24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Neobjasněné události
Duch zavražděné ženy v Mladé Boleslavi
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 15.6.2020
3.9tis
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a fara FOTO: Wikimedia Commons
586
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Když v roce 1620 skončila bitva na Bílé hoře, měl její výsledek ohromný dopad také na šlechtu, která byla poražena. Hrozily nejen konfiskace majetků, ale šlo v řadě případů i o záchranu vlastních životů. Proto řada šlechticů raději volila útěk za naše zemské hranice.

Mladoboleslavský hrad FOTO: Wikimedia Commons Náměstí a okolí z letadla FOTO: Wikimedia Commons Kostel Nanebevzetí Panny Marie a fara FOTO: Wikimedia Commons

PŘÍPAD PANÍ Z REITZENSTEINU

Mezi uprchlíky byla i nejvyšší hofmistryně zesnulé Alžběty Stuartovny, paní z Reitzensteinu. Se svým doprovodem volila cestu do Saska přes Mladou Boleslav. V kočáru se přes noc nedalo bezpečně cestovat a tak se rozhodla, že v Mladé Boleslavi přenocuje.

Jenže to nebylo vůbec jednoduché. Město bylo plné a veškeré hostince beznadějně obsazené. Studená listopadová noc se blížila a situace se zdála téměř beznadějná. Ale přece jen v putice hostinský vzácné paní poradil jeden soukromý dům.

Problém prý spočíval jen v tom, že v něm straší. Paní z Reitzensteinu byla nejen odvážná, ale i pobožná žena, která na strašidla nedala. Se svou komornou se pohodlně ubytovaly v rozsáhlém prázdném domě. Dům patřil místnímu řezníkovi, který v něm ale nebydlel.

Mladoboleslavský hrad
Mladoboleslavský hrad FOTO: Wikimedia Commons

ZJEVENÍ DUCHA ZAVRAŽDĚNÉ

Obě ženy v místnosti rozsvítily řadu svíček a po modlitbě se připravovaly ulehnout. Avšak ještě neodbyla ani půlnoc a náhle se otevřely dveře a v nich se prý zjevil přízrak ženy. I když byly obě nocležnice náhlým zjevením k smrti vyděšené, přece jen se paní z Reitzensteinu přízraku zeptala, kdo je a co požaduje.

Duch jim nato vyprávěl svůj příběh. Šlo o ženu zmíněného řezníka. Ačkoliv byla mladá a krásná, našel si prý milenku. S tou se hodlal oženit, a aby mu manželka nestála v cestě, tak ji řeznickou sekerou zabil.

Rozhlásil, že žena nešťastnou náhodou vypadla z okna. V této chaotické době se uskutečnil rychlý pohřeb bez toho, že by někdo něco prověřoval. A řezník se začal chystat na novou svatbu. Jeho manželka však nenalezla v hrobě klid, dokud nebude zločin potrestán.

Požádala proto vzácnou paní, aby o tomto činu informovala zdejší vrchnost. Jako důkaz měl posloužit prsten hraběnky, která si jej sundala z prstu a vložila ho mrtvé dívce do rány na hlavě. Poté se přízrak rozplynul.

Náměstí a okolí z letadla FOTO: Wikimedia Commons

DŮKAZ ZLOČINU

Hned druhý den ráno zašla paní z Reitzensteinu za městskou radou. Po sdělení nočního zážitku požádala starostu a konšele, aby alespoň jako důkaz výpovědi nechali otevřít hrob ženy řezníka. Moc se jim do toho nechtělo, řezník přece patřil k neváženějším občanům města.

Nakonec ale s otevřením hrobu svolili. A skutečně bylo vše přesně tak, jak paní vypověděla. V krvavé ráně nalezli i zmíněný prsten, nezvratný to důkaz toho, co milostivá paní vypověděla.

Řezníka zadrželi před chrámem, kde se měl znovu oženit. Nejprve obvinění z vraždy zapíral. Ale když jej dovedli k otevřené rakvi a spatřil oběť, ke všemu se přiznal. V slzách sám poté žádal pro sebe trest smrti. To se mu splnilo, neboť byl poté v Praze katem popraven.

Od té chvíle se prý v domě přestal duch zjevovat. Splnilo se zřejmě přání řezníkovy ženy, která nalezla potřebný posmrtný klid pro svou duši.

Foto: Wikimedia Commons
Štítky:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 288
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.2tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.7tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.7tis
Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA známá pouze jako Allyson. Když se ráno připravovala do práce, zjistila, že jí v kabelce chybí peněženka, což bylo zvláštní, byla si jistá, že večer byla ještě na svém místě. Allyson a její manžel mají v bytě umístěné kamery, jelikož se k nim již několikrát někdo […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]