Deskové hry a jejich nejrůznější obdoby jsou nemalou součástí lidské historie. Hrají se už od nepaměti, není ani přímo jasné, které byly první. Deskové hry se hrály a hrají po celém světě, představíme si nyní ty nejznámější historické deskové hry.
Vikingské šachy – Hra také nazývaná Hnefatafl nemá s běžnou šachovou hrou příliš společného. Čtvercové herní pole, vytesaná nejčastěji do kamene, hostila na začátku hry třicet sedm figurek.
Z nich dvacet čtyři byli útočníci, rozestavěni po stranách herního pole, dvanáct dalších figurek byli bránicí vojáci, stojící uvnitř. V samotném středu pole se pak nacházela figurka krále.
Princip hry byl jednoduchý, útočník se snažil krále vyřadit ze hry, zatímco obránce usiloval o jeho přežití.
Mill – Vznik této hry se datuje do doby starověkého Říma. Populární však tato kratochvíle, podobná dnešním piškvorkám, byla zejména ve středověku.
Při jedné partii se proti sobě usadili dva hráči, kteří na jednoduché herní pole střídavě pokládaly své kameny. Hráč, který dokázal sestavit řadu ze tří kamenů pak získal jeden kámen svého soupeře.
Go – Go je asi tou vůbec nejznámější deskovou hrou z Asie. Hra se skládá z jednoduchého čtvercového pole a černých a bílých kamenů, které hráči na plochu přikládají.
Go je pravděpodobně také tou nejstarší hrou, která se dnes stále hraje v nezměněné podobě. Vznikla někdy v době 2500 až 4000 let před naším letopočtem.
Bílé a černé kameny, se kterými se hraje, údajně symbolizují princip yinu a yangu a souboj hráčů je tak určitou metaforou pro souboj dobra a zla. Hra je i dnes stále populární a v turnajích hry Go si ti nejlepší mohou přijít na tisíce dolarů.
Chaturanga – Chaturanga je desková hra, kterou je možné považovat za prababičku dnešních šachů. Právě z Chaturangy se totiž později vyvinula perská hra shatranj, přímý předchůdce nám známé verze šachů.
Zatímco my ale při hře ovládáme krom pěšáků také krále, střelce a věže, Indové, kteří v šestém století začali Chaturangu hrát, hnali po hracím poli širokém osm na osm políček generály, vozy a slony.
Pachisi – Pachisi je indickou národní deskovou hrou, která vznikla přibližně ve čtvrtém století. Hra má také západní obdobu, která je dodnes známá, říká se jí Ludo. Při této hře táhnou hráči svými žetony po herní desce, která má tvar kříže.
Dnes se ke hře používají kostky, původně Indové místo kostek používali mušle. Jaké číslo padlo se odvíjelo od toho, kolik hozených mušlí padlo nahoru tou správnou stranou.
Hounds and Jackals – Hounds and Jackals je hrou egyptských faraonů, zrozenou ve starověkém Egyptě. Hráči při ní hráli s tyčkami, označenými psí a nebo šakalí hlavou.
Tyto tyčky umísťovali do děr na herním poli tak, aby ze hry vyřadili tyčky soupeřovi. Ty nejstarší soupravy k této hře, které byly doposud nalezeny, pocházejí z doby dvou tisíc let před naším letopočtem.