Skip to content

Duch zavražděné ženy v Mladé Boleslavi

Když v roce 1620 skončila bitva na Bílé hoře, měl její výsledek ohromný dopad také na šlechtu, která byla poražena. Hrozily nejen konfiskace majetků, ale šlo v řadě případů i o záchranu vlastních životů.

Proto řada šlechticů raději volila útěk za naše zemské hranice.

PŘÍPAD PANÍ Z REITZENSTEINU

Mezi uprchlíky byla i nejvyšší hofmistryně zesnulé Alžběty Stuartovny, paní z Reitzensteinu. Se svým doprovodem volila cestu do Saska přes Mladou Boleslav. V kočáru se přes noc nedalo bezpečně cestovat a tak se rozhodla, že v Mladé Boleslavi přenocuje.

Jenže to nebylo vůbec jednoduché. Město bylo plné a veškeré hostince beznadějně obsazené. Studená listopadová noc se blížila a situace se zdála téměř beznadějná. Ale přece jen v putice hostinský vzácné paní poradil jeden soukromý dům.

Problém prý spočíval jen v tom, že v něm straší. Paní z Reitzensteinu byla nejen odvážná, ale i pobožná žena, která na strašidla nedala. Se svou komornou se pohodlně ubytovaly v rozsáhlém prázdném domě.

Dům patřil místnímu řezníkovi, který v něm ale nebydlel.

Mladoboleslavský hrad
Mladoboleslavský hrad FOTO: Wikimedia Commons
ZJEVENÍ DUCHA ZAVRAŽDĚNÉ

Obě ženy v místnosti rozsvítily řadu svíček a po modlitbě se připravovaly ulehnout. Avšak ještě neodbyla ani půlnoc a náhle se otevřely dveře a v nich se prý zjevil přízrak ženy. I když byly obě nocležnice náhlým zjevením k smrti vyděšené, přece jen se paní z Reitzensteinu přízraku zeptala, kdo je a co požaduje.

Duch jim nato vyprávěl svůj příběh. Šlo o ženu zmíněného řezníka. Ačkoliv byla mladá a krásná, našel si prý milenku. S tou se hodlal oženit, a aby mu manželka nestála v cestě, tak ji řeznickou sekerou zabil.

Rozhlásil, že žena nešťastnou náhodou vypadla z okna. V této chaotické době se uskutečnil rychlý pohřeb bez toho, že by někdo něco prověřoval. A řezník se začal chystat na novou svatbu. Jeho manželka však nenalezla v hrobě klid, dokud nebude zločin potrestán.

Požádala proto vzácnou paní, aby o tomto činu informovala zdejší vrchnost. Jako důkaz měl posloužit prsten hraběnky, která si jej sundala z prstu a vložila ho mrtvé dívce do rány na hlavě. Poté se přízrak rozplynul.

Náměstí a okolí z letadla FOTO: Wikimedia Commons
DŮKAZ ZLOČINU

Hned druhý den ráno zašla paní z Reitzensteinu za městskou radou. Po sdělení nočního zážitku požádala starostu a konšele, aby alespoň jako důkaz výpovědi nechali otevřít hrob ženy řezníka. Moc se jim do toho nechtělo, řezník přece patřil k neváženějším občanům města.

Nakonec ale s otevřením hrobu svolili. A skutečně bylo vše přesně tak, jak paní vypověděla. V krvavé ráně nalezli i zmíněný prsten, nezvratný to důkaz toho, co milostivá paní vypověděla.

Řezníka zadrželi před chrámem, kde se měl znovu oženit. Nejprve obvinění z vraždy zapíral. Ale když jej dovedli k otevřené rakvi a spatřil oběť, ke všemu se přiznal. V slzách sám poté žádal pro sebe trest smrti.

To se mu splnilo, neboť byl poté v Praze katem popraven.

Od té chvíle se prý v domě přestal duch zjevovat. Splnilo se zřejmě přání řezníkovy ženy, která nalezla potřebný posmrtný klid pro svou duši.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články