26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
4x Moderní lodě duchů: Kam zmizely jejich posádky?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 12.10.2022
685
Máme skvělou techniku, satelitní internet… jak se tedy dnes může stát, že celé posádky lodí beze stopy zmizí? Foto: Pixabay

Je 8. ledna roku 2003. V malebné oblasti australských vod východně od Rowley Shoals, na dohled třem atolům, se na hladině líně pohupuje rybářská loď. Motor je vypnutý. Jde o tajvanské plavidlo High Aim 6 brázdící oceán pod indonéskou vlajkou. Ale kde je posádka?

Máme skvělou techniku, satelitní internet... jak se tedy dnes může stát, že celé posádky lodí beze stopy zmizí? Foto: Pixabay Rybářská loď bez posádky? O záhadu by šlo před pár stoletími... a nejinak kupodivu i dnes. Foto:  Royal Navy Příběh novodobé repliky škuneru nakonec tolik záhadný nebude... to se ale nedá říct o další trojici lodí... Foto: Pixabay

1. HIGH AIM 6: Krvavá vzpoura? Možná…

Brzy se podaří zjistit, že loď opustila jihotajvanský přístav Liuchiu 31. října 2002. „S kapitánem jsem naposledy mluvil v prosinci,“ vypoví majitel lodi Chuang Šu-er. Policie lustruje telefonní hovory členů posádky.

Vypátrají, že kapitán najal přes pracovní agenturu 10 mužů na výpomoc. A jednoho z nich se podaří vypátrat v indonéské provincii Jihovýchodní Sulawesi! „Zabili kapitána Čchen Tchaj-čchenga a jeho pravou ruku, Lin Čchun-liho,“ přizná s tím, že se část najatých mužů poté vrátí domů. Vyšetřovatelé začínají pracovat s nejpravděpodobnější verzí – na lodi došlo ke vzpouře!

Proč? A kdy? A kde je zbytek posádky? Na všechny tyhle otázky neznáme odpověď dodnes. Zbývající muže se nepodaří vypátrat. Očekává se ale, že průběh je podobný jako u tajvanské rybářské lodi Hairisheng 6 nalezené za podobných okolností o rok dříve.

I na ní dojde k dvojnásobné vraždě. Viníky se však podaří dopadnout. A High Aim 6? Má být potopena poblíž australských pláží a stát se útočištěm ryb i atrakcí potápěčů. Místo toho končí roku 2004 na šrotišti.

Rybářská loď bez posádky? O záhadu by šlo před pár stoletími… a nejinak kupodivu i dnes. Foto: Royal Navy

2. ŤIEN SENG: Nevíme čí je, ani odkud je

12 autobusů. Právě tolik by se za sebe vešlo na 80metrů dlouhý tanker Ťien Seng. Plavidlo je nalezeno roku 2006, jak si s ním pohrávají vlny 180 kilometrů jihozápadně od městečka Weipa v australském spolkovém státě Queensland.

Loď vypadá opuštěná delší čas, nejsou tu osobní věci ani důkazy, že by se tu provozovalo cokoliv nelegálního. Jediné, co se o plavidlu podaří zjistit, je jméno – Ťien Seng. A i to je ukryto pod nátěrem a není jisté.

Odstraněny jsou také všechny identifikátory, které by mohly prozradit, co je loď zač. „Nepodařilo se zjistit žádné informace o původu či registraci této lodi,“ oznámí nakonec 24. března 2006 mluvčí australských celních orgánů médiím. O měsíc později je rezavějící tanker odtáhnut na volné moře a potopen.

3. BEL AMICA: Škuner u Sardinie

Příslušníci pobřežní stráže na ni zírají jako na zjevení. Škuner, byť v moderním vyvedení, se u břehů Sardinie nevidí! Je 24. srpna 2006 a strážci tu jsou jako na zavolanou. Několika stěžňová plachetnice by se brzy roztříštila o pobřežní útesy, nebo najela na mělčinu.

V podpalubí je spousty oblečení, nedojedený oběd v duchu typické egyptské gastronomie, francouzské mapy středozemního moře a také lucemburská vlajka. Ani podivný mix nálezů ale nevede k vysvětlení, kde je posádka a čí je to loď.

Jisté je jen, že není registrovaná v Itálii. Brzy se ukáže, že nejen tam – registraci nemá ani v jiných státech. Majitel je nakonec nalezen. Je jím Franc Rouayrux z Lucemburska. Na loď měl prý v plánu se vrátit, ta se zatím však odporoučela k Sardinii. Jak to, že nemá řádnou registraci, ale úplně osvětlit nedokázal…

Příběh novodobé repliky škuneru nakonec tolik záhadný nebude… to se ale nedá říct o další trojici lodí… Foto: Pixabay

4. TCHAJ ČCH‘: Proč nevolají mayday?

O ostrovní republice Kiribati ležící v Tichém oceánu slyšel málokdo. A právě poblíž jednoho z jejích 35 ostrůvků je 9. listopadu 2008 objevena 50tunová tajvanská loď Tchaj Čch‘ 21. Nikdo na ní není – a hned bude jasné proč.

Vnitřek lodi strávil požár, který vypukl jen pár dní před nálezem lodi. Pozitivní je, že chybí záchranné čluny. Posádka tedy neuhoří. Kde ale je? Zemřela snad celá na moři?

Do pátrání se zapojí novozélandské letectvo se svými čtyřmotorovými letouny Lockheed P-3 Orion. Američané vyšlou na pomoc Lockheedy C-130 Hercules. Vyšetřování zatím ukáže, že poslední hovor z lodi proběhl 28. října.

Posádka čítala 18 Číňanů, 6 Indonésanů a 4 Filipínce, z tajvanu byl jen kapitán Jen Ťin-kang. Zvláštní je, že loď nevyslala žádné volání o pomoc. Příběh Tchaj Čch‘ 21 bohužel nemá šťastný konec. Pátrací týmy nenajdou jediného z mužů…

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.1tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.0tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.5tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]