25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Neobjasněné události
Je transplantace hlavy sci-fi? Možná nikoli!
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 2.12.2017
4.4tis
310
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Světovým tiskem nedávno proběhly zprávy o neurochirurgovi, který ohlásil, že chce jako první na světě v co nejkratší době provést první transplantaci hlavy člověka.

Lékař Sergio Canavero uvedl i některé podrobnosti zákroku, kterou nazval „NEBE“, jako zkratku anglického názvu pro „pokusné spojení hlavy“. Lékařskému týmu se pod vedením výše zmíněného lékaře v Číně podařila první transplantace hlavy.

Nebyla provedena na živém pacientovi, ale na těle zesnulého. Transplantace na živém člověku má následovat.

Plán je následující: v  první fázi chce hlavu pacienta zmrazit na teplotu -15 ° C a poté ji oddělit od těla. Stejně tak i hlavu dárce, u nějž nastala mozková smrt a potom hlavu připojit k tělu dárce. Vyžaduje to také zajistit propojení míchy, svalů a cév. Následovat by měl měsíční umělý spánek pro znehybnění těla a jeho regeneraci.

„Příroda nám příliš dlouho diktovala svá pravidla. Narodíme se, stárneme a umíráme. Lidé se vyvíjeli milióny let a sto miliard jich zemřelo. To je masová genocida. Nastal čas, abychom vzali náš osud zpět do svých rukou,“ prohlašuje Sergio Canavero.

Kromě podporovatelů má však Canavero i celou řadu odpůrců z řad lékařů, kteří nevěří v možnost takové operace. Ale upřímně řečeno, kdo dříve věřil např. v možnost transplantace srdce, letu člověka do vesmíru apod.? Vždy musí být někdo první, aby prozkoumal tyto možnosti.

Pokud nyní ponecháme u ohlašované operace lékařské problémy stranou, zajímavé jsou estetické náležitosti. U případné transplantace hlavy by měla být výsledkem vlastně „nová“ osoba s vizáží a způsobem myšlení a konání od jednoho dárce a tělem a funkcemi apod. druhého dárce.

Takže v případě úspěchu s transplantací hlavy by bylo nezbytné řešit nejen lékařské problémy, ale i na ty etické a právní. Odborníci napřiklad upozorňují, kdo by například byl právní osobou (hlava nebo tělo)? Kdo by byl po takovém pacientovi potomek nebo dědic a tak podobně.

Ale i přes tyto okolnosti má pro první operaci dobrovolníka. Přihlásil se těžce postižený počítačový expert z Ruska Valerij Spiridonov (30), který transplantaci své hlavy na cizí tělo vidí jako jedinou šanci na další život.

Foto: unexplained-mysteries.com
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.5tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.7tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.5tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]