Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Bájná lykantropie okem vědy

Vlkodlak. Krvelačná bestie z legend a pověstí. Víra v jejich existenci je stejně opravdová jako hlad nebo žízeň. A strach nepolevuje dodnes, v některých oblastech totiž údajně žijí dál. A co víc, chodí mezi námi.

Hororové představy o vlkodlacích jsou ve společnosti pevně zakořeněné, málokdo si ale lykantropii spojuje se skutečnou nemocí. Z lékařského hlediska je klinická lykantropie velmi vzácným psychiatrickým syndromem, jehož nositel je skálopevně přesvědčen, že je vlk.

K výskytu nemoci dochází obvykle v doprovodu s dalšími psychickými poruchami, jako je schizofrenie, bipolární porucha osobnosti či deprese. Pojem klinická klade důraz na fakt, že s mýtickými vlkodlaky tato nemoc nemá pranic společného.

O lykantropii byla ve starověku ve 2. století napsána medicínská báseň. V 7. století byla chápána jako nemoc, která se projevuje představou postiženého, že je vlk, a během noci se proto zdržuje u hrobek a hřbitovů. Foto: geralt / pixabay
ZMĚNA VNÍMÁNÍ OKOLÍ A SEBE SAMA

Léčbou pacienta, jenž se domníval, že je vlkodlak, se zabýval doktor Jan Dirk Blom, odborný asistent psychiatrie na univerzitě v Groningenu v Nizozemsku. Případ byl pro lékaře natolik zajímavý, že se rozhodl prohledat psychiatrické archivy, díky nimž zjistil, jak moc je tato porucha vzácná.

Z historických záznamů je doloženo, že od roku 1850 se vyskytlo 56 zvířecích osob, tedy těch jedinců, kteří věřili, že metamorfovali do zvířecí podoby, chodili po čtyřech a vydávali typicky zvířecí zvuky.

V záznamech však byly i ty případy, jež se týkaly diagnostikované klinické lykantropie, zprávy pojednávaly o 13 jedincích.

Lykantropie byla považována za druh melancholie, příznaky pak byly bledost, mdlost a zranění viditelná na končetinách, za které mohly časté pády. Foto: pixundfertig / pixabay

Blom zastával názor, že se klinické lykantropii věnuje málo pozornosti, bylo běžné, že v klinické praxi bylo mnoho případů přecházeno, protože lékaři nebrali v potaz, o jak jedinečnou poruchu jde. Všech 56 případů, 34 mužů a 22 žen, bylo znovu přezkoumáno, díky tomu bylo zjištěno, že 25 % pacientů trpělo schizofrenií, 23 % psychotickou depresí, 20 % bipolární poruchou osobnosti a zbylí jedinci byli postiženi jinými blíže nespecifikovanými poruchami.

Za nejvhodnější léčebnou proceduru bylo doporučováno pouštění žilou, dále také speciální dieta a léčebné koupele. Když ani jedno nezabralo, přistupovalo se k vypalování čela. Foto: Inactive_account_ID_249 / pixabay
VŠE JE JEN ILUZE?

V roce 1852 byl popsán muž, který byl nalezen v azylovém domě v Nancy ve Francii a jenž tvrdil, že je vlk. Po žádosti o předložení důkazu muž ukázal zuby, kde měl mít údajně vlčí tesáky, dále tvrdil, že má celé tělo pokryté hustou srstí.

K jídlu vyžadoval syrové maso. Při porovnání této výpovědi s dalšími pacienty odborníci došli k závěru, že jejich slova byla velmi podobná. Někdo při pohledu do zrcadla místo lidského obličeje spatřil vlčí hlavu, jiný cítil, že má ostré drápy.

Tyto představy, protože se o nic jiného než o bludy nejedná, pocházejí z nemocného mozku.

V 16. století tehdejší badatelé zaznamenali, že se onemocnění nejčastěji vyskytovalo v Čechách a v Maďarsku. Lidé tehdy také věřili, že se lykantropií může člověk nakazit konzumací pečeného vlčího masa a že jedním z hlavních příznaků bylo urputné vyhýbání se čisté vodě. Foto: DangrafArt / pixabay

Mnoho studií po následujících několik desetiletí poukazovalo na specifické oblasti mozku, jež vytvářejí pocit fyzické existence a vnímání tělesného schématu, jedná se o oblasti mozkové kůry, vnější vrstvy mozku, ty zodpovídají za pohyby a pocity.

Když dochází k domněnce, že se pacientovo tělo mění ve vlka, člověk podle svého mozku skutečně vnímá změny fyzického vzhledu, za což mohou narušená místa, která toto vnímání zpracovávají. V dnešní moderní době se k výzkumu v této oblasti přistupuje pomocí elektroencefalogramu (EEG) či jiných technologií zobrazování mozku.

Foto: Úvodní foto: mohamed_hassan / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muž, či žena?
21stoleti.cz

Muž, či žena?

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...
Rapa Nui: Oči moai spatřily ráj i zkázu
epochanacestach.cz

Rapa Nui: Oči moai spatřily...

Říká se mu Rapa Nui,...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Jeden prsten z Tolkienových románů možná vznikl podle starověké kletby
epochaplus.cz

Jeden prsten z Tolkienových...

Tolkienův Pán prstenů je dnes považován za...
Český tým průběžně druhý v legendárním závodě Cape Epic
iluxus.cz

Český tým průběžně druhý v...

Jezdci Martin Stošek a Andreas Seewald z českého...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...
Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Ztratila hlavu kvůli gaunerovi
skutecnepribehy.cz

Ztratila hlavu kvůli gaunerovi

Když jsem otěhotněla, hned mi...
Elektrický mozkový implantát léčí deprese
epochaplus.cz

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci...