4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Co se skrývá v jezeře Temiskaming?
Co se skrývá v jezeře Temiskaming?
od 29.7.2022
2.9tis
Jezero Temiskaming má ukrývat tajemné monstrum: Foto: Creative commons/P199/CC BY-SA 3.0
316
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Na hranici kanadských provincií Ontario a Quebec se nachází 110 kilometrů dlouhé jezero Temiskaming. Vodí plocha, která je místy hluboká přes 200 metrů, není jen oblíbeným cílem rybářů, ale i lákavou destinací pro lovce záhad.

Čeká na ně v hlubinách tvor, který by podle vědců vůbec neměl existovat?

Jezero Temiskaming má ukrývat tajemné monstrum: Foto: Creative commons/P199/CC BY-SA 3.0 Mohl by v hlubinách přežít nějaký prehistorický vodní tvor? Foto: User:Ballista/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Je za vším jen přerostlý jeseter? Foto: User:Cacophony /Creative commons/CC BY 2.5

V hladině jezera se už několik desítek minut odráží jen světlo hvězd a měsíce. Dělník John Cobb z nedalekého městečka má po práci. Na palubě menšího remorkéru míří do přístavu a unavenýma očima pozoruje okolí. Najednou málem nadskočí úlekem.

reklama

Světla pomalu plující lodi totiž odhalí zvláštního tvora, který se rychle potopí pod hladinu. Muž nevěřícně vrtí hlavou a chvíli má pocit, že se mu to muselo zdát. Tvor svým vzhledem totiž nepřipomínal nic, co by znal:

Musel mít nejméně pět metrů na délku a hlavu kulatou s velkými nosními dírkami. Na událost muž sice nikdy nezapomene, nikdy z ní ale není nic víc než jen zábavná historka do hospody. Až po padesáti letech se o Cobbovo svědectví začínají zajímat novináři.

„Nevěděl jsem, co to bylo, když jsme se přiblížili, zmizelo to,“ říká Cobb v rozhovoru s americkou reportérkou Dariene Wroe. Kdo další měl spatřit legendární monstrum z kanadského jezera?

PRVNÍ SVĚDCI

Mugwump.

Tak se přezdívá tajuplnému monstru, které má podle desítek zaznamenaných hlášení obývat chladné vody kanadského jezera Temiskaming. Vůbec první zdokumentované hlášení o tomto tvorovi se objevuje v roce 1979. Stojí za ním Američan Chuck Coull tvrdící, že neznámé zvíře zahlédl v jezeře začátkem 60. let.

reklama

Původně si přitom myslel, že jde jen o nějakého podivného obřího jesetera (velká ryba s protáhlým tělem – pozn. redakce). „Zastavili jsme. Ten tvor se otočil a začal plavat pryč.

Byl to ten největší jeseter, kterého jsem kdy viděl,“ prohlásil Coull, který netuší, že jeho výpověď spustí lavinu dalších a dalších hlášení o pozorování mugwumpa.

Jen krátce po Coullovi se ozve například jeden manželský pár z města Haileybury s tím, že podivné podlouhlé monstrum spatřili v roce 1978. Potvrdili, že muselo být nejméně pět metrů dlouhé a že na jeho zádech nebyly vidět vůbec žádné ploutve.

Mohl by v hlubinách přežít nějaký prehistorický vodní tvor? Foto: User:Ballista/Creative commons/CC BY-SA 3.0
Mohl by v hlubinách přežít nějaký prehistorický vodní tvor? Foto: User:Ballista/Creative commons/CC BY-SA 3.0

DINOSAUŘÍ HLAVA

Pravdou je, že jednotliví svědci se v popisech monstra z jezera Temiskaming poměrně shodují. Většina z nich tvrdí, že jde o několik metrů dlouhého tvora s hladkou černou kůží.

reklama

Z lesknoucí se hlavy mají vystupovat dvě velké kulaté oči, o kterých někteří dokonce prohlásili, že působí až hypnoticky. Jeden rybář pak uvedl, že hlava mugwumpa se podobá dinosaurovi a že jeho tělo je dost dlouhé na to, aby obtočilo malou rybářskou chatku.

Výpovědi ze 70. a ze začátku 80. let přilákali k jezeru nejen lovce záhad, ale i mnoho novinářů, kteří začali zkoumat, zda jde skutečně až o fenomén posledních let. A záhy zjistili, že se toto jezerní monstrum ukazovalo lidem už na konci 19. století.

V některých rodinách se dokonce z generace na generaci dědí šupiny velké jako kávové podšálky, které údajně mají z mugwumpa pocházet. Je ale vůbec možné, aby se v jezeře po celá desetiletí mohl ukrývat tak velký tvor?

JESETER, NEBO NEZNÁMÝ TVOR?

Ačkoliv doba častých pozorování mugwumpa už je dávno pryč, čas od času se stále objeví zpráva, že na hladině jezera kdosi zpozoroval zvíře, které svou velikostí překračuje rozměry běžných ryb.

Naposledy se tak stalo v roce 2015, kdy se na videoportálu Youtube dokonce objevily záběry, které mají tohoto prapodivného tvora zachycovat. I přesto má většina badatelů za to, že se za tajuplnou příšerou ukrývá jen obyčejný – možná trochu přerostlý – jeseter.

Svědci prý mají tendenci přehánět, protože objekty v dálce na vodní hladině vypadají větší, než jak tomu ve skutečnosti je. Jenže s takovým vysvětlením se řada lidí nechce spokojit.

Mnozí upozorňují, že svědci mnohdy popsali tvora detailně, a to včetně jeho zvláštní hlavy, která rozhodně jesetera nepřipomíná. Může jít tedy nakonec opravdu o kryptida, který se na dně jezera úspěšně vyhýbá odhalení?

Je za vším jen přerostlý jeseter? Foto: User:Cacophony /Creative commons/CC BY 2.5
Je za vším jen přerostlý jeseter? Foto: User:Cacophony /Creative commons/CC BY 2.5
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.