Obrovské 30 metrů dlouhé a 60 tun vážící monstrum se zuby dlouhými až 20 centimetrů představovalo před více jak 2 miliony lety nepřemožitelného mořského predátora. Dnes je obecně považován za vyhynulého, ale je tomu skutečně tak?
V posledních několika stech letech se objevila celá řada svědectví o údajném setkání s tímto tvorem nebo alespoň stopami po něm. Například v roce 1875 objevili příslušníci britského královského námořnictva dva obrovské žraločí zuby staré maximálně 15 000 let.
Na dnešní druhy žraloků byly nemyslitelně dlouhé a mohutné. Je tedy tento nález důkazem, že Megalodon brázdil mořskou hlubinu ještě dlouho potom, co byl označen za vyhynulého?
Během 20. století se ze všech stran světa množily očitá svědectví rybářů a vojenských námořníků, kteří vypovídali prakticky stejně – že spatřili ohromného žraloka s velkýma černýma očima, který o mnoho metrů překonával všechny dosud viděné živočichy.
Některé tato zkušenost vyděsila natolik, že už odmítli znovu vyplout.
ŽIJE MEGALODON I DNES?
Své zkušenosti s tvorem nepodobným prehistorickému Megalodonovi mají dokonce i některé známe osobnosti. O ohromné tlamě s 20 centimetrovými zuby, která se náhle vynořila z vody a slupla velkého mečouna jako malý bonbón vypověděl herec Gary Cooper.
Podobný zážitek popsal i spisovatel Ernest Hemingway.
Prý viděl obrovské zvíře s tlamou jako garáž na náklaďák, plnou dvaceticentimetrových zubů, kterých bylo minimálně tři sta. Ke svému hrůznému zážitku dodal, že kdyby obluda chtěla, slupne jeho loď jak malinu. „Jestli existuje peklo, tak jsem ho právě viděl,“ dodal.
Další důkazy o možném přežití Megalodona až do současnosti se množí i v posledních letech.
Například v roce 2009 vědci zkoumali Kalifornský záliv, protože tady podle místních žijí paryby až třikrát větší než největší bílí žraloci a decimují populaci tamních mořských savců. Co je na tom pravdy?
Vyhynul tedy skutečně hrůzostrašný Megalodon před miliony lety, nebo až dodnes brázdí neprobádané hlubiny oceánů?
Foto: www.seeker.com, www.businessinsider.com