Skip to content

Cheopsova pyramida: Co leží pohřbeno hluboko uvnitř?

Jediný ze starověkých sedmi divů světa, který se dochoval až do dnešních dob. Nejvyšší pyramida Egypta. Největší starověká stavba… To je jen pár titulů, kterými se pyšní Cheopsova pyramida. I když ji však lidé zkoumají a také navštěvují po dlouhá staletí, stále o ní nevíme ani zdaleka vše. A to, co víme, je často podloženo jen domněnkami. Jaká tajemství tedy zůstávají stále skryta uvnitř?

Nejslavnější pouštní stavbu si každoročně prohlédnou celé zástupy lidí. Proto je celkem s podivem, jak málo toho o ní vlastně víme. Nejsme si jistí ani tím, jak byla vlastně postavena, i když teorií je celá řada. Všichni ji nazýváme Cheopsovou pyramidou a předpokládáme, že sloužila jako hrobka stejnojmenného faraona. Najdou se ale badatelé, kteří zpochybňují i to. Existují dokonce teorie o tom, že stavba je mnohem starší, než se domníváme, a že může být spojena s bájnou říší Atlantidou či s návštěvou mimozemské civilizace. Jisté je jen to, že jeden z divů světa stále skrývá celou řadu otázek, na které zatím jen obtížně hledáme odpovědi.

VELKÁ PRÁZDNOTA

Když si skupina egyptských archeologů prohlédla výsledky svých termálních skenů, kterými po čtrnáct dní zkoumala největší pyramidu světa, nevěřila vlastním očím. Nejdříve se domnívali, že snad jde o chybu v senzorech, ale všechno bylo v pořádku. Jejich speciální kamery snímající teplotu totiž na několika místech zachytily zvláštní anomálie. Někde byl povrch pyramidy teplejší než jinde. Tým vědců své zjištění několikrát prověřil. Měření prováděl několikrát denně, v nejrůznějších denních i nočních hodinách, aby vyloučil vliv slunečního tepla. Výsledky však opakovaně vedly ke stejnému závěru: zdroj tepla se nachází uvnitř pyramidy.

DUTINY ČI ZVLÁŠTNÍ MATERIÁL?

Tato tepelná anomálie se vyskytovala nejméně na třech místech, nejčastěji pak při základně pyramidy. Objev byl tak významný, že o něm podával zprávu médiím egyptský ministr Mamdouh el-Dematy. „První řada kamenů v pyramidě je úplně stejná, ale uvnitř je nepravidelnost,“ popisoval výsledky měření. „Podle všeho je mezi nimi úzký průchod – ale co je za ním? Další zvláštní tepelné úkazy byly však zaznamenány také v horní polovině pyramidy. Šlo o známky dosud neobjevených prostor, nebo jen o jiný druh stavebního materiálu uvnitř pyramidy? Psal se rok 2015 a tento zvláštní objev odstartoval doslova vědecký hon za nezmapovanými sály a komnatami slavné faraonské hrobky.

POMOC KOSMICKÉHO ZÁŘENÍ

Trvalo to ale ještě další dva roky, než se Cheopsova pyramida objevila na předních stranách tisku celého světa. Úspěch si přitom připsala skupina francouzských a japonských vědců, kteří k prozkoumání starověkého monumentu využili nejmodernější dostupné technologie. Podívat se dovnitř totiž není nijak snadné a o tom, že by snad archeologové začali slavnou památku rozebírat, aby mohli nahlédnout pod její kamenný plášť, nemůže být ani řeč. Místo krumpáčů a šperháků tedy využili daleko sofistikovanější techniku – ozařování částicemi nazývanými miony. Toto záření totiž proniká přes kameny účinněji než rentgen, a může tak odhalit změny hustoty ve velkých kamenných strukturách. V tomto případě miony odhalily ohromnou, dosud nezmapovanou dutinu přímo nad tzv. Velkou galerií (největší komorou v Cheopsově pyramidě).

ZÁHADA JMÉNEM BIG VOID

Tajemnou dutinu výzkumníci překřtili na Big Void, což znamená „velké prázdno“. Jméno je to přiléhavé, neboť dutina je opravdu velká, na délku má okolo 30 metrů. „Pro lepší představu by se dalo říci, že má objem jako letadlo pro 200 pasažérů,“ přiblížil rozměry dutiny jeden z vedoucích pracovníků mezinárodního výzkumného projektu ScanPyramids Mahdí Tajúb. Nově objevený prostor by prý také mohl být hodně podobný právě Velké galerii, která se nachází přímo pod ním. Objev samozřejmě vyvolal celou řadu otázek a minimálně dvě z nich pak přijdou na mysl snad každému: Co se nachází uvnitř objeveného prostoru? Za jakým účelem vznikl? „Bohužel nelze říci, zda jsou uvnitř nějaké artefakty, protože tak malé předměty by naše snímání nezachytilo,“ vysvětlila Kunihiro Morišimaová z univerzity v japonské Nagoji, jedna ze členek mise ScanPyramids.

Díky moderní metodě ozařování byla v pyramidě objevena obří uzavřená dutina.
VĚKY ZAPEČETĚNÁ KOMNATA

Lidskou fantazii dráždí už jen samotný fakt existence původního, nedotčeného prostoru ve slavné pyramidě, která byla dlouho považována za kompletně probádanou. „Velké prázdno je zcela uzavřeným prostorem, všechno je tam nedotčené od chvíle, kdy tato starověká stavba vznikla. Je to nesmírně vzrušující objev,“ přiznala Morišimaová.

JAK KOMORU PROZKOUMAT?

Její kolega Tajúb přitom považuje za možné, že dutina ve skutečnosti představuje několik sousedících místností, velkou vodorovnou chodbu nebo druhou velkou galerii. Jak ale tento uzavřený prostor šetrně prozkoumat? V tomto případě by, podle vědců, mohl pomoci speciální robot, na jehož konstrukci se již pracuje. Vtip spočívá v tom, že dovnitř pronikne složený do jakési tenké tyčky, aby jej bylo možné prostrčit otvorem, který bude mít jen 3,5 milimetru v průměru.

LET MINIATURNÍHO BALONU

Jak to celé bude fungovat? Úzká tyč bude připojena k napájení a také k počítačům zaznamenávajícím údaje ze senzorů. Konec tyče, která projde otvorem do Velkého prázda, se pak rozevře, aby vypustil samotného robota. Ten se bude vznášet pomocí balonu, o průměru nějakých 80 centimetrů, naplněného heliem. Na dálku ovládaný robot se pak po průzkumu vrátí na místo, odkud vzlétl, a bude opět vytažen zpět, za zeď komnaty. Na papíře a barevných vizualizacích vypadá plán celkem proveditelně, dá se ale očekávat, že bude nutné překonat ještě řadu komplikací, než nám takový robot poví, co se ve Velkém prázdnu skrývá. Nebude to ale ani zdaleka první robot, který by přinesl netušené objevy v Cheopsově pyramidě.

SKRÝVÁ DUTINA FARAONŮV TRŮN?

Velké pozdvižení vzbudilo prohlášení profesora archeoastronomie polytechnického institutu v Miláně Giulia Magliho, který se domnívá, že objevená dutina by mohla skrývat faraonův trůn. A to ne zrovna obyčejný! Má jít o stolec obložený meteorickým železem. „Odpovídalo by to starobylým egyptským textům. Ty uvádějí, že faraon ještě předtím, než doputuje ke hvězdám severu, musí projít nebeskou branou a usadit se na svém železném trůnu,“ vysvětlil Magli. Podle něj si navíc můžeme udělat představu o tom, jak trůn vypadá, pokud se podíváme na ten, který byl vyroben pro Cheopsovu matku, královnu Hetepheres I. Ten byl nalezen v jednotlivých kusech a později zrekonstruován odborníky z Harvardu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Světem se valí epidemie obezity!
epochaplus.cz

Světem se valí epidemie...

Na jedné straně se ve společnosti šíří důraz na zdravý...
Zlatá medaile pro místo, kde se nejen pracuje
rezidenceonline.cz

Zlatá medaile pro místo,...

V prosinci loňského roku se v čínské Šanghaji...
Jak vás ovlivňuje oblíbená barva?
nasehvezdy.cz

Jak vás ovlivňuje oblíbená...

O tom, že barvy ovlivňují lidskou psychiku, už...
Jak se živočichové přestěhovali na souš?
epochaplus.cz

Jak se živočichové...

V dávných dobách, zhruba před 375 miliony, došlo...
Na Antarktidě se od ledovce odtrhla obří ledová kra!
21stoleti.cz

Na Antarktidě se od ledovce...

Odtrhnutí kry od ledovce Pine Island...
Křupavé rohlíky od Antonína až do domu
iluxus.cz

Křupavé rohlíky od Antonína...

Antonínovo pekařství v Praze platí již od svého...
Evropská agentura GSA pořádá dny otevřených dveří
21stoleti.cz

Evropská agentura GSA pořádá...

Prostory sídla Evropské agentury GNSS (GSA) v Praze budou...
Jan van Eyck své ženě dopřál výsady králů
epochalnisvet.cz

Jan van Eyck své ženě dopřál...

„Můj manžel Jan mě dokončil 17. června 1439. Je...
Nepodceňujte plicní choroby!
21stoleti.cz

Nepodceňujte plicní choroby!

Plicní lékaři se snaží najít jedince, jež mají...
Vymřeli dinosauři, protože seděli na vejcích příliš dlouho?
epochalnisvet.cz

Vymřeli dinosauři, protože...

Dinosauři vládli světu v období druhohor před 134...
Zvěrstva války: Nacistická smrtící komanda!
epochaplus.cz

Zvěrstva války: Nacistická...

Druhá světová válka byla nejhorším válečným...
Viktor Preiss -Traumatu z dětství se nikdy nezbavil
nasehvezdy.cz

Viktor Preiss -Traumatu z...

Dnes tak populární Viktor Preiss (71) měl dětství...