Nejstarší stavbu vystavěnou z mamutích kostí, jejíž účel je záhadou, odkryli ruští archeologové. Kosti, které jsou hlavním stavebním materiálem, pocházejí z asi šesti desítek zvířat a stavba je odhadem pětadvacet tisíc let stará.
Tato stavba není jedinou svého druhu ve Východní Evropě, je ale určitě ta nejstarší doposud známá. A to asi o tři tisíce let. Kruhová struktura má v průměru přibližně dvanáct metrů a tvoří ji stovky kostí.
Stejně jako u předchozích podobných staveb, které archeologové objevily, však zůstává největší záhadou jejich účel.
CO SE VE STAVBÁCH DĚLO?
Stavbu většinou doprovází několik velkých děr v jejím těsném okolí.
„Předpokládáme, že stavby měly rituální využití, nejsme ale schopni říct, k čemu přesně sloužily,“ sděluje Alexander Pryor, který o nově objevené struktuře napsal vědecký článek.
V něm dále uvádí, že zabít a zpracovat šedesát mamutů, a poté z jejich kostí něco sestavit, nebyla pro tehdejšího člověka snadná výzva.
Přenášet a sestavovat dohromady rozměrné a těžké mamutí kosti stálo určitě spoustu energie, kterou by do stavby lidé neinvestovali, pokud by pro ně neměla velký význam. Jaký ale byl? To zůstává zastřeno tajemstvím.
Jednou z možností je, že stavba byla svatyní, pomyslným poděkováním mamutům, kteří nejen představovali rozměrný zdroj obživy, ale měly také velkou roli v duchovním životě tehdejších lidí. Co všechno se ale v jejich blízkosti skutečně dělo? Kdo ví…