Skip to content

Byla kněžna z Krumlova upírka?

Zkazky o upírech pocházejí obvykle z období středověku. Proto je o to více překvapující teorie, která vznikla až v roce 2000 a týká se upíří kněžny ze zámku v Krumlově.

Podnětem byl nález podivného pohřebiště poblíž centra města, ve kterém byly tři kostry lidí, ale s oddělenými hlavami. Všechny nesly známky tehdejších rituálů obrany proti upírům. Typickým znakem je probodnutý hrudník, ruce svázané růžencem a mezi čelistmi vložený kámen.

Vídeňský profesor Rainer Köppl potvrzuje, že opatření mělo zabránit mrtvým, aby vstávali z hrobu a sát krev živých. Podle zkoumání pozůstatků, měli tito lidé zemřít mezi léty 1730 až 1740, tedy v době, kdy na zámku žila kněžna Eleonora Amálie. A jedna z koster patří ženě.

Ostatně život Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu se poněkud vymykal tehdejšímu způsobu života. Ač byla provdána za vlivného šlechtice, jejich manželství bylo jen formální, bez jakékoliv náklonnosti.

Nemohla mít dlouho děti, a proto také zkoušela všechny dostupné prostředky i babské rady. Užívala různé lektvary z bylin a dokonce také vlčí mléko, které mělo povzbuzovat plodnost a zaručit narození chlapce. Za tím účelem měla mít na Krumlově vlčí farmu, o kterou se sama starala. Ovšem vlci tehdy neměli daleko i k upírům a tak noční vytí vlčí smečky nad městem Eleonoře příliš sympatií nepřinášelo. Chlapce nakonec přeci jen přivedla na svět, ale až po čtyřicítce a lidé si začali vykládat o jejím spojení s ďáblem. Ráda se vydávala na lov a po smrti manžela sama řídila celé panství. Zanedlouho však onemocněla a při pohledu na její mrtvolně bledou tvář se lidé domnívali, že se otrávila vlčím mlékem.

V té době u nás vrcholila vlna hysterie ohledně upírů, která došla tak daleko, že nakonec císařovna Marie Terezie musela vydat zákaz otevírání hrobů a hanobení pozůstatků.

Marie Terezie

Proto není divu, že po smrti Eleonory bylo její tělo téměř okamžitě pitváno a preventivně srdce vyjmuto, aby mrtvola nemohla vstát z hrobu. Přitom byl nalezen v těle také výrůstek velikosti dětské hlavy, což bylo považováno za důkaz nákazy upírem.

Ještě v noci po pitvě bylo tělo z Vídně dopraveno podle jejího přání do Krumlova a také při tajném obřadu pohřbena v noci 10. května 1741 v krumlovském kostela sv. Víta. Na hrobě chybí erb a příjmení, je tam jen podle jejího přání nápis „Zde leží ubohá hříšnice Eleonora. Modlete se za ni.“ spolu s vyobrazením lebky s hnáty.

Na podkladě teorie profesora Rainera Köppla vznikl dokonce v roce 2007 televizní dokument s názvem „Upíří princezna“, líčící Eleonoru Amálii jako skutečnou upírku.

V roce 2007 vznikl koprodukční televizní dokument The Vampire Princess (český Upíří princezna), který podporuje novodobou myšlenku Rainera Köppla, že Eleonora Amálie byla skutečně upírkou.

Dodnes tedy nevíme, co na tomto příběhu kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzernbergu je skutečnost a co pomluvy. Faktem je, že ve své době byla emancipovanou ženou, uměla výborně střílet, kouřila tabák a dobře sama řídila celé panství. To vše bylo ve vyšších kruzích přijímáno s nedůvěrou a nevolí. Leží tedy pozůstatky Eleonory v prostém hrobě v kostele, nebo patří do skupiny osob na nalezeném tajemném pohřebišti?

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Příběh Muže z Kennewicku je uzavřen
epochalnisvet.cz

Příběh Muže z Kennewicku je...

Kostru muže, která byla nalezena v roce 1996 ve státě...
COLMAR ORIGINALS: TWO SOULS
iluxus.cz

COLMAR ORIGINALS: TWO SOULS

Italská designová značka městské módy Colmar...
Téměř polovina uhelných elektráren ve světě je ve ztrátě
21stoleti.cz

Téměř polovina uhelných...

Elektráren na uhlí není po celém...
Nově objevená Super-Země leží jen šest světelných let od nás
epochaplus.cz

Nově objevená Super-Země leží...

Kolem Barnardovy hvězdy – Slunci nejbližší...
Interiérová geometrie s jasným uspořádáním
rezidenceonline.cz

Interiérová geometrie s jasným...

Základem příjemné atmosféry vily na okraji...
V Tišnově byla objevena cesta z 12. století
21stoleti.cz

V Tišnově byla objevena...

Neznámá cesta, jež vznikla pravděpodobně ve 12....
Marek Eben: Jeho maminka bojuje o život
nasehvezdy.cz

Marek Eben: Jeho maminka...

Prožívá hotová muka. Nejenže má Marek Eben (61)...
Tajemství Olméků: Co nám prozradí jejich obří sochy?
epochalnisvet.cz

Tajemství Olméků: Co nám...

V Mexiku se tyčí gigantické kamenné hlavy. Jejich...
Teorie o placaté zemi je stále populárnější, chystají se další konference
epochaplus.cz

Teorie o placaté zemi je stále...

Teorie o placaté planetě nabírají v posledních...
Tají rozchod s Italem?
nasehvezdy.cz

Tají rozchod s Italem?

Fanoušci napjatě čekají jak tento milostný...
Livall RS1: Chytrá ochrana hlavy
21stoleti.cz

Livall RS1: Chytrá ochrana...

Letos to bude vůbec poprvé, co budou lyžaři...
Mord při volbě českého panovníka: Lichtenburkové zabili královského maršálka kvůli ironické poznámce
epochaplus.cz

Mord při volbě českého panovníka:...

V sídle biskupa Jana IV. z Dražic na pražské Malé...