9. května 1830: Posádka lodi britského královského námořnictva Rob Roy u ostrova Svatá Helena spatřuje obřího mořského hada.
Domů     Dordže Šugdän: Démon i strážný anděl buddhistů
Dordže Šugdän: Démon i strážný anděl buddhistů
od 23.12.2023
3.3tis
Brzy po mnichově smrti začínají v oblasti centrálního Tibetu zlé časy… Foto: Pixabay
351
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Plamenná debata dvou buddhistických učenců vyústí v těžkou roztržku. Tak těžkou, že končí smrtí jednoho z nich.

Dagpa Gjalcchän (1619–1655) je nalezen mrtev a z jeho smrti je podezříván jeho oponent, v pořadí 5. dalajláma (tibetský světský vůdce) Ngawang Lozang Gjamccho (1617–1682).

Brzy po mnichově smrti začínají v oblasti centrálního Tibetu zlé časy... Foto: Pixabay Pátý dalajláma Ngawang Lozang Gjamccho (1617 – 1682) byl prvním dalajlámou, který se stal světským vládcem Tibetu. Foto: CC - volné dílo Jeho Svatost Tändzin Gjamccho Foto: Luca Galuzzi (Lucag) / CC BY-SA 2.5

Jiné zprávy ale hovoří o tom, že strůjcem tragédie je sám vyčerpaný a osudem sužovaný Dagpa Gjalcchän, který prý spáchal sebevraždu. Brzy po mnichově smrti začínají v oblasti centrálního Tibetu zlé časy.

Pohromy jako hladomor a zemětřesení doprovázejí epidemie nemocí, které řádí jak mezi lidmi, tak mezi zvířectvem. Nešťastní Tibeťané se proto ptají sami sebe: Kdo na nás seslal takovou kletbu?

Duchovní vůdci Tibetu při svých meditacích brzy zjistí, že příčinou neutěšeného stavu mají být projevy ducha pronásledovaného mnicha Dagpy Gjalcchäna. Rozhodnou se proto požádat jej o příměří.

Zároveň vysloví přání, aby se stal ochranným božstvem žlutých čepic, tedy poslední z tibetských škol buddhismu, Gelugpa (Škola vzorné ctnosti).

Mnichův duch údajně na tuto prosbu reaguje pozitivně a pod novým jménem Dordže Šugdän pak působí jako jedno z hlavních ochranných božstev Gelugpa školy a příslušných klášterů. Bohužel úsloví „konec dobrý, všechno dobré“ v tomto případě příliš neplatí!

Pro některé buddhisty zůstává Dordže Šugdän stále nebezpečným démonem, který byl k ochraně dharmy (způsob bytí dle Buddhova učení) přinucen, a proto jeho konání není čisté.

Věřící také upozorňují na aspekt dávné zrady, který prý nutí Šugdäna krutě trestat malověrné. Pro jiné buddhisty je ale Šugdän bytost probuzená, dobrovolně vystupující ve svém, snad občas i hněvivém poslání.

Všichni se ale shodnou na Šugdänově roli ochranitele doktrinální čistoty Gelugpy. Přestože tuto roli plní již více než tři století, humbuk kolem jeho osoby neustává. A to ani v okolí samotného dalajlámy!

Pátý dalajláma Ngawang Lozang Gjamccho (1617 – 1682) byl prvním dalajlámou, který se stal světským vládcem Tibetu. Foto: CC - volné dílo
Pátý dalajláma Ngawang Lozang Gjamccho (1617 – 1682) byl prvním dalajlámou, který se stal světským vládcem Tibetu. Foto: CC – volné dílo

Jiná škola, jiný výklad

Významnou funkcí Šugdäna má být bránit školu Gelugpa před vlivem další školy tibetského buddhismu, Ňingmapa. Má také trestat gelugpovce za to, když nahlížejí do ňingmapovských textů, nebo vytvářejí novou látku spojující praxe obou těchto škol dohromady.

To logicky může činit rozbroje. Jakou motivaci pro kritiku Šugdäna má ale samotný dalajláma?

Současný 14. dalajláma Tändzin Gjamccho (*1935) prý osobně opouští uctívání Dordže Šugdäna již v roce 1975. O tři roky později pak poprvé veřejně upozorní na nebezpečí plynoucí z uctívání Dordže Šugdäna a radí, aby toto uctívání ustalo a o totéž prosí i všechny lidi v dalajlámově blízkosti.

Proč? Bojí se snad Jeho svátost hněvu bývalého démona?

„Dordže Šugdän má dlouhou historii antagonistických (nepřátelských) postojů k dalajlámům a tibetské vládě od doby 5. dalajlamy. Představuje hrozbu pro blaho tibetské vlády a bytostí obecně,“ nechává se svého času slyšet současný dalajláma.

Dále tvrdí, že s ohledem na přetrvávající nelehkou situaci tibetského lidu je dnes zvláště důležité odolat uctívání Dordže Šugdäna jako potenciálního rozdělovače věřících. Jenže co tak hrozného může vlastně duch způsobovat?

Nezůstává veřejnosti část příběhu o kontroverzním božstvu skryta? Podle některých odborníků ale i pouhá nedůvěra v někdejšího učence postačí. Nesmí se však potlačovat svobodná myšlenka.

„I přes všechny argumenty jsou námitky proti výkladu dalajlámy a exilové vlády stále silné ze dvou důvodů: Pravdivost a závazky vůči historickým učitelům, a náboženské svobody,“ tvrdí německý teolog Michael von Brück (*1949).

Jeho SvatostTändzin Gjamccho Foto: Luca Galuzzi (Lucag) / CC BY-SA 2.5
Jeho SvatostTändzin Gjamccho Foto: Luca Galuzzi (Lucag) / CC BY-SA 2.5

Stín křivdy nezmizel

Uctívání Dordže Šugdäna vede údajně k nepatřičnému sektářství, a dle jeho odpůrců potažmo brání věci tibetské nezávislosti. Slovy Jeho svátosti Dalajlámy se také příznivci kontroverzního božstva mohou uchylovat k příliš vážně braným ochranným rituálům.

Mezi ně patří například zosobňování ochranných duchů, kteří se vtělují do účastníků rituálu. Ti pak na sebe údajně dokonce berou i fyzickou podobu vzývaného božstva! Během obřadu prý navíc Šugdän působí jako nositel zlovolných přání.

Všechny tyto námitky však sympatizanti rozporuplného božstva striktně odmítají. Je v banku příznivců Šugdäna ochrana čistoty vlastní filozofie a očištění jména jejich božstva, nebo obyčejný boj o moc, jak tvrdí někteří oponenti?

Jak se zdá, dávnou křivdu zřejmě nesmyl ani čas. Pomohlo by k pochopení celého sporu odhalení průběhu starého případu smrti Dagpy Gjalcchäna, nebo už o toto historické pozadí ve skutečnosti vůbec nejde? Kdo je vlastně Dordže Šugdän? Démon pomsty, nebo ochranitel svých následovníků?

Foto: CC a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 6.5.2024 2.6tis
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje tělo i duši.     Egypťané med používali k ochraně faraonů v posmrtném životě. Ostatně, vůbec první zobrazení včel pochází právě odtud. Řekové
od 5.5.2024 2.8tis
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamenných útvarů u nás můžeme najít asi 60 kilometrů severozápadně od Prahy. Zalesněná náhorní plošina Rovina nad Kounovem tyčící se do výšky 525 nad mořem je poseta různě velkými kameny naskládanými v souběž
od 5.5.2024 3.5tis
Indickému knězi Jamesi Manjackalovi začne téct krev z dlaní přímo ve chvíli, kdy slouží mši. Znamená to, že na těle nese Kristovy rány? V posledních letech se objevilo hned několik dalších lidí, kterým se na těle ukázala takzvaná stigmaty. Jsou tato podivná zranění znamením vyšší moci? Stigmata patří k nejzáhadněj
od 4.5.2024 3.2tis
Ačkoli by se mohlo zdát, že o antických civilizacích víme prakticky všechno a že už nás nemůže nic překvapit, opak je pravdou. Stačí pohlédnout do dějin starověkého Říma, abychom zjistili, že nevyjasněných otázek, které s ním souvisejí, je stále celá řada. Přinášíme jednu z těch nejzajímavějších: Co ukrývá podzemí slavného města? Praktick
od 2.5.2024 2.6tis
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji ani zákon! Temný obřad, při němž byla prolita krev, prý stojí i za několika neobjasněnými vraždami z několika uplynulých desetiletí. Když
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
epochaplus.cz
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“ Nasednou do automobilu a