Gruzínský rodák Josef Vissarionovič Stalin se do dějin zapsal jako mimořádně rozporuplná osoba.
Na jednu stranu to byl hrdina 2. světové války, kterému se podařilo porazil Hitlera, na druhou stranu diktátor a tyran, který měl na svědomí životy milionů sovětských občanů.
Nestálá a paranoidní povaha se na Stalinově chování projevovala již od jeho mládí. Zpočátku byl opakovaně vězněn za revoluční činnost. Po vyvraždění carské rodiny se ale díky Leninovi dostal krok po kroku k neomezené moci.
Tu posléze zneužíval k masovému zatýkání, především v řadách členů strany a hlavních stranických funkcionářů.
PODLOMENÉ ZDRAVÍ
V roce 1945 utrpěl Stalin infarkt. Jeho zdravotní stav se poté nadále zhoršoval, zejména vlivem nadměrného kouření, přejídání a pití alkoholu. Postupně se u něj rozvíjela i ateroskleróza mozku.
Jeho lékař Vladimir Vinogradov v roce 1952 vyhodnotil jeho zdravotní stav jako velice vážný a doporučil mu klid. Jenže Stalin se rozzuřil a nechal Vinogradova společně s dalšími doktory uvěznit.
SPIKNUTÍ ŽIDOVSKÝCH LÉKAŘŮ
Věznění doktoři byli ve většině případů židovského původu. Zřejmě se doslechli o Stalinově plánu vybudovat na Sibiři židovské ghetto a pokračovat tak v tom, co Hitler nestihl dokončit, a rozhodli se vzbouřit.
V roce 1953 totiž byla zveřejněna zpráva o devítičlenné skupině lékařů obviněné z likvidace předních sovětských činitelů…
MRTVICE, NEBO OTRAVA?
Noc na 1. března 1953 strávil Stalin jako obvykle – pitím a sledováním filmů společně se svými stranickými kolegy (Lavrentijem Berijou, Nikitou Chruščovem, Nikolajem Bulganinem a Georgem Malenkovem).
Když hosté nad ránem odjeli, bylo strážným sděleno, že Stalin nechce být rušen. Příkaz nerušit hlavu státu ale ve skutečnosti vydal jeden z velitelů stráže. Stalin se pak celý den neukázal.
UMÍRAL ZCELA SÁM
Když se pak ani ve večerních hodinách neozývaly z ložnice žádné zvuky, vstoupila ochranka dovnitř a našla Stalina, kterak leží na podlaze ochrnutý po prodělané mrtvici. Okamžitě uvědomila politbyro.
Jenže jeho zástupci prohlásili, že Stalin je jen opilý a že není třeba vyvolávat zbytečnou paniku. Nechali ho tak více než 24 hodin v bezvědomí a bez lékařské péče.
Podle konspiračních teorií měl ale Stalin zemřít na pomalou otravu jedem, který mu pravidelně aplikoval Lavrentij Berija (mj. jeden z vykonavatelů Stalinových čistek ve 30. letech).