9. prosince 1965: V Kecksburgu v Pensylvánii je spatřena ohnivá koule. Armáda místo dopadu uzavírá a zatajuje informace.
Domů     Genetika ve vesmíru: Má naše galaxie vlastní DNA?
Genetika ve vesmíru: Má naše galaxie vlastní DNA?
od 20.11.2023
3.2tis
Tajemná mlhovina má tvar DNA. Foto: Pixabay
328
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Do nekonečné šňůry tajemství naší galaxie přibyl další článek. V centru mléčné dráhy trůní pozoruhodná věc.

Spitzerův vesmírný teleskop NASA totiž před pár lety zachytil podivuhodnou mlhovinu, která má očividně tvar DNA, nositele genetické informace všech buněčných organismů!

Šálí snad astronomy zrak, nebo přišli na další úžasné propojení vesmíru a života na Zemi?

Tajemná mlhovina má tvar DNA. Foto: Pixabay Spitzerův vesmírný dalekohled Foto: Gothic2 / NASA Astrofyzik Mark Morris Foto: UCLA

Ve stroze osvícené observatoři kalifornské univerzity panuje hrobové ticho. Tu a tam zazní klapot prstů po počítačové klávesnici. Americký profesor astronomie Mark R. Morris trpělivě studuje snímky pořízené Spitzerovým vesmírným teleskopem z oběžné dráhy.

Náhle vykřikne vzrušením! „To je přece šroubovice!“ I jeho kolegové a studenti mu musejí dát za pravdu. Na snímku z vesmírného teleskopu se skví mlhovina v podobě dvojité spirály našeho genetického kódu DNA (deoxyribonukleová kyselina). Ale kde se tam vzala? Sídlí snad v Mléčné dráze DNA, tak jak ji známe z naší planety?

Spitzerův vesmírný dalekohled Foto: Gothic2 / NASA
Spitzerův vesmírný dalekohled Foto: Gothic2 / NASA

Vysoce organizovaná mlhovina

Fotografie ze Spitzerova vesmírného teleskopu, supervýkonného dalekohledu NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) vědce nejprve šokuje.

Později však přicházejí na to, že mlhovina dlouhá 80 světelných let (1 světelný rok = vzdálenost, kterou světlo ve vakuu urazí za jeden kalendářní rok) zřejmě vzniká jako výsledek pohybů ve středu naší galaxie – Mléčné dráhy.

Tajemný objekt se navíc nachází v těsné blízkosti centrální černé díry. „Většina mlhovin jsou beztvaré shluky prachu a plynu bez vnitřní struktury. To, co však vidíme zde, naznačuje vysokou míru řádu,“ uvádí Morris. Jak ale mohla taková organizovaná mlhovina vlastně vzniknout?

Běžně není k vidění

Podle odborníků je s podivem, že záhadný vesmírný objekt astronomové vůbec zaznamenali. Pohled do středu naší galaxie je údajně i pro odborníky nesnadný. Jádro Mléčné dráhy je totiž zahaleno v prachu a plynu, které výhledu tímto směrem úspěšně brání.

Vědci proto musí použít jiné cesty než ty, které vedou standardním viditelným oborem spektra. K tomu může posloužit infračervené záření, nebo nejmodernější dalekohledy. Stále však není jasný způsob vzniku tajemného obrazu kosmické DNA?

Astrofyzik Mark Morris Foto: UCLA
Astrofyzik Mark Morris Foto: UCLA

Existuje definice života?

Profesor Morris před časem přichází s teorií, jak by mohl obraz DNA vlastně vzniknout. Prazvláštní mlhovina, stejně jako její klasické obdoby, vyžaduje především výrazné magnetické pole, poletující těleso a příhodně umístěný oblak mezihvězdného materiálu.

Všechny tyto podmínky prý splňuje ústřední galaktická černá díra, která s mlhovinou těsně sousedí. Někteří odborníci poté vyslovují myšlenku, zda v centru naší galaxie neexistuje cosi jako generátor života.

„Tvrzení, že ve vesmíru je nebo není zdroj života je téměř zbytečné, protože doposud neexistuje matematická definice života,“ oponuje americký profesor fyziky David Grier (*1962) z newyorské univerzity.

Prozatím ojedinělá šroubovice z kosmu tak zůstává i nadále záhadnou neznámou z vesmírné fotografie.

Foto: CC, UCLA, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 8.12.2023 1.2tis
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam zmizelo 239 osob na jeho palubě? A kdo to všechno způsobil? Let MH370 startuje krátce před jednou hodinou ranní dne 8. března 2014 z Mezin
od 7.12.2023 2.8tis
Na pomezí afrických států Sierra Leone a Libérie vykopali archeo­logové v 60. letech 20. století záhadné sošky. Zobrazovaly podivné postavy pololidí i zvláštních tvorů, které bylo těžké identifikovat. Některé figurky vypadaly na první pohled jako tajemné bytosti z hvězd. Co mají vlastně představovat? Figurky nazvané podle archeo­logického na
od 6.12.2023 2.6tis
Prakticky každý nadšenec do záhad a tajemných koutů přírody zná kounovské řady nebo čertovu brázdu. Jenže i u našich východních sousedů lze najít pozoruhodná místa, ke kterým se váže nějaké tajemství. Kamenolom u Vyšných Megoněk na česko-slovenské hranici je jedním z nich. Kde se vzaly tamní kamenné koule? V kamenolomu Padyšák na severozápa
od 3.12.2023 3.4tis
Správně popsat nějaký bizarní předmět, bývá často obtížné. Lidský mozek totiž automaticky vyhledává alespoň podobné známé tvary. Tak tomu bylo i při pozorování UFO nad portugalským městem Alfena. Svědkové se vzácně shodli na tom, že neznámý objekt vypadal jako letící želva! UFO se nad městem Alfena objevilo 10. září 1990, přibližně o půl deváté rán
od 1.12.2023 3.4tis
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajně detekovaný už v roce 1954, tedy tři roky předtím, než lidstvo vyslalo na orbitu první družici. Jak je to možné? Jde o stroj patřící cizí rase?
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Islanďané mají společné předky s Indiány
epochaplus.cz
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
epochaplus.cz
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a