Na Aljašce se na několika hektarech tyčí antény, které studují zemskou ionosféru. Výzkum je označován zkratkou HAARP. Je ale zařízení zároveň schopné ovlivňovat počasí, nebo dokonce ovládat lidskou mysl, jak se tvrdí?
Mohou tyto antény způsobovat katastrofická zemětřesení, záplavy nebo sucha? Podle konspiračních teoretiků ano. Čím si ale tento program zasloužil jejich pozornost?
Především tím, že je spojený s utajovanými vojenskými programy a nachází se v civilizací nedotčené aljašské pustině.
OCHRANA PROTI RAKETÁM
Projekt se přitom rozběhl již roku 1983, kdy americký prezident Ronald Reagan, aby chránil Spojené státy před balistickými raketami Sovětského svazu, vyhlásil program strategické obranné iniciativy.
Avšak než byl tento projekt dokončen, Sovětský svaz se rozpadl a s ním zanikla i hrozba atomového útoku.
POKUSY S IONOSFÉROU
Ve výšce 50 kilometrů nad zemských povrchem se rozprostírá jedna z vrstev zemské atmosféry, tzv. ionosféra. A její složení je tak mimořádné, že se o ni zajímal už i geniální vědec Nikola Tesla.
V jednom z rozhovorů se pak svěřil, že experimentoval s bezdrátovým přenosem elektrické energie a využíval při tom i zemskou atmosféru.
ZKOUMÁNÍ RÁDIOVÉHO SIGNÁLU
Takže po zavržení atomového útoku se americký projekt začal soustředit právě na ionosféru, konkrétně na sledování jejích procesů, vliv na rádiové signály a vývoj technologií (počáteční náklady ve výši 300 milionů dolarů hradilo americké letectvo).
Bez ionosféry bychom totiž nemohli vysílat ani přijímat rádiové vlny a jen díky ní se mohou šířit elektromagnetické signály. Krátké rádiové vlny se od ní mohou odrážet, a tím se šířit daleko od vysílače.
DÁ SE JÍM OVLÁDAT POČASÍ NEBO LIDÉ?
Konspirátoři jsou ale přesvědčeni, že HAARP má na svědomí i manipulaci s počasím a že právě pomocí silných elektromagnetických impulsů už způsobil několik zničujících zemětřesení, tsunami nebo hurikánů.
Údajně, pomocí nízkých frekvencí, má mít vliv i na lidskou mysl. Tato teorie je však podle vědců neuskutečnitelná.
VŠE ŘÍDÍ JEDEN POČÍTAČ
Podle teorií bývalého amerického politika Jesse Ventury řídí vzájemně propojené antény počítač. Ten vygeneruje tenký paprsek mířící do ionosféry a vlny na místě vytvoří jakousi bublinu, která akumuluje a zesiluje energii.
Tato energie má potom sílu jako jaderná exploze a může být nasměrována na konkrétní místo nad planetou.
HAARP takto údajně vyvolal například zemětřesení v Japonsku v roce 2011. Krátce po něm totiž přestal fungovat web projektu a na internetu se náhle objevil záznam grafů o náhlé aktivitě HAARP. A i když byl projekt v roce 2014 definitivně ukončen, spekulace e zůstávají.