Přestože většina z nás si při slově pyramida vybaví ty staroegyptské, staveb v tomto tvaru najdeme na světě mnohem více. Často je navíc obklopují legendy ještě tajemnější než ty, které vyprávějí o faraonech, prokletých mumiích a zlatém bohatství. Podívejte se s ENIGMOU na ty dvě nejzáhadnější!
V Egyptě stojí téměř 200 pyramid. Nejslavnější jsou pyramidy v Gíze, především Cheopsova a o půl metru nižší Chefrénova. Podle archeologů jsou to hrobky faraonů. Podle jiných teorií jde o energetické zářiče postavené před 12 000 lety.
I tak je ale jiné pyramidy překonají – ty na Tenerife jsou spojovány s legendární Atlantidou a ty v Číně zase ani oficiálně neexistují!
Pyramidy na ostrově Tenerife: Postavili je Atlanťané?
Záhadné kamenné stavby v Guímaru na jihovýchodním pobřeží kanárského ostrova Tenerife zůstávaly dlouho ukryty před zraky vědců. Až v 90. letech 20. století zde španělští archeologové objevili devět stupňových pyramid.
Mají sice daleko do egyptských nebo amerických monumentů (nejvyšší má 12 metrů), přesto jsou stejně starobylého původu včetně astronomické orientace. Kdo je jejich autorem?
Přesně tam, kde dnes leží Kanárské ostrovy, umístil řecký filozof Platón (427– 347 př. n. l.) legendární Atlantidu. Žili zde prý tajemní Guančové, které španělští dobyvatelé popisovali jako vysoké lidi se světlými vlasy.
Stejně jako staří Egypťané i oni stavěli pyramidy. „Měli ve zvyku vytvářet z velkého množství balvanů stavby podobné pyramidám, tak vysoké, jak jen jim použitý kámen dovoloval,“ napsal roku 1632 španělský kronikář Juan de Abren Galindo.
Pyramidy na Tenerife se podobají stupňovitým pyramidám v Mexiku, nejstarší egyptské pyramidě v Sakkáře i zikkuratům v povodí Eufratu a Tigridu. Mají všechny tyto stavby společný pravzor pocházející od jediné kultury?
Jaká civilizace tehdy dokázala zanechat stopy na třech navzájem vzdálených kontinentech? Podle některých teorií to mohli být jedině vyspělí Atlanťané. Dodnes však pro to nemáme jasné důkazy.
Nejvyšší pyramida světa: Čína se tváří, že neexistuje!
O čínských pyramidách se toho ví velice málo, dodnes nejsou vědecky prozkoumány. Vláda celou oblast uzavřela až do roku 2050. Uvnitř se totiž údajně našly artefakty, se kterými si nikdo neví rady – jako by nepocházely z tohoto světa.
V severozápadní provincii Shensi, známé jako „oblast čínských pyramid“, je takových staveb necelá stovka. Poblíž leží vojenské základny a nejspíš i základna pro čínský vesmírný program, i když to Čína popírá.
Nejzáhadnější je 300 metrů vysoká Bílá pyramida v horách Qin Ling Shan. Je zhruba dvakrát vyšší než egyptské pyramidy v Gíze a jde nejspíš o vůbec nejvyšší pyramidu na světě.
Během 2. světové války se ji podařilo vyfotografovat americkému pilotovi Jamesi Gaussmanovi při přeletu z Indie na základnu v Číně. Od té doby však žádný další snímek pyramidy nevznikl.
Tvar čínských pyramid je podezřele podobný stavbám v mexickém Teotihuacánu. Je to jen náhoda? Čínská vláda se dodnes snaží přesvědčit svět, že jde o obyčejné přírodní kopce, a dokonce se je pokouší zalesnit.
V průměru jsou vysoké kolem 150 metrů, tedy zhruba jako slavná Cheopsova pyramida. Jejich stáří se odhaduje na 4500 až 5000 let. Proč podléhají takovému utajení?