Skip to content

Tajemné dějiny: Jak je možné, že vyspělou říši Inků dobylo pouhých 150 španělských vojáků?

V dobách své největší slávy se Incká říše táhla od dnešní jižní Kolumbie přes Ekvádor, Peru, Bolívii, Chile až po Argentinu. Inkové byli vyspělým národem. Tvořili rozsáhlé sítě silnic, jejich stavby neohrozilo ani silnější zemětřesení.

Znali bronz a pěstovali soustu plodin včetně brambor. Jak je možné, že tuto rozvinutou civilizaci porazila hrstka španělských conquistadorů?

Incká říše se rozrůstala postupně. Dlouhou dobu byla jen malým královstvím kolem města Cuzco (v překladu Pupek světa) v dnešním Peru. Údajně ho založil mytický panovník (označovaný jako Inka) Manco Capac kolem roku 1200. Po něm vládlo dalších osm Inků, kteří se snažili království rozšířit. To se nelíbilo sousední velké říši Chanků, kteří se na ně rozhodli zaútočit. Inkům v té době, tedy kolem roku 1410, vládl starý Viracocha Inca. Ten se zalekl boje a uprchl z města. Vlády se proto ujal jeho syn Cusi Yupanqui.

PŘÍCHOD ŠPANĚLŮ

Na konci vlády dalšího Inky, Huayna Capaca (1493–1527), který sídlil především v Quitu (dnes hlavní město Ekvádoru), přistáli na pobřeží první Španělé. Ti do země zavlekli epidemii pravých neštovic a později i dalších nemocí.

Podlehlo jí v průběhu několika desítek let až 90 % z tehdejší asi 15milionové populace říše. Šlo o jednu z nejvýznamnějších příčin úspěchu conquistadorů v Americe. Nemoci podlehl i Huayna Capac. Jeho dva synové, Huáscar a Atahualpa, si říši rozdělili.

Huáscar (1527–1532) vládl v Cuzcu, Atahualpa (1527–1533) v Quitu. Jenže vzájemná nedůvěra vyústila v několikaletý bratrovražedný boj. Huáscar bratra porazil a zajal, on však ze zajetí unikl. Vybudoval armádu a Huáscara porazil.

Roku 1532 se Atahualpa stal jediným Inkou.

MAZANÝ FRANCISCO PIZARRO

Netušil, že si svého panování užije už jen jediný rok. Do země totiž vtrhli španělští dobyvatelé v čele s Franciskem Pizarrem. Tento vzdálený příbuzný Hernána Cortése, který dobyl Mexiko, se v roce 1522 dozvěděl o legendární říši zlata Eldorádu (ze španělského El Dorado = zlatý), kterou se vydal hledat.

Po několika neúspěšných výpravách doplul v roce 1526 na pobřeží Peru, kde získal velkou kořist. S tou se vrátil do Španělska a králem Karlem V. byl díky ní pověřen dobytím mocné říše. V roce 1532 založil na pobřeží Peru dnešní město Piura a odtud se vydal přes Andy do vnitrozemí.

Dne 15. listopadu 1532 došel Pizarro asi se 150 muži do města Cajamarca, vzdáleného asi 1000 km od Cuzca. Cestou se dozvěděl o bratrovražedném boji a začal na svoji stranu obracet ty bojovníky kteří sloužili Atahualpově bratrovi Huáscarovi.

U Cajamarcy ho až s 80 tisíci bojovníky očekával Inka Atahualpa. Nutno říci, že Inkové považovali dobyvatele za bohy.

Pizarro lstivě pozval Atahualpu do města na oslavu jeho opětovného získání trůnu. On souhlasil a do města se vydal jen s 5000 neozbrojenými muži.
ZAJATÝ INKA

Byli přijati Vincentem de Valverde, Pizarrovým knězem. Ten se Atahualpu snažil přesvědčit, aby uznal krále Karla V. za svého svrchovaného vládce. Když to odmítl, vyrazili Španělé do ulic Cajamarcy a Inky pobili.

Ti byli tak vyděšení z koní, které nikdy předtím neviděli, a ze střelných zbraní, že se vůbec nebránili. Nutno podotknout, že vzhledem k úrovni jejich výzbroje by jim nepomohlo, ani kdyby byli ozbrojení.

Atahualpu před smrtí zachránil Pizarro, protože mu bylo jasné, že je ze strategických důvodů lepší udržet ho naživu. Slíbil mu, že pokud jeho poddaní naplní celou místnost, ve které byl Atahualpa vězněn, zlatem, propustí ho.

Ale svůj slib nedodržel, ani když Inkové přidali ještě dvojnásobný objem stříbra. Atahualpa byl obviněn ze vzpoury proti španělské koruně a měl být upálen. To ovšem pro Inku nebylo přijatelné, nemohl by se totiž po smrti reinkarnovat.

Španělé mu proto nabídli, že ho uškrtí, konvertuje-li před smrtí ke křesťanství. Tak se také stalo, zemřel dne 29. srpna 1533 jako Francisco Atahualpa. Když se o tom dozvěděl španělský král Karel, napsal Pizarrovi dopis, ve kterém vyjádřil své rozhořčení nad tím, že neurozený člověk nechal zabít inckého panovníka, a ještě se při tom zaštiťoval právem.

INCKÝ ODBOJ A ZÁNIK ŘÍŠE

Pizarro se svojí družinou poté pokračoval v plundrování země. Dne 15. listopadu 1533 například bez boje obsadili hlavní město říše Cuzco. Aby uklidnil Inky, dosadil do čela říše loutkového Inku Túpaca Hualpu (bratra Atahualpy), ten však po roce zemřel na neštovice.

Pizarro tedy Inkou jmenoval dalšího z bratrů, Manca Cápaca II (1533–1544). Španělé s ním však nezacházeli vlídně, on proto v roce 1536 uprchl a vyvolal povstání. Marně však obléhal Cuzco i Limu (tu v roce 1535 založil Pizarro jako Ciudad de los Reyes, Město králů).

Po neúspěšných bojích se proto Manco Cápac II. stáhl na úpatí And, kde založil město Vilcabamba. Na tomto posledním na Španělsku nezávislém území vládli Inkové až do roku 1572, kdy byl poslední z nich, Túpac Amaru (1570–1572), zajat a zabit španělským místokrálem Franciscem de Toledo.

Incká říše tím nadobro zanikla. Dobře to však nedopadlo ani se samotným Pizarrem. Ten se totiž v roce 1537 rozhádal se svým společníkem Diegem de Almagro kvůli dělení kořisti. Almagro oblehl Cuzco, byl však 8.

června 1538 zajat a v Pizarrově nepřítomnosti popraven. Almagrovu smrt pomstil jeho syn, který se svými přívrženci vtrhl 26. června 1541 do Vládního paláce v Limě, kde Pizarra zavraždili.

Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pelmeně s kysaným zelím
nasehvezdy.cz

Pelmeně s kysaným zelím

Ruská klasika, kterou s naším receptem...
Bulharsko s vůní růží
epochanacestach.cz

Bulharsko s vůní růží

Najdete tu pláže,...
Děsivý lunapark Lake Shawnee. Zavřeli ho kvůli duchům?
epochalnisvet.cz

Děsivý lunapark Lake Shawnee....

Lunaparky. Místa, na kterých se lidé smějí, užívají si...
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil
epochaplus.cz

Otec balonového létání se v...

„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Jací superlidé opravdu existují?
epochaplus.cz

Jací superlidé opravdu...

Existuje šance 1/100 000 000, že máte...
Josef Kemr – Děda Komárek a jeho vrtochy
nasehvezdy.cz

Josef Kemr – Děda...

Byl to člověk velmi složitý a hluboce věřící....
Dětský areál Šťastná země – Radvánovice
epochanacestach.cz

Dětský areál Šťastná země –...

Tento areál je pro...
Jakými dědičnými chorobami můžeme trpět?
epochalnisvet.cz

Jakými dědičnými chorobami...

Existují onemocnění, za které jsme zodpovědní my...
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...