Nejen živí ztrácejí věci. Podobné nepříjemnosti se totiž stávají i po smrti. Své o tom ví nabalzamované tělo podivínského britského filosofa Jeremy Benthama.
Tento zvláštní anglický gentleman, který se velice snažil o to, aby bylo jeho tělo po smrti nabalzamováno a vystaveno, po sobě totiž zanechal 26 pamětních prstenů. Ty se ale od roku 1832, kdy Bentham zemřel, všechny poztrácely.
Akademická společnost tak prosí Brity o pomoc: ráda by prsteny znovu našla a dala dohromady.
Všechny pamětní prsteny jsou lehce k rozeznání, je na nich silueta Benthamovy hlavy s vyrytým podpisem. Z vnitřní strany mají pak prsteny malou přihrádku s pramenem filosofových vlasů.
Prsteny podle vědců vypovídají o změně vztahu lidí k smrti. Zatímco dříve nebyly takové památky na pozůstalé ničím výjimečným, dnes se nám může zdát takový artefakt morbidní.
S nápadem na tvorbu prstenů přišel Bentham už v 21 letech, před svou smrtí je pak adresoval řadě konkrétních lidí. Patřili mezi ně politici, filosofové nebo novináři. Dopátrat se však prozatím podařilo jen čtyři konkrétní prsteny.
Dalším dvěma jsou akademici na stopě. Pamětní prsteny ale nejsou jedinou podivností, kterou po sobě Bentham zanechal.
Ještě větší pozornost vzbudila jeho touha po tom, aby bylo jeho nabalzamované tělo veřejně vystaveno a jeho vnitřnosti věnovány na lékařský výzkum.
Benhtam dokonce žádal, aby bylo tělo na vozíku dopravováno na různé slavnosti, kde by po něm mohli lidé truchlit.
Při balzamování byla však bohužel Benthamova hlava poškozena a značně ztmavla, bylo tak rozhodnuto pro to, aby byla nahrazena voskovou napodobeninou.