Skip to content

Cheopsova pyramida: Co leží pohřbeno hluboko uvnitř?

Jediný ze starověkých sedmi divů světa, který se dochoval až do dnešních dob. Nejvyšší pyramida Egypta. Největší starověká stavba… To je jen pár titulů, kterými se pyšní Cheopsova pyramida. I když ji však lidé zkoumají a také navštěvují po dlouhá staletí, stále o ní nevíme ani zdaleka vše.

A to, co víme, je často podloženo jen domněnkami. Jaká tajemství tedy zůstávají stále skryta uvnitř?

Nejslavnější pouštní stavbu si každoročně prohlédnou celé zástupy lidí. Proto je celkem s podivem, jak málo toho o ní vlastně víme. Nejsme si jistí ani tím, jak byla vlastně postavena, i když teorií je celá řada.

Všichni ji nazýváme Cheopsovou pyramidou a předpokládáme, že sloužila jako hrobka stejnojmenného faraona. Najdou se ale badatelé, kteří zpochybňují i to. Existují dokonce teorie o tom, že stavba je mnohem starší, než se domníváme, a že může být spojena s bájnou říší Atlantidou či s návštěvou mimozemské civilizace.

Jisté je jen to, že jeden z divů světa stále skrývá celou řadu otázek, na které zatím jen obtížně hledáme odpovědi.

VELKÁ PRÁZDNOTA

Když si skupina egyptských archeologů prohlédla výsledky svých termálních skenů, kterými po čtrnáct dní zkoumala největší pyramidu světa, nevěřila vlastním očím. Nejdříve se domnívali, že snad jde o chybu v senzorech, ale všechno bylo v pořádku.

Jejich speciální kamery snímající teplotu totiž na několika místech zachytily zvláštní anomálie. Někde byl povrch pyramidy teplejší než jinde. Tým vědců své zjištění několikrát prověřil. Měření prováděl několikrát denně, v nejrůznějších denních i nočních hodinách, aby vyloučil vliv slunečního tepla.

Výsledky však opakovaně vedly ke stejnému závěru: zdroj tepla se nachází uvnitř pyramidy.

DUTINY ČI ZVLÁŠTNÍ MATERIÁL?

Tato tepelná anomálie se vyskytovala nejméně na třech místech, nejčastěji pak při základně pyramidy. Objev byl tak významný, že o něm podával zprávu médiím egyptský ministr Mamdouh el-Dematy. „První řada kamenů v pyramidě je úplně stejná, ale uvnitř je nepravidelnost,“ popisoval výsledky měření.

„Podle všeho je mezi nimi úzký průchod – ale co je za ním?“ Další zvláštní tepelné úkazy byly však zaznamenány také v horní polovině pyramidy. Šlo o známky dosud neobjevených prostor, nebo jen o jiný druh stavebního materiálu uvnitř pyramidy?

Psal se rok 2015 a tento zvláštní objev odstartoval doslova vědecký hon za nezmapovanými sály a komnatami slavné faraonské hrobky.

POMOC KOSMICKÉHO ZÁŘENÍ

Trvalo to ale ještě další dva roky, než se Cheopsova pyramida objevila na předních stranách tisku celého světa. Úspěch si přitom připsala skupina francouzských a japonských vědců, kteří k prozkoumání starověkého monumentu využili nejmodernější dostupné technologie.

Podívat se dovnitř totiž není nijak snadné a o tom, že by snad archeologové začali slavnou památku rozebírat, aby mohli nahlédnout pod její kamenný plášť, nemůže být ani řeč. Místo krumpáčů a šperháků tedy využili daleko sofistikovanější techniku – ozařování částicemi nazývanými miony.

Toto záření totiž proniká přes kameny účinněji než rentgen, a může tak odhalit změny hustoty ve velkých kamenných strukturách. V tomto případě miony odhalily ohromnou, dosud nezmapovanou dutinu přímo nad tzv.

Velkou galerií (největší komorou v Cheopsově pyramidě).

ZÁHADA JMÉNEM BIG VOID

Tajemnou dutinu výzkumníci překřtili na Big Void, což znamená „velké prázdno“. Jméno je to přiléhavé, neboť dutina je opravdu velká, na délku má okolo 30 metrů. „Pro lepší představu by se dalo říci, že má objem jako letadlo pro 200 pasažérů,“ přiblížil rozměry dutiny jeden z vedoucích pracovníků mezinárodního výzkumného projektu ScanPyramids Mahdí Tajúb. Nově objevený prostor by prý také mohl být hodně podobný právě Velké galerii, která se nachází přímo pod ním. Objev samozřejmě vyvolal celou řadu otázek a minimálně dvě z nich pak přijdou na mysl snad každému: Co se nachází uvnitř objeveného prostoru?

Za jakým účelem vznikl? „Bohužel nelze říci, zda jsou uvnitř nějaké artefakty, protože tak malé předměty by naše snímání nezachytilo,“ vysvětlila Kunihiro Morišimaová z univerzity v japonské Nagoji, jedna ze členek mise ScanPyramids.

Díky moderní metodě ozařování byla v pyramidě objevena obří uzavřená dutina.
VĚKY ZAPEČETĚNÁ KOMNATA

Lidskou fantazii dráždí už jen samotný fakt existence původního, nedotčeného prostoru ve slavné pyramidě, která byla dlouho považována za kompletně probádanou. „Velké prázdno je zcela uzavřeným prostorem, všechno je tam nedotčené od chvíle, kdy tato starověká stavba vznikla.

Je to nesmírně vzrušující objev,“ přiznala Morišimaová.

JAK KOMORU PROZKOUMAT?

Její kolega Tajúb přitom považuje za možné, že dutina ve skutečnosti představuje několik sousedících místností, velkou vodorovnou chodbu nebo druhou velkou galerii. Jak ale tento uzavřený prostor šetrně prozkoumat?

V tomto případě by, podle vědců, mohl pomoci speciální robot, na jehož konstrukci se již pracuje. Vtip spočívá v tom, že dovnitř pronikne složený do jakési tenké tyčky, aby jej bylo možné prostrčit otvorem, který bude mít jen 3,5 milimetru v průměru.

LET MINIATURNÍHO BALONU

Jak to celé bude fungovat? Úzká tyč bude připojena k napájení a také k počítačům zaznamenávajícím údaje ze senzorů. Konec tyče, která projde otvorem do Velkého prázda, se pak rozevře, aby vypustil samotného robota.

Ten se bude vznášet pomocí balonu, o průměru nějakých 80 centimetrů, naplněného heliem. Na dálku ovládaný robot se pak po průzkumu vrátí na místo, odkud vzlétl, a bude opět vytažen zpět, za zeď komnaty.

Na papíře a barevných vizualizacích vypadá plán celkem proveditelně, dá se ale očekávat, že bude nutné překonat ještě řadu komplikací, než nám takový robot poví, co se ve Velkém prázdnu skrývá. Nebude to ale ani zdaleka první robot, který by přinesl netušené objevy v Cheopsově pyramidě.

SKRÝVÁ DUTINA FARAONŮV TRŮN?

Velké pozdvižení vzbudilo prohlášení profesora archeoastronomie polytechnického institutu v Miláně Giulia Magliho, který se domnívá, že objevená dutina by mohla skrývat faraonův trůn. A to ne zrovna obyčejný!

Má jít o stolec obložený meteorickým železem. „Odpovídalo by to starobylým egyptským textům. Ty uvádějí, že faraon ještě předtím, než doputuje ke hvězdám severu, musí projít nebeskou branou a usadit se na svém železném trůnu,“ vysvětlil Magli. Podle něj si navíc můžeme udělat představu o tom, jak trůn vypadá, pokud se podíváme na ten, který byl vyroben pro Cheopsovu matku, královnu Hetepheres I. Ten byl nalezen v jednotlivých kusech a později zrekonstruován odborníky z Harvardu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Vykašlal se na mě v nejhorší chvíli
skutecnepribehy.cz

Vykašlal se na mě v nejhorší...

Padouch, lotr, odporný...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Perseidy: Letní nebeské divadlo
epochaplus.cz

Perseidy: Letní nebeské...

„Padá hvězda, něco si přej!“ Toto...
Kdo z známých herců málem zemřel při natáčení?
epochaplus.cz

Kdo z známých herců málem...

Herectví není zrovna jednoduchá...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Chyť si mě, jsem tvoje zlatá rybka!
nasehvezdy.cz

Chyť si mě, jsem tvoje...

Je krásná, je úspěšná, je za...
Chytil se zbojník Oleksa Dovbuš do pasti?
epochalnisvet.cz

Chytil se zbojník Oleksa...

Mnoho let žije v Pečenižynu u Kolomyje (na...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...