Skip to content

Bájná lykantropie okem vědy

Vlkodlak. Krvelačná bestie z legend a pověstí. Víra v jejich existenci je stejně opravdová jako hlad nebo žízeň. A strach nepolevuje dodnes, v některých oblastech totiž údajně žijí dál. A co víc, chodí mezi námi.

Hororové představy o vlkodlacích jsou ve společnosti pevně zakořeněné, málokdo si ale lykantropii spojuje se skutečnou nemocí. Z lékařského hlediska je klinická lykantropie velmi vzácným psychiatrickým syndromem, jehož nositel je skálopevně přesvědčen, že je vlk.

K výskytu nemoci dochází obvykle v doprovodu s dalšími psychickými poruchami, jako je schizofrenie, bipolární porucha osobnosti či deprese. Pojem klinická klade důraz na fakt, že s mýtickými vlkodlaky tato nemoc nemá pranic společného.

O lykantropii byla ve starověku ve 2. století napsána medicínská báseň. V 7. století byla chápána jako nemoc, která se projevuje představou postiženého, že je vlk, a během noci se proto zdržuje u hrobek a hřbitovů. Foto: geralt / pixabay
ZMĚNA VNÍMÁNÍ OKOLÍ A SEBE SAMA

Léčbou pacienta, jenž se domníval, že je vlkodlak, se zabýval doktor Jan Dirk Blom, odborný asistent psychiatrie na univerzitě v Groningenu v Nizozemsku. Případ byl pro lékaře natolik zajímavý, že se rozhodl prohledat psychiatrické archivy, díky nimž zjistil, jak moc je tato porucha vzácná.

Z historických záznamů je doloženo, že od roku 1850 se vyskytlo 56 zvířecích osob, tedy těch jedinců, kteří věřili, že metamorfovali do zvířecí podoby, chodili po čtyřech a vydávali typicky zvířecí zvuky.

V záznamech však byly i ty případy, jež se týkaly diagnostikované klinické lykantropie, zprávy pojednávaly o 13 jedincích.

Lykantropie byla považována za druh melancholie, příznaky pak byly bledost, mdlost a zranění viditelná na končetinách, za které mohly časté pády. Foto: pixundfertig / pixabay

Blom zastával názor, že se klinické lykantropii věnuje málo pozornosti, bylo běžné, že v klinické praxi bylo mnoho případů přecházeno, protože lékaři nebrali v potaz, o jak jedinečnou poruchu jde. Všech 56 případů, 34 mužů a 22 žen, bylo znovu přezkoumáno, díky tomu bylo zjištěno, že 25 % pacientů trpělo schizofrenií, 23 % psychotickou depresí, 20 % bipolární poruchou osobnosti a zbylí jedinci byli postiženi jinými blíže nespecifikovanými poruchami.

Za nejvhodnější léčebnou proceduru bylo doporučováno pouštění žilou, dále také speciální dieta a léčebné koupele. Když ani jedno nezabralo, přistupovalo se k vypalování čela. Foto: Inactive_account_ID_249 / pixabay
VŠE JE JEN ILUZE?

V roce 1852 byl popsán muž, který byl nalezen v azylovém domě v Nancy ve Francii a jenž tvrdil, že je vlk. Po žádosti o předložení důkazu muž ukázal zuby, kde měl mít údajně vlčí tesáky, dále tvrdil, že má celé tělo pokryté hustou srstí.

K jídlu vyžadoval syrové maso. Při porovnání této výpovědi s dalšími pacienty odborníci došli k závěru, že jejich slova byla velmi podobná. Někdo při pohledu do zrcadla místo lidského obličeje spatřil vlčí hlavu, jiný cítil, že má ostré drápy.

Tyto představy, protože se o nic jiného než o bludy nejedná, pocházejí z nemocného mozku.

V 16. století tehdejší badatelé zaznamenali, že se onemocnění nejčastěji vyskytovalo v Čechách a v Maďarsku. Lidé tehdy také věřili, že se lykantropií může člověk nakazit konzumací pečeného vlčího masa a že jedním z hlavních příznaků bylo urputné vyhýbání se čisté vodě. Foto: DangrafArt / pixabay

Mnoho studií po následujících několik desetiletí poukazovalo na specifické oblasti mozku, jež vytvářejí pocit fyzické existence a vnímání tělesného schématu, jedná se o oblasti mozkové kůry, vnější vrstvy mozku, ty zodpovídají za pohyby a pocity.

Když dochází k domněnce, že se pacientovo tělo mění ve vlka, člověk podle svého mozku skutečně vnímá změny fyzického vzhledu, za což mohou narušená místa, která toto vnímání zpracovávají. V dnešní moderní době se k výzkumu v této oblasti přistupuje pomocí elektroencefalogramu (EEG) či jiných technologií zobrazování mozku.

Foto: Úvodní foto: mohamed_hassan / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Jak se stát oblíbeným?
epochaplus.cz

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Omega Constellation s mimostřednou vteřinkou
iluxus.cz

Omega Constellation s...

Řada hodinek Omega Constellation se...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...