Bulharský archeolog profesor Nikolai Ovčarov nalezl hrob s upírem, který je datován do 13. století. Kostra leži s rukama na hrudi, ve které má zaražený kolík.
Při archeologickém zkoumání ruin skalního pozůstatků u bulharského města Perperikon byla identifikována celá řada staveb, například palác, akropoli, některé chrámy či civilní stavby. Počátky tohoto sídliště sahají asi dva tisíce let před naším letopočtem.
Nejprve to bylo sídlo Tráků, potom Římanů a následně Bulharů.
Jeho průzkumem se v roce 2000 začal zabývat přední bulharský archeolog, profesor Nikolai Ovčarov. Z kosterních pozůstatků se dá často vyčíst, jak tehdy lidé žili, i co je sužovalo a trápilo.
Například profesor Ovčarov objevil zajímavý hrob s kostrou ženy s malým dítětem. Byli pochováni asi před 800 lety v takové poloze, jakoby tvořili obraz Panny Marie v náručí s malým Ježíškem.
Bylo to v období, kdy krajinu sužovala morová nákaza, a způsob uložení mrtvých měl být symbolem naděje k odvrácení nákazy. Ale i další noční můrou v tehdejších dobách byli upíři.
I dnes nás toto téma fascinuje a jsou o nich napsány knihy, natočeny filmy nebo hry. Takže se nelze divit našim předkům, že téma upírů bylo pro ně traumatické.
Snažili se proti nim chránit nejrůznějšími způsoby, od česneku až po razantní obranu. Jeden z hrobů u Perperikonu , objevených profesorem Ovčarovem, je hrobem upíra. Kostra muže, který zemřel ve stáří mezi 40 a 50 lety, byla probodnuta železným kolíkem.
Měl jej zaražený v oblasti srdce, což byl běžný rituál protiupířího opatření, potvrzeného i v řadě jiných zemí. Ten měl zabránit tomu, aby údajně zlá osoba mohla vstávat po nocích z hrobu a děsit živé.
Navíc byla mrtvole uťata noha pod kolenem a uložena vedle, aby byla ještě více ztížena jeho posmrtná mobilita. Upíry se prý obvykle stávali osoby, které zemřely nepřirozenou smrtí, například sebevraždou, nebo za živa nespravedlivě ubližovaly jiným.
Rovněž za upíry byli považováni ti, kteří trpěly nějakou viditelnou tělesnou vadou apod. Balkán byl vždy v minulosti považován za „ráj upírů“, což kromě tohoto hrobu dokazují například obdobné nálezy z oblasti města Sozopolu v létech 2012 a 2013 a jinde. Vždyť i u nás je tradován různý výskyt upírů a opatření proti nim.