Skip to content

Byla kněžna z Krumlova upírka?

Zkazky o upírech pocházejí obvykle z období středověku. Proto je o to více překvapující teorie, která vznikla až v roce 2000 a týká se upíří kněžny ze zámku v Krumlově.

Podnětem byl nález podivného pohřebiště poblíž centra města, ve kterém byly tři kostry lidí, ale s oddělenými hlavami. Všechny nesly známky tehdejších rituálů obrany proti upírům. Typickým znakem je probodnutý hrudník, ruce svázané růžencem a mezi čelistmi vložený kámen.

Vídeňský profesor Rainer Köppl potvrzuje, že opatření mělo zabránit mrtvým, aby vstávali z hrobu a sát krev živých. Podle zkoumání pozůstatků, měli tito lidé zemřít mezi léty 1730 až 1740, tedy v době, kdy na zámku žila kněžna Eleonora Amálie. A jedna z koster patří ženě.

Ostatně život Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu se poněkud vymykal tehdejšímu způsobu života. Ač byla provdána za vlivného šlechtice, jejich manželství bylo jen formální, bez jakékoliv náklonnosti.

Nemohla mít dlouho děti, a proto také zkoušela všechny dostupné prostředky i babské rady. Užívala různé lektvary z bylin a dokonce také vlčí mléko, které mělo povzbuzovat plodnost a zaručit narození chlapce. Za tím účelem měla mít na Krumlově vlčí farmu, o kterou se sama starala. Ovšem vlci tehdy neměli daleko i k upírům a tak noční vytí vlčí smečky nad městem Eleonoře příliš sympatií nepřinášelo. Chlapce nakonec přeci jen přivedla na svět, ale až po čtyřicítce a lidé si začali vykládat o jejím spojení s ďáblem. Ráda se vydávala na lov a po smrti manžela sama řídila celé panství. Zanedlouho však onemocněla a při pohledu na její mrtvolně bledou tvář se lidé domnívali, že se otrávila vlčím mlékem.

V té době u nás vrcholila vlna hysterie ohledně upírů, která došla tak daleko, že nakonec císařovna Marie Terezie musela vydat zákaz otevírání hrobů a hanobení pozůstatků.

Marie Terezie

Proto není divu, že po smrti Eleonory bylo její tělo téměř okamžitě pitváno a preventivně srdce vyjmuto, aby mrtvola nemohla vstát z hrobu. Přitom byl nalezen v těle také výrůstek velikosti dětské hlavy, což bylo považováno za důkaz nákazy upírem.

Ještě v noci po pitvě bylo tělo z Vídně dopraveno podle jejího přání do Krumlova a také při tajném obřadu pohřbena v noci 10. května 1741 v krumlovském kostela sv. Víta. Na hrobě chybí erb a příjmení, je tam jen podle jejího přání nápis „Zde leží ubohá hříšnice Eleonora. Modlete se za ni.“ spolu s vyobrazením lebky s hnáty.

Na podkladě teorie profesora Rainera Köppla vznikl dokonce v roce 2007 televizní dokument s názvem „Upíří princezna“, líčící Eleonoru Amálii jako skutečnou upírku.

V roce 2007 vznikl koprodukční televizní dokument The Vampire Princess (český Upíří princezna), který podporuje novodobou myšlenku Rainera Köppla, že Eleonora Amálie byla skutečně upírkou.

Dodnes tedy nevíme, co na tomto příběhu kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzernbergu je skutečnost a co pomluvy. Faktem je, že ve své době byla emancipovanou ženou, uměla výborně střílet, kouřila tabák a dobře sama řídila celé panství. To vše bylo ve vyšších kruzích přijímáno s nedůvěrou a nevolí. Leží tedy pozůstatky Eleonory v prostém hrobě v kostele, nebo patří do skupiny osob na nalezeném tajemném pohřebišti?

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

První létající taxíky budou v Německu do šesti let
21stoleti.cz

První létající taxíky budou v...

Se vskutku smělým prohlášením přišel před několika dny...
Vlastní imunita bude klíčová při léčbě dětí s leukémií
21stoleti.cz

Vlastní imunita bude klíčová při...

Čeští hematologové mají v plánu spolupráci...
Andrea Růžičková: Stydlivost je její slabina
nasehvezdy.cz

Andrea Růžičková: Stydlivost...

Je to pořádná stydlivka. Andrea Růžičková...
Sonda Parker Solar Probe: Ikarus, který si (snad) křídla nespálí…
epochaplus.cz

Sonda Parker Solar Probe:...

O doteku Slunce sní mnozí básníci. Z...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Komu ve skutečnosti patřila údajná Hitlerova lebka?
epochaplus.cz

Komu ve skutečnosti patřila...

Část lebky s průstřelem, kterou Rusové...
6 rad, jak přemoct žárlivost
nasehvezdy.cz

6 rad, jak přemoct žárlivost

1. Ve skrytu duše mu věříte Ve vztahu je důvěra...
Nová metoda asistované reprodukce poprvé v Česku
21stoleti.cz

Nová metoda asistované...

Vůbec poprvé v České republice mrazí česká reprodukční klinika...
Ošklivá mláďata roztomilých savců!
epochalnisvet.cz

Ošklivá mláďata roztomilých...

Když vyrostou, jsou doslova k sežrání. Po narození...
Monica Belucci doslova zazářila v Cannes
iluxus.cz

Monica Belucci doslova...

Italská herečka Monica Bellucci oslnila...
Vzor pro výrobce letadel? Netopýr!
epochaplus.cz

Vzor pro výrobce letadel?...

Netopýr je podle některých vědců doslova úžasné...
Naklíčená sušená semínka
epochalnisvet.cz

Naklíčená sušená semínka

Klíčky jsou naklíčená semínka obilnin, olejnin a...