3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Existují paralelní světy?
Existují paralelní světy?
od 21.11.2022
2.8tis
Hvězdokupa. FOTO: NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI), and the Westerlund 2 Science Team / Creative commons / Volné dílo
314
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl.

A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi.

Představa mnohovesmíru podle Marka Tegmarka. FOTO: Silver Spoon – Vlastní dílo / Creative Commons / CC0 Hvězdokupa. FOTO: NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI), and the Westerlund 2 Science Team / Creative commons / Volné dílo Obrázek Hubbleova ultra hlubokého pole s vysokým rozlišením zobrazuje pestrý rozsah galaxií, z nichž každá se skládá z miliard hvězd. FOTO: NASA and the European Space Agency / Creative Commons / Volné dílo

BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH INDIÁNŮ

Vždyť již v dávných dobách peruánští indiáni v horách u hranic s Bolívií byli prý svědky toho, jak jejich šaman vstupoval do výklenku skály v naznačené bráně. A po vložení zlatého disku do štěrbiny a za ozářením modrým světlem mizel uvnitř. Vstupoval snad do jiné dimenze tehdejšího světa?

VNÍMÁME TŘÍROZMĚRNOU DIMENZI

V našem životě běžně vnímáme tři dimenze toho, co nás obklopuje. Tak jednou dimenzí je například čára ve formě přímky, úsečky či kružnice.

reklama

Dvěma dimenzemi je potom plocha (např. čtverce, kruhu, koule) a třemi dimenzemi potom běžné předměty, například typu krychle, koule, kvádru.

Takže bydlíme v třídimenziálním bytě, jezdíme třídimenziálním dopravním prostředkem, používáme třídimenziální předměty apod.

Obrázek Hubbleova ultra hlubokého pole s vysokým rozlišením zobrazuje pestrý rozsah galaxií, z nichž každá se skládá z miliard hvězd. FOTO: NASA and the European Space Agency / Creative Commons / Volné dílo
Obrázek Hubbleova ultra hlubokého pole s vysokým rozlišením zobrazuje pestrý rozsah galaxií, z nichž každá se skládá z miliard hvězd. FOTO: NASA and the European Space Agency / Creative Commons / Volné dílo

ČTVRTÁ DIMENZE

Ovšem vědci uvádí čtyři dimenze, kdy přidávají ještě čas, takže hovoří o časoprostoru. A tak v roce 1957 americký teoretický fyzik Hugh Everett přišel s tvrzením: „V každém okamžiku se svět rozvětvuje na nekonečný počet dalších světů.“

reklama

Znělo to šíleně, ale současné výzkumy dokazují, že atomové částice experimentálně existují přinejmenším ve dvou realitách zároveň. Nebylo by možné, aby se totéž dělo s různými většími předměty?

Snad by tak bylo možné vysvětlit i některé záhadné jevy.

Například objevování se záhadných tvorů, třeba lochneské příšery, podivných dešťů zvířat či kamení z oblohy, nebo naopak záhadné mizení lidí i strojů, jak se uvádí příklady z celého světa, počínaje Bermudským trojúhelníkem.

Podle některých úvah tak paralelní světy mohou být oddělené pouze zmíněnou odlišnou časovou dimenzí.

Pokud by tedy časové kvantum mělo například šest vrstev, znamenalo by to, že v prostoru naší Země může existovat ještě pět dalších Zemí, nebo jiných částí, relativně blízkých.

Představa mnohovesmíru podle Marka Tegmarka. FOTO: Silver Spoon – Vlastní dílo / Creative Commons / CC0
Představa mnohovesmíru podle Marka Tegmarka. FOTO: Silver Spoon – Vlastní dílo / Creative Commons / CC0

POZMĚNĚNÁ REALITA

Existuje i několik příkladů, kdy došlo k pozměnění reality. Jde například o muže z Tauredu či Leriny Garcie.

Příběh muže z Tauredu se odehrál na tokijském letišti Haneda v roce 1954. Při příletu se evropsky vypadající mladší muž prokázal doklady ze země jménem Taured. Policie jej odvedla k výslechu, když tvrdil, že přiletěl přímou linkou z Tauredu.

reklama

Když měl svou zemi ukázat na mapě, ukázal na Andorru, samostatné knížectví ležící mezi Francií a Španělskem. A divil se onomu jménu.

V jeho cestovním dokladu byla razítka, která potvrzovala, že v uplynulých pěti letech přiletěl na letiště Haneda už čtyřikrát. Také jeho řidičský průkaz byl vydán v Tauredu. Přivolaný lékař potvrdil, že muž je zcela zdráv a netrpí žádnou duševní poruchou.

Vyšetřovatelé nevěděli co si s mužem počít a prozatím jej na noc zavřeli do pokoje bez oken. Ráno však byl pokoj prázdný a muž ze záhadné země Taured zmizel beze stopy. Vrátil se zpět do původní reality?

A co příběh Carol Chase McElhene? V březnu 2006 se vydala do svého rodného města v Kalifornii, které hodlala projít a zavzpomínat na dřívější časy. Ale když vystoupila, vše jí připadalo jiné.

V tom ji utvrdil fakt, že nemohla najít ani svůj bývalý domov, i když ostatní domy v ulici vypadaly pořád stejně. Jako by jej někdo smazal. Nenašla ani dům po babičce a zmizel i hřbitov s hrobem rodičů. Bylo tam jen pole. Měla nepopsatelné pocity, a proto se rozhodla vrátit se domu.

Když se ale po pár letech znovu do Riverside vrátila, vše bylo takové, jak si to Carol pamatovala. Také nějakým omylem vstoupila do jiné časové dimenze?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.2tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap