13. února 1981: V americkém Louisville dochází k sérii podzemních výbuchů, které lidé připisují prokletí pátku 13.
Domů     Doly krále Šalamouna: Mohly ležet až v daleké Africe?
Doly krále Šalamouna: Mohly ležet až v daleké Africe?
od 13.2.2025
353
Odkud se bralo obrovské bohatství slavného krále Šalamouna? Je možné, že jeho zdroj se dosud někde ukrývá?

K branám Jeruzaléma se blíží povozy plně naložené právě odlitými předměty. Ty před nedávnem vznikly v pecích umístěných na okraji dolů krále Šalamouna. Kde se ale legendární naleziště nacházelo?

Získávaly tisíce horníků pro biblického krále cenné nerostné bohatství v dnešním Izraeli, nebo to bylo mnohem dál?

Odkud se bralo obrovské bohatství slavného krále Šalamouna? Je možné, že jeho zdroj se dosud někde ukrývá? Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není? Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz? Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?

Do otevřené pokladnice, v níž se to blyští zlatými předměty, zajedou čísi ruce. Patří veleschopnému izraelskému králi Šalamounovi (vládl asi 970–931 př. n. l.), který se chce pokochat nashromážděnými skvosty. A že se má na co dívat.

Jde totiž o jednoho z nejbohatších starověkých panovníků. „Podle dochovaných písemných pramenů vlastnildechberoucí pohyblivý trůn vyrobený ze zlata a byl strážcem archy úmluvy,“ uvádí skotský historik Kenneth Kitchen (*1932).

Navíc prý Šalamoun usedá za stůl vyrobený z obřího smaragdu, usrkává víno ze zlatých pohárů posázených drahokamy a uléhá do nádherně zdobené postele. Kromě toho nechává za své vlády postavit překrásný Jeruzalémský chrám.

Své nezměrné bohatství údajně Šalamoun získal především díky svým dolům. Ty se dodnes nepodařilo najít. Vědci jsou jim ale podle všeho na stopě…

Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není?
Někteří vědci si jsou jistí, že doly leží v Izraeli. Co když tomu tak ale není?

Jsou v Zimbabwe?

Z rušného izraelského přístavu vyplouvá na moře několik lodí. Šalamoun totiž během své 40let dlouhé vlády naváže řadu obchodních styků. Slonovinu kupříkladu do Jeruzaléma dováží až ze vzdáleného Tartessosu v dnešním jižním Španělsku.

Město přitom řada současných záhadologů považuje za legendární Atlantidu. Lodě, které právě vypluly na moře, ale míří jinam – do záhadného Ofíru. Podle některých odborníků jde ovšem jen o jiný název pro oblast, v níž ležely Šalamounovy doly.

Ofír se přitom nacházel velmi daleko od izraelského království. „Lodě odtud připlouvaly jednou za tři roky,“ dočítáme se v Bibli.

Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz?
Šalamoun a královna ze Sáby se podle legend setkali, a bohatství biblického krále prý souvisí právě s touto ženou. Najdeme o tom někdy důkaz?

Vlastní je královna ze Sáby?

Po Ofíru pátrají již první portugalští mořeplavci. Myslí si, že by se bájná země oplývající nerostným bohatstvím mohla nacházet v jižní Africe. Tam se cestovatelům podaří v 19. století objevit pozůstatky Velkého Zimbabwe, hlavního města stejnojmenné říše.

„Někteří Afričané věří, že tamní stavby jsou zřícenými doly, které patřily královně ze Sáby, nebo králi Šalamounovi. Mohlo by jít o doly Ofíru,“ zapisuje si kněz João dos Santos.

V roce 1929 ale rozvaliny záhadného města navštíví britská archeoložka Gertruda Thompson (1888–1985), která zjistí, že většina zdejších předmětů pochází ze 14. století a ne z doby krále Šalamouna.

Pod ruinami místních budov se ovšem mohou nacházet pozůstatky mnohem starších staveb. K zevrubnějšímu průzkumu podzemí Velkého Zimbabwe se ale bohužel zatím nikdo neodhodlal.

Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?
Modelů legendárního Šalamounova chrámu existují desítky, jisté je jen to, že šlo o rozsáhlou a luxusní stavbu. Kde se vzalo stříbro, které zaplatilo její výstavbu?

Stříbra má jako kamení

Město Jeruzalém nebývale vzkvétá. Právě za Šalamounovy vlády zažívá jedno ze svých nejvelkolepějších období. Izraelský panovník z něj udělá světovou metropoli, která bere přijíždějícím cizincům dech.

„Za jeho vlády bylo v Jeruzalémě stříbra jako kamení a cedrů jako planých fíků,“ dočítáme se v Bibli. Šalamoun navíc výrazně rozšířil hranice své říše.

Na začátku 20. století proto vědci na základě rozsáhlých vykopávek dojdou k závěru, že doly v Khirbat en-Nahas nejspíš ovládal izraelský král. Právě tady měl získávat velké množství mědi potřebné pro výrobu bronzu a pro výstavbu Jeruzalémského chrámu.

Kde tedy doly ležely? Bylo to právě tady a domněnka o Zimbabwe je mylná?

Zdroje informací: jpost.com - King Solomon’s Mines found, history.com - The Search Continues for King Solomon’s Mines, plus.rozhlas.cz - Kdo ovládal „doly krále Šalamouna“, britannica.com - King Solomon’s Mines, Wikipedia - King Solomon's Mines
1. By Gustave Doré - Doré's English Bible, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10730458 2. By H. Rider Haggard - http://ebooks.adelaide.edu.au/h/haggard/h_rider/king/map.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6757856 3. By Anonymous - The Yorck Project: Liebig's Sammelbilder, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89733572 4. By SalemOptix - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=146606489
Lokalita:
Související články
od 13.2.2025 822
Molpír je jednou z největších archeologických záhad Slovenska. Vrchol, na němž odpradávna dochází k podivným úkazům, obývala záhadná civilizace. Podle dosavadních výzkumů měla vlastní náboženství, neváhala obětovat děti či pojídat své druhy. Jednoho dne ale sídliště náhle a nečekaně zaniklo. Co stálo za jeho zkázou? V Malých Karpatech n
od 12.2.2025 2.1tis
Sochy nebo obrazy Panny Marie s tmavou barvou pleti jsou označované jako černé madony. První otázka, která vás napadne, se pochopitelně zaměří právě na tmavou barvu pokožky. Odpověď na tuto otázku však vůbec není jednoduchá. Fenomén černých madon je stále záhadou. Proč? Pod označením černá madona se však většinou skrývají dvě postavy, a to Panna Ma
od 11.2.2025 1.9tis
Dobogókő je oblíbená turistická oblast v Maďarsku. Zároveň se jedná o lokalitu s častým výskytem paranormálních jevů. Vyhledávána je i jako poutní místo maďarských neopohanů – vyznavačů víry Táltos. Některé legendy ji však spojují i s nejstaršími maďarskými dějinami. Proč? Na nejvyšším místě zdejších Visegrádských vrchů je nyní umístěna i kamenná p
od 9.2.2025 3.6tis
Do Národního parku Death Valley se každoročně sjíždí zástupy turistů. Všichni touží na vlastní oči vidět zdejší donedávna velmi záhadné „putující kameny“. Někteří z nich se ale z výletu nikdy nevrátí. Údolí smrti totiž skrývá ještě jedno, mnohem mrazivější tajemství. Beze stopy tu mizejí lidé… V americkém státě Kalifornie poblíž h
od 8.2.2025 3.3tis
Velcí ještěři jsou v minulosti spatřováni na mnoha místech České republiky a jde o jedny z nejslavnějších tvorů českého bájesloví.  Před tisíci lety sužují severovýchod naší země noční útoky draka, který rozrývá místní hřbitov a požírá těla nebožtíků. Nakonec je prý ve své jeskyni zabit místním uhlířem jménem Trut, jenž později založí město Trutnov. Legen
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jehněčí kotlety na kalvadosu
tisicereceptu.cz
Jehněčí kotlety na kalvadosu
Pokud byste to náhodou nevěděli, tak kalvados je francouzská pálenka, která si s jehněčími kotletkami skvěle rozumí. Suroviny na 4 porce 2 cibule 1 petržel 1 sklenka kalvadosu 30 g másla 1 m
6G síť: Kdy přijde a co od ní můžeme čekat?
21stoleti.cz
6G síť: Kdy přijde a co od ní můžeme čekat?
Latence v řádu mikrosekund, rychlost přenosu dat 1 terabit za sekundu, mobilní síť čtyřikrát rychlejší než úder blesku – zní to jako hudba budoucnosti? Zatím ano, technologie 6G je ale momentálně ve v
Sváteční menu – Valentýn: Konfitovaná kachní stehna
nejsemsama.cz
Sváteční menu – Valentýn: Konfitovaná kachní stehna
Jako hlavní chod se hodí šťavnaté kachní stehýnko s dozlatova vypečenou křupavou kůrkou. Konfitování je pomalé pečení, proto si je připravte s předstihem. Potřebujete: ✿ 4 kachní stehna ✿ 4 stroužky česneku ✿ 3 snítky tymiánu ✿ 50 g mořské soli ✿ 1 lžičku mletého bílého pepře ✿ 600 g kachního sádla ✿ 400 ml drůbežího
Tajemno kolem milence Stehlíkové
nasehvezdy.cz
Tajemno kolem milence Stehlíkové
Herečka Markéta Stehlíková (40) z Ulice prožívá velké změny. Nejenže si nechala ostříhat své dlouhé vlasy, mluví se také o novém muži. A ne nadarmo se říká, že návštěva kadeřníka u žen se životním
Jak se vykrmují zápasníci sumó?
epochalnisvet.cz
Jak se vykrmují zápasníci sumó?
Sumó se v Japonsku těší oblibě už více než 1000 let. Již na přelomu 1. a 2. tisíciletí n. l. zápasy navštěvovali jako diváci sami císařové. Kdejaký chlapec pak toužil stát se bojovníkem, jehož proslulost by dosahovala ke hvězdám…   Zápasníci sumó se sdružují v tzv. stájích, které fungují jako rodina. Během výcviku se neopouštějí,
Vévoda z Marlborough spadl do hnoje
historyplus.cz
Vévoda z Marlborough spadl do hnoje
Dveře se bez předchozího zaklepání otevřou a v nich stojí anglický král Karel II. Přišel navštívit svou milenku Barbaru Villiersovou. Jaké je to ale pro panovníka překvapení, když ve stejnou chvíli z její postele vyskočí nahý John Churchill a komnatu ve třetím patře královského paláce opustí oknem. Jeho pád zbrzdí příhodně složená hromada hnoje…  
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
Klášterní areál v Kladrubech je dokladem toho, že výjimečné památky mohou vzniknout i stranou královských dvorů a metropolí. Ale působení největších architektů své doby nás přesvědčí, že tohle místo vždycky platilo za prestižní. Už ve 11. století to v Čechách chodívalo podobně jako dnes. Většina politického, společenského i ekonomického života se odehrávala především v Praze a několika dalších
Židé ve středověku: Zaplaťte, nebo odejděte!
epochaplus.cz
Židé ve středověku: Zaplaťte, nebo odejděte!
Být Židem nebyl ve středověku žádný med. Obviňování z rituálních vražd či třeba ze znesvěcování hostií bylo téměř na denním pořádku. Tu a tam se některý panovník rozhodl, že je třeba se s Židy vypořádat tak, že budou z jeho země vyhnáni. Nucený exodus byl doprovázen zabavováním majetku a stále novým a novým vyžadováním výkupného.
Svědí to, že by se jeden zbláznil!
panidomu.cz
Svědí to, že by se jeden zbláznil!
Možná se vám to už také stalo: Nikde žádný pupínek, žádná vyrážka, přitom kůže svědí tak, že se nedokážete přestat podrbat. Co může být příčinou? Opakované nebo dlouhodobé svědění na pohled zdravé kůže signalizuje jakési vnitřní zdravotní problémy. Nemusíte se obávat rakoviny, spíš častějších a chronických potíží, jako je cukrovka nebo jaterní onemocnění. A překvapivě
Jak si užít luxusní víkend ve dvou?
iluxus.cz
Jak si užít luxusní víkend ve dvou?
Každý pár někdy potřebuje upustit páru a užít si společný čas mimo domov. Potřebujete si vyjet někam, kde nebudete myslet na špinavé nádobí ani prádlo v sušičce. Právě proto byste si jednou za čas
Černé lyonské akordy s bílou
rezidenceonline.cz
Černé lyonské akordy s bílou
Přísně geometrické linie, beton, sklo a terasu s bazénem a výhledem na město pod ní nabízí tato půvabná vila. Originální prosklený dům je zavěšený na jednom z lyonských kopců. Město vypadá, jako by bylo této krásné vile, vyznačující se prostými liniemi, prosklenými stěnami a promyšlenou čistotou, schouleno u nohou. Vystavěl ji lyonský Atelier Vera &
Svět dětství se rozplynul
skutecnepribehy.cz
Svět dětství se rozplynul
Když se ohlédnu zpátky, vzpomínky na mé dětství jsou jako roztrhané střípky, které nikdy úplně nedají dohromady celkový obraz. Přesto, i když se snažím vzpomínat, mám pocit, že někde v hlubinách té minulosti je stále něco, co mi uniká. Měla jsem rodiče, kteří mě milovali. Svět se změnil tak náhle, když jsem je ztratila jako malá. Byla jsem
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz