Skip to content

Otázky a odpovědi

Je pravda, že má Mars silný vliv na životy lidí na Zemi?

Jan Zahradníček, Praha

Populární astrologickou teorii o vlivu Marsu na naše životy se rozhodl vyvrátit francouzský psycholog Michel Gauquelin (1928–1991). Jenže výsledky svého výzkumu byl sám zaskočen. Mezi lety 1956–1961 za pomoci své manželky Francoise důkladně analyzoval přes 25 000 dnů a hodin narození, které sesbíral z matrik hned několika evropských zemí. Konkrétně šlo o Francii, Belgii, Nizozemsko, Německo a Itálii. Na co přišel? Pod vlivem Marsu se až podezřele často rodí skvělí vědci, atleti či vojáci. Je jich tolik, že podle Gauquelina sotva může jít o náhodu. Jeho teorii dostala název „Vliv Marsu“ a potvrzují ji i odborníci ze Severní Ameriky a Velké Británie. Ti se jeho prací inspirovali a přišli s dalšími zjištěními týkajícími se špičkových profesionálů – američtí právníci jsou Blíženci, britští politici Berani a diplomaté rovněž Blíženci. Bylo by zajímavé zjistit, jak je to v České republice!

Ví se něco přesnějšího o vzniku akupunktury a dá se nějak vysvětlit její magický účinek na lidi?

Milan Opatrný, Plzeň

Akupunktura je stará 5000 let a traduje se, že ji „objevil“ jistý válečník, když si všiml, že mu zranění z boje překvapivě vyléčilo jeho starý neduh. Tradiční akupunktura se zakládá na teorii životní energie nazývané čchi. Tato síla v našem těle neustále proudí a zajišťuje nám zdraví. Když se ale nešíří, jak má, začnou tím trpět různé orgány. Na naší kůži se má nacházet přes 2000 bodů, které spojují neviditelné dráhy, jimiž čchi proudí. V akupunktuře se do těchto bodů zapichují tenké jehličky, čímž má dojít k obnovení energetické rovnováhy. I přes stáří akupunktury ji západní svět začal brát vážně až nedávno, konkrétně k tomu přispěl bývalý kontroverzní americký prezident Richard Nixon (1913–1994) jenž při své cestě do Číny viděl na vlastní oči její zázračné účinky. Dá se využít jako anestetikum, léčivo na deprese, úzkosti i závislost na drogách. Odborníci se snaží zjistit, jak je možné, že funguje, ale jasné stanovisko dodnes nemáme.

Byli druidové skuteční, nebo jde jen o postavy z pohádek a fantasy?

Míša Sokolová, Facebook

Druidové byli skuteční keltští kněží, o kterých máme informace od řeckých a římských autorů píšících v rozmezí od 2. století př. n. l. až 4. století. Šlo o moudré muže žijící na území dnešní Francie a Británie, kteří působili jako soudci, učitelé, léčitelé i věštci. Jejich obřady se konaly v posvátných lesích a hájích, kde údajně používali i své magické síly. Dokázali jimi prý ovlivňovat počasí, měnit se ve zvířata, předpovídat budoucnost a také se měli umět stát neviditelnými. Provázela je zkrátka velice tajemná a silná pověst. Prý se nám ale dodnes uchovali některé jejich tradice. Např. zlatým srpem usekávali smítku jmelí ze stromu, která, když se dotkla země, byla používána při rituálu plodnosti. Proto si dnes na Vánoce dáváme pusu pod jmelím. Klepání na dřevo pro štěstí má zase vycházet z druidské úcty ke stromům a populární svátek Halloween má počátek v druidské novoroční slavnosti Samain, kdy se mezi živými měly potulovat různé nadpřirozené bytosti.

Byla jednou papežem i žena?

Michal Štancl, email

Pravděpodobně máte na mysli konspirační teorii o papeži Janu VIII., který usedl na papežský stolec roku 855, ale narodil se jako žena Jana někdy kolem roku 818! Prý se už v mládí vydávala za chlapce, když se zamilovala do mnicha Fuldy a chtěla trávit čas v jeho blízkosti. Po mnichově předčasné smrti se v mužském převleku vydala do Říma, kde založila školu. Vynikala nade všemi svou ctností, znalostmi i laskavou povahou, proto se stala jasnou/jasným kandidátkou/kandidátem na pozici papeže. A tím se coby Jan VIII. skutečně stává. Vládne dva roky, jenže pak se dostane do situace, která se v roli jen těžko vysvětluje – je těhotná. O jejím porodu se dozví všichni, církev je v šoku a na rozpacích, a když Jana brzy na to umírá, vymaže její jméno ze všech historických zápisů. Mohl se takový příběh skutečně odehrát, nebo jde jen o legendu o jedné velice odvážné a schopné dámě?

Děsí mě stigmata. Proč se to někomu děje a jaké jsou nejznámější případy?

Vilém Kareš, Ostrava

Stigmata jsou zranění, která se nevysvětlitelně objevují na tělech silně věřících lidí. Jsou stejná jako rány, které měl utrpět Ježíš Kristus. Typickými znaky tak jsou krev kanoucí z dlaní, chodidel, boku (kam Krista zasáhlo kopí) a také z hlavy, kde měl trnovou korunu. Někteří stigmatici krvácejí neustále, jiní jen ve stavech zvláštních transů, kdy mívají i živé vidiny z Kristova ukřižování. K nejznámějším takto postiženým lidem patřila Němka Therese Neumann (1898–1962), která takto denně ztratila i půllitru krve, nebo italský mnich známý jako otec Pio (1887–1968). Ten byl zkoumán lékaři, ani oni však nedokázali vysvětlit, proč se mu krvácející rány týden co týden obnovují. Skeptici se nejčastěji domnívají, že stigmata jsou psychosomatické jevy, že si to zkrátka lidé způsobují sami rozhozenou psychikou a takto se trýzní. Parapsychologové pak věří, že je možné i to, aby někdo na své tělo nasměroval psychokinetickou sílu a tím si přivodil tyto otevřené rány. Tak jako u mnoha záhad ani zde jasné vysvětlení nemáme.

Četl jsem, že zabít baziliška prý bylo skoro nemožné, ale že se to v nějaké vesnici povedlo a mají o tom i důkaz. Je to tak?

Kamil Páže, email

Bazilišek patří díky sérii o Harrym Potterovi k populárním novodobým kryptidům, ale ještě víc byl oblíbený ve středověké Anglii. Tento legendární tvor měl být z poloviny ještěr a z poloviny kohout, přičemž zabít jej dokázal jen pohled na vlastní odraz v zrcadle či sklu. Údajně přicházel na svět z vejce, které vyseděla ropucha nebo had. Britský učenec Edward Topsell (1572–1625) jej zařadil do svého bestiáře, kde měl jinak spoustu reálných zvířat, a píše tam i o případu, kdy rytíř nad netvorem zvítězil díky zrcátku připevněném na brnění. Co zmiňujete Vy, se mělo odehrát v britském hrabství Hampshire, kde vesnici Wherwell terorizoval bazilišek živící se výhradně lidským masem. Nakonec ho prý dostal muž jménem Green, jenž do jeho sloje spustil zrcadlo. Monstrum na něj útočilo až do úplného vyčerpání, kdy se stalo snadným cílem pro Greenův meč. V muzeu v Andoveru je dodnes uložena korouhvička z vížky wherwellského kostela ve tvaru baziliška, ale za důkaz o jeho existenci to považovat nelze.

Píše se o teleportaci i ve starých kronikách a spisech, nebo jde o novodobý jev?

Petr Záhořík, email

Termín teleportace zavedl v roce 1931 americký publicista Charles Fort (1874–1932), ale zápisy o ní máme už o několik století dříve. Zjednodušeně řečeno má jít o okamžité přemístění člověka nebo jakéhokoliv tělesa z bodu A do bodu B a jeden takový známý případ se měl odehrát 25. října 1593 na Plaza Mayor v dnešním hlavním městě Mexika. Za bílého dne se tu náhle zjevil divný voják v plné zbroji a stejnokroji stráže paláce v Manile, na Filipínách. Řekl, že se jmenuje Gil Pérez a vůbec nechápe, jak se ocitl tam, kde je. Za svá prohlášení byl uvězněn, přesto na nich trval a nakonec ho propustili. V 17. století pak zapisuje britský antikvář John Aubrey (1626–1697) případ muže, který tak dobře jako Pérez nedopadl. Objevil se v Portugalsku, tvrdil, že se tam dopravil vzduchem ze Západní Indie a protože si představitelé církve mysleli, že mu v tom musel pomoci sám ďábel, dali ho ihned upálit.

Jsou hessdalenská světla UFO?

Eva Markalousová, Plzeň

Těžko říct, nikdo neví. Respektive UFO, tedy neidentifikovatelný létající objekt, to podle všeho určitě je, ale ne přímo klasický létající talíř, který si každý hned představí. Jde o mimořádně jasná světla měřící v průměru 2–3 metry, která nemají žádný jasně rozpoznatelný tvar. Jsou zcela tichá, proto nemůže jít o žádnou helikoptéru či letadlo. Někdy bývají pozorována i déle jak hodinu, visí na jednom místě nebo se pomalu posunují klidně i o 20 km. Podle odborníků nemůže jít o hvězdy, satelity ani jiné nebeské úkazy. Zajímavá je jejich reakce na laserové paprsky. S nimi prováděl pokusy výzkumník Erling Strand a zjistil, že když jimi na objekty posvítí, hessdalenská světla (nazvaná podle norského údolí, kde bývají vidět nejčastěji – pozn. red.) svou záři zdvojnásobí, bez laseru pak jejich intenzita opět poklesne. Žádný jiný známý předmět takto na laser nereaguje, proto vědcům nedávají spát. Dozvíme se tedy někdy, co jsou doopravdy zač?

Kamarád vyprávěl o dost příšerném duchovi jménem George. Prý to je námořník, který uhořel na lodi. Ví se o tom něco bližšího?

Ladislav Kára, Praha

Jde o příběh spojený s letadlovou lodí James V. Forrestal, která v červnu 1967 doplula z americké Virginie k pobřeží válkou zmítaného Vietnamu. Po pěti dnech vypukl na palubě požár, při kterém zemřelo 134 mužů. Jeden z uhořelých prý ale na ní zůstal i po své smrti – říkalo se mu George a historky o jeho strašení na lodi se staly legendárními. Jeden poddůstojník se prý zbláznil, když viděl, jak se před ním najednou zhmotnila zčernalá a zuhelnatělá ruka. Hasič, který jindy svou výbavu naházel do police, ji později našel úhledně srovnanou, což ale nikdo z jeho kolegů neudělal. Dával George pozor, aby požár nepropukl znovu? V mrazáku, kde byla po neštěstí uložená těla mrtvých, prý zas ťukal kuchařovi na rameno a údržbář v roce 1990 viděl, jak se sama od sebe zvedá požární hadice ve strojovně. James V. Forrestal byl z aktivní služby vyřazen v roce 1993 a má se za to, že George už tak snad našel klid.

Co byl zač Šílený plynař? Šlo o nadpřirozenou postavu?

Roman Drahota, email

Šílený plynař je protagonistou bizarní série případů, která se odehrála v létě roku 1944 v americkém městečku Mattoon ve státě Illinois. Šířila se tam prý záhadná neviditelná látka, typická odporně sladkým zápachem, která byla u postižených schopna vyvolat fyzický šok, nevolnost, ochrnutí, zánět v ústech a krku a otok obličeje. Někteří lidé u sebe v domě při tom přistihli cizího muže, který byl vysoký, v černém obleku a na hlavě měl naraženou zvláštní těsně přiléhající čapku. Začala se šířit zvěst o tom, že jde o maniaka, který útočí plynem a dostává v tisku přezdívku Šílený plynař. Jenže o koho šlo doopravdy? O muže v černém? Probíhal v Mattoon nějaký podivný experiment? Jiní svědci říkali, že viděli ženu v mužském oblečení a objevovaly se i spekulace, že jde o nějakého lidoopa. Policie nenašla žádné důkazy, které by cokoliv z toho potvrzovaly a útoky postupně zcela odezněly. Ale o co šlo a jestli to nebyl jen výmysl měšťanů, se nikdy nezjistilo.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Vyzkoušejte tradiční tureckou baklavu
nasehvezdy.cz

Vyzkoušejte tradiční...

Už jste někdy ochutnali baklavu? Jedná se o...
Tajuplný zámek Vinařice a vznik kostela v Sýčině
epochanacestach.cz

Tajuplný zámek Vinařice a...

Ve Vinařicích, nedaleko...
Není pilot jako pilot: Roboti mají letadla stavět, udržovat i řídit!
epochaplus.cz

Není pilot jako pilot: Roboti...

Americké Air Force nezahálí a pouští se do...
Nová Aprilia RS 660 přijíždí na český trh
iluxus.cz

Nová Aprilia RS 660 přijíždí...

Značka Aprilia otevírá novou éru. Zrodila se...
Co ještě navštívit, než bude zima
epochanacestach.cz

Co ještě navštívit, než...

Letos už se asi příliš...
Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák
21stoleti.cz

Před 290 lety byl uloven...

V Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada...
Kdo byl nejohroženější?
21stoleti.cz

Kdo byl nejohroženější?

Dle dat Ústavu zdravotnických informací a...
Místo očekávané pohody mi po odchodu do důchodu začalo peklo
nasehvezdy.cz

Místo očekávané pohody mi po...

Z manžela se stal v penzi pecivál a bručoun...
Sassi di Matera: Změnilo se skalní město v ostudu Itálie?
epochalnisvet.cz

Sassi di Matera: Změnilo se...

Italský premiér Alcide de Gasperi je v šoku. Při...
Skrývá hrad Potštejn skutečný poklad?
epochaplus.cz

Skrývá hrad Potštejn...

Hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré si nedá...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
epochalnisvet.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...