Jezero Stolpsee v německé spolkové zemi Braniborsko je na první pohled nenápadnou vodní plochou s rozlohu 371 hektarů. Geograficky patří do takzvané Meklenburské jezerní oblasti.
Jeho vody však již od konce sedmdesátých let minulého století přitahují hledače pokladů. Proč?
Objevily se informace, že na jezerním dně spočívá zlatý poklad z nacistické éry. Zpřesněné zprávy dokonce hovořily o osmnácti bednách potopených do hloubky patnácti metrů. Hodnota pokladu byla vyčíslena na stovky milionů dolarů. Zbývalo jediné – poklad najít!
Zájem vlád i jednotlivců
I přes velké úsilí se nacistické zlato nepodařilo objevit. Velmi nadějně se jevilo pátrání, které zde v osmdesátých letech vedly tajné služby bývalé Německé demokratické republiky.
Odešly však od vody s prázdnou… V roce 2013, se souhlasem německé vlády, hledal utopené zlato zkušený izraelský výzkumník. Předpokladem bylo, že zlato a cennosti patřily za druhé světové války členům židovské komunity, kterou smetly hrůzy holocaustu.
O vyzvednutí pokladu se však snažila i skupina britských expertů. Co vedlo jednotlivce, mezinárodní týmy i německé úřady k domněnce, že jezero je „mokrým trezorem“ obrovského pokladu?
Na rozkaz říšského maršála?
Byla to pozorování očitých svědků, ze kterých vyplynulo, že v závěru druhé světové války bylo v jezeře ukryto-potopeno velké množství záhadných beden. Polští vězni, kteří při této akci pomáhali, pak byli zastřeleni.
Podle historických záznamů měly například téměř čtyři metráky zlata a velké množství platinových prutů svůj temný původ v koncentračním táboře Ravensbrück, kde byly tyto drahé kovy ukradeny vězňům. Na tajné operaci se měla podílet jednotka SS vybavená gumovými čluny.
Rozkaz k ukrytí pokladu měl vydat říšský maršál Hermann Göring. Jezero Stolpsee však stále odmítá vydat své legendami opředené tajemství. Komplikaci představují zejména masivní vrstvy sedimentů na jezerním dně.