Starověký Egypt, Řecko i Řím či celá Evropa v průběhu středověku. Pověst mandragory je prastará a skutečně tajemná. Jaké všechny schopnosti jí byli a mnohdy dodnes jsou přisuzovány?
Už odedávna se věřilo, že má její kořen, který tvarem připomíná postavu, nadpozemské afrodiziakální účinky. Ostatně v antickém Řecku byla tato rostlina dokonce zasvěcena bohyni lásky Afrodité. S postupem času začala být mandragora využívána v čarodějnictví.
Dlouho se věřilo, že v amuletu na krku ženy působí jako zaručený lék na neplodnost.
„Sušený kořen byl zárukou šťastného domova, měl zajistit blahobyt a ochránit domácnost před nemocemi a zlými duchy, za tímto účelem se zavěšoval v příbytku,“ uvádí britská spisovatelka Lesley Bremness. Jenže mandragora může mít i opačné účinky – Kořen lze údajně využít jako figurínu konkrétního člověka, na kterou lze přenést nejen pozitivní, ale i negativní energii. Může takové kouzlo přivodit až smrt?
KDY JI SBÍRAT?
Návodů na temná kouzla se tu od nás nedočkáte, ostatně s mandragorou, která je sama o sobě jedovatá, se musí už tak opatrně. Místo toho se zaměříme na její využití v magii bílé.
Mnozí šamani doporučují trhat mandragoru za úplňku, a to ideálně v pátek v noci, kdy je její síla největší. Pohanská tradice velí při vykopávání vytvořit kruh, ve kterém se dlouho tančí, což má uspokojit duchy. A jak ji tedy lze využít?
Pro ochranu domácnosti se doporučuje posvětit kořen pozitivním zaříkáním, zabalit ho do hedvábí a uložit do domu na tajné místo.
Před zraněním zase ochrání mandragora zašitá do oblečení, v kadidlech a vykuřovadlech chrání před zlými duchy a ďáblem a jako talisman v podobě panenky či magické figurky prý zase dokáže navést člověka k bohatství. Stojí tedy tato zvláštní nevzhledná rostlina za vyzkoušení?