2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Bolivijské Puma punku: Je obří kamenné lego nejstarším městem světa?
Bolivijské Puma punku: Je obří kamenné lego nejstarším městem světa?
od 1.12.2024
1.7tis
Starobylé ruiny u města Tiwanaku
172
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

V blízkosti bolivijského města Tiwanaku u jezera Titicaca leží archeologická lokalita, která obsahuje i jednu z největších záhad kontinentu – zvláštní kamenné bloky, které vypadají jako rozsypané kostky obří stavebnice!

Tohle podivné kamenné lego pořádně zamotalo hlavu i vědcům. Není totiž jisté, jak a kdy vzniklo.

Starobylé ruiny u města Tiwanaku Stavitelé Puma Punku kameny vytěžili a opracovali se zručností, která prakticky nemá obdoby. Již španělští dobyvatelé byli místem naprosto fascinováni.

Po zuby ozbrojená španělská výprava je na cestě už několik týdnů. Unavení vojáci odpočívají na velkých kamenech na úpatí jihoamerických And, když uslyší zapískání následované hlasitými výkřiky.

Všichni si připravují pušky, je to ale jen zvěd, který se vrátil z průzkumu a nyní něco překotně vykládá veliteli. Je vydán rozkaz a družina vyráží na další pochod. Tentokrát to však netrvá dlouho.

Po chvíli se před očima mužů otevírá dech beroucí pohled na pláň posetou obrovskými pečlivě opracovanými kamennými bloky. Mnohé z nich mají vyryté drážky či nejrůznější značky. Kdysi dávno zřejmě tvořily pečlivě poskládanou monumentální stavbu.

Španělští kolonizátoři jsou prvními Evropany, kteří si mohou na vlastní oči prohlédnout Puma punku. Jednu z nejzvláštnějších archeologických lokalit nejen v Jižní Americe, ale i na celém světě! Jaké jsou okolnosti jejího vzniku?

Překvapilo i španělské dobyvatele!

Puma punku. Magické místo, o které se badatelé zajímají už stovky let. A mají rozhodně proč. „Jeho tajemství spočívá hlavně v přesnosti a složitosti struktur, které ruiny tvoří.

Přesně vyřezané vchody, jemně zpracované bloky, které nenesou žádné stopy dláta,“ popisuje unikátnost této lokality americký záhadolog Paul Darin s tím, že celá lokalita navíc leží na stovky tun těžké kamenné desce.

Geometrická přesnost s jakou jsou obří kameny opracovány a s jakou do sebe jednotlivé dílky této skládanky zapadají, na světě nemá obdoby. Zpracování je tak precizní, že mezi dva kamenné bloky není často možné prostrčit ani list papíru!

Místo ostatně fascinovalo už španělské conquistadory v 16. století. Co se o tomto úchvatném díle podařilo do dnešní doby zjistit?

Stavitelé Puma Punku kameny vytěžili a opracovali se zručností, která prakticky nemá obdoby.
Stavitelé Puma Punku kameny vytěžili a opracovali se zručností, která prakticky nemá obdoby.

Je staré tisíce let?

Přes dlouhou historii výzkumu stále víme jen velmi málo. Jasné není třeba to, kdy toto konkrétní místo vzniklo.

Zatímco část archeologů je přesvědčená, že k vytvoření monolitů došlo někdy ve středověku, původem rakouský dobrodruh a badatel Artur Posnansky (1873–1946) celý život věřil, že Puma punku je stejně staré jako město Tiwanaku, což může být až 15 000 let!

Vypovídá o tom prý orientace chrámů vzhledem k tehdejšímu umístění vesmírných objektů na obloze. Pokud by bylo odvážné tvrzení pravdivé, šlo by o jedno z nejstarších nebo možná o vůbec nejstarší město na naší planetě.

S možnou tisíciletou historií stavby souhlasí i záhadolog Graham Hancock (*1950). Podle něj dílo, které precizně zpracované kameny tvořily, postavila neznámá prastará civilizace.

Kde na to ale vzala technologie a především k čemu tato prapodivná stavba sloužila?

Již španělští dobyvatelé byli místem naprosto fascinováni.
Již španělští dobyvatelé byli místem naprosto fascinováni.

Mimozemský výtvor?

Jenže mnozí archeologové se drží více při zemi a poukazují na to, že stvořiteli stavby byli zřejmě indiáni kmene Aymara. Potomci národa starého 800 let v oblasti ostatně přežívají dodnes.

Jak ale mohl primitivní kmen přemístit až 140 tun těžké kameny z lomu ležícího 100 km daleko a opracovat je se zručností, která prakticky nemá obdoby?

„Přeprava takto masivních žulových bloků z lomu do komplexu Puma punku vyžadovala nějakou super technologii – levitaci, antigravitaci nebo obrovská zvedací zařízení.

Takové věci by měli k dispozici pouze dávní mimozemšťané,“ tvrdí další americký záhadolog David Childress (*1957). Pravdou je, že zmínky o Puma punku najdeme i ve starých indiánských pověstech.

Stojí v nich, že šlo o velkých chrám, který vybudovali bohové za jednu jedinou noc. Mohli být těmito bohy mimozemšťané a stavba pak posvátným místem, ve kterém se setkávali s lidmi?

Zdroje informací: wikipedia.org, Jean-Pierre Protzen, Stella Nair: The Gateways of Tiwanaku. Symbols or passages? In: Andean Archaeology II: Art, landscape and society. Helaine Silverman and William H. Isbell (ed.) Springer, Boston, MA, 2002, Protzen, Jean-Pierre; Nair, Stella (1997). "Who taught the Inca stonemasons their skills? A comparison of Tiahuanaco and Inca cut-stone masonry". Journal of the Society of Architectural Historians
Foto: 1 SHIBUYA K. / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 2 - Brattarb / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 3 - Brattarb / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Lokalita:
Související články
od 30.11.2024 2.6tis
V letech 1821-1823 zkoumal egyptolog James Burton (1786-1862) pobřeží Rudého moře. V lokalitě Gebel el-Zeit však narazil na něco velmi podivného. Nejednalo se však o cenné egyptské starožitnosti. Přesto měl tento nález vztah ke starověké říši faraonů. Před užaslým vědcem  se nacházela trojice opuštěných ptačích hnízd. Komu patřila? Hnízda byla vyro
od 29.11.2024 2.6tis
„Je udivující, jak často jsou oznamována zjevení živých osob,“ podotýká britský spisovatel a televizní dokumentarista John Fairley (*1940). Obvykle se prý zjevují, když jsou v tísni, v akutním stresu nebo krátce před smrtí.  „Říká se jim tísňová zjevení. Někdy se zdá, že jde o poslední bezmocné volání o pomoc, zatímco zjevují-li se umírající lidé, přicház
od 29.11.2024 3.3tis
Že jsou dějiny severoamerických národů, plné různých záhad dokládá i kmen žijící ještě před 1000 lety na území dnešního Nového Mexika, Colorada, Arizony a Utahu. Takzvaní Anasaziové dodnes fascinují svou architekturou, legendami o bytostech z nebes a náhlým zmizením. Co o tomto národu víme a především: Co se s ním skutečně stalo? U vysokého kamenného slou
od 25.11.2024 2.7tis
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od času k podobnému neštěstí vysoko v horách přece dochází. Tělo leží v nadmořské výšce 3210 metrů, daleko od jakékoliv pomoci, a není vyloučeno, že nebožáka překvapilo nepříznivé počasí, nebo dokonce lav
od 25.11.2024 3.0tis
Říše smrti. Tak místní přezdívají světu pod ulicemi Paříže. Odvrácenou tvář metropole tvoří stovky kilometrů dlouhé katakomby, ve kterých kromě temnoty a chladu odpočívají i miliony lidských ostatků! Mnoho místních tvrdí, že pokud lze někde na vlastní kůži zažít paranormální jevy, je to právě zde. Co se ukrývá pod povrchem slavného města? Paříž roku 1786.
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Talismany potrestaly kamarádku
skutecnepribehy.cz
Talismany potrestaly kamarádku
Pozor na talismany, které si vezmete bez souhlasu majitele. Dokážou se mstít. To se stalo mé známé, když mi je vzala z kabelky bez mého vědomí. Pověry by se měly brát vážně. Vypráví většinou o dlouholeté zkušenosti našich předků. Jedna z nich říká, že největší sílu má talisman, který věnujete, a pokud je to z lásky, dokáže zlomit i mocné prokletí.
Ferdinand II. našel metlu na poddané
historyplus.cz
Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc! Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod svou
Láska Jany Paulové zůstala tak nějak nenaplněná
nasehvezdy.cz
Láska Jany Paulové zůstala tak nějak nenaplněná
Na první pohled nemůže manželství herečky Jany Paulové (69) a jejího muže, muzikanta Milana Svobody (72), nic ohrozit. Ale před lety měli možná namále! Její kolega Bohumil Klepl (66) přiznal, že ji
Poklady Lobkowiczů
epochanacestach.cz
Poklady Lobkowiczů
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel
Anýzové cukroví s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Anýzové cukroví s citronovou polevou
Vneste domů trochu Itálie a připravte si tradiční italskou dobrotu. Na těsto 400 g hladké mouky 60 g másla 60 g krupicového cukru 3 vejce 60 ml mléka 1 lžička drceného anýzu 1/2 lžičky van
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
epochalnisvet.cz
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech? Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní
Kvalitní spánek otevře brány k lepšímu snění
iluxus.cz
Kvalitní spánek otevře brány k lepšímu snění
Spánek není jen přestávkou v hektickém dni, je to klíč k regeneraci těla i mysli. Výběr správné matrace může doslova změnit způsob, jakým spíte a probouzíte se, a společnost Moravia Comfort je v tomto
Hurikány a tajfuny: Parní stroje přírody nabírají na obrátkách
21stoleti.cz
Hurikány a tajfuny: Parní stroje přírody nabírají na obrátkách
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmos
Jak na to: Smyslné rty bez výplní
nejsemsama.cz
Jak na to: Smyslné rty bez výplní
Ty, které nemají dokonale plné rty, jako by snad ani nebyly. Lze jich ale docílit pomocí malého triku s konturovací tužkou. Konturovací tužka je opravdový zázrak. Pomocí ní docílíte kýženého efektu za pár vteřin, bez bolesti a prakticky zadarmo. Ovšem i konturování rtů má svá pravidla. Pojďme se na ně společně podívat, abyste neudělala chybu. Nepodceňujte přípravu Dbejte
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
epochaplus.cz
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
rezidenceonline.cz
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
Vilu ve stylu italské renesance z roku 1926 přestavěli Robin Williams s manželkou Marshou v duchu moderních nároků na bydlení, s úctou ke dlouhé historii nemovitosti však zachovali vše jedinečné a nenahraditelné, především z pohledu materiálů. Rezidence s elegantní mramorovou fasádou nabízí úžasný výhled na Golden Gate Bridge, Tichý oceán a San Francisco Bay. Sea
Adventní věnec trochu jinak
panidomu.cz
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz