Skip to content

Byla kněžna z Krumlova upírka?

Zkazky o upírech pocházejí obvykle z období středověku. Proto je o to více překvapující teorie, která vznikla až v roce 2000 a týká se upíří kněžny ze zámku v Krumlově.

Podnětem byl nález podivného pohřebiště poblíž centra města, ve kterém byly tři kostry lidí, ale s oddělenými hlavami. Všechny nesly známky tehdejších rituálů obrany proti upírům. Typickým znakem je probodnutý hrudník, ruce svázané růžencem a mezi čelistmi vložený kámen.

Vídeňský profesor Rainer Köppl potvrzuje, že opatření mělo zabránit mrtvým, aby vstávali z hrobu a sát krev živých. Podle zkoumání pozůstatků, měli tito lidé zemřít mezi léty 1730 až 1740, tedy v době, kdy na zámku žila kněžna Eleonora Amálie. A jedna z koster patří ženě.

Ostatně život Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu se poněkud vymykal tehdejšímu způsobu života. Ač byla provdána za vlivného šlechtice, jejich manželství bylo jen formální, bez jakékoliv náklonnosti.

Nemohla mít dlouho děti, a proto také zkoušela všechny dostupné prostředky i babské rady. Užívala různé lektvary z bylin a dokonce také vlčí mléko, které mělo povzbuzovat plodnost a zaručit narození chlapce.

Za tím účelem měla mít na Krumlově vlčí farmu, o kterou se sama starala. Ovšem vlci tehdy neměli daleko i k upírům a tak noční vytí vlčí smečky nad městem Eleonoře příliš sympatií nepřinášelo. Chlapce nakonec přeci jen přivedla na svět, ale až po čtyřicítce a lidé si začali vykládat o jejím spojení s ďáblem.

Ráda se vydávala na lov a po smrti manžela sama řídila celé panství. Zanedlouho však onemocněla a při pohledu na její mrtvolně bledou tvář se lidé domnívali, že se otrávila vlčím mlékem.

V té době u nás vrcholila vlna hysterie ohledně upírů, která došla tak daleko, že nakonec císařovna Marie Terezie musela vydat zákaz otevírání hrobů a hanobení pozůstatků.

Marie Terezie

Proto není divu, že po smrti Eleonory bylo její tělo téměř okamžitě pitváno a preventivně srdce vyjmuto, aby mrtvola nemohla vstát z hrobu. Přitom byl nalezen v těle také výrůstek velikosti dětské hlavy, což bylo považováno za důkaz nákazy upírem.

Ještě v noci po pitvě bylo tělo z Vídně dopraveno podle jejího přání do Krumlova a také při tajném obřadu pohřbena v noci 10. května 1741 v krumlovském kostela sv. Víta. Na hrobě chybí erb a příjmení, je tam jen podle jejího přání nápis „Zde leží ubohá hříšnice Eleonora.

Modlete se za ni.“ spolu s vyobrazením lebky s hnáty.

Na podkladě teorie profesora Rainera Köppla vznikl dokonce v roce 2007 televizní dokument s názvem „Upíří princezna“, líčící Eleonoru Amálii jako skutečnou upírku.

V roce 2007 vznikl koprodukční televizní dokument The Vampire Princess (český Upíří princezna), který podporuje novodobou myšlenku Rainera Köppla, že Eleonora Amálie byla skutečně upírkou.

Dodnes tedy nevíme, co na tomto příběhu kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzernbergu je skutečnost a co pomluvy. Faktem je, že ve své době byla emancipovanou ženou, uměla výborně střílet, kouřila tabák a dobře sama řídila celé panství.

To vše bylo ve vyšších kruzích přijímáno s nedůvěrou a nevolí. Leží tedy pozůstatky Eleonory v prostém hrobě v kostele, nebo patří do skupiny osob na nalezeném tajemném pohřebišti?

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Když mu došly peníze, chtěl prodat svého psa
nasehvezdy.cz

Když mu došly peníze, chtěl...

Herec Sylvster Stallone (74) měl těžký start...
Zmizení beze stopy
nasehvezdy.cz

Zmizení beze stopy

Oběti zločinu, který neměl svědky, se...
Chronograf inspirovaný betonovou džunglí New York City
iluxus.cz

Chronograf inspirovaný...

Od chvíle, kdy Hublot otevřel brány svého...
Smyslně elegantní stínění
rezidenceonline.cz

Smyslně elegantní stínění

Otázku, zda si pořídit roletu, nebo žaluzii, snadno...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Dějepis jinak: Proč neexistuje rok nula?
epochaplus.cz

Dějepis jinak: Proč...

Co vlastně znamenají...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
7 divů světa: Původně to byl jen turistický průvodce!
epochaplus.cz

7 divů světa: Původně to byl...

„Viděl jsem je všechny a všechny věru stojí...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě
epochalnisvet.cz

Vědci z Přírodovědecké fakulty se...

Není známá, přesto jí trpí 4 až 12 milionů...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...