Skip to content

Jak probíhal tajemný pohřební rituál Tutanchamona?

Kněží, kteří měli připravit faraonovu duši. Balzamovači, kteří se postarali o jeho tělesnou schránku. Mistři umělci, kteří vyzdobili stěny jeho hrobky výjevy z jeho života a ukázkami jeho nehynoucích zásluh.

Do práce s tělem se jako první pustili balzamovači. Pomocí důmyslných nástrojů mu nosními dírkami vyndali z lebky většinu mozku. Téměř prázdnou mozkovnu pak vyčistili od zbytků tkáně aromatickými roztoky.

Otvorem na boku těla pak vyndali vnitřnosti, dutinu břišní vymyli palmovým vínem a vyplnili především rozdrcenou myrhou.

Vědecká představa o podobě Tutanchamona podle posledních výzkumů.
BOHYNĚ TAURET MĚLA ZAŘÍDIT ZNOVUZROZENÍ

Tělo zesnulého faraona pak bylo zcela oholeno a na dlouhé dny ponořeno do očistné lázně se suchým natronem, který z těla doslova vysušil zbytkovou vlhkost. Poté Tutanchamonovy ostatky položili na pohřební lůžko se zvířecí hlavou.

Ta měla představovat bohyni Tauret, která se jednou později postará o faraonovo znovuzrození.

ZABANDÁŽOVANÉHO FARAONA ULOŽILI DO ZLATÉ RAKVE

Přípravy na poslední cestu se chýlily ke konci. Mistři balzamovači už jen provedli závěrečné zabandážování. Tělo svého panovníka zabalili do stovek metrů nejjemnějšího plátna a za zpěvu posvátných písní a odříkávání modliteb uložili a uzavřeli Tutanchamona do zlaté rakve.

Ta pak byla den před pohřbem přenesena do paláce.

Tělo faraona uložili do zlaté rakve.
NA KOHO SE MĚL USMÍVAT KRÁL?

Nejlepší zlatníci mezitím měli za úkol dokončit výzdobu jeho rakví. Na prvních dvou rakvích měli dát tváři panovníka truchlivý, až utrápený výraz. Vždyť faraon musel po své smrti projít několika nelehkými fázemi.

Na třetí rakvi z ryzího zlata se pro změnu Tutanchamon usmívá. Takového, znovuzrozeného, plného síly, ho přece uvidí ti, kteří otevřou jeho sarkofág. Jenže to neměl být Carter, ale bohové.Do místa, kde „mizí Slunce“, do Údolí králů, byla králova rakev dopravena na velké pohřební lodi ozdobené květinami.

Po dobu transportu ji před slunečními paprsky chránil obrovský baldachýn. Na pohřební lodi byl přítomen kněz, oblečený do leopardí kůže, který odříkával modlitby a další posvátné texty.

K HROBCE DORAZIL NA SANÍCH TAŽENÝCH VOLY

Na další lodě nastoupili faraonovi příbuzní, známí a jeho služebnictvo. Podstatnou část konvoje tvořily lodě doslova přeplněné pohřební výbavou zemřelého, oběťmi bohům a dary do jeho hrobky. Po přistání byla rakev naložena na sáně tažené voly, kteří Tutanchamonovy ostatky dopravili až ke vstupu do hrobky KV 62.

Ceremonie se blížila ke svému vyvrcholení. Královna poklekla před sarkofág a pronesla rituální „loučení s mrtvým“. Během dalších rituálů bylo bohům obětováno několik zvířat. Nakonec kněz provedl klíčový obřad Otevírání úst.

Pomocí dřevěné teslice a dláta se dotkl faraonova obličeje. Tutanchamon se tím vrátil zpět do života. Mohl mluvit, vidět, jíst. Byl připraven na cestu do pohřební místnosti. Tutanchamonův pohřeb byl u konce.

Lodě byly přeplněné pohřební výbavou.

Zajímavosti:

Egypťané nikdy nevyjímali mrtvým srdce. Považovali ho za centrum inteligence a citu a věřili, že je bude zesnulý panovník potřebovat při Usirovu soudu v podsvětí. Vysušené tělní orgány byly původně ukládány do ozdobných nádob, takzvaných kanop. Jejich víka byla zdobena podobiznami čtyř bohů, synů boha Hora. Kanopy byly do pohřebních místností ukládány i poté, kdy balzamovači začali vracet orgány zpět do těla zesnulého. Součástí pohřbu bohaté či jinak významné osoby byly odjakživa dobře placené plačky. Během cesty rakve na lodi či na saních kněz vykuřoval rakev kadidlem. Doba, určená na přípravu pohřbu, byla oficiálně 70 dnů. Ve starých spisech je ale uvedeno, že ve výjimečných případech trval balzamovací proces až tři čtvrtě roku.
Foto: Shutterstock.com, Extrastory
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články