12. července 1987: Nad vranovskou přehradou je pozorován létající objekt doutníkového tvaru.
Domů     Jak vypadají mimozemšťané? Jsou jako medúzy, tvrdí vědkyně
Jak vypadají mimozemšťané? Jsou jako medúzy, tvrdí vědkyně
od 30.6.2024
3.1tis
Setkáme se někdy s mimozemským životem? Nebo se to už dávno stalo?
330
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Určitě budou vypadat zhruba jako my. Třeba o něco hubenější, asi s jiným tvarem hlavy. Přiletí sem v něčem podobném letadlu. Ve vesmírné lodi nebo talíři. Dost možná zvládnou dýchat i náš vzduch.

Budeme se s nimi dorozumívat posunky, protože to nebude o moc jiné, než jako když se například Kryštof Kolumbus vylodil v Americe…Nebo ne? Proč si mimozemský život představujeme jako alternativu naší civilizace?

Setkáme se někdy s mimozemským životem? Nebo se to už dávno stalo? Jak by mohl mimozemský život vypadat? Podobně jako my? Vypadají mimozemšťané jako ti, které známe z filmů nebo počítačových her? Poznali bychom vůbec, kdybychom se s mimozemšťany setkali?

Co se vám vybaví, když se řekne mimozemšťan? Roztomilý E.T., známý ze stejnojmenného amerického filmu? Vytáhlé stvoření s velkou hlavou a temnýma očima?

Hollywood (a nejen ten) nás soustavně připravuje na to, že naše setkání s inteligencí z vesmíru bude vypadat jako přijetí speciálně vyslané delegace. Že prostě jednoho dne z létajícího talíře vyskáče skupinka mimozemských diplomatů.

Jak ale podotýká doktorka Maggie Alderin-Pocock (*1968) z Evropské kosmické agentury Astrium, takové představy o podobě mimozemšťanů mohou být naprosto scestné. „Naši představivost svazuje to, co vidíme kolem sebe,“ říká britská vědkyně.

Podle ní bychom mnohem spíše měli očekávat třeba medúzovitá stvořenínadnášená cibulovitými orgány, dýchající metan a dorozumívající se světlem.

Jak by mohl mimozemský život vypadat? Podobně jako my?
Jak by mohl mimozemský život vypadat? Podobně jako my?

Křemíkový život

„V našem výzkumu nás příliš omezuje vědomost, že k životu je potřeba voda a uhlík,“ tvrdí doktorka Alderin-Pocock. Místo uhlíku si však můžeme dosadit jiný prvek.

Kupříkladu křemík je v periodické tabulce hned pod uhlíkem a má s ním několik společných chemických vlastností. Jeho dostupnost ve vesmíru je přitom poměrně hojná.

„Lze si představit totožný konstrukt, jako je DNA, ale s křemíkem,“ navrhuje Alderin-Pocock a hned dodává, že ve skutečnosti může jít v případě mimozemšťanů o formy života, které nic jako DNA nemají.Nakolik tedy vlastně mohou být mimozemšťané odlišní od lidí?

Vypadají mimozemšťané jako ti, které známe z filmů nebo počítačových her?
Vypadají mimozemšťané jako ti, které známe z filmů nebo počítačových her?

Civilizace příliš vzdálené

Kromě boření zaběhnutých vizí o humanoidech (lidem podobných bytostech) v kosmických plavidlech nabízí britská odbornice také poměrně pesimistické zhodnocení našich šancí na setkání s mimozemskou rasou.

V naší Mléčné dráze podle jejích odhadů existují až čtyři další civilizace. Jenže jsou tak daleko, že se s nimi nejspíše nikdy nepotkáme.

„Sonda Voyager 1 cestuje sluneční soustavou s nahrávkami pozdravů ze Země v různých jazycích už od 70. let 20. století a zatím sotva vstoupila do hlubokého vesmíru.

Aby došla k naší nejbližší sousední hvězdě, k Proximě Centauri, musela by na to mít 76 000 let,“ vysvětluje Alderin-Pocock, proč nás v nejbližší době nečeká žádné blízké „setkání třetího druhu“ (spatření mimozemšťanů – pozn. red.). Co když se ale mílí a už k němu někdy v minulosti došlo?

Poznali bychom vůbec, kdybychom se s mimozemšťany setkali?
Poznali bychom vůbec, kdybychom se s mimozemšťany setkali?

Jsou tady?

Za předpokladu, že upustíme od teorií, které mimozemšťany zobrazují jako vesmírnou alternativu člověka, můžeme v podstatě očekávat mimozemský život v jakékoliv podobě.

Mohou to být obří medúzy, ale může jít rovněž o stvoření bez pevné formy, stvoření plynná či kapalná. Nemluvě o tom, že ve vesmíru vyhlížíme zhruba stejně velké tvory, zatímco mimozemská civilizace může fungovat i v mikroskopických měřítkách.

Pak není od věci otázka, jestli jsme onen velký okamžik, kdy na naši planetu vstoupili zástupci mimozemského života, již nepropásli. Co když už dna našich moří brázdí medúzovití vesmírná návštěvníci, kteří tu pátrají po metanu potřebném pro jejich život?

Anebo co když denně vdechujeme miliony občanů mikroskopického mimozemského království? Jistě není od věci otázka, jestli třeba už dávno nekoexistujeme s mimozemšťany, aniž bychom si toho vůbec všimli.

Foto: Pxfuel
Lokalita:
Související články
od 10.7.2025 2.2tis
V suché poušti jižního Peru se rozkládá jedna z nejúžasnějších a nejzáhadnějších památek starověkého světa – Nazca linky. Obrovské geoglyfy, zobrazující zvířata, rostliny, geometrické tvary a složité spirály, jsou viditelné pouze z velké výšky. Jak a proč byly tyto gigantické obrazce vytvořeny kulturou, která neznala létání? Byly to rituální cesty, astronomické kalendáře, nebo snad vzkazy pro mimo
od 8.7.2025 3.4tis
Představte si, že se potopíte k vraku starověké lodi a místo očekávaného pokladu najdete něco, co vypadá jako moderní počítač, avšak je staré přes dva tisíce let. To je příběh Antikythérského mechanismu – úchvatného a dodnes záhadného zařízení, které bylo vyloveno z mořských hlubin u řeckého ostrova Antikythéra. Jaký byl jeho skutečný účel a jak mohl tak složitý stroj vzniknout v době, kdy se o po
od 5.7.2025 3.0tis
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské lodi. Jedná se o rozpadlý řecký strojek, pravděpodobně římskou válečnou kořist, z roku mezi 150 až 100 př.n.l. Skládá se ze skřínky, která obsahuje 37 ozuben
od 4.7.2025 3.3tis
Představte si, že se potopíte k vraku starověké lodi a místo očekávaného pokladu najdete něco, co vypadá jako moderní počítač, avšak je staré přes dva tisíce let. To je příběh Antikythérského mechanismu – úchvatného a dodnes záhadného zařízení, které bylo vyloveno z mořských hlubin u řeckého ostrova Antikythéra. Jaký byl jeho skutečný účel a jak mohl tak složitý stroj vzniknout v době, kdy se o po
od 1.7.2025 3.2tis
Vesmír je plný tajemství a záhad, ale jen málo z nich je tak fascinujících jako tajuplné signály, které vědci zachytili z hlubin kosmu. Mohou být tyto signály přímým poselstvím od mimozemských civilizací, které se snaží navázat kontakt? Co se nám snaží sdělit a proč je tak neuvěřitelně těžké je dešifrovat? Ponořte se s námi do světa radiových vln a nevysvětlitelných fenoménů, které mohou navždy zm
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz