat, a to jde o městečko s 5000 obyvateli. To znamená, že skoro 7 % ze všech dětí, které zde během zmíněných let přišly na svět, byla dvojčata. Přitom běžný průměr v celém Bulharsku je 1,5 %! Dá se to něčím vysvětlit? Dosud to nikdo nedokázal. Podle tvrzení jednoho nejmenovaného gynekologa ze Sofie by odpovědí mohla být půda a voda v Rudniku. Ty prý mohou obsahovat přírodní chemické prvky podporující ženskou ovulaci, proto tu ženská těla produkují více vajíček. Bulharský profesor genetiky Ivo Kremenski zase tvrdí, že jsou na vině geny. Páry v Rudniku prý mohou být vzdálenými příbuznými, protože lidé vesnici po celé generace prakticky neopouštějí. Uvidíme, jestli se někdy dočkáme jasného vysvětlení této záhady.

Kde leží nejstarší dům v USA, kde straší?

Jan Vodička, Facebook

Shodou okolností je nejstarším strašidelným domem i nejstarší dům v USA celkově. Jde o dům rodiny Fairbanksů, dřevostavbu postavenou mezi lety 1637–1641. Ten dodnes stojí ve státě Massachusetts, kde slouží jako muzeum. O paranormální jevy tu ale není nouze. Roku 1801 v něm Jason Fairbanks zavraždí svoji přítelkyni Elizabeth Fales a od té doby jako kdyby byl dům poznamenán. Správci muzea slýchají kroky a hlasy i v době, kdy je zavřeno, veškeré elektronické přístroje pravidelně nefungují a někdy se prý ozývá i mrazivý křik a smích dětí! Na místo jsou povoláni vyšetřovatelé paranormálních jevů a ti zjišťují, že zdejší duchové se z nějakého důvodu skutečně zaměřili na elektroniku. Je tomu tak snad proto, že tu nikdy dřív nebyla? Jinak je totiž v domě vše zachovalé tak, jak to vypadalo kdysi, s původním nábytkem, nádobím, dětskými hračkami i veškerým vybavením. Nechtějí duše zesnulých Fairbanksů zkrátka nic měnit?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...
Zahrada se zabarvuje
nasehvezdy.cz

Zahrada se zabarvuje

V polovině říjnu zahrada vydává své poslední...
Rumunské trovanty: Kameny, které rostou a množí se!
epochaplus.cz

Rumunské trovanty: Kameny,...

Když vznikly, byly velké pouhých pár...
Šafrán: Kilo za čtvrt milionu!
epochaplus.cz

Šafrán: Kilo za čtvrt milionu!

Máte navíc čtvrt milionu korun? Můžete si koupit nové...
Bylinky si schovejte i na zimu
epochalnisvet.cz

Bylinky si schovejte i na zimu

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Mrkvovo-dýňová kaše
nasehvezdy.cz

Mrkvovo-dýňová kaše

Přílohovou kaši můžete udělat i z jiné zeleniny...