17. července 1819: V záhadné hrobce rodu Chaseových na ostrově Barbados dochází k opětovnému nevysvětlitelnému přesouvání těl a rakví.
Domů     Jak sestrojit stroj času?
Jak sestrojit stroj času?
od 17.7.2023
2.6tis
Je řešením k cestám časem světlo nebo červí díra? Foto: Pixabay
261
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Abychom mohli přeskočit určité časové období, potřebujeme stroj času. Zní tato věta příliš absurdně? Možná ne. O jeho zkonstruování se totiž zcela vážně pokouší mnoho lidí…

Je řešením k cestám časem světlo nebo červí díra? Foto: Pixabay Půjde to červí dírou? Foto: Pixabay Budoucnost? Možno. Minulost? Ne... Foto: Pixabay Stephen Hawking byl expertem na možné cestování časem... Foto: woodleywonderworks / CC BY 2.0

Známý je například případ italského kněze Pellegrina Maria Ernettiho (1925–1994). Ten v 50. letech 20. století tvrdí, že sestavil přístroj, který umožňuje nahlédnout do minulosti či budoucnosti.

Nazývá ho chronovisor, a dle svých slov ho několikrát úspěšně použil. Jako důkaz cituje projevy francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparta (1769–1821), nebo líčí výjevy ze starověkého Říma.

Dokonce proklamuje, že se mu povedlo dostat se do doby, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus! Jenže velkou trhlinou v jeho vyprávění je fakt, že chronovisor nikdy nikomu neukáže. Většina lidí se tedy domnívá, že Ernetti si vše vymyslel.

Je řešením světlo?

Mnohem logičtěji zní teorie profesora fyziky Connecticutské univerzity Ronalda Malletta. Ten tvrdí, že sestrojit stroj času je otázka příštích několika let. Ví prý totiž, jak na to!

Vychází ze slavné teorie relativity německého teoretického fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) a říká, že k tomu, abychom se dostali do jiného časového období, musíme zpomalit světlo. „Předtím bych si nemyslel, že je cestování časem praktickou možností.

Avšak zpomalené světlo otevírá možnosti, které jsme dosud neměli,“ uvádí Mallett. Jde toho prý dosáhnout tak, že rotující světelný kužel přivedeme k teplotě absolutní nuly (-273,15 °C).

Zjednodušeně řečeno jde o to vytvořit z časové osy (minulost–přítomnost–budoucnost) kruh, na němž bude možné se libovolně pohybovat. Mallett tvrdí, že vše stačí ověřit sérií pokusů, ovšem na ty je třeba získat odpovídající finanční prostředky. Pokud se to podaří, možná bude stroj času opravdu sestaven!

Budoucnost? Možno. Minulost? Ne... Foto: Pixabay
Budoucnost? Možno. Minulost? Ne… Foto: Pixabay

Cestování v koblize

Dalším badatelem, který je možná na té správné cestě za strojem času, je profesor fyziky Amos Ori, působící na Izraelském technologickém institutu ve městě Haifa.

Ten tvrdí, že klíčem k úspěchu je správné zakřivení časoprostoru (čtyřrozměrný objekt, v němž je sjednocený čas a prostor). Ori dokázal vymyslet teoretický model stroje času, jenž má tvar americké koblihy s prázdným středem (tzv. donut), který je tvořen vakuem.

Pokud by se tento útvar, nazývaný anuloid, podařilo vytvořit, tělesa by se pohybovala po jeho obvodu a dostala se do minulosti. Ani jeho hypotéza však doposud není realizovatelná. Jaké jsou další možnosti?

Půjde to červí dírou? Foto: Pixabay
Půjde to červí dírou? Foto: Pixabay

Den se bude rovnat roku

O cestování časem se horlivě zajímá i známý britský teoretický fyzik Stephen Hawking. Ten tvrdí, že je ho možné dosáhnout, ovšem lidstvo se podívá „jen“ do budoucnosti. Říká, že k tomu je zapotřebí maximálně se přiblížit rychlosti světla.

Těm, kdo tuto rychlost dosáhnou, totiž ubíhá čas mnohem rychleji, než je tomu na Zemi. Vědec se opět opírá o Einsteinovu teorii, že rychle se pohybující objekty prožívají čas zpomaleně. Podaří se někdy sestrojit vesmírné plavidlo, jež poletí rychlostí světla?

Hawking tvrdí, že ano. Jak sám uvádí: „Při plném výkonu potrvá šest let jen dosáhnout téhle rychlosti.“ Jeden den v tomto korábu pak bude odpovídat jednomu roku na Zemi. V takovém pokroku pak Hawking vidí zejména nové možnosti pro lidstvo. Bude pak například schopno znovu osídlit Zemi v době, kdy již bude liduprázdná?

Stephen Hawking byl expertem na možné cestování časem... Foto: woodleywonderworks / CC BY 2.0
Stephen Hawking byl expertem na možné cestování časem… Foto: woodleywonderworks / CC BY 2.0

A co červí díry?

Hawking tvrdí, že turistika do budoucnosti je možná, ovšem naopak do minulosti se prý nepodíváme. Brání v tom jedna prostá věc – časový paradox.

Pokud bychom se například vydali do minulosti, abychom zabránili katastrofě, jež nás má v budoucnu potkat, ona tragédie by se již nestala, a tudíž bychom se pak vlastně neměli proč se do minulosti vracet.

Navíc podle některých vědců je možné vrátit se strojem času do minulosti jen do doby poté, co byl stroj vynalezen (a tedy poprvé použit). Dokázali bychom se tedy vůbec někam přenést? Naštěstí existují ještě jiné teorie o cestování časem.

Týkají se červích děr coby hypotetických „tunelů“ spojujících různé vesmíry či části téhož vesmíru. Uvnitř nich je podle výpočtů vědců časoprostor zakřiven tak, že cestování v čase umožňuje.

Zároveň přenosem do jiné doby bychom se ale pravděpodobně ocitli i v jiném vesmíru. Navíc jsou červí díry stále pouze hypotetickými útvary, které dosud nikdo nepotvrdil. I přes možnou skepsi však ještě není všem dnům konec. Spekuluje se, že lidé již časem cestovat dokážou…

Foto: CC, Pixabay
Lokalita:
Související články
od 15.7.2024 1.9tis
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo v období renesance. Co na něm spatříme? Záhadný obraz zachycuje oblíbený a tradiční výjev – Pannu Marii s Ježíškem a svatým Janem. Na první pohled ni
od 11.7.2024 3.3tis
Egypt disponoval největšími zásobami zlata ve starověku. Jak je možné, že ho zde bylo oproti sousedním státům tolik?   Již starověcí Egypťané navíc zlato považovali za prvek, který nepochází ze Země. Jak se k tomu dobrali?  Podle mnohých záhadologů byli egyptští faraoni v kontaktu s mimozemšťany. Ti jim prý poskytli technologii na těžbu i výrobu z
od 8.7.2024 3.0tis
Roswellská událost: Máme už důkaz o tom, že na Zemi spadlo UFO? 2. července 1947 nachází farmář William Brazer na obchůzce své farmy několik podivných trosek: „Bylo to lehké jako z balzového dřeva, ale zároveň to bylo pevné. Když jsem materiál zmuchlal, sám se zase narovnal, aniž by na něm zůstaly nějaké ohyby.“ Farmář si zvláštní materiál odnáší domů a s nálezem se svěří svému sousedovi. [c
od 5.7.2024 3.1tis
Jak se vyvíjí svět techniky, zdá se, že se vyvíjejí i naše možnosti strojního předpovídání skryté budoucnosti. Nejde přitom o žádné sci-fi, něco takového již nyní údajně dokáže speciální počítačový program Web Bot. Na jakém principu funguje a co lidstvu prorokuje?   Web Bot je počítačový program, za jehož vznikem stojí američtí programátoři
od 4.7.2024 2.8tis
Konspirační teoretička Heather Wade tvrdí, že se jí do rukou dostala tajná vládní zpráva. V ní si prý lze přečíst důkazy o tom, že před v roce 1947 u amerického Roswellu skutečně havarovalo UFO. Co ve zprávě stojí a je pravdivá?  Heather Wade má od věrohodného zdroje vládní dokumenty, v nichž se přímo píše o tom, že 2. nebo 3. července v Roswellu havarovalo UFO a o čtyřech tělech mimozemšťanů!
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
epochaplus.cz
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka.
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít