Skip to content

Byla kněžna z Krumlova upírka?

Zkazky o upírech pocházejí obvykle z období středověku. Proto je o to více překvapující teorie, která vznikla až v roce 2000 a týká se upíří kněžny ze zámku v Krumlově.

Podnětem byl nález podivného pohřebiště poblíž centra města, ve kterém byly tři kostry lidí, ale s oddělenými hlavami. Všechny nesly známky tehdejších rituálů obrany proti upírům. Typickým znakem je probodnutý hrudník, ruce svázané růžencem a mezi čelistmi vložený kámen.

Vídeňský profesor Rainer Köppl potvrzuje, že opatření mělo zabránit mrtvým, aby vstávali z hrobu a sát krev živých. Podle zkoumání pozůstatků, měli tito lidé zemřít mezi léty 1730 až 1740, tedy v době, kdy na zámku žila kněžna Eleonora Amálie. A jedna z koster patří ženě.

Ostatně život Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu se poněkud vymykal tehdejšímu způsobu života. Ač byla provdána za vlivného šlechtice, jejich manželství bylo jen formální, bez jakékoliv náklonnosti.

Nemohla mít dlouho děti, a proto také zkoušela všechny dostupné prostředky i babské rady. Užívala různé lektvary z bylin a dokonce také vlčí mléko, které mělo povzbuzovat plodnost a zaručit narození chlapce. Za tím účelem měla mít na Krumlově vlčí farmu, o kterou se sama starala. Ovšem vlci tehdy neměli daleko i k upírům a tak noční vytí vlčí smečky nad městem Eleonoře příliš sympatií nepřinášelo. Chlapce nakonec přeci jen přivedla na svět, ale až po čtyřicítce a lidé si začali vykládat o jejím spojení s ďáblem. Ráda se vydávala na lov a po smrti manžela sama řídila celé panství. Zanedlouho však onemocněla a při pohledu na její mrtvolně bledou tvář se lidé domnívali, že se otrávila vlčím mlékem.

V té době u nás vrcholila vlna hysterie ohledně upírů, která došla tak daleko, že nakonec císařovna Marie Terezie musela vydat zákaz otevírání hrobů a hanobení pozůstatků.

Marie Terezie

Proto není divu, že po smrti Eleonory bylo její tělo téměř okamžitě pitváno a preventivně srdce vyjmuto, aby mrtvola nemohla vstát z hrobu. Přitom byl nalezen v těle také výrůstek velikosti dětské hlavy, což bylo považováno za důkaz nákazy upírem.

Ještě v noci po pitvě bylo tělo z Vídně dopraveno podle jejího přání do Krumlova a také při tajném obřadu pohřbena v noci 10. května 1741 v krumlovském kostela sv. Víta. Na hrobě chybí erb a příjmení, je tam jen podle jejího přání nápis „Zde leží ubohá hříšnice Eleonora. Modlete se za ni.“ spolu s vyobrazením lebky s hnáty.

Na podkladě teorie profesora Rainera Köppla vznikl dokonce v roce 2007 televizní dokument s názvem „Upíří princezna“, líčící Eleonoru Amálii jako skutečnou upírku.

V roce 2007 vznikl koprodukční televizní dokument The Vampire Princess (český Upíří princezna), který podporuje novodobou myšlenku Rainera Köppla, že Eleonora Amálie byla skutečně upírkou.

Dodnes tedy nevíme, co na tomto příběhu kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzernbergu je skutečnost a co pomluvy. Faktem je, že ve své době byla emancipovanou ženou, uměla výborně střílet, kouřila tabák a dobře sama řídila celé panství. To vše bylo ve vyšších kruzích přijímáno s nedůvěrou a nevolí. Leží tedy pozůstatky Eleonory v prostém hrobě v kostele, nebo patří do skupiny osob na nalezeném tajemném pohřebišti?

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dům z dětství Donalda Trumpa na prodej
iluxus.cz

Dům z dětství Donalda...

Nemusíte být ni fanoušek amerického...
Proč sexy idol žen tak strašně žárlí?
nasehvezdy.cz

Proč sexy idol žen tak strašně...

V seriálu Ulice hraje slušného otce, který...
Hereček už má plné zuby
nasehvezdy.cz

Hereček už má plné zuby

Od doby, kdy se lamač ženských srdcí...
Vědci získávají oxid křemičitý ze slupek od rýže
21stoleti.cz

Vědci získávají oxid...

Liberečtí vědci objevili metodu, kterou lze získat oxid...
BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. – Během vlády poslouchal manželčiny nářky
epochalnisvet.cz

BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. –...

Zatímco někteří panovníci vydrží u moci...
Vznosné lamy: Zachrání lidstvo před chřipkou?
epochaplus.cz

Vznosné lamy: Zachrání...

Chřipka není jen sezónní nemoc. Představuje problém,...
Žena v Austrálii usedla na toaletu a uštknul ji had! Kde se tam vzal?
epochaplus.cz

Žena v Austrálii usedla na...

Téměř šedesátiletá Australanka Helen Richards...
Partnerská válka o prostor v posteli? Ford nabízí řešení, inspirované systémem udržování jízdních pruhů
21stoleti.cz

Partnerská válka o prostor v posteli?...

Má-li Váš partner tendenci opouštět svou...
Vrátí se tygr ussurijský do Kazachstánu?
epochalnisvet.cz

Vrátí se tygr ussurijský do...

S ambiciózním plánem přišel Kazachstán. Jeho...
Jihočeští biologové sledují 600 tisíckrát zvětšené buňky ve 3D
21stoleti.cz

Jihočeští biologové sledují 600...

Pohledy do mikrosvěta získávají díky nejnovějšímu...
Wicca: Tajemné náboženství pod rouškou magie
epochaplus.cz

Wicca: Tajemné náboženství...

Podle mnohých jde o pozoruhodný fenomén moderní...
Péče v něžně hebkém pojetí
rezidenceonline.cz

Péče v něžně hebkém pojetí

Savé ručníky, župan, ze kterého se vám nebude chtít...