27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Je transplantace hlavy sci-fi? Možná nikoli!
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 2.12.2017
4.4tis
310
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Světovým tiskem nedávno proběhly zprávy o neurochirurgovi, který ohlásil, že chce jako první na světě v co nejkratší době provést první transplantaci hlavy člověka.

Lékař Sergio Canavero uvedl i některé podrobnosti zákroku, kterou nazval „NEBE“, jako zkratku anglického názvu pro „pokusné spojení hlavy“. Lékařskému týmu se pod vedením výše zmíněného lékaře v Číně podařila první transplantace hlavy.

Nebyla provedena na živém pacientovi, ale na těle zesnulého. Transplantace na živém člověku má následovat.

Plán je následující: v  první fázi chce hlavu pacienta zmrazit na teplotu -15 ° C a poté ji oddělit od těla. Stejně tak i hlavu dárce, u nějž nastala mozková smrt a potom hlavu připojit k tělu dárce. Vyžaduje to také zajistit propojení míchy, svalů a cév. Následovat by měl měsíční umělý spánek pro znehybnění těla a jeho regeneraci.

„Příroda nám příliš dlouho diktovala svá pravidla. Narodíme se, stárneme a umíráme. Lidé se vyvíjeli milióny let a sto miliard jich zemřelo. To je masová genocida. Nastal čas, abychom vzali náš osud zpět do svých rukou,“ prohlašuje Sergio Canavero.

Kromě podporovatelů má však Canavero i celou řadu odpůrců z řad lékařů, kteří nevěří v možnost takové operace. Ale upřímně řečeno, kdo dříve věřil např. v možnost transplantace srdce, letu člověka do vesmíru apod.? Vždy musí být někdo první, aby prozkoumal tyto možnosti.

Pokud nyní ponecháme u ohlašované operace lékařské problémy stranou, zajímavé jsou estetické náležitosti. U případné transplantace hlavy by měla být výsledkem vlastně „nová“ osoba s vizáží a způsobem myšlení a konání od jednoho dárce a tělem a funkcemi apod. druhého dárce.

Takže v případě úspěchu s transplantací hlavy by bylo nezbytné řešit nejen lékařské problémy, ale i na ty etické a právní. Odborníci napřiklad upozorňují, kdo by například byl právní osobou (hlava nebo tělo)? Kdo by byl po takovém pacientovi potomek nebo dědic a tak podobně.

Ale i přes tyto okolnosti má pro první operaci dobrovolníka. Přihlásil se těžce postižený počítačový expert z Ruska Valerij Spiridonov (30), který transplantaci své hlavy na cizí tělo vidí jako jedinou šanci na další život.

Foto: unexplained-mysteries.com
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 671
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.2tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]