31. července 1977: Naposledy zabíjí obávaný sériový vrah David Berkowitz, známý jako Samův syn, jehož údajně ovládal démon.
Domů     Indická pevnost Bhangarh: Nejstrašidelnější místo v zemi?
Indická pevnost Bhangarh: Nejstrašidelnější místo v zemi?
od 1.2.2025
3.3tis
Opuštěná pevnost je prý plná duchů.
323
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Legendami opředená pevnost Bhangarh v indickém Radžasthánu patří bezpochyby mezi ty nejstrašidelnější místa v Indii. Před děsivými jevy varuje návštěvníky dokonce cedule před vchodem do pevnosti! Proč se k jejím zdem tamní lidé bojí i přiblížit?

Opuštěná pevnost je prý plná duchů. Po setmění se do těchto míst nikdo neodváží. Nad ruinami pevnosti se prý vznáší strašlivá kletba.

Svatý muž jménem Baba Balnath přihlíží stavbě nových budov, které rostou v okolí jeho příbytku. K jejich vzniku dal milostivě, jako vážený muž, svolení s jednou podmínkou: Žádná ze staveb nebude vrhat stín na jeho vlastní domov.

O pár let později se k moci dostává mladý princ, který však na dohodu s Balnathem nedbá a přistaví ke svému paláci další patro, které zcela zastíní učencův příbytek. Baba Balnath proto vyřkne nad městem strašlivou kletbu, která děsí Indii až do dnešních dob.

Tento – v Indii velmi populární – příběh je sice jen legendou, ale pověst prokletého místa se Bhangarhu opravdu drží.

Mnozí lidé tvrdí, že tam dochází k nejrůznějším paranormálním jevům, že ve městě a především v tamní pevnosti straší krvežíznivý duch a že se tam několik lidí dokonce ztratilo. Mohou se tohoto místa opravdu držet nějaké temné síly?

Obchází tam duch čaroděje?

Podle historických záznamů se dějiny pevnosti a osídlení kolem ní začínají psát v roce 1613. Legendy však tvrdí, že je stavba ještě o půl století starší, a naznačují, že byla prokleta hned dvakrát.

Podruhé čarodějem jménem Singhiya, který se snažil s pomocí kouzla získat krásnou princeznu. To se mu však nepodařilo. „Čaroděj byl rozhořčen a nad městem prý vyslovil kletbu. Mnozí věří, že jeho duch v nešťastném městě dosud straší.

Jak jinak by se tam mohly v takové míře projevovat paranormální aktivity?“ ptá se ve své knize český záhadolog Karel Kýr. A že v pevnosti straší, věřili i předci dnešních Indů.

Už v první polovině 18. století se prý tradovalo, že pevností obchází přízrak v plášti a že se v ní ztrácí lidé. Poslední záznamy o osídlení pevnosti pochází z roku 1783. Právě v tom roce prý z lokality odchází poslední lidé.

Vyhnala je skutečně kletba, nebo za tím byl spíš mor, jak se domnívají někteří historici?

Po setmění se do těchto míst nikdo neodváží.
Po setmění se do těchto míst nikdo neodváží.

Trpí tam tisíce duchů?

Od té doby se po celé Indii šíří nejen obě zmíněné legendy, ale také příběhy o setkání s duchem či zprávy o podivných zvucích a světlech, které lze v ruinách pevnosti pozorovat.

Mnozí lidé hovoří o až nepřirozeně tísnivém pocitu a mrazení, které v pevnosti zažili. Někteří psychotronici navíc tvrdí, že mezi zdmi lze cítit utrpení tisíců lidí.

Prý jde o oběti útoku Mughalů (mocná říše, která v oblasti působí od 16. století – pozn. red.), který tam proběhl před několika sty lety.

Mezi obyvateli nedalekých vesnic panuje přesvědčení, že každý, kdo v pevnosti po setmění zůstal sám, už se nikdy nedostal ven. Přesto to v minulosti zkoušeli především turisté a nebojácní lovci duchů.

Strávit mezi ponurými zdmi noc se před několika lety rozhodla například skupina přátel z Jaipuru. Po sérii strašidelných zvuků, ženského křiku a zpozorování děsivého stínu však zhruba o půl jedné všichni utekli.

Nad ruinami pevnosti se prý vznáší strašlivá kletba.
Nad ruinami pevnosti se prý vznáší strašlivá kletba.

Výstraha před přízraky

Známý je i zážitek Inda Masooma Bhargava, který pevnost navštívil jako dítě se svým otcem. Podle něj tam potkali přízrak starého muže, který s nimi dokonce rozmlouval.

„Zatímco legendy nevypadají o moc víc než fantazijní příběhy, zvěstí o jevech bylo už tolik, že se Společnost pro archeologický průzkum Indie rozhodla umístit u vchodu do pevnosti ceduli, která zakazuje vstupovat tam v noci,“ hovoří o vyústění těchto zkušeností americká záhadoložka a publicistka April Holloway.

Přesto to čas od času někdo znovu zkusí. Do povědomí se dostal hlavně případ indického lovce duchů Gaurava Tiwariho. Ten u pevnosti strávil celou noc, během které se snažil navázat kontakt s duchy.

Po své návštěvě nikdy přesně neřekl, co zažil, a o pár let později byl nalezen mrtev ve své koupelně. Co se mu stalo, nikdy nikdo nezjistil. Způsobila snad jeho smrt kletba Bhangarhské pevnosti?

Zdroje informací: The Hindu, Wikipedia, Cursed Grounds - Steven L. Stern
Foto: 1 - 3 Chainwit / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Lokalita:
Související články
od 29.7.2026 2.2tis
Americký novinář Brian Bethel postává kolem desáté večer u svého auta na opuštěném parkovišti a kouří cigaretu. Když odhodí vajgl a chystá se nastoupit do auta, přijdou k němu dva mladí chlapci, kterým může být okolo 14 let.  „Pane, byl byste tak laskav a svezl nás domů? Je to pouhých několik minut od tohoto parkoviště,“ zeptá se suverénně jeden z nich. P
od 28.7.2026 2.6tis
Francouzské Dieppe dnes láká návštěvníky na moře, bílé útesy a dlouhou oblázkovou pláž. Za úsvitu 19. srpna 1942 se však pobřeží proměnilo v krvavé bojiště. O devět let později měly dvě Angličanky z nedalekého domu zaslechnout střelbu, letadla i smrtelný křik mužů. Když vyšly na balkon, pláž pod nimi byla prázdná. Vrátil se na okamžik zvuk dávno skončené bitvy? [gallery ids="170716,170717,1
od 28.7.2026 2.9tis
Měla to být jen další klasická talk show. V říjnu roku 2014 si s úspěšným kanadským hercem Keanu Reevesem povídá americký moderátor Jimmy Kimmel (*1967).  Řeč se stočí i na to, zda někdy zažil něco nadpřirozeného.  Keanu všechny překvapí. Začne totiž vyprávět historku ze svého dětství. Tehdy se prý střetl s přízrakem z onoho světa. „Bylo mi něco kolem šes
od 23.7.2026 3.4tis
Britský hudebník Sting má v zásobě jeden hodně strašidelný příběh, který občas rád vypráví. Měl se odehrát v jeho domě ve Velké Británii, kde bydlel se svou manželkou a dětmi.  Jedné noci jsem se asi ve tři ráno probudil a spatřil jsem v rohu nějakou ženu, která vypadala přesně jako moje manželka Trudie. Stála tam s dítětem – naším dítětem – v náručí a zí
od 22.7.2026 3.0tis
Na osamělém ostrově u skotského pobřeží stál maják, jehož světlo mělo námořníkům ukazovat bezpečnou cestu. V prosinci 1900 však náhle zhaslo. Když k ostrovu dorazila zásobovací loď, nenašla po třech strážcích jedinou stopu. Uklizený maják byl prázdný a muži jako by se rozplynuli ve vzduchu! Odneslo je moře, navzájem se napadli, nebo se na ostrově odehrálo něco ještě podivnějšího? [gallery ids="
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
7 kroků pro dokonalé letní líčení
nejsemsama.cz
7 kroků pro dokonalé letní líčení
Je horko, stíny nevydrží to, co v zimě, řasenka se rozmazává… Naštěstí se tomu dá zabránit. Při teplotě nad třicet stupňů se může pečlivě nanesený make-up rychle poničit. Máme pro vás ty nejlepší tipy a triky, jak si udržet svěží vzhled i v opravdových vedrech. 1) Pleť vyčistěte Před samotným líčením šetrně vyčistěte pleť jemným peelingem, mycím gelem nebo
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
epochanacestach.cz
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
Dolomity umí být dramatické, ale málokde je jejich krása tak snadno dostupná jako v oblasti Madonna di Campiglio. Stačí pár minut v lanovce a ocitnete se mezi skalními věžemi, horskými jezery a nekonečnými výhledy. Přinášíme tipy na osm zážitků, kvůli kterým stojí za to naplánovat si letní dovolenou právě sem. Madonna di Campiglio uhrane každé
Důvod konce s Brzobohatým: Dítě s jiným?
nasehvezdy.cz
Důvod konce s Brzobohatým: Dítě s jiným?
Je důvod rozvodu moderátorky Daniely Brzobohaté (47) a herce ze seriálu Lovec Ondřeje Brzobohatého (43) prozaičtější, než se zdálo? Spekulovalo se například o tom, že se Brzobohatý zamiloval do zpěv
Kontroverzní Salvador Dalí: Děti géniů jsou pitomci!
epochaplus.cz
Kontroverzní Salvador Dalí: Děti géniů jsou pitomci!
Host v restauraci na Manhattanu vypadá pořádně vyděšeně: „Pod stolem je šelma!“, ukazuje do míst, kde má nedaleko sedící Salvador Dalí nohy. „Není důvod k obavám, to je obyčejná kočka přemalovaná v op art designu,“ uklidňuje ho malíř. Zabere to. Tato „kočka“ je jeho miláčkem, jmenuje se Babou a ve skutečnosti je to ocelot. Babou
Rajčatové placičky ze Santorini
tisicereceptu.cz
Rajčatové placičky ze Santorini
Ideální chuťovka na každou zahradní party! Ingredience 400 g zralých soudkových rajčat 1 a ½ lžíce nasekané máty 1 lžička sušeného oregana 1 lžička soli, 90 g hladké mouky lžička kypřicího p
Ty nejlepší brambory na světě
panidomu.cz
Ty nejlepší brambory na světě
Také si myslíte, že uvařit brambory umí každý? Asi ano, ale aby byly opravdu lahodné, hodí se některé jednoduché triky. Že jsou různé varné typy od A, tedy na saláty, po D na kaši, určitě víte, takže vyberete podle toho, co chcete právě uvařit.   Vařte správně Spousta lidí vaří brambory tak, že nalijí do
Vařila prvorepubliková hospodyně podle sandtnerek?
epochalnisvet.cz
Vařila prvorepubliková hospodyně podle sandtnerek?
Hospodyně Františka přemítá, co bude dneska vařit. Pracuje v rodině pana rady a ten má mlsný jazýček. Zalistuje proto rychle v jedné ze „sandtnerek“.   „Zaplaťpánbůh, že už nemusíme chodit s lístky,“ povzdechne si směrem ke služce, kterou má v kuchyni k ruce. Ještě v prvních letech nové republiky fungoval kvůli nedostatku zboží přídělový systém.
Měl slavný naháč původně zdobit katedrálu?
historyplus.cz
Měl slavný naháč původně zdobit katedrálu?
„Zmenšete soše nos,“ radí florentský politik Piero Soderini Michelangelovi při jedné z návštěv jeho dílny. Umělec si z něj ale vystřelí. Nabere hrst prachu do dlaní a předstírá, že jedinou ranou dláta opravdu kus nosu odsekl. Přitom se svého díla ve skutečnosti ani nedotkne. Mluvit do práce si nenechá – od nikoho!   Hrdí Florenťané touží
Rituál naší rodině přinesl velké štěstí
skutecnepribehy.cz
Rituál naší rodině přinesl velké štěstí
Ten kufřík po dědovi jsem našla na staré půdě. Byly v něm i zvláštní kostky a kameny. Dědeček mi ve snu poradil, jak s nimi přilákat štěstí. Na půdu se mi lézt nechtělo, jenže babičce jsem to slibovala dlouho. Řekla jsem, že tam proberu staré věci, nepotřebné vyhážu a zbylé srovnám. „Najdeš tam taky kufr, co s ním tvůj děda projezdil
Ohrožený hadilov písař: Do projektu na jeho ochranu se zapojí zlínská zoo
21stoleti.cz
Ohrožený hadilov písař: Do projektu na jeho ochranu se zapojí zlínská zoo
Hadilov písař je zvíře tak nezvyklé, jak nezvyklý je jeho název. Tento africký pták, kráčející krajinou na vysokých nohách, je známý tím, že loví hady - jak ostatně napovídá jeho rodové jméno. Zabíjí
Do srdce Dolomit za 75 minut. Jižní Tyrolsko je Česku blíž než kdy dřív
iluxus.cz
Do srdce Dolomit za 75 minut. Jižní Tyrolsko je Česku blíž než kdy dřív
Cesta do jedné z nejkrásnějších horských oblastí Evropy bude od letošní zimy výrazně jednodušší. Od 9. prosince začne mezi Prahou a Bolzanem, metropolí Jižního Tyrolska, létat přímá linka společnosti
Most mezi kuchyní a obývákem
rezidenceonline.cz
Most mezi kuchyní a obývákem
Kuchyňský ostrůvek je architektonický prvek, který propojuje funkci s estetikou, kulinářské zázemí s obývacím pokojem a práci s odpočinkem. V interiéru působí jako tichý koordinátor prostoru. Nabízí mnohem více než jen pracovní plochu. Může sloužit jako varné centrum, mycí zóna, úložný prostor nebo místo pro neformální stolování. V dobře navrženém interiéru se stává přirozeným komunikačním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz