Skip to content

Byl Kristus synem Julia Caesara a Kleopatry?

Říká se, že Ptolemaios XV., zvaný též Kaisarion (Caesarion), byl plodem lásky Julia Caesara a egyptské královny Kleopatry. Že jej po smrti jeho matky nechal zabít vládce Říma Octavianus. Jenže co když všechno bylo úplně jinak?

Milovníci lechtivých pověstí z královských ložnic znají tu o seznámení Caesara a Kleopatry určitě nazpaměť. Budoucí vládkyně Egypta se nechala donést zabalená v koberci přímo k Caesarovi. A ten se zachoval jako skutečný vládce: Odvážnou Kleopatru prohlásil za královnu Egypta.

SVATEBNÍ CESTA BEZ SVATBY

Pak s ní vyplul na dvouměsíční plavbu po Nilu. Romanticky založení dějepisci ji tenkrát označili za cestu svatební. Co na tom, že si Julius Caesar a krásná Kleopatra nikdy neřekli ono posvátné „ano“. Možná že právě během dlouhých nilských večerů s ní zplodil syna.

Dostal jméno Ptolemaios XV., ale nikdo mu neřekl jinak, než Caesarion – malý Caesar. Matka označila za otce mocného císařského vládce. A ten otcovství nikdy nepopřel. Ostatně i historici došli k názoru, že Kaisarion byl skutečně Caesarův syn.

Nic na tom nemění fakt, že se po vraždě Caesara zjistilo, že na svého jediného mužského potomka ve své závěti vůbec nemyslel. V poslední vůli o něm nebyla ani zmínka. Po smrti Kleopatry bylo ještě hůř.

Nový vládce Říma Octavianus nechal Kaisariona popravit.

Na plavbě po Nilu počal Caesar s Kleopatrou Caesariona.
PROČ SE HO OCTAVIANUS TOLIK BÁL?

Milovníci konspiračních teorií mají vcelku jasno. Octavianus byl pouze Caesarovým prasynovcem, co kdyby si Kaisarion dělal nárok na trůn? Proto se ho Octavianus zbavil. Historici ale upozorňují na to, že Octaviana Caesar během svého života řádně adoptoval, a jelikož neměl legitimního mužského potomka, udělal z něj tím právoplatného dědice.

Jelikož se Caesar s Kleopatrou nevzali, měl Kaisarion podle římských zákonů prostě smůlu. Nemohl se v Římě ucházet o žádné úřady, natož o císařský trůn. Proč se ho tedy Octavianus tolik bál?

ZNAMENÁ JEŽÍŠ VE SKUTEČNOSTI SYN ISIS?

Jenže existuje stále víc lidí, kteří věří tomu, že se tehdy celý příběh odehrál úplně jinak. Že Kleopatra a Caesar ve skutečnosti zplodili Ježíše. Možná je jen náhoda, že sama Kleopatra VII. o sobě ráda hovořila jako o převtělení nejuctívanější bohyně starého Egypta, Isis.

Mají pravdu ti, kteří tvrdí, že Ježíš ve skutečnosti znamená syn Isis? Život mladého Kaisariona vůbec provázela spousta podivuhodných náhod. Archiváři upozorňují na to, že v knihách se o něm hovoří jako o králi králů a pánovi pánů.

Astronomové připomenou fakt, že hvězda, která se v době narození Ježíše objevila nad Betlémem, je kometa často nazývaná Caesaris astrum (Hvězda Caesarova). A další věci přidali i vysvětlení, jak se do Bible dostala zmínka o Třech králích.

Nebyli to snad skuteční mocní vládci velkých zemí, kteří dorazili na korunovaci malého Kaisariona egyptským králem?

Podle některých teorií byl jejich syn samotný Ježíš.
V INDII SE ZRODIL SVATÝ ISSA

Matka Kleopatra nechala Kaisariona už během dětství prozíravě zasvětit do tajů egyptské medicíny a léčivých praktik zdejších kněží. Sám se pak vydal za dalším poznáním Indie, aby se zde věnoval studiu místního náboženství.

V Indii mu pak jeho věrní dali jména svatý Issa. Nezemřel rukou vraha, ale v Kašmíru. O tom, zda to bylo též ve věku 33 let, se legenda nezmiňuje. Každopádně je tu další kupa náhod.

HISTORICI NECHTĚJÍ MLUVIT O POSLEDNÍM FARAONOVI

Další teorii pak přednesl spisovatel a badatel Ralph Ellis. Podle něj kolovala rabbimu Ješuovi, uprchlíkovi do Judey, v žilách skutečně Kleopatřina a Caesarova krev. Jednu ze svých knih dokonce Ralph Ellis nazval příznačně Ježíš: poslední z faraonů.

Právě ten se stal terčem kritiky historiků. Ti upozorňují na to, že Kleopatra VII. neměla s faraony společného vůbec nic. Pocházela totiž z makedonského rodu. Biblický historik Ralph Ellis se ale nenechal svými kritiky odradit. Výsledek?

Oznámil světu, že na staré minci z prvního století našeho století objevil první a jedinou dochovanou podobiznu Krista. Bronzová mince má velikost 24 milimetrů a dosud vědci věřili, že na ní je zobrazen „jen“ Izas Manuel, válečník a král mezopotamské Edessy, která se nachází na území dnešního Turecka.

Trnovou korunu nosili také králové z Edessu.
KRÁLOVÉ Z EDESSU NOSÍVALI TRNOVOU KORUNU

Ellis je však přesvědčen, že svými důkazy všechny pochybovače přesvědčí. „Mince byla třešničkou na dortu v tom smyslu, aby se vybudovala pravá Ježíšova identita a genealogie,“ uvedl v jednom z rozhovoru britský historik.

Jaké jsou Ellisovy trumfy? Muž na minci prý po své smrti býval titulován buď jako král Izas Manuel, případně jako Ježíš Emmanuel. Panovníci z Edessy se nechávali rádi vypodobňovat se spletenou korunu s trny, která jako by z oka vypadla té Ježíšově trnové.

A je tu ještě maličkost, která znovu svádí pozornost směrem ke Kaisarionovi: Izas podle něj má blízko k sv. Issovi i k synovi Isis.

VADIL CÍRKVI POHANSKÝ MESIÁŠ?

Znamená to, že se kruh kolem syna Kleopatry a Caesara uzavírá? Pokud ano, musíme se ptát: Proč bylo potřeba vytvořit tak složitou teorii o životě Mesiášově? Připadal snad levoboček římského císaře – pána pánů – a pohanské, nepříliš urozené makedonské ženy nové církvi málo vhodný?

„Ježíš jako nejdůležitější osobnost histori, si zaslouží, aby konečně vystoupil z biblického kontextu a dostal reálný historický charakter,“ nechal se v britském deníku Daily Mail slyšet Ralph Ellis.

Objevil tu skutečnou tvář právě on?

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Zdravý styl: Co dělat, aby vám to pálilo?
panidomu.cz

Zdravý styl: Co dělat, aby...

Žádná zázračná dieta pro geniální mozek nebo bezchybnou...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Pěšky kolem světa za 13 let!
epochaplus.cz

Pěšky kolem světa za 13 let!

Letadlem je možné obletět planetu zhruba...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
Proč „zanikne“ podmokelský poklad?
epochaplus.cz

Proč „zanikne“ podmokelský...

Píše se rok 1771 a české země sužují...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...