V souvislosti s Egyptem se člověku vybaví především pyramidy, zaprášené sarkofágy ukrývající tisíce let staré mumie a všudypřítomný písek. Jenže ve skutečnosti se u pobřeží této země rýsuje podobně významná archeologická lokalita. Co ukrývá potopené egyptské město?
Thonis nebo Heracleion. Tak zní názvy legendárního města, které je dnes zatopeným archeologickým nalezištěm nacházejícím se u pobřeží Egypta v místech, kde se Nil vlévá do Středozemního moře. Mnozí badatelé však toto místo nazývají ještě jinak.
Říkají mu potopená Atlantida. Důvod je jasný: Heracleion je tajemnou lokalitou, která si většinu svých tajemství stále drží.
Ačkoliv záznamů o městě existuje v historických textech mnoho – zmiňují se o něm antičtí kronikáři i středověcí učenci – k jeho znovuobjevení došlo teprve v roce 2000. Postupně archeologové zjistili, že město vzniklo pravděpodobně v 8. století před naším letopočtem a že šlo o neuvěřitelně vyspělé a bohaté sídlo.
Jenže pak se začala zvedat hladina moře a došlo k jeho (poměrně rychlému) zaplavení. V současnosti je nad ním až 45 metrů vody, což zásadně ztěžuje jeho zkoumání. Ukáže se, že toho toto potopené egyptské centrum ukrývá daleko více, než jsme si mysleli?
Nové objevy
Během předešlých výzkumů potápěči objevili nejen řadu drobných artefaktů, jako jsou hrnčířské výrobky nebo bronzové mince z dob starého Egypta, ale také zbytky soch a lodí, které podle všeho obsahují velké množství cenných předmětů.
„Podle egyptského ministerstva došlo také k objevení dvou dříve předpokládaných chrámů. První je velký a zahrnuje kamenné sloupy, zatímco druhý, menší je pohřbený pod metrem sedimentu,“ uvádí britská publicistka a spisovatelka Candida Moss.
Badatelům pomáhá hlavně nejmodernější technika, konkrétně skenovací zařízení, díky kterému se daří odhalovat nové části starobylých osad tvořících dohromady jedno z největších měst, které dnes leží na dně moře.
Na povrch vyplouvají záhady
Ruku v ruce s novými nálezy se na Heracleion obrací i pozornost záhadologů, kteří začínají spekulovat, zda právě toto město nemohlo být ve skutečnosti legendární Atlantidou.
O té se ve svém díle zmiňuje slavný antický filosof Platón (427–347 př. n. l.).
Mohou se hluboko pod sloupy a vraky lodí ukrývat mnohem starší základy? Podle badatelů to není vyloučené. Jenže Heracleion ukrývá mnoho tajemství i bez případného propojení s bájnou Atlantidou.
Mnozí experti upozorňují, že právě zde by mohl být klíč k pochopení některých starořeckých mýtů a legend.
Dle dochovaných spisů se zde měl dlouhou dobu zdržovat muž, po kterém je město pojmenováno – syn nejvyššího boha Dia a řecký hrdina Héraklés.
A to není vše, dle legendy zde také žádala o útočiště jedna z nejslavnějších mileneckých dvojic – Paris a Helena Trójská. Mohlo by další pátrání v potopeném městě přinést odpovědi na otázku, nakolik jsou příběhy o zmíněných hrdinech řeckých bájí pravdivé?