Některá tajemství druhé světové války stále čekají na rozluštění. Patří k nim i kauza takzvaného Forsterova pokladu. Po tomto souboru cenností i tajných listin se stále pátrá v polském městě Gdaňsk.
Hledači si slibují, že je objevení Forsterova pokladu přivede i na stopu legendární jantarové komnaty? Kdo byl muž, s jehož jménem je poklad spojován?
Albert Forster (1902-1952) byl prominentní nacista, v době druhé světové války ve funkci gauleitera místní NSDAP de facto vládce města Gdaňsk. Patřil mezi oblíbence německého vůdce Adolfa Hitlera, což dosvědčuje osobní Hitlerova účast na Forsterově svatbě.
Po skončení války byl Forster zatčen. V roce 1952 končí jeho život na popravišti ve Varšavě.
Tajný archiv i zlato
Činorodý Forster nasbíral za dobu svého působení množství kontaktů. Měl se podílet i na loupení historických artefaktů na území okupovaného Polska. V době, kdy se fronta přiblížila k městu Gdaňsk, Forster uprchne.
Právě v tomto okamžiku se však ztrácí stopa po jeho archivu i naloupených cennostech. Jako Forsterův poklad jsou označovány právě archivní dokumenty plus cennosti mimořádné hodnoty včetně zlata.
Badatelé se domnívají, že je Forster před opuštěním města Gdaňsk stihl ukrýt v tamním pevnostním komplexu z devatenáctého století. Pátrání po pokladu komplikuje rozloha pevnosti – rozkládá se na ploše přesahující dvacet sedm hektarů. Část podzemních chodeb je v současnosti navíc blokována i mohutnými závaly.
Poklad výměnou za život
S pokladem Alberta Forstera je spojována i proslulá jantarová komnata. Forster prý věděl, kde byla v závěru války ukryta. Ostatně, mlžení okolo tajemství ukrytých cenností se snažil Forster využít i při poválečném soudním procesu.
Aby odvrátil verdikt trestu smrti, troufl si dokonce nabízet soudu, že ze svých vlastních prostředků zaplatí obnovu zničeného města Gdaňsk. Nebylo mu to však nic platné. V roce 1952 mu ve věznici ve varšavské čtvrti Mokotów navlékl kat na hrdlo oprátku.