Strohá lichoběžníková věž vyrobená z tmavé leštěné žuly. Stěny ozdobené tajemnými reliéfy, které připomínají egyptské hieroglyfy. Kulaté okno s nejasným účelem a nakonec bronzové dveře, které jsou už skoro 170 let nedobytně uzamčeny.
Tak zní popis jedné z nejtajemnějších hrobek světa. Komu patří?
Každý, kdo by ji rád spatřil, se musí vypravit do hlavního města Velké Británie, konkrétně pak na hřbitov Brompton. Na pohled dovnitř je však potřeba zapomenout. Hrobka je už od roku 1853, kdy vznikla, velkým tajemstvím, které stále nebylo možné rozluštit.
U jejího zrodu mají stát hned dva výstřední angličtí gentlemani. Tím prvním je vynálezce Samuel Warner (1793–1853), tím druhým pak egyptolog Joseph Bonomi (1796–1878).
Skutečně je toto místo jejich společným mystickým dílem, jak naznačují pátrání některých lovců záhad?
STROJ ČASU?
Už samotná osobnost Samuela Warnera je fascinující.
Vynálezce několika tajných zbraní, který prý neúspěšně jednal o prodeji svých výtvorů s anglickou vládou, umírá za nejasných okolností v prosinci 1853. Předtím však stihne vybudovat tajuplnou hrobku na hřbitově v Bromptonu.
Jeho spolupracovníkem je zmíněný Joseph Bonomi. Muž, který prý celý život sbíral staré egyptské svitky a který měl najít důkazy o tom, že dávní Egypťané byli v kontaktu s mimozemšťany, nebo že cestovali v čase.
„Spisovatel Howard Webster slídil po původu fascinující hrobky a nyní je pevně přesvědčen, že se v jejich útrobách skrývá stroj času,“ uvádí český záhadolog Arnošt Vašíček (*1953) s tím, že veškeré plány i klíče k hrobce se ztratily a že oficiálně prý místo vlastnila trojice zámožných žen z Londýna.
Byly to snad mecenášky, které financovaly pokusy dvou zmíněných mužů? A je možné, že se v hrobce skutečně nachází odpověď na otázku, zda je možné cestovat v čase?